Скутерчиња: Се за и околу нив

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
хах абе у право е дечконо погоре шо пишал дека ситге имаат по некој другар што на кој што му оди ххх или му троши х литра....

еве ја за моево ке си кажам со сигурност - нешто под 3 литра кинез марка гланц односно јијинг е моторот НО.. кај мене не е 50 туку е 80 кубика моторот и шасијата е потешка за разлика од стандард 50 кубика кинески - самиот мотор тежи 120 кила - другиве што сум гледал по сообраќајни се 80/90 кила некаде

а за априлија јас имам слушнато дека фабрички испод 3 литра нема шанси да троши
 
Член од
7 март 2012
Мислења
238
Поени од реакции
21
Колку троши бенелито и кој модел е ?

јас сум сега презадоволен од кимко супер 8цата ... и во квалитет и во потрошувачка, 2 литри ми троши 2 тактен, со двајца 2.5 некаде
quatro nove 49x и на недомајчинско возење си лапа и до 6 литри на 100 км ама ко че завлечи е упм ронон сигурно има искуство со некој кит па нека кажи тој негово мислење :D
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
nema vrska drugar ti mozi na son da vozi so 3.5 litri :) ili ti kazuva tebe taka ispod 4 na gla zastani nema da ja namalis
Јас имам Априлија со Gianelli Record ауспух и 4.5г ролни, троши РАМНО 3.5, оди околу 95-100. Смесата е на граница на богата

Турам 450ден 98ца, поминувам точно 160км

односно 5.4 литри за 160км = 3.33l/100km

едно 50 пати мерено :)
 
Член од
7 март 2012
Мислења
238
Поени од реакции
21
Јас имам Априлија со Gianelli Record ауспух и 4.5г ролни, троши РАМНО 3.5, оди околу 95-100. Смесата е на граница на богата

Турам 450ден 98ца, поминувам точно 160км

односно 5.4 литри за 160км = 3.33l/100km

едно 50 пати мерено :)
извини шо че речам вака ама да видам не верувам држи место ако е инџекшен или алал да му е на мајсторо :D
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
quatro nove 49x и на недомајчинско возење си лапа и до 6 литри на 100 км ама ко че завлечи е упм ронон сигурно има искуство со некој кит па нека кажи тој негово мислење :D
Каков MHR кит имаш (MHR replica, MHR racing, MHR team 2)? Ако е MHR реплика, потрошувачка од 6л е на место :) Сепак е тоа меѓу најдобрите китови што можеш без многу главоболки да ги возиш и на улица.

Инаку, најдобро истјунираните скутери со high-end китови, со продолжени диференцијали, oversize варијатори, големи torque drivers, огромен и гладен карбуратор (значи ова е опрема во вредност од 2000 евра и оптимално подесен пренос, резонанца, смеса...!) можат да се пофалат со 130 - 135 км/ч (мерени со GPS, не од брзинометар).

Така што нема да коментирам за другите скутери што имаат само ауспух или евентуално обичен гусан спорт кит ставено, а кажуваат дека постигнуваат слични брзини (зависи од егото, оваа бројка варира од 120 па нагоре :) ).

Мислам, јас ги разбирам и тие луѓе... сепак го купиле скутерот 2500 евра, па дале уште 600 - 700 евра во делови и некое евтино гусано китче и сега мора да се оправда тој трошок нели?
 
Член од
7 март 2012
Мислења
238
Поени од реакции
21
Каков MHR кит имаш (MHR replica, MHR racing, MHR team 2)? Ако е MHR реплика, потрошувачка од 6л е на место :) Сепак е тоа меѓу најдобрите китови што можеш без многу главоболки да ги возиш и на улица.

Инаку, најдобро истјунираните скутери со high-end китови, со продолжени диференцијали, oversize варијатори, големи torque drivers, огромен и гладен карбуратор (значи ова е опрема во вредност од 2000 евра и оптимално подесен пренос, резонанца, смеса...!) можат да се пофалат со 130 - 135 км/ч (мерени со GPS, не од брзинометар).

Така што нема да коментирам за другите скутери што имаат само ауспух или евентуално обичен гусан спорт кит ставено, а кажуваат дека постигнуваат слични брзини (зависи од егото, оваа бројка варира од 120 па нагоре :) ).

Мислам, јас ги разбирам и тие луѓе... сепак го купиле скутерот 2500 евра, па дале уште 600 - 700 евра во делови и некое евтино гусано китче и сега мора да се оправда тој трошок нели?
хаха абе незнајш ти за другар на еден другар од ко намести аусплух абе 105 му оди веспата мерена на кола :D

инаку да ронон мхр реплика е потрошувачката вреди и ич не жалам malossi varijator malosi radilica malosi kevlar kais malosi fly lamela so crveni federcina (slabi mi se nekako kazi mi tvoe mislenje јас мислам на црните) crven centralen malossi i gianelli риверс моемнтално е со 7 грамски ролни дај твое мислење... ова досега ме држи еден куп пари :D
 
Член од
22 февруари 2013
Мислења
11
Поени од реакции
1
Здраво, ако можи мала помош. Во план сум да земам скутер 50 цц е сега да не е многу пари до кај 1200-3 евра би можело да биде.
Според вас кој марка би била добра, разгледуав нешто keeway i hamachi, се консултирав со неколкумина и повеќето ми рекоа keeway ако земам да земам, некако hamachito не го бендисуваат.
Значи да не биде многу голема потрошувачка што помалце тоа поубаво, за низ град ми е колку да си завршам некаква работа и слично, и најважно да не ттреба да го носам на секој месец на сервис да се расипва често. (инаку мераклиски ке биди возено без многу мачење моторчето )
Го разгледаував овај мотор некако и ми се допадна
http://motori.hamachi.mk/index.php?option=com_k2&view=item&id=214:50cc&Itemid=498
Слободно пишете давајте совети бидејќи не се разбирам многу многу во мотори.
Ваши мислења ?
Благодарам.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Здраво, ако можи мала помош. Во план сум да земам скутер 50 цц е сега да не е многу пари до кај 1200-3 евра би можело да биде.
Според вас кој марка би била добра, разгледуав нешто keeway i hamachi, се консултирав со неколкумина и повеќето ми рекоа keeway ако земам да земам, некако hamachito не го бендисуваат.
Значи да не биде многу голема потрошувачка што помалце тоа поубаво, за низ град ми е колку да си завршам некаква работа и слично, и најважно да не ттреба да го носам на секој месец на сервис да се расипва често. (инаку мераклиски ке биди возено без многу мачење моторчето )
Го разгледаував овај мотор некако и ми се допадна
http://motori.hamachi.mk/index.php?option=com_k2&view=item&id=214:50cc&Itemid=498
Слободно пишете давајте совети бидејќи не се разбирам многу многу во мотори.
Ваши мислења ?
Благодарам.
4-тактните помалку трошат и помалку идат. Гледај да биде 4-тактно.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Здраво, ако можи мала помош. Во план сум да земам скутер 50 цц е сега да не е многу пари до кај 1200-3 евра би можело да биде.
Според вас кој марка би била добра, разгледуав нешто keeway i hamachi, се консултирав со неколкумина и повеќето ми рекоа keeway ако земам да земам, некако hamachito не го бендисуваат.
Значи да не биде многу голема потрошувачка што помалце тоа поубаво, за низ град ми е колку да си завршам некаква работа и слично, и најважно да не ттреба да го носам на секој месец на сервис да се расипва често. (инаку мераклиски ке биди возено без многу мачење моторчето )
Го разгледаував овај мотор некако и ми се допадна
http://motori.hamachi.mk/index.php?option=com_k2&view=item&id=214:50cc&Itemid=498
Слободно пишете давајте совети бидејќи не се разбирам многу многу во мотори.
Ваши мислења ?
Благодарам.
Мора да биде ново?
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
kymco 4 takten
--- надополнето: 2 септември 2013 во 22:24 ---
Drugari imam kymco agility 50 i pretpostavuvam deka elektronikata mi e rasipana e sea kako da proveram za da bidam siguren deka e do nea 100 % da ne kupam nova posto e od 60 do 80 evra i de problem nesto treto, ako ima nekoj polovna ili slicno bi ja kupil ako prodava inace ostana motorceto do druga sezona u garaza
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
kymco 4 takten
--- надополнето: 2 септември 2013 во 22:24 ---
Drugari imam kymco agility 50 i pretpostavuvam deka elektronikata mi e rasipana e sea kako da proveram za da bidam siguren deka e do nea 100 % da ne kupam nova posto e od 60 do 80 evra i de problem nesto treto, ako ima nekoj polovna ili slicno bi ja kupil ako prodava inace ostana motorceto do druga sezona u garaza
Што ти прави?
види онеси го на мајстор нека проверат дали е до тоа, да не купиш па да ти остане
јас го носев моево кимко карши педагошка - ѕоне мислам беше, еден помлад му работи добро па нека го ѕирнат
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
a be kako da go nosam koga ne pali samo vergla porano taka mi pravese ali kje ja cuknam elektronikata i kje zapali i pak terase e sea dzabe ja cukam ne pali vise valjda tolku i e
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
a be kako da go nosam koga ne pali samo vergla porano taka mi pravese ali kje ja cuknam elektronikata i kje zapali i pak terase e sea dzabe ja cukam ne pali vise valjda tolku i e
Мене така ми правеше на кинезот порано и испаднаа намотките за палење
мада ти ако си ја чукал ондак 99% е до тоа

а за носење може да се снајдеш јбг :P
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
4-тактните помалку трошат и помалку идат. Гледај да биде 4-тактно.
4 тактните се по тромави на старт но на крајна се појаки од 2 тактните машини и трошат помалце секако.

kymco 4 takten
--- надополнето: 2 септември 2013 во 22:24 ---
Drugari imam kymco agility 50 i pretpostavuvam deka elektronikata mi e rasipana e sea kako da proveram za da bidam siguren deka e do nea 100 % da ne kupam nova posto e od 60 do 80 evra i de problem nesto treto, ako ima nekoj polovna ili slicno bi ja kupil ako prodava inace ostana motorceto do druga sezona u garaza
немора да значи дека е електрониката - ако се разбираш барем малце провери некој кабел да не е скинат да не е во прекин слаба маса да не има види кај контактите од вода да не кородирале па да не пренесува некаде убава струја. види свеќицата дали фрла искра на крај краева ако неможеш да се снајдеш појди до некој сервис и замоли ги да констатираат до што е проблемот - најубаво ке видиш со друга електроника ( иста ко твојата од ист тип на мотор ) - стави ја - ако запали и си работи се најнормално тогаш спреми пари за електроника ако не барај го проблемот во друго.
--- надополнето: 2 септември 2013 во 23:20 ---
Здраво, ако можи мала помош. Во план сум да земам скутер 50 цц е сега да не е многу пари до кај 1200-3 евра би можело да биде.
Според вас кој марка би била добра, разгледуав нешто keeway i hamachi, се консултирав со неколкумина и повеќето ми рекоа keeway ако земам да земам, некако hamachito не го бендисуваат.
Значи да не биде многу голема потрошувачка што помалце тоа поубаво, за низ град ми е колку да си завршам некаква работа и слично, и најважно да не ттреба да го носам на секој месец на сервис да се расипва често. (инаку мераклиски ке биди возено без многу мачење моторчето )
Го разгледаував овај мотор некако и ми се допадна
http://motori.hamachi.mk/index.php?option=com_k2&view=item&id=214:50cc&Itemid=498
Слободно пишете давајте совети бидејќи не се разбирам многу многу во мотори.
Ваши мислења ?
Благодарам.
овој што го имаш ставено на линкот МИСЛАМ дека е реплика на априлија. на изглед е одлично моторчето и баш спортски изгледа. комшија мој има ист ваков ( ако не ист 90% како овој ) 2 тактна машина - 2 сезони го вози и гајле нема НО ако се мислиш помеѓу хамаши и кивеј тогаш земи си кивеј.... тие се за една класа подобри од кинескиве и ако не се лажам тие се корејски... знам само делови за нив се малце поскапо за разлика од кинескиве
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
587
Поени од реакции
249
Здраво, ако можи мала помош. Во план сум да земам скутер 50 цц е сега да не е многу пари до кај 1200-3 евра би можело да биде.
Според вас кој марка би била добра, разгледуав нешто keeway i hamachi, се консултирав со неколкумина и повеќето ми рекоа keeway ако земам да земам, некако hamachito не го бендисуваат.
Значи да не биде многу голема потрошувачка што помалце тоа поубаво, за низ град ми е колку да си завршам некаква работа и слично, и најважно да не ттреба да го носам на секој месец на сервис да се расипва често. (инаку мераклиски ке биди возено без многу мачење моторчето )
Го разгледаував овај мотор некако и ми се допадна
http://motori.hamachi.mk/index.php?option=com_k2&view=item&id=214:50cc&Itemid=498
Слободно пишете давајте совети бидејќи не се разбирам многу многу во мотори.
Ваши мислења ?
Благодарам.
баш и јас се чудам дали да земам хамачи или кивеј(скутер до 50cc) и до толку негде цена, дали скоро сите мислите дека е подобро кивеј од хамачи?

но некако кивеј не ми е многу добар на изглед за разлика од хамачи, дај кажете некои коментари, критики, пофалби, пожалби за Hamachi скутер до 50 кубика
 

Kajgana Shop

На врв Bottom