C/C++

Член од
4 март 2006
Мислења
99
Поени од реакции
2
Еве ТУКА има една скрипта за почетници.

Која е разликата меѓу C и C++ ?

Всушност С++ е како надополнение на С (затоа и најчесто се пишуваат заедно). С е процедурален, додека С++ е објектно ориентиран програмски јазик. Во С се пишуваат процедури, ред по ред, команда по команда, и на тој начин се извшува програмата, а во С++ се користат објекти коишто имаат свои особини и свои процедури... Идејата со објекто-ориентираното програмирање е да се доближи проблематиката на програмирањето до вистинскиот свет.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.326
Мене ме интересира што е тоа всушност, оти прв пат го гледам тоа.
нема да е лошо, авторот на темата да опише убаво каков програм е тоа, за што се употребува, на шо конфигурација го собира и сл.
 
Член од
4 март 2006
Мислења
99
Поени од реакции
2
Програмскиот јазик C бил измислен уште во 1970 година како системски применет јазик за создадениот Unix оперативен систем. Извлечен од неозначениот јазик BCPL, унапреден тип структура; создаден на малечка машина како средство за унапредување на слабата програмска околина, тој стана еден од доминантните јазици на денешницата.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.982
Поени од реакции
9
hellraiser and invalid напиша:
eve kod na fotografija kako da napravime FILE sto go resetira kompjuterot
Другар за ова да го направиш не ти треба да се разбираш во програмирање. Едноставно ќе направиш shortcut или пак едноставна batch датотека со истата команда.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
221
hellraiser and invalid напиша:
eve kod na fotografija kako da napravime FILE sto go resetira kompjuterot
ако знаеш на програм да му предадеш два - три параметри не значи дека знаеш да програмираш !

и... правиш FILE што го ресетира компјутерот !? :pos: :pos: :pos:
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
221
strumics напиша:
Мене ме интересира што е тоа всушност, оти прв пат го гледам тоа.
нема да е лошо, авторот на темата да опише убаво каков програм е тоа, за што се употребува, на шо конфигурација го собира и сл.
C/C++ се програмски јазици ... не се програми .
всушност С++ е како надополнение на С (затоа и најчесто се пишуваат заедно). С е процедурален, додека С++ е објектно ориентиран програмски јазик. (претпоставувам сега те збунив уште поише :) ) ... финтата е : во С пишуваш процедура, ред по ред, команда по команда, и на тој начин се извшува програмата, а во С++ користиш објекти коишто имаат свои особини (да ги речеме) и свои процедури (да ги речеме акции) ... идејата со објекто-ориентираното програмирање е да се доближи проблематиката на програмирањето до вистинскиот свет.

е сеа... за да можеш да го користиш јазикот ти треба компајлер. Посојат мал милион компајлери за секоја можна платформа, и за секоја можна конфигурација, така да... у случај да сакаш да се занимаваш со тоа.. немај гајле... шо машина и да имаш, се наоѓа нешто за нејзе ;)
 
Член од
10 мај 2006
Мислења
92
Поени од реакции
5
hellraiser and invalid напиша:
znam deka moze i so drug nacin ama vi kazav so C++ kako se pravi
Ти си повише Invalid отколку Hellraiser. Остави го програмирањето за некого кој навистина го бива.
 

IGI

Il Corvo
Член од
12 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
4
Abe citam i se cudam naj ozbilno. Go napadnavte kako kojznae sto da rekol. Vie ne ste bile pocentici nikogash ili sakate sea da se napravite demek, "ova e nisto za mene ja znam mnogu poveke." Ozbilno nema nikakva smisla ostajte go. Jas neznam nisto za C++ pa ova beshe bash super primer za mene i najverojatno za site kako mene.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
221
IGI напиша:
Abe citam i se cudam naj ozbilno. Go napadnavte kako kojznae sto da rekol. Vie ne ste bile pocentici nikogash ili sakate sea da se napravite demek, "ova e nisto za mene ja znam mnogu poveke." Ozbilno nema nikakva smisla ostajte go. Jas neznam nisto za C++ pa ova beshe bash super primer za mene i najverojatno za site kako mene.
Не станува збор за праење што ти ја знам што ... еве.. некој праша што уствари е С/С++ ... пробав некое бош објаснување да му дадам ... .али типот си кажа, ја не знам... ме интересира што е . Не се праеше хакериште, еве јас ќе ви кажам како да напраите што ти ја знам што! Тоа ме нервира. Не е срамота да не знаеш. Срамота е да не знаеш и да се праиш дека си ѕверот булдожерот !
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.326
Vnuce напиша:
C/C++ се програмски јазици ... не се програми .
всушност С++ е како надополнение на С (затоа и најчесто се пишуваат заедно). С е процедурален, додека С++ е објектно ориентиран програмски јазик. (претпоставувам сега те збунив уште поише :) ) ... финтата е : во С пишуваш процедура, ред по ред, команда по команда, и на тој начин се извшува програмата, а во С++ користиш објекти коишто имаат свои особини (да ги речеме) и свои процедури (да ги речеме акции) ... идејата со објекто-ориентираното програмирање е да се доближи проблематиката на програмирањето до вистинскиот свет.

е сеа... за да можеш да го користиш јазикот ти треба компајлер. Посојат мал милион компајлери за секоја можна платформа, и за секоја можна конфигурација, така да... у случај да сакаш да се занимаваш со тоа.. немај гајле... шо машина и да имаш, се наоѓа нешто за нејзе ;)
Фала за објаснувањето, сега ми е нешто појасно, и имам некоја претстава за C/C++
 
Член од
4 март 2006
Мислења
99
Поени од реакции
2
Кажете некоја добра книга за C/C++, за да ја download-ирам или да ја купам.
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.046
Поени од реакции
22
купи си од продавница сите елекронски книги се на англиски.
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Драган напиша:
Еј луѓе ај ве молам кажете некоја добра книга (на макдедонски или на српски) за C/C++, за да ја download-ирам од интернет или да ја купам.
Дојди кај мене на електро факултет-имаш во копирница книги за Ц и Ц++.тоа учиме ние
 
На врв Bottom