Скутерчиња: Се за и околу нив

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
4 тактните се по тромави на старт но на крајна се појаки од 2 тактните машини и трошат помалце секако.


немора да значи дека е електрониката - ако се разбираш барем малце провери некој кабел да не е скинат да не е во прекин слаба маса да не има види кај контактите од вода да не кородирале па да не пренесува некаде убава струја. види свеќицата дали фрла искра на крај краева ако неможеш да се снајдеш појди до некој сервис и замоли ги да констатираат до што е проблемот - најубаво ке видиш со друга електроника ( иста ко твојата од ист тип на мотор ) - стави ја - ако запали и си работи се најнормално тогаш спреми пари за електроника ако не барај го проблемот во друго.
--- надополнето: 2 септември 2013 во 23:20 ---

овој што го имаш ставено на линкот МИСЛАМ дека е реплика на априлија. на изглед е одлично моторчето и баш спортски изгледа. комшија мој има ист ваков ( ако не ист 90% како овој ) 2 тактна машина - 2 сезони го вози и гајле нема НО ако се мислиш помеѓу хамаши и кивеј тогаш земи си кивеј.... тие се за една класа подобри од кинескиве и ако не се лажам тие се корејски... знам само делови за нив се малце поскапо за разлика од кинескиве
Со првиот дел од муабетот не се слагам ич, 2 тактните се побрзи и на старт и на крајна, трошат отприлика дупло од 4Т

Кивеј се унгарска марка ама правени во кина ... и да подобри се од кинеските хамачи маријачи

корејски се сим, тајвански се кимко
--- надополнето: 3 септември 2013 во 00:33 ---
баш и јас се чудам дали да земам хамачи или кивеј(скутер до 50cc) и до толку негде цена, дали скоро сите мислите дека е подобро кивеј од хамачи?

но некако кивеј не ми е многу добар на изглед за разлика од хамачи, дај кажете некои коментари, критики, пофалби, пожалби за Hamachi скутер до 50 кубика
Абре каков хамачи маријачи, кимкото е подобар од било која кинеска марка
овој модел на копија на априлија ти е 2 тактен, ќе ти троши околу 4литра исто како и кивејот 2Т
ако имаш спремни 1000+ евра, тогаш земи кивеј
ако имаш 1500+ евра, тогаш земи кимко

од искуство ти кажувам сум поминал кинез, кивеј 2 модела и кимко сега
сите сум ги возел по 2 сезони, еве кимково втора му е и не планирам да го менувам
4тактно е троши 2 литра, има убав спортски изглед, големи бандажи, долго и комфорно
инаку се работи за кимко супер 8
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
имам спремено до 950 евра, кој ми го препорачуваш? 50кубика
Keeway RY-8 ... 990 евра нов со 2 год. гаранција од динамикс
или Keeway F-Act Evo ... 1190 исто така од динамикс

види сега дали се паднати цените, јас ги гледав пред скоро 2 месеца

Јас мојот ф-акт рејсинг го купив нов од динамикс 2009та ама пред нова година и имаа големи попусти тогаш, после наредни години немаше толкави, чистеа залихи тогаш
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
587
Поени од реакции
249
Keeway RY-8 ... 990 евра нов со 2 год. гаранција од динамикс
или Keeway F-Act Evo ... 1190 исто така од динамикс

види сега дали се паднати цените, јас ги гледав пред скоро 2 месеца

Јас мојот ф-акт рејсинг го купив нов од динамикс 2009та ама пред нова година и имаа големи попусти тогаш, после наредни години немаше толкави, чистеа залихи тогаш
ке разгледам некои кивејови, но во мегјувреме можете и други да предложите нешто друго до 950 евра така пошто кивејот некако не ми е убав на изглед
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
ке разгледам некои кивејови, но во мегјувреме можете и други да предложите нешто друго до 950 евра така пошто кивејот некако не ми е убав на изглед
друже и онака завршува сезонава за моториве уште 2 3 недели да се возат мотори највеќе - више ладно е... ја би ти препорачал да не купуваш сега мотор - почекај до септември јануар ке имаат и акции и поевтини цени затоа што сепак преку зима немаат толку промет и паѓаат цените на моторите.... а ти како сакаш
 
Член од
22 февруари 2013
Мислења
11
Поени од реакции
1
Добро фала ви на сите за мислењето.. само уште нешто, ако има некој од битола да знае кај има друго продажно место за кивеј освен јосифов да ми каже, затоа што во јосифов уште фак-т сити му беше останат и кизнај дали уште го има. поздравв
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Дечки ај ако може да ве прашам дали може некој да ми каже ако знаете некој што продава делови за апенка алпина ми треба клип 38ца , овде во Охрид има ама од тие ефтините е ,ако знаете некој да продава или да најдете некаде во продавница пишете ми . фала однапред .
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
587
Поени од реакции
249
друже и онака завршува сезонава за моториве уште 2 3 недели да се возат мотори највеќе - више ладно е... ја би ти препорачал да не купуваш сега мотор - почекај до септември јануар ке имаат и акции и поевтини цени затоа што сепак преку зима немаат толку промет и паѓаат цените на моторите.... а ти како сакаш
до колку пагјаат цените за многу или за малку(20-30 евра или повеке) и околу 20 септември ке се паднати ли
 
Член од
22 февруари 2013
Мислења
11
Поени од реакции
1
до колку пагјаат цените за многу или за малку(20-30 евра или повеке) и околу 20 септември ке се паднати ли
мене колку што ми имаат речено околу декември јануари паѓаат , а паѓаат салам
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
до колку пагјаат цените за многу или за малку(20-30 евра или повеке) и околу 20 септември ке се паднати ли
Ти викам јас го купив 2009та за 790 евра во средина на декември ... редовна цена преку сезона беше 1200 евра

е сега наредниве години немаа толку големи попусти
и НЕ нема да се намалат до 20ти септември

ако си загреан купи сега или чекај наредна сезона и така оваа веќе е при крај
 

Gorgiiii

Escobar
Член од
19 јули 2012
Мислења
15
Поени од реакции
0
имам хамчи 80 цц 4 т 2,3 другари имаат ист таков и достигнува брзина до 90км/ч а мојот од 55-6 не мрде поише во што може да е проблемот има граничник или нешто друго да напоменам гаста му е кратка
 
Член од
2 декември 2012
Мислења
189
Поени од реакции
24
Дали некој е запознаен со вградуванје на сензор за температура на моторот ?
Е вака некако изгледа тоа http://img.dxcdn.com/productimages/sku_15553_2.jpg
--- надополнето: 9 септември 2013 во 15:43 ---
Дали некој е запознаен со вградуванје на сензор за температура на моторот ?
Е вака некако изгледа тоа http://img.dxcdn.com/productimages/sku_15553_2.jpg
 
Член од
7 март 2012
Мислења
238
Поени од реакции
21
Дали некој е запознаен со вградуванје на сензор за температура на моторот ?
Е вака некако изгледа тоа http://img.dxcdn.com/productimages/sku_15553_2.jpg
--- надополнето: 9 септември 2013 во 15:43 ---
Дали некој е запознаен со вградуванје на сензор за температура на моторот ?
Е вака некако изгледа тоа http://img.dxcdn.com/productimages/sku_15553_2.jpg
vozdushno ili vodeno ladenje?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Воздушно ладење
Не зезај сакаш ова да го уградиш? Треба да најдеш термометар што ќе мери не до 70 степени, туку до 120-130. После тоа мала дупка на цилиндар и заштрафи ја сондата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom