Верувате ли во Господ? Дали постои?

Veruvam Li Jas Vo Gospod ???


  • Вкупно гласачи
    994

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.335
Поени од реакции
4.936
Еве нешто со кое 100% се согласувам...

If there is a God, atheism must seem to Him as less of an insult than religion.”

Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful.”

No man ever believes that the Bible means what it says: He is always convinced that it says what he means”

“I am against religion because it teaches us to be satisfied with not understanding the world.”

“Religion is an insult to human dignity. With or without it, you'd have good people doing good things and evil people doing bad things, but for good people to do bad things, it takes religion.”

“Of all religions, Christianity is without a doubt the one that should inspire tolerance most, although, up to now, the Christians have been the most intolerant of all men”

Зарем не е точно?
Изгледа треба да им преведеш друже. :)
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.335
Поени од реакции
4.936
Знаеш колку време им се преведува ова на нив?ОВие работи колку пати се кажани и објаснувани овде охооооооооо...
Е ај објасни му на магаре што е бело, а што црно? Хехе, арно шо постојат овие свештенициве на западот... луѓето масовно ја напуштаат религијата заради нивните дела...

Со време ќе ги снема бе... :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Змијата никој не ја „постави„ во Едем, туку лукавиот (пошто е лукав, нели...) најде начин како да влезе во Едем, иако Едем било место без присуство на зло во него (во Едемот). Така, лукавиот, наместо да влезе лично, ја злоупотребил змијата како посредник („медиум„) а да може преку неа (преку змијата) да почне да ги искушува луѓето, а првенствено Ева, оти лукавиот (пошто е лукав, нели...) ги увидел слабостите од женската природа и знаел каде точно треба да „удри„.

Ај сеа прашање до Тебе: зашто лукавиот ја искуша Ева а не Адама?
Овај, а кој го создал Лукавиот?

Пеце на Надето?

Зошто Ева? Ми е страв да одговорам на ово, ќе ме обвинат за шовинизам...
 
С

сашенко

Гостин
Е ај објасни му на магаре што е бело, а што црно? Хехе, арно шо постојат овие свештенициве на западот... луѓето масовно ја напуштаат религијата заради нивните дела...

Со време ќе ги снема бе... :)
Види брат.Додека има мутав народ на балканов ке има и свештеници.За нив тоа е заработувачка за живот.И еден верник да остане они ке бидат покрај него.Погреби, венчавки, крштевки, слави она ова...додека има народ глуп ке има и како нив некои што си полнат џебот.Ама дали веруваат во бог НЕЗНАМ. Јас лично познавам неколку дечки што учат за попови и баш кул дечки се и на прашањето околу постоењето на бог многу ме изненадија нивните одговори.Јас очекував да се позајбавам со нив ама ме изненадија колку искрени беа.Сега незнам дали е тоа кај сите ама овие што ги запознав не веруваат во бог туку си гледаат да завршат со образование и да почнат да работат и некој денар да земат.Тогаш кога ги запознав се изнапивме вечерта, се зезавме до сабајле и се сеќавам долго време си немав поминато така лудо како тогаш со нив. .Ама ни Р од религија не почитуваат тие.И од тогаш сменив мислење нагло за поповите и многу драги ми станаа.Не биле забегани сите си викам имало и разумни и интересни луѓе и таму.Ама биди сигурен уште долго ке се бават со таа професија на балканов и сега ти се исплати многу тоа.Народов во целава оваа ситуација во која се наоѓаме един спас или подобро кажано УТЕХА напѓа во црквата.Така да уште долго ке гледаме попови по земјава наша и тешко дека ке дочекам да се смени нешто ама имам надеж за моите поколенија што ке ги оставам дека можеби ке живеат во подобро време.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Ај сеа прашање до Тебе: зашто лукавиот ја искуша Ева а не Адама?
Се извинувам што упаѓам.Ева му била во близина?

Кои се тие женски слабости?Зарем бог Ева ја создал дефектна?
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Кога нераспознаваш добро и зло, како ќе знаеш дали е ок или не нешто?
Кога Оној што ги создал, Таткото нивни им рекол нешто да не прават, тогаш тоа и не требало да го направат.

Е сега знам дека ти како сатанист сакаш да излезе дека "змијата" била во право, а Господ не е добар, ама ете не е така.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Кога Оној што ги создал, Таткото нивни им рекол нешто да не прават, тогаш тоа и не требало да го направат
Забораваш една мала но екстремно битна ситница: дека ги создал без сознание да распознаваат добро и зло и дека ги излажал! За да знаат дали грешат или не, мора да знаат што е исправно а што погрешно.
Е сега знам дека ти како сатанист сакаш да излезе дека "змијата" била во право, а Господ не е добар, ама ете не е така.
Да погодам! Затоа што ти така сакаш нели?
 
F

Frankie Yale

Гостин
We have names for people who have many beliefs for
which there is no rational justification. When their beliefs
are extremely common we call them 'religious'; otherwise,
they are likely to be called 'mad', 'psychotic' or
'delusional' . . . Clearly there is sanity in numbers. And
yet, it is merely an accident of history that it is considered
normal in our society to believe that the Creator of the
universe can hear your thoughts, while it is demonstrative
of mental illness to believe that he is communicating with
you by having the rain tap in Morse code on your bedroom
window. And so, while religious people are not
generally mad, their core beliefs absolutely are.
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Забораваш една мала но екстремно битна ситница: дека ги создал без сознание да распознаваат добро и зло и дека ги излажал! За да знаат дали грешат или не, мора да знаат што е исправно а што погрешно.
Ти ги правиш Адам и Ева дека биле ретардирани? Дека иако им било речено нешто да не прават, тие сепак појма немале дали треба да го прават или не? Дај озбили се. Господ им објаснил да не јадат од тој плод. И тие многу добро знаеле дека не треба да јадат од него. Овој плод, како што претходно ти пишав бил тест, или уште подобро да ти објаснам, преку овој плод им е дадена можноста за слободна волја. Господ им дал слободна волја - сами да си одлучат дали ќе го слушаат Него, Таткото нивни, или не. Тие одлучиле да го прекршат Неговото. Тука змијата излажала со тоа што им рекла дека ништо лошо нема да им се случи. А им се случи да умрат духовно, да отпаднат од Бога, да се оддалечат од Него. И уште да не ја земат наградата, бесмртен живот заедно со својот Бог.

Е сега знам дека ти ништо од ова несакаш да прифатиш, но ете ме праша, јас ти одговарам. Твое си е дали ти ќе прифатиш дека е така или не.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ти ги правиш Адам и Ева дека биле ретардирани? Дека иако им било речено нешто да не прават, тие сепак појма немале дали треба да го прават или не? Дај озбили се. Господ им објаснил да не јадат од тој плод. И тие многу добро знаеле дека не треба да јадат од него. Овој плод, како што претходно ти пишав бил тест, или уште подобро да ти објаснам, преку овој плод им е дадена можноста за слободна волја. Господ им дал слободна волја - сами да си одлучат дали ќе го слушаат Него, Таткото нивни, или не. Тие одлучиле да го прекршат Неговото. Тука змијата излажала со тоа што им рекла дека ништо лошо нема да им се случи. А им се случи да умрат духовно, да отпаднат од Бога, да се оддалечат од Него. И уште да не ја земат наградата, бесмртен живот заедно со својот Бог.

Е сега знам дека ти ништо од ова несакаш да прифатиш, но ете ме праша, јас ти одговарам. Твое си е дали ти ќе прифатиш дека е така или не.
Некој очигледно е ретардиран, кога неможе да согледа толку очигледна работа! :toe: Еве ќе ти цитирам директно од боблијата:
25 А обајцата беа голи, човекот и неговата жена, но не се срамуваа.
Змијата беше полукава од сите полски животни, што Господ, Бог, ги направи. Таа и рече на жената: „Вистина ли е дека Бог рекол, - не ќе јадете од ниедно дрво во градината?” 2 Жената и рече на змијата: „Смееме да јадеме плод од дрвата во градината.
3 Само за плодот на дрвото што е среде градината Бог рече: ‘Не јадете од него! И не допирајте го, за да не умрете!’”
4 А змијата и рече на жената: „Навистина, не ќе умрете!
5 Туку Бог знае дека, во оној ден кога ќе јадете од него, ќе ви се отворат очите, и вие ќе бидете како Бога, распознавајќи го доброто и злото.”

6 Жената виде дека дрвото е добро за јадење, пријатно за очите и дрво пожелно за да се постане мудар: набра од неговиот плод и го јаде. Му даде и на својот маж, кој беше со неа, па и тој јадеше.
7 Тогаш на двајцата им се отворија очите, и согледаа дека се голи. Сплетоа смоквини лисја и си направија прегачи.
Јас стварно незнам како може да бидеш толку тврдоглав и да негираш нешто толку очигледно! Пишува ли дека биле голи и не се срамеле? Пишува ли дека ОДКАКО зеле од сознанието за распознавање на доброто и злото им се отвориле очите? Или можеби мислиш дека тоа значи дека се дотогаш мижеле, па тогаш им текнало да ги отворат очите?
Пишува ли дека почуствувале срам, ОДКАКО зеле од сознанието?
Кој несака да прифати? :toe:
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Човек, доколку не им било речено да не јадат од плодот тогаш можеше да кажеш дека биле казнени неосновано. Ама ете знаеле дека не треба да јадат од него.

Доколку стварно ништо лошо не им се случело, како што кажа змијата, тогаш можеше да кажеш дека змијата не излажала. Ама ете тие паднале/умреле духовно, се оддалечиле од Бога и ја изгубиле дотогашната висока духовност, а и не им бил даден бесмртниот живот. Така денес човекот е духовно послаб, и телесно мртов.

Јасно е дека сакаш да го покажеш Господ во негативно светло, и да го издигнеш сатаната не пиедестал.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Човек, доколку не им било речено да не јадат од плодот тогаш можеше да кажеш дека биле казнени неосновано. Ама ете знаеле дека не треба да јадат од него.

Доколку стварно ништо лошо не им се случело, како што кажа змијата, тогаш можеше да кажеш дека змијата не излажала. Ама ете тие паднале/умреле духовно, се оддалечиле од Бога и ја изгубиле дотогашната висока духовност, а и не им бил даден бесмртниот живот. Така денес човекот е духовно послаб, и телесно мртов.
Значи вие сте невиден пример за испран мозок! Како може да знаеле што е добро а што зло, кога сознанието за добро и зло им било забрането? Што се правиш со сила мутав?! Пишува ли дека им се отвориле очите одкако зеле од сознанието? Пишува ли дека немале срам? Што тераш инат како дете од градинка?
Втора работа! Како може змијата да излажала кога таа им ја кажува вистината! Вели нема да умрете, туку ќе станете како богови, знаејќи добро и зло! Каде пишува дека таа им вели земете од дрвото?
Што констатира бог одкако Адам и Ева го добиваат тоа сознание?
Ете Адам стана како еден од нас, знаејќи што е добро а што зло, но сега да не ја испружи раката своја и да земе од дрвото на животот па да заживее вечно!Тогаш Господ Бог го изгони од Едемската градина за да ја обработува земјата од која беше земен.
Значи не само што нема да умре, туку има шанса и вечно да заживее! И што прави бог? Го изгонува, го проколнува и му ја одзема бесмртноста, очајни постапки на кукавица кој се плаши од рамните на себе, а покажува сила на послабите!
Јасно е дека сакаш да го покажеш Господ во негативно светло, и да го издигнеш сатаната не пиедестал.
Па не ја пишував јас библијата! :toe: Јас само посочувам што стои таму!
 
Член од
30 март 2011
Мислења
117
Поени од реакции
12
Значи вие сте невиден пример за испран мозок! Како може да знаеле што е добро а што зло, кога сознанието за добро и зло им било забрането? Што се правиш со сила мутав?! Пишува ли дека им се отвориле очите одкако зеле од сознанието? Пишува ли дека немале срам? Што тераш инат како дете од градинка?
Втора работа! Како може змијата да излажала кога таа им ја кажува вистината! Вели нема да умрете, туку ќе станете како богови, знаејќи добро и зло! Каде пишува дека таа им вели земете од дрвото?
Што констатира бог одкако Адам и Ева го добиваат тоа сознание?

Значи не само што нема да умре, туку има шанса и вечно да заживее! И што прави бог? Го изгонува, го проколнува и му ја одзема бесмртноста, очајни постапки на кукавица кој се плаши од рамните на себе, а покажува сила на послабите!

Па не ја пишував јас библијата! :toe: Јас само посочувам што стои таму!


Бог не го казнил адам зашо бил кукавица и зашо се плашел од него како моеш така да мислиш?!?!? Бог ги казнил бидејки адам и ева потклекнале под ѓаволот т.е ѓаволот(змијата) ги натерала на нешто што не смееле... незнам што не е јасно тука?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Бог не го казнил адам зашо бил кукавица и зашо се плашел од него како моеш така да мислиш?!?!? Бог ги казнил бидејки адам и ева потклекнале под ѓаволот т.е ѓаволот(змијата) ги натерала на нешто што не смееле... незнам што не е јасно тука?
Не е точно, прочитај убаво што пишува во библијата и ќе видиш кој лаже!
Бог им вели не јадете затоа што ќе умрете, змијата им вели, не нема да умрете, туку ќе станете како богови, плус никаде не им вели земете, туку само им кажува дека нема да умрат, туку ќе распознаваат добро и зло.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom