Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Bidejki gledam deka ve ima dosta sto se razbirate od ovie raboti bi sakal da ve prasam sto mislite za total-gymot bidejki go kupiv denes i sakam da pocnam so vezbanje ? Dali zaludno potrosiv pari ili ke ima efekt ?
Биди редовен со вежбање, изрегулирај малце од малце исхраната и ќе има резултат. Знам дека братучед мој со тотал џимот бааѓи ослабна и се зацврсни, а ако веќе сакаш мускулесто тело тогаш теретаната е неизбежна.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
3.278
Незнам дали е баш за овде прашањево, ама може некој да знае.

Порачав Power Gym и се е во ред, само кај мене дома вратите се многу слаби (значит тоа горе шо е вратилото да го ставиш) и ако се качам на вратилото, сигурно ќе се скрши вратата. Некаков совет како да ја зацврстам вратата, да ме издржи, имате предлог?
Power Gym-от не се ослонува на рамката од вратата, т.е ти не се бесиш на вратата, туку притиска на неа. Тој делот што оди над вратата притиска на ѕидот, од напред шипките притискаат на вертикалите од рамот на вратата. Што потежок си тоа појако притиска и така стоИ.

Прашање: што значи тоа ако некој има крвен притисок 115 со 75?
 
Член од
27 април 2011
Мислења
9
Поени од реакции
7
Power Gym-от не се ослонува на рамката од вратата, т.е ти не се бесиш на вратата, туку притиска на неа. Тој делот што оди над вратата притиска на ѕидот, од напред шипките притискаат на вертикалите од рамот на вратата. Што потежок си тоа појако притиска и така стоИ.

Прашање: што значи тоа ако некој има крвен притисок 115 со 75?
Коинциденција :) И јас исто го земав пред 2 дена,само што проблемот кај мене е што ѕидот на вратата ми е уствари од гипс картон,па така да моите ме предупредуваат да не ми се сруши цел ѕид врз мене кога ќе се обесам,па ја пустата со некоја резерва се кревам,полека,со мисла во секој момент да се скршам :D
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
3.278
Коинциденција :) И јас исто го земав пред 2 дена,само што проблемот кај мене е што ѕидот на вратата ми е уствари од гипс картон,па така да моите ме предупредуваат да не ми се сруши цел ѕид врз мене кога ќе се обесам,па ја пустата со некоја резерва се кревам,полека,со мисла во секој момент да се скршам :D
Хах, тешко дека ќе се сруши, немаш гајле :). И јас на долниот спрат имам гипс картон, истестирано е од мене и нема никаков ризик, единствениот проблем тука (бар во мојов случај) е што гипс картонот е потенок од циглата, и вратилото не е кнап, т.е, делот што оди над вратата притиска малце под агол и остава трага на самиот ѕид. Во секој случај тоа не претставува опасност по животот на тој што вежба :D
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
259
Поени од реакции
381
Што е работава, зошто никаде нема Cell-tech, оној пат барав ми кажаа го забраниле.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Денес и последниот тренинг од оваа година, сега 15тина дена одмор да се наполнат батериите и да се прослават празниците.
Ајде поздрав до сите членови на подфорумов, Среќна нова 2013 година. Многу здравје, среќа успех и се најдобро во новата година добри тренинзи, добра дисциплина, јака волја и како јаготка на шлагот поголеми и подефинирани до наредна година во ова време :)
П.С. Место алкохол може да пивните некоја дозерка протеинче ;)
 

Aki_7

***Train Hard Go Pro***
Член од
15 септември 2008
Мислења
79
Поени од реакции
33
Батки, пошто за 2-3 дена одам за СК да ми препорачате кој е моментално најдобриот протеин на пазаров да земам, чист протеин значи. Фала ви и среќна ви нова година и празници!
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Користи ли некој стегачи за колена...да даде предлог некој какви да купам :)
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Користи ли некој стегачи за колена...да даде предлог некој какви да купам :)
Јас користам кога вежбам чучњеви со поголеми килажи, деновите кога вежбам со помали одам без. Инаку ти даваат како некоја стабилност и ти се чини дека килажата ти е 5-10кг полесна. Јас земав од Гладијатори побарај таму и пази на бројчето да ти се фати затоа што има различни.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Батки, пошто за 2-3 дена одам за СК да ми препорачате кој е моментално најдобриот протеин на пазаров да земам, чист протеин значи. Фала ви и среќна ви нова година и празници!
Од каде си и колку имаш за протеин да потрошиш а и дали првпат земаш или не?

Користи ли некој стегачи за колена...да даде предлог некој какви да купам :)
Имаш проблем со колената па стегач или за поголеми оптоварувања кога користиш да заштитиш колената?
 

Aki_7

***Train Hard Go Pro***
Член од
15 септември 2008
Мислења
79
Поени од реакции
33
Од каде си и колку имаш за протеин да потрошиш а и дали првпат земаш или не?
Само шо завршив со Протеин 90, секако дека не земам прв пат, па планирам до 4000-4500 да одвојам за квалитетен протеин, доколку ми препорачаш добар чист квалитетен протеин би ти бил благодарен многу. :D
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
3.833
Поени од реакции
1.325
Батки, пошто за 2-3 дена одам за СК да ми препорачате кој е моментално најдобриот протеин на пазаров да земам, чист протеин значи. Фала ви и среќна ви нова година и празници!
Any1?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom