Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Дали може во исто време да накачам маса ид направам стомачни?Планирам гејнер да земам :)
може Eat clean and Tren hard, без ова тешко дека и маса ќе качиш и стомачни ќе направиш
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
можее Eat clean and Tren hard
Него нешо интересно ми текна.
Дали телово ќе се шекне ако имаш 3 дена тренинг тежински со рецимо +200 калории (средена исхрана, многу протеин, Whey после тренинг, се за clean bulk) и измеѓу 3 дена кардио, намалени ЈХ, med intensity cardio у fasted state, -200 калории, многу протеин и BCAA or w/e за да ги задржи мускулите). Седми ден одмор.
Теоретски, би требало да булкаш и да сечеш у исто време.
Практично дали би работело?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Него нешо интересно ми текна.
Дали телово ќе се шекне ако имаш 3 дена тренинг тежински со рецимо +200 калории (средена исхрана, многу протеин, Whey после тренинг, се за clean bulk) и измеѓу 3 дена кардио, намалени ЈХ, med intensity cardio у fasted state, -200 калории, многу протеин и BCAA or w/e за да ги задржи мускулите). Седми ден одмор.
Теоретски, би требало да булкаш и да сечеш у исто време.
Практично дали би работело?
Теоретски да, ама практично телото не разликува дали минанеле 24 часа или пак 12 или 36. Поентата ми е дека телото не функционира на денови, нив луѓето ги измислиле за да пресметуваат полесно. На телото му треба време да забележи во која насока оди а не да го сецаш те натаму те наваму, значи треба да си истраен во балкот кога го почнуваш, иако ако во тек на подолг период, да кажеме недела дена си во калориски плус севкупно (иако пример 2 дена си бил во дефицит) сигурно дека ќе качиш маса.

Инаку можеш да пробаш и нешто слично што некои вежбачи го работат а тоа е деновите кога вежбаш да си 300 калории плус а деновите кога не вежбаш да си на калории за одржување, така ќе качиш минимално калории ама искрено премногу замара да пазиш точно што и колку внесуваш во споредба со класичен bulk
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Теоретски да, ама практично телото не разликува дали минанеле 24 часа или пак 12 или 36. Поентата ми е дека телото не функционира на денови, нив луѓето ги измислиле за да пресметуваат полесно. На телото му треба време да забележи во која насока оди а не да го сецаш те натаму те наваму, значи треба да си истраен во балкот кога го почнуваш, иако ако во тек на подолг период, да кажеме недела дена си во калориски плус севкупно (иако пример 2 дена си бил во дефицит) сигурно дека ќе качиш маса.

Инаку можеш да пробаш и нешто слично што некои вежбачи го работат а тоа е деновите кога вежбаш да си 300 калории плус а деновите кога не вежбаш да си на калории за одржување, така ќе качиш минимално калории ама искрено премногу замара да пазиш точно што и колку внесуваш во споредба со класичен bulk
Неам проблем со замарање со калории. Може да пробам после катов тоа.
Таман поефтин булк, у рецесијава не е лесно да се праи класичен булк.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
За сите што вежбаат дома еве ви добро видео со вежби кои може да ги правите само со вашата тежина :)

Пола од овие вежби нема да може да ги прави некој кој вежба повеќе од 1 година активно.
Инаку респект за баткава машина е.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Пола од овие вежби нема да може да ги прави некој кој вежба повеќе од 1 година активно.
Инаку респект за баткава машина е.
машина е ама телово дефинитивно не му е од вежби со своја тежина :D
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
машина е ама телово дефинитивно не му е од вежби со своја тежина :D
Па затоа и видеото во теретана го снимил, и Hannibal For King тврди дека му е телото само од своја тежина ама некако не ми дава душа да му поверувам. Познавам еден куп луѓе кои се бават со боречки вештини и тренираат по 10-15 години али немаат олкава маса, а вежбаат со своја тежина цел нивни живот. ;)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
3.278
Па затоа и видеото во теретана го снимил, и Hannibal For King тврди дека му е телото само од своја тежина ама некако не ми дава душа да му поверувам. Познавам еден куп луѓе кои се бават со боречки вештини и тренираат по 10-15 години али немаат олкава маса, а вежбаат со своја тежина цел нивни живот. ;)
Ханибал е црнец.
Плус ако заприметиш како вежба, ќе видиш дека движењата што ги прави захтеваат огромна сила, и ги држи мускулите долго време под тензија, што предизвикува хипертрофија. Додека тие што вежбаат боречки вештини тенираат на многу различен начин.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Ханибал е црнец.
Плус ако заприметиш како вежба, ќе видиш дека движењата што ги прави захтеваат огромна сила, и ги држи мускулите долго време под тензија, што предизвикува хипертрофија. Додека тие што вежбаат боречки вештини тенираат на многу различен начин.
Хаха ова Ханибал е црнец, ме потсеќа на муабет од еден друга шо вика “црнец да ги гледа теговите ќе се набилда“ :) Го имам гледано за гледано, а то дека е различен тренингот ДА е различен, имам роднини кои се во специјална единица кои се зверови али не се до толку чисти како него и тн. Ок можеби има и добра генетика и сила, можеби има постигнато само со вежбање со своја тежина али такви се 1 на 10000 души.
со своја тежина повеќе ми личи дека може да се постигне некое вакво тело како батките на видеово
http://www.youtube.com/watch?v=930ZdJ9unyQ
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
3.278
Хаха ова Ханибал е црнец, ме потсеќа на муабет од еден друга шо вика “црнец да ги гледа теговите ќе се набилда“ :) Го имам гледано за гледано, а то дека е различен тренингот ДА е различен, имам роднини кои се во специјална единица кои се зверови али не се до толку чисти како него и тн. Ок можеби има и добра генетика и сила, можеби има постигнато само со вежбање со своја тежина али такви се 1 на 10000 души.
со своја тежина повеќе ми личи дека може да се постигне некое вакво тело како батките на видеово
http://www.youtube.com/watch?v=930ZdJ9unyQ
Па види побарај на youtube Barstarzz или Calisthenics Kingz и ќе видиш луѓе со 10 пати бољи тела од овие на видеово, сaмо на игралишта вежбаат. Повеќето се црнци, има и по некој белец што е набацан :).

И сеа ако им ги видиш телата, иако се ripped, маса имаат итн.., сепак не може да се мерат со некое тело на боди билдер што вежба со тегови. Еве Ханибал пример, вежба од 90та, и ова му е максимумот, не да не изглеа добро, али спореди го со еден Мајк О'Хрн на пример и разликата е огромна. Сакам да кажам и не е толку недостижно неговото тело ако ги имаш правите гени, начин на вежбање, чиста исхрана итн.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.251
Поени од реакции
1.756
Дали може некој поискусен да ми даде совет кои додатоци да ги купам, на маса сум и досега од додатоци имам користено неколку различни гејнери (Hyper mass 5000, Muscle juice 2544, Quick mass). Буџет ми е околу 5-6 илјадарки.
 
Член од
13 јуни 2012
Мислења
28
Поени од реакции
3
Nekoj da mi predlozi od kaj mozam da nabavam kreatin RAZOR 8 osven getready zashto tamu nema veke 2 meseci nema ni da ima izgleda pozz i fala odnapred
 

Kajgana Shop

На врв Bottom