C/C++

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.630
Поени од реакции
52.501
Некој добар, детален туторијал за преоптоварување оператори во C++?
 
Член од
10 април 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/539196_596403400370479_1322266615_n.jpg

Zdravo ! Dali nekoj moze da mi pomogne. Treba da napravam programa so matrici. Koga ke ja otvorite slikata ke vidite tabela i ke pisuva nekolku predmeti. Programata e da vneses poeni kolku dobilo nekoe oddelenie (a,b,c,d,e) po nekoj predmet. Na kraj, vo cout treba da izleze vkupniot broj na poeni sto go dobilo nekoe oddelenie. Dali nekoj znae kako bi trebalo da se resi zadacata ? Nemora celosno da ja resite, samo kako da ja zapocnam da mi objasnite..
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Ај помош околу кодов...

Код:
#include"stdio.h"
#include"math.h"
#include"conio.h"
int decm1(int,int *);
int decm(int,int *);
int rx[20];
void main()
{
int n,num,gx[20],dx[30],fx[20],i;
int app,k,m,no,val,j;
clrscr();
printf("Enter length of dx: ");
scanf("%d",&m);
printf("Enter the value of dx: "); /*INFORMATION TO BE TRANSMITTED*/
for(i=0;i {
scanf("%d",&dx[i]);
}
printf("\nEnter length of gx: "); /*LENGTH OF GENERATOR*/
scanf("%d",&n);
printf("\nEnter the value of gx: "); /*GENERATOR POLYNOMIAL*/
for(i=0;i {
scanf("%d",&gx[i]);
}
app=n-1;
k=m+app;
for(i=m;i dx[i]=0;
printf("\nMODIFIED VALUE OF BITS TO BE TRANSMITTED: ");
for(i=0;i printf("%d",dx[i]);
no=k-n;
for(i=0;i {
if (gx[i]==dx[i])
rx[i]=0;
else
rx[i]=1;
}
while(no!=0)
{
rx[n]=dx[i];
if(rx[1]==0)
{
for(j=0;j fx[j]=0;
for(j=0;j {
if (fx[j]==rx[j+1])
rx[j]=0;
else
rx[j]=1;
}
printf("\n");
for(j=0;j printf("%d",rx[j]);
}
else
{
for(j=0;j {
if (gx[j]==rx[j+1])
rx[j]=0;
else
rx[j]=1;
}
printf("\n");
for(j=0;j printf("%d",rx[j]);
}
no--;
i++;
}
printf("CRC BITS");
num=n;
for(i=k-1;i>0;i--)
{
num--;
if(num>0)
{
if(dx[i]==rx[num])
dx[i]=0;
else
dx[i]=1;
}
}
printf("\nTranssmitted bits: ");
for(i=0;i printf("%d",dx[i]); /* ACTUAL BITS TRANSMITTED */
 
/*DIVIDING TRANSMITTED BIT BY GENERATOR BITS*/
for(i=0;i {
if (gx[i]==dx[i])
rx[i]=0;
else
rx[i]=1;
}
for(i=0;i printf("%d",rx[i]);
no=k-n;
while(no!=0)
{
rx[n]=dx[i];
if(rx[1]==0)
{
for(j=0;j fx[j]=0;
for(j=0;j {
if (fx[j]==rx[j+1])
rx[j]=0;
else
rx[j]=1;
}
printf("\n");
for(j=0;j printf("%d",rx[j]);
}
else
{
for(j=0;j {
if (gx[j]==rx[j+1])
rx[j]=0;
else
rx[j]=1;
}
printf("\n");
for(j=0;j printf("%d",rx[j]);
}
no--;
i++;
}
printf("\nremainder bits:");
for(i=0;i printf("%d",rx[i]);
for(i=0;i {
if (rx[i]==0)
val=0;
else
val=1;
}
if(val==0)
printf("\n NO ERROR IN TRANSMISSION:");
else
printf("\n ERROR IN TRANSMISSION: ");
getch();
}
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.175
Поени од реакции
1.158
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/539196_596403400370479_1322266615_n.jpg

Zdravo ! Dali nekoj moze da mi pomogne. Treba da napravam programa so matrici. Koga ke ja otvorite slikata ke vidite tabela i ke pisuva nekolku predmeti. Programata e da vneses poeni kolku dobilo nekoe oddelenie (a,b,c,d,e) po nekoj predmet. Na kraj, vo cout treba da izleze vkupniot broj na poeni sto go dobilo nekoe oddelenie. Dali nekoj znae kako bi trebalo da se resi zadacata ? Nemora celosno da ja resite, samo kako da ja zapocnam da mi objasnite..
Неможам да ја отворам сликата....
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.175
Поени од реакции
1.158
Епа колку што разбирам, треба да дефинираш матрица со 6 редици и 5 колони.
Сега во првата редица ќе ги внесеш отценките за математика за класот а,б,ц,д,е... во втората редица ќе ги внесеш отценките по вториот предмет итн... откако ќе го завршиш тоа ќе ја пуштиш матрицата во еден for циклус да врти и во посебни променливи ќе ги собираш просеците по предмети :D
 
Член од
19 април 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Конверзија од друг броен систем во декаден

Влез: Даден е еден позитивен број (содржи и децимален дел) и основата во која што е претставен.
Излез: Испечатете го бројот во декаден броен систем.
Забелешка: Основата ќе биде од 2 до 16. Доколку децималниот дел се состои од повеќе од 10 децимали, испечатете ги само првите 10.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Конверзија на еден број А со основа p во декаден броен систем е секоја цифра на А да ја множиш со степен од p, почнувајќи од десно кон лево и зголемувајќи го степенот од 0 до (бројот_на_цифри-1). Пример, ако бројот е А27В со основа 16, тогаш декадно ќе биде: 11*16^0 + 7*16^1 + 2*16^2 + 10*16^3. A=10, B=11.
Пушти еден бројач во циклус кој ќе ти пресмета колку цифри има бројот. Дополнително може секоја цифра (со делење на бројот) да ја сочуваш во низа. После, секој член на низата почнувајќи од првиот член, множи го со степен од основата p.
suma += clen * pow(p, i)

Заборавив ако е децимален. Епа, цифрите што се десно од запирката ќе се множат со основата на негативен експонент. Првата цифра после запирката се множи со p^-1, и тој експонент ќе се намалува како одиш подесно, -2, -3,....
 
Г

Грејвдигер

Гостин
А сам да си ја решиш проектната? Ги имаш алгоритмите у предавања, не знам шо е проблемот. :)
 
Член од
21 април 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво. Нова сум овде, не сум запознаена многу со објавите, ама ми треба ваша помош. Ќе ве молам ако можете да го решите ова:
Да се напише алгоритам и програма која секој елемент од низата [ai]n ќе го промени знакот од + во - и од - во +. Ќе ви бидам многу благодарна ако ја напишете бидејќу утре правам тест а не ми е јасно како се решаваат овие задачи. Благодарам однапред! ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom