C/C++

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.985
Поени од реакции
12.545
Имам проект кодирање во crc, напишан цел ама една функција не ми извршува. Да не го пастирам тука пошо ако го копира некој ќе си имам проблеми, кој е запознаен нека ми пише пп да му го пратам да види кај ми е грешката :D
 
Член од
23 април 2010
Мислења
10
Поени од реакции
0
Imam mal problem, probuvam va napisham programa koja za daden broj, ke mi gi ispecati site sumi ednakvi na toj broj. Na primer za 3:
3
2+1
1+1+1
ako mozi pomos, probuvav so rekurzija ama ne mi izleguva
 
Член од
7 август 2010
Мислења
150
Поени од реакции
50
Imam mal problem, probuvam va napisham programa koja za daden broj, ke mi gi ispecati site sumi ednakvi na toj broj. Na primer za 3:
3
2+1
1+1+1
ako mozi pomos, probuvav so rekurzija ama ne mi izleguva
Код:
#include <stdio.h>
 
 
int main()
{
    int n,suma=0,i,mod,del,j;
    int temp;
    scanf("%d", &n);
 
    for(i=1; i<n; i++)
    {
        mod=n%i;
        del=n/i;
        j=1;
        temp=1;
        if(mod==0)
        {
            while(j<=del)
            {
                if(j!=del)
                printf("%d+", i);
                else
                printf("%d\n", i);
                j++;
            }
        }else
        {
            while(temp<=del){
                printf("%d+",i);
                temp++;
            }
                printf("%d\n",mod);
             
        }
    }
    return 0;
}
Вакво нешто??? Само променливата сума не треба.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.183
Поени од реакции
1.176
Imam mal problem, probuvam va napisham programa koja za daden broj, ke mi gi ispecati site sumi ednakvi na toj broj. Na primer za 3:
3
2+1
1+1+1
ako mozi pomos, probuvav so rekurzija ama ne mi izleguva
Сигурен си дека во задачата не ти е даден уште некој услов за печатење на сумите? Затоа што е доста тешко да се најдат сите суми за некој малце поголем број , на пример 20, а камо ли за некои уште поголеми.
 
Член од
28 април 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
еј да ве прашам некој случајно да не има програма за претставување број со подвижна запирка ,треба да е внесе децимален број .излез да има со прецизност од 32 бита ,зашо стварно нз од кај да почнам ,незнам ни како ...:(
 
Член од
28 април 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Имам еден проблем...имам да направам програма која што ќе прави Конверзија од декаден во РЦ...па не знам како...any help ? :/
 
Член од
28 април 2013
Мислења
8
Поени од реакции
0
Дечки ми треба помош, оваа задача треба да ја решам до 20 мај, може ли некој да ми ја реши пошто стварно не ја разбирам тапа сум за програмирање. Во задачава не треба да се користат готови библиотечни класи и функции (освен iostream). Ние работиме со компајлерот DEV C++. Ве молам ми треба за да ја задржам стипендијава на факултет. Задачата е:Да се креира класа Broj, преку креирање на соодветни header и implementation фајлови, која ќе ги содржи следните податоци:
· broj, кој претставува цел број.
Да се дефинира default конструктор, со кој податочниот член се иницијализира со вредност 0, конструктор со 1 аргумент кој е цел број, и конструктор со 1 аргумент кој е знаковна низа, т.ш. податочниот член на ова класа е цел број претставен преку оваа знаковна низа. Да се дефинираат следните функции членови на класата:
· функција која ја враќа моментната вредност во податочниот член на овој објект.
· int compareTo(Broj drugBroj), ги споредува 2-та броја нумерички, податочниот член на овој објект (broj) и drugBroj. Резултатот на функцијата е: -1 ако broj е помал од drugBroj, +1 ако broj е поголем од drugBroj, и 0 ако broj и drugBroj се еднакви.
· float floatValue(), ја враќа вредноста на податочниот член на овој објект (broj) конвертирана воfloat типот.
· int parseInt(char s[]), ја парсира специфираната знаковната низа s, чии карактери се децимални цифри или ‘–‘ знакот, и го враќа соодветниот цел број како int.
· Broj valueOf(char data[]), враќа објект од класа Broj чиј податочен член има вредност на целобројната репрезентација на специфираната знаковната низа data.
 
Член од
28 март 2012
Мислења
23
Поени од реакции
16
Хахах и јас тоа гледав сеа, а како студент на ФИНКИ и јас дојдов да побарам помош :свиркам:
Ми треба помош околу стрингови пошто треба од float декаден да конвертирам во бинарен .. е сеа како што пиша еден колега погоре не можам да го објавам кодот али ако некој има малку повеќе познавање за стрингови ќе го замолам да ме исконтактира во пп, за да види зошто не ми излегува како што треба.. стварно не знам што е проблемот :(
 
Член од
23 април 2010
Мислења
10
Поени од реакции
0
Вакво нешто??? Само променливата сума не треба.
nesto taka, ama ne mi gi dava site sumi :(
--- надополнето: 28 април 2013 во 21:24 ---
Сигурен си дека во задачата не ти е даден уште некој услов за печатење на сумите? Затоа што е доста тешко да се најдат сите суми за некој малце поголем број , на пример 20, а камо ли за некои уште поголеми.
siguren, znam deka e taka ama toa e
 
Член од
10 јули 2012
Мислења
87
Поени од реакции
54
Imam mal problem, probuvam va napisham programa koja za daden broj, ke mi gi ispecati site sumi ednakvi na toj broj. Na primer za 3:
3
2+1
1+1+1
ako mozi pomos, probuvav so rekurzija ama ne mi izleguva
На пример кога би го представил како функција, би било нешто вака:
F( 0 ) = 0
F( n ) = {k} + F{n-k}, за k = n, n-1, n-2,....,1
Чиста рекурзија без дополнителна меморија мислам дека нема да помогне, низата mp ти е делот каде што ти се чуваат вредностите на броевите за печатење, али сеа мал проблем е што ќе ти ги печати сите комбинации па дури и од типот, 2+3 и 3+2, (ќе се повторуваат)
Код:
#include <iostream>
using namespace std;
 
const int MAX = 100;
int mp[MAX];
 
void print(int len)
{
    for(int i = 0; i < len; i++)
        cout << mp[i] << "+";
    cout << mp[len] << endl;
}
 
void F(int n, int pos)
{
    if(0 == n)
    {
        print(pos-1);
    }
    else
    {
        for(int k = n; k >= 1; --k)
        {
            mp[pos] = k;
            F(n - k,pos + 1);
        }
    }
}
 
int main()
{
    int n;
    cin >> n;
    F(n,0);
    return 0;
}
 
Член од
28 април 2013
Мислења
8
Поени од реакции
0
Се ближи крајниот рок за проектот по АОК, цел ФИНКИ на кајгана дојде :D
haha jas ne sum an finki na FON sum... da i nas ne machat, mislam samo nie sho sme so stipendii dushata ni ja vadat za 6ka ,a treba da imame 9ki za da ja zadrzime stipendijata, sea tie sho si imaat pari kje si platat i kje si pominat godina, ali ovaa generacija ako veruvate 80 % od decava sme so stipendii zboram za na site fakulteti i ne remetat kako sho sakaat:(
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.183
Поени од реакции
1.176
haha jas ne sum an finki na FON sum... da i nas ne machat, mislam samo nie sho sme so stipendii dushata ni ja vadat za 6ka ,a treba da imame 9ki za da ja zadrzime stipendijata, sea tie sho si imaat pari kje si platat i kje si pominat godina, ali ovaa generacija ako veruvate 80 % od decava sme so stipendii zboram za na site fakulteti i ne remetat kako sho sakaat:(
Ммм не знам колку ве мачат вас брат, но како сакаш да задржиш стипендија ( на информатика претпоставувам ) ако не знаеш да дефинираш класа со една променлива и неколку методи и притоа самиот кажуваш дека си тапа во програмирање? Со вакви задачи 9-ки добивате? Најдобро ќе биде да се потрудиш самиот, да напишеш нешто па после ако може да ти помогнеме....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom