Playstation 3

  • Креатор на темата A__
  • Време на започнување
Член од
24 април 2008
Мислења
10.694
Поени од реакции
11.940
koku pari e nov ps3
Околу 18 000.На 22 Излегува 4-ка што најверојатно ќе падне многу цената новиот ќе се продава околу 400 450 евра.
На саемот за видео игри Gamescom 2013 во Келн, Германија, Сони најавија дека PlayStation 3 со сопствена меморија од 12 GB и PlayStation Vita ќе се продаваат по цена од 199 американски долари во Северна Америка, односно 199 евра во Европа.

Во Сони Галерија продавниците на Пан Европа, PlayStation 3 со сопствена меморија од 12 GB веќе се продава по цена од 11.990 денари, а за PlayStation Vita не знам дали го продаваат по истата цена.

Мора да се потенцира дека по оваа цена се продава PlayStation 3 Super Slim со сопствена меморија од 12 GB, односно без хард диск. Се разбира, хард диск може дополнително да се купи и да се вгради во конзолата од страна на самиот корисник, без било каква потреба од носење на конзолата кај овластен сервисер за таа цел, а притоа гаранцијата нема да биде поништена бидејќи нема потреба од отворање, односно од расклопување на конзолата при вградување на хард диск.

Исто така, мора да се потенцира дека конзолата која се продава по оваа цена, не доаѓа со ниту една бесплатна видео игра, доаѓа само со 1 контролер DualShock 3 и со потребните кабли, но без бесплатна видео игра.

Инаку, кога сме кај PlayStation 4, кој треба да излезе во продажба на 15 ноември 2013 во Северна Америка, односно на 29 ноември 2013 во Европа, Австралија и Бразил, од Пан Европа е потврдена цената 24.990 денари за Македонија.
 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.240
Поени од реакции
308
Yellow light of death - освен фората со фенот, знае некој каде може да се поправи овде у Скопјево наше и колку чини поправката?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.694
Поени од реакции
11.940
Yellow light of death - освен фората со фенот, знае некој каде може да се поправи овде у Скопјево наше и колку чини поправката?
Не знам која е таа фората со фенот, знам дека такви фори со фенови и со греење во рерна не се препорачуваат. Вообичаено на PlayStation 3 со YLOD потребен е reballing, односно менување на пиновите на чипсетот, под претпоставка дека оксидирале поради прегревање, тогаш тоа би требало да можат да го направат во Риверсофт, бидејќи тие се фалат дека оваа година се обновиле со нова BGA rework станица која е наменета за сервисирање на графички картици и на матични плочи, вклучувајќи ги и матичните плочи на конзолите од типот на PlayStation и Xbox.

И К2 лап топ во Аеродром вршат reballing, но јас немам доверба со нив, од лично искуство. Ми собраа пари за сервисирање на графичка картица, која повторно се расипа месец дена подоцна, а меѓу другото има и забележителни оштетувања на куќиште од компјутер што им го однесов на сервисирање.

Во Риверсофт сигурно ќе ти кажат дека не се разбираат од сервисирање на таков проблем, но ти објасни им дека е потребен reballing на чипсетот и прашај ги колку ќе те чини тоа.

Во К2 лап топ во Аеродром од друга страна, сигурно ќе ти кажат дека можат да ја поправат конзолата и ќе ја поправат, но не знам колку време ќе ти трае исправната конзола, на мене исправната графичка картица ми траеше само месец дена, а потоа повторно се расипа.

За секој случај, прво контактирај го Драган ИДЦ, претпоставувам дека тој знае некој добар сервис за конзоли, за волја на вистината, К2 лап топ му се комшии, па немој да се изненадиш ако ти ги препорача нив.

http://www.idc.com.mk/
 

Сутлијаш

PAZZO PAZZINI
Член од
5 декември 2010
Мислења
2.614
Поени од реакции
1.550
Quick question: Најдов PS3 Fat за 5000 денари, знам дека овие можат да се вратат на 3.55 или помала ако се апдејтирани, е сега, дечкото вика дека ласерот не му работи за цедињата, дали може да се играт игри без да се поправа ласерот(да се стават игри на хард дискот?), верзијата на FW му е 4.XX, и колку кошта враќање на 3.55 ? Фала, поздрав.
 

BrokenWings

ɅƉɅϻ
Член од
6 ноември 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
Се регистривав специјално за неколку прашања поврзани со PS3.

Сакам да купам нов PS3 со 500GB од новава продавница за игри и конзоли отворена пред неколку месеци (Game_On - http://www.facebook.com/pages/Game_On/155636007960769). Прашањето ми е дали ќе може да се чипува пошо не ми се даваат толку пари за оригинални игри, од дамна сум пират и ретко купувам оригинал софтвер. Ако е можно да се чипува, дали софтверот треба да е баш на 3.55 или може да е понов? Ако може само на 3.55 а не на понова верзија, дали ќе може да се направи downgrade и дали треба да го знам моделот на конзолата за тоа? Мислев и сам да пробам да го направам ова следејќи ги линковите од Syn ( http://forum.kajgana.com/threads/playstation-3.369/page-126#post-6015792 ), ама некако не сум сигурен дека туторијалот е од пред 2 години...
 

Сутлијаш

PAZZO PAZZINI
Член од
5 декември 2010
Мислења
2.614
Поени од реакции
1.550
Се регистривав специјално за неколку прашања поврзани со PS3.

Сакам да купам нов PS3 со 500GB од новава продавница за игри и конзоли отворена пред неколку месеци (Game_On - http://www.facebook.com/pages/Game_On/155636007960769). Прашањето ми е дали ќе може да се чипува пошо не ми се даваат толку пари за оригинални игри, од дамна сум пират и ретко купувам оригинал софтвер. Ако е можно да се чипува, дали софтверот треба да е баш на 3.55 или може да е понов? Ако може само на 3.55 а не на понова верзија, дали ќе може да се направи downgrade и дали треба да го знам моделот на конзолата за тоа? Мислев и сам да пробам да го направам ова следејќи ги линковите од Syn ( http://forum.kajgana.com/threads/playstation-3.369/page-126#post-6015792 ), ама некако не сум сигурен дека туторијалот е од пред 2 години...
Нема да можеш нов PS3, да купуваш, повеќето нови сега се super slim, кои што неможат да се вртат на 3.55, ако сакаш да играш пиратски игри, најарно е да земеш PS3 Fat или Slim од најпрвите модели...
 

BrokenWings

ɅƉɅϻ
Член од
6 ноември 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
Нема да можеш нов PS3, да купуваш, повеќето нови сега се super slim, кои што неможат да се вртат на 3.55, ако сакаш да играш пиратски игри, најарно е да земеш PS3 Fat или Slim од најпрвите модели...
Да, нејќам super slim, а од Fat и Slim моделите може да се најдат уште во МК? Приоритет ми е да играм пиратски игри, и за нив боље е fat или slim, или нема некоја голема разлика? Од кога ќе му напраиш jailbreak, ќе можеш да играш и пиратски и оригинални? Слушнав дека и PSN-от е кракнат пред 2 години
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
8
Поени од реакции
3
Decki znae li nekoj kako moze da se instalira patchovi za pes2014 i dali moze da se instalira na originalna igra posto ps3 to ne mi e haknato...?
Isto taka ako ima nekoj zainteresiran za online igranje,neka me kontaktira: goran_27
 

Сутлијаш

PAZZO PAZZINI
Член од
5 декември 2010
Мислења
2.614
Поени од реакции
1.550
Quick question: Најдов PS3 Fat за 5000 денари, знам дека овие можат да се вратат на 3.55 или помала ако се апдејтирани, е сега, дечкото вика дека ласерот не му работи за цедињата, дали може да се играт игри без да се поправа ласерот(да се стават игри на хард дискот?), верзијата на FW му е 4.XX, и колку кошта враќање на 3.55 ? Фала, поздрав.
BUMP :(
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Имам проблем со пс3 од денеска. Само што го донесов дома од кај братучед ми, го вклучувам, палам мултимен и таман да ја изберам ГТА 5, покажа на тв-то No Signal. Ај викам хдми кабелот не сум го вклучил добро, пробав пак, после некоја секунда пак исто. Едвај некако со вади/ставај хдми кабел успеав да изиграм некоја мисија. Потоа го исклучив. Прееска го палам, пак исто. Едвај некако успеав да ја стартува гта и играв едно саат-два. Ја изиграв мисијата кај што мајкл си го спасува семејството, после тоа ништо не мрдна. Рестартирам, палам пак мултимен или ирис менаџер беше не знам, се појави наместо зелено сијаличе трепкаше како жолто и вентилаторите вртеа доста јако. Го исклучив. Пак го вклучив, палам SHowtime, No signal пак ми јавува. Исклучив и ќе видам сабајле како ќе реагира. Дали е можно да откажа нешто? Се плашев денеска да не е хдми излезот, ама ова ќе да е нешто полошо?
 
Член од
26 август 2008
Мислења
134
Поени од реакции
24
Sakam da prasam okolu PlayStation 3 koja e razlikata so toa 500 GB , 250Gb i taka natamu , dali toa e nekoj vnatresna memorija , i dali moze igrite kako na primer PES 2013 da se memorira na hard Disk i da ne e potrebno CD za da mozam da ja igram ???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom