Најекономично греење и ладење

Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.214
Поени од реакции
15.265
сум слушал дека најевтино загревање на струја се тн.`руски подморници`-некои системи на парно каде како медиум се става електролит.

кој знае повеќе нека пиши.било скоро дупло поевтино него овие електричниве котли одпогоре
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Kakvi radijatori imas, panelni, gusani ili aluminiumski?
Kolku radijatori imas vo tie 85m2?
--- надополнето: 29 јуни 2013 во 21:14 ---
Jas koga go kupuvav kotleto mi bese dovolno 27kw, arno ama razlikata pomegu 27 i 36kw kotle bese mnogu mala pa zatoa go kupiv pojakoto iako nikogas ne sum uklucil 4 grejaca, ali za malku pari neka stoi kako rezerva.
Taka da i da tie dovolno 9kw (mislam deka e malku) zami si pojako.
Najdobro e da gi rasteretis grejacite po fazi zasto ako imas eden od 9 ja opteretuvas samo ednata faza so 9kw, a podobro e da zemes 3x3kw kako bi odele na sekoja faza po 3kw. Ova go kazuvam samo kako opst primer.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
алтернатива на парното

Александaр Александров патентирал иновативна електрична печка

е многу икономична и може да заштеди до 50% од расходите за струја
http://tv7.bg/news/society/9619592.html
ако навистина функционира ова милијардер во Евра ќе стане човеков, тоа неможат да го постигнат ни ‘‘норвешките конвектори‘‘ како најдобри греалки на струја те. COP фактор 2.... аман бе Гањо, ај да речеше 30% заштеда, ама 50!? Многу нереално ни изгледа мене. Незнам само како може греалка да има толкава заштеда!? Тајната колку разбрав била во хоризонталното зрачење на топлотната енергијата!?..... Кај греалките на струја дали ќе ги наречеш конвектори или ‘‘џоле‘‘ наречи ги, ми се чини колку KW трошат енергија толку топлинска енергија како еквивалент даваат. Може да има само мали отстапки. Додека COP 3,4,5.... може да има само кај термо-пумпите....
--- надополнето: 29 јуни 2013 во 21:47 ---
 

mackomk

...Chichino...
Член од
23 јуни 2007
Мислења
318
Поени од реакции
72
Kakvi radijatori imas, panelni, gusani ili aluminiumski?
Kolku radijatori imas vo tie 85m2?
--- надополнето: 29 јуни 2013 во 21:14 ---
Jas koga go kupuvav kotleto mi bese dovolno 27kw, arno ama razlikata pomegu 27 i 36kw kotle bese mnogu mala pa zatoa go kupiv pojakoto iako nikogas ne sum uklucil 4 grejaca, ali za malku pari neka stoi kako rezerva.
Taka da i da tie dovolno 9kw (mislam deka e malku) zami si pojako.
Najdobro e da gi rasteretis grejacite po fazi zasto ako imas eden od 9 ja opteretuvas samo ednata faza so 9kw, a podobro e da zemes 3x3kw kako bi odele na sekoja faza po 3kw. Ova go kazuvam samo kako opst primer.
5 радиатори со вкупно 47 ребра, се мислам да не се малце
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.742
Поени од реакции
2.558
сум слушал дека најевтино загревање на струја се тн.`руски подморници`-некои системи на парно каде како медиум се става електролит.

кој знае повеќе нека пиши.било скоро дупло поевтино него овие електричниве котли одпогоре
Прочитај ја темава од почеток, има дискусија околу руските подморници и други алтернативни начини за парно, скоро се што те интересира е опфатено.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Mislam deka si na granica.
Posto moite se panelni koi sobiraat pomalku voda od alumin. radijatori koga ke otvorev adekvatno na tvoite 47 rebra ne mozese da odi temperaturata na vodata nad 55 stepeni.
Sega ke reces deka i 50 e dovolno, da ama ako e nadvor debel minus..., kakva izolacija, prozori itn
Moja preporaka, kupi pogolemo, potrosuvackata i so 9 i so 18kw ke ti bide ista samo sto pojakoto vo start go plakas poskapo ama raat si za jako zimo i mnogu pobrzo bi ti se zagreala vodata koga ke ti bide potrebno.
A kolku pari cini 9 a kolku pogolemoto?
 

mackomk

...Chichino...
Член од
23 јуни 2007
Мислења
318
Поени од реакции
72
Mislam deka si na granica.
Posto moite se panelni koi sobiraat pomalku voda od alumin. radijatori koga ke otvorev adekvatno na tvoite 47 rebra ne mozese da odi temperaturata na vodata nad 55 stepeni.
Sega ke reces deka i 50 e dovolno, da ama ako e nadvor debel minus..., kakva izolacija, prozori itn
Moja preporaka, kupi pogolemo, potrosuvackata i so 9 i so 18kw ke ti bide ista samo sto pojakoto vo start go plakas poskapo ama raat si za jako zimo i mnogu pobrzo bi ti se zagreala vodata koga ke ti bide potrebno.
A kolku pari cini 9 a kolku pogolemoto?
problemot e sto veke e kupeno i montirano :S za nov stan stanuva zbor, izveduvacot go birase sistemot i go namontira, edinstveno sto mozam da interveniram vo ovoj moment e na brojot na rebrata.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Ti preostanuva samo da cekas da dojde zimo i ke vidis, bidejki si vo stan i ako si vo sendvic so drugi stanovi nema da ti treba visoka temp. na vodata pa ke gree, i da ne si najgore
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Единствен професионалец кој ја посетува темава и се бави со таа проблематика е онак. Обиди се да стапиш во контакт со него, верувам дека може да ти помогне.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.605
Поени од реакции
7.408
problemot e sto veke e kupeno i montirano :S za nov stan stanuva zbor, izveduvacot go birase sistemot i go namontira, edinstveno sto mozam da interveniram vo ovoj moment e na brojot na rebrata.
Sekogas mozes da go smenis sistemot so drugo kotle....toa kotle na Ales mislam deka e monoblok t.e. sve e spakuvano vo edno ormarce vo koe vleguvaat cevka na vlez za ladna voda cevka-izlez za topla voda i struja....sekogas mozes da go izvadis toa kotle i da namontiras drugo. Gi gledav tie kotlinja na Ales i vaka po opisot dosta kvalitetni deluvaat spored vgradenite delovi, i ja zimovo se greev na toj princip kotle/radijatori i se odluciv za Vailant kotle 18Kw za negde 90m2 grejna povrsina...za 90m2 dovolno ti e 18 da ne recam i 12kw za zimi kako minatava...da ne zvucam kako reklama ako te interesira za Vailant i nivniot nacin na rabota mozam da ti pisam na PP....moja preporaka, obavezno da si stavis termostat so programator(eftinata varijanta) ili da si zemes ventili so tajmer koj vo razlicni periodi na denot ke pustaa/gasat dotok na voda vo radijatorite, a i da si zemes nekoja inverter klima so koja ke ja grees najgolemata prostorija vo stanot, bez inverter ocekuvaj smetki za struja nad 25000den mesecno.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Единствен професионалец кој ја посетува темава и се бави со таа проблематика е онак. Обиди се да стапиш во контакт со него, верувам дека може да ти помогне.
да и тој стана пасивен читач затоа што администрацијата на форумов му забрани во потпис да тури веб сајт а во постови телефон.. така требало велат... како и да е фала на мини промоцијата...
problemot e sto veke e kupeno i montirano :S za nov stan stanuva zbor, izveduvacot go birase sistemot i go namontira, edinstveno sto mozam da interveniram vo ovoj moment e na brojot na rebrata.
значи за членот што го интересираше (мачкомк) или било кој што е паметен и проблемите со проблематиките на греењето за во зима го решава во лето зашто тогаш е и поевтино и порелаксирано, слободно нека ме контактира секој ден од 10 наутро до 21 попладне... тел. има на вебсајтот мој на кликот за контакт, има и меил и контакт форма... www.kano.com.mk тој од вип бројот е со мене стално... тој од оне некогаш е некогаш не е со мене...
9кв за 50 ребра е малку...
п.с. има опција да се зголеми моќноста на котлето но тоа не е решение трајно затоа што се вади маста на греачите... таа опција е на хемиска база и е еднократно решение за ако излезе проблем во сред зима, се покаже дека котелот не е доволно силен да се среди со електролит колку да го истера зимото, а на пролет се решава со појачување т.е. промена на котли... или второто решение е монтажа на кано систем од сам старт, 3 години гаранција, капата на страна и свиркај си... кано системот троши упола помалку од електричен котел...

и ке замолам по кој знае кој пат бидејки погоре прочитав пак руски подморници.... кано системот да не се компарира со руски подморници... руска подморница ти е на господ бељата... има примери за фалсификувани сонди, монтирани како електролитни котлиња на кано систми а уствари се руски подморници.. ги има многу... за среќа, ќе го пофалам форумов дека придонесе да ми се зголеми бројот на монтажи во битола, бидејки на тоа подрачје од државава имав еден фалсификатор кој неможев никако да го најдам а наместил “кано системи“ како овластен монтер.. а таков ние немаме... значи фалц.. и меѓу луѓето се проби дека кано системот не чини.. за среќа после една моја бурна реакција тоокму на оваа тема со некој битолчанец кој ми го кажа демек ми го плесна во лице муабетов, јас се заангажирав малку на маркетинг и сега во битола и прилеп се знае дека постои кано систем и постојат руски подморници...


поздрав
и јавете се да ви појаснам...
--- надополнето: 1 јули 2013 во 03:42 ---
ако навистина функционира ова милијардер во Евра ќе стане човеков, тоа неможат да го постигнат ни ‘‘норвешките конвектори‘‘ како најдобри греалки на струја те. COP фактор 2.... аман бе Гањо, ај да речеше 30% заштеда, ама 50!? Многу нереално ни изгледа мене. Незнам само како може греалка да има толкава заштеда!? Тајната колку разбрав била во хоризонталното зрачење на топлотната енергијата!?..... Кај греалките на струја дали ќе ги наречеш конвектори или ‘‘џоле‘‘ наречи ги, ми се чини колку KW трошат енергија толку топлинска енергија како еквивалент даваат. Може да има само мали отстапки. Додека COP 3,4,5.... може да има само кај термо-пумпите....
--- надополнето: 29 јуни 2013 во 21:47 ---
точно...

на човеков по некаков основ му должеле 45 секунди на телвизија.. кратка репортажа... дали ја платил, дали завршил некаква работа на газдата или жена му-керка му работи во телевизијата, он добил промоција... ако е вистина уште сега ке ги има кај нас на продажба... а ги нема... така да тоа е тоа... со инфра ред греење неможеш да намалиш 50% од потребните киловати топлинска енергија... СОР 3 и 4 е НЕВОЗМОЖНО да се добие преку директна трансформација на електричната струја во топлинска... само со други методи како што е топлинска пумпа, кано систем и геотермална пумпа каде што струјата има намена како двигател да покрене одредени процеси кои не се директно трансфоримирање во топлина, тогаш се вади поголем СОР коефициент...
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Еве по мене една многу добра понуда на македонскиот пазар за економично и долгорочно решение.... за затоплување на да речеме 25-30м2 солидно изолирана просторија http://mk.marketkonekt.com/mk/daikin-klima-ured-inwerter-ftxn35l-rxn35l?productid=4C9 DAIKIN KLIMA URED INVERTER FTXN35L/RXN35L
со цена од 40,000 Денари мислам дека е најдобрата понуда овдека во класата. Еден уред кој многу добро, економично но квалитетно и долгорочно ќе си ја врши својата работа (греењето) а ладењето летно време ви доаѓа како бонус!... при што земајки ја цената на струјата би рекол дека за 5 години ќе се исплати неговата (не баш мала цена) те ќе се исплати како инвестиција со економична потрошувачка.... иако лажат помалку, COP факторот е 3,6 (прочитав на повеќе сајтови) сепак е чиста АА класа, што овозможува просечна потрошувачка при греење нешто помала од 1 Kw/h. Е сега таму на -10-15*C (а тоа се 10 дена во годината) ќе оди можеби и преку 2Kw, но секако се работи во случајов за многу економичен уред наменет за загревање простории.... И покрај тоа што го претставуваат како "Made in Japan" по цената претпоставувам дека е од Малезија или Белгија, што пак никако не значи дека не е квалитетен производ .... Daikin е една од најреномираните светски компании во оваа бранша.
Но секако опрез со користење на топлотни пумпи инвертери, клими... еве убав прилог (предупредување) на Кајгана: http://kajgana.com/kolku-se-klima-uredite-shtetni-po-zdravjeto
Колку се клима уредите штетни по здравјето?

Текст: Д.П.
Здравје | 01 јули 2013


Епидемиолозите предупредуваат дека неправилното одржување на клима уредите може да биде предизвика развој на бактерии кои предизвикуваат разни болести, а во некои ситуации и потешки компликации и смрт. Според нив, во системите за климатизирање може да се развијат бактерии како легионела, која предизвикува треска, но и таканаречената легионерска болест.

Ризик за појава на ваквите бактерии е особено висок во хотелите и болниците каде што се користат системи за разладување со распрскување на водени капки.
Бактеријата може да се појави во текот на целата година, но почесто во летниот и во есенскиот период. Симптомите од оваа бактерија почнуваат со слабост, малаксаност, главоболка и болки во мускулите. Телесната температура е зголемена, а болниот постојано кашла.
Сепак оваа болест најмногу ги напаѓа оние со ослабен имунитет и постарите лица, а поретко жените и младите луѓе.
Легионелите се бактерии кои предизвикуваат инфекции кога ќе се појават одредени услови кај лицата со намален имунитет. Најчесто предизвикуваат инфекции на респираторниот систем, а тежината на болеста се движи од блага форма слична на грипот, па се до потешки воспаленија на белите дробови.
Еден начин да се намали ризикот е во текот на летото во климатизираните простории, температурата да не биде под 24 степени, а идеалната разлика меѓу надворешната и внатрешната температура да биде околу пет степени.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.697
Поени од реакции
32.752
Предпоставувам овој модел го прават во фабриките на Gree?
 

mackomk

...Chichino...
Член од
23 јуни 2007
Мислења
318
Поени од реакции
72
@Strelec i onak фала Ви на одговорите
Инаку котлево е некоја си Standard варијанта,еве ова: http://ales.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=52&Itemid=66, има и моноблок варијанта ама тие се малце поразлични. Ме интересира која би била идеалната бројка на ребра за ова котле од 9kw што треба да загрева 85м2 стан, да знам уште колку да додадам.Негде прочитав дека ако нема доволно ребра се троши повеќе струја, бидејќи споро се постигнува температура.
Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom