Скутерчиња: Се за и околу нив

Член од
17 јули 2013
Мислења
41
Поени од реакции
13
Сакам да полагам за 50кк...М категорија,ме интересира колку прашања се тестовите што треба да ги учам? Фала ;)

Drugar imas otprilika 35 preshanja jas koa polagav plativ 2700 se na se
850 za 4 casa so ti sleduvaat vo Avto Skola Skorpion (Nas.Madzir Maalo) i use 1750 za vo ispiten centar Beko :D ne se teski prashanjata voopsto..
Isto bi te sovetuval da simnesh za android eIspiti aplikacija na AMSM imas site prashanja so se polagaat i za sekoja mozna kategorija i taka kje si gi naucis na zaebancija -ja taka gi nauciv :D pozz
 
Член од
25 април 2012
Мислења
35
Поени од реакции
3
Drugar imas otprilika 35 preshanja jas koa polagav plativ 2700 se na se
850 za 4 casa so ti sleduvaat vo Avto Skola Skorpion (Nas.Madzir Maalo) i use 1750 za vo ispiten centar Beko :D ne se teski prashanjata voopsto..
Isto bi te sovetuval da simnesh za android eIspiti aplikacija na AMSM imas site prashanja so se polagaat i za sekoja mozna kategorija i taka kje si gi naucis na zaebancija -ja taka gi nauciv :D pozz
Ме интересираше вкупниот број на прашања од сите тестови што можат да ми паднат...:D иначе на веб страната од амсм има онлајн испити и таму вежбам ..позз
 
Член од
17 декември 2011
Мислења
79
Поени од реакции
22
КУПУВАМ ЈАМАХА АЕРОХ ако знаете некој да продава дајте број или информација во пп
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
585
Поени од реакции
247
Ме интересираше вкупниот број на прашања од сите тестови што можат да ми паднат...:D иначе на веб страната од амсм има онлајн испити и таму вежбам ..позз
има негде околу 250 прашања за категории A,A1,M,F,G А ЗА B,B1 околу 350
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
Дали има некој на форумов со скутер 150цц - 250цц кој што има диск кочница и позади (ranger, znen, yiying...)? Ми треба едно инфо ама неможам на интернет да најдам ништо...
 

iveco_mkd

Газда
Член од
27 јуни 2012
Мислења
32
Поени од реакции
0
Можно ли е скутер со воздушно ладење да се преправи на водено, нешто гледав тука по интернет ама некако не ми иде у глава како би било тоа
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
585
Поени од реакции
247
а всушност која е разликата помегју водено и воздушно?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Можно ли е скутер со воздушно ладење да се преправи на водено, нешто гледав тука по интернет ама некако не ми иде у глава како би било тоа
Па веројатно е можно ама тешко и макотрпно
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
Можно ли е скутер со воздушно ладење да се преправи на водено, нешто гледав тука по интернет ама некако не ми иде у глава како би било тоа
Ова е релативно комплициран зафат. Јас планирав да го правам кај мене, купив хладњак, пумпа и се. Ова чисто сакав да го правам од ентузијастички причини, а не толку многу заради потребата. На крај се откажав бидејќи немам веќе толку време, пари, а и приоритетите ми се сменија.

Треба да имаш познавање од тоа како работи тој систем, што му треба... и секако најбитното - да те бидува за импровизација која ќе ја има и тоа многу!

Пријателски совет - не се замарај со оваа работа.
--- надополнето: 20 август 2013 во 16:45 ---
а всушност која е разликата помегју водено и воздушно?
Воздушно моторот се лади чисто преку воздух, а кај воденото има водна пумпа и хладњак кој ја вртат и ја ладат водата која минува низ цилиндарот.

Кај водено ладените скутери има поголема шанса да се заебе системот за ладење, а тој има еден куп тракатанци, ситни делчиња и после доаѓа главоболка и новчаник-болка :)

Главната предност на воздушнот ладените агрегати е што се поедноставни и поевтини за одржување.

Од друга страна, воденото ладење подобро го лади моторот - можеш да возиш подолги релации, да го стиснеш малку повеќе и други предности.
 

BUCH

---
Член од
4 мај 2008
Мислења
616
Поени од реакции
20
Дали има некој на форумов со скутер 150цц - 250цц кој што има диск кочница и позади (ranger, znen, yiying...)? Ми треба едно инфо ама неможам на интернет да најдам ништо...
имам јас и воедно ја продавам веспата ако сака некој како што е 130 еври одма нека ја земе
 

BUCH

---
Член од
4 мај 2008
Мислења
616
Поени од реакции
20
Каква што како пообјасни
веспата е пали вози маските се скршени има нови гуми ауспухот треба да и се завари треба да се испушти воздух за кочниците и бензин :) и на фактури е
 

Attachments

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
веспата е пали вози маските се скршени има нови гуми ауспухот треба да и се завари треба да се испушти воздух за кочниците и бензин :) и на фактури е
Преубава е :pos: што моторче е усвари пошто не се познава?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom