Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

M

Muranyi

Гостин
Малку чудна комбинација....
Што би било тогаш добро за пред тренинг,заедно во комбинација со аргининот,за да се постигне памп на мускулот?Ова јас што го пишав го сретнав на доста места како добра комбинација,затоа и пишав дека ја фалат и дека планирам да ја пробам,ама го ценам и твоето мислење.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Што би било тогаш добро за пред тренинг,заедно во комбинација со аргининот,за да се постигне памп на мускулот?Ова јас што го пишав го сретнав на доста места како добра комбинација,затоа и пишав дека ја фалат и дека планирам да ја пробам,ама го ценам и твоето мислење.
Аргинин, Таурин, Кофеин, Цитрулин, Бета Аланин и КреаАлаклин или Етил Естер, БЦАА и половина литар вода.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Што би било тогаш добро за пред тренинг,заедно во комбинација со аргининот,за да се постигне памп на мускулот?Ова јас што го пишав го сретнав на доста места како добра комбинација,затоа и пишав дека ја фалат и дека планирам да ја пробам,ама го ценам и твоето мислење.
L-tyrosine те прави да се чувстуваш убаво и фокусиран 1-3 грама пред тренинг.
Кафеин ти дава фокус и енергија со тоа што го стимулира ЦНС.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.306
Поени од реакции
15.538
Ај едно припросто прашање...

Со едно другарче зборевме, но никако да се согласиме, за тоа дали и колкаво влијание има тежината и шипката при правење на вежбите, односно дали поголема и потешка шипка има различна тежина врз вежбањето, еве конкретно за бицепс и гради.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Ај едно припросто прашање...

Со едно другарче зборевме, но никако да се согласиме, за тоа дали и колкаво влијание има тежината и шипката при правење на вежбите, односно дали поголема и потешка шипка има различна тежина врз вежбањето, еве конкретно за бицепс и гради.
Нормално дека има. Ти ја дигаш шипката плус тежината на неа. Единствено кај некои смит машини шипката не се рачуна зошто има контратегови.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
Незнам дали е баш за овде прашањево, ама може некој да знае.

Порачав Power Gym и се е во ред, само кај мене дома вратите се многу слаби (значит тоа горе шо е вратилото да го ставиш) и ако се качам на вратилото, сигурно ќе се скрши вратата. Некаков совет како да ја зацврстам вратата, да ме издржи, имате предлог?
 

-Rubik-

>>{- _ -}<<
Член од
31 октомври 2009
Мислења
315
Поени од реакции
101
Дали би постигнал некаков резултат доколку вежбам во домашни услови, без тегови и такви ствари, само со склекови и други вежби?
 
Член од
6 март 2007
Мислења
307
Поени од реакции
184
Дали би постигнал некаков резултат доколку вежбам во домашни услови, без тегови и такви ствари, само со склекови и други вежби?
Секако дека ке имаш! Но ако сакаш да постигнеш нешто повеке од просечно тело мора да вешбаш со тежини. Зависи која ти е целта.
 

-Rubik-

>>{- _ -}<<
Член од
31 октомври 2009
Мислења
315
Поени од реакции
101
Секако дека ке имаш! Но ако сакаш да постигнеш нешто повеке од просечно тело мора да вешбаш со тежини. Зависи која ти е целта.
сакам само да ги издефинирам мускулите, не сакам да станам шварценегер :icon_mrgr:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
сакам само да ги издефинирам мускулите, не сакам да станам шварценегер :icon_mrgr:
Тоа зборчето дефиниција врска неам како сите сме го сфатиле погрешно. (и ја исто размислував ко тебе).
Нема вежби за дефинирање мускули. Има слабеење и кревање маса. “дефинирани“ мускули се просечна маса со многу низок процент на телесни масти.
 

-Rubik-

>>{- _ -}<<
Член од
31 октомври 2009
Мислења
315
Поени од реакции
101
Тоа зборчето дефиниција врска неам како сите сме го сфатиле погрешно. (и ја исто размислував ко тебе).
Нема вежби за дефинирање мускули. Има слабеење и кревање маса. “дефинирани“ мускули се просечна маса со многу низок процент на телесни масти.
ок, ама пак ако правам склекови, стомачни, значи дека кревам некоја тежина. сакаш да кажеш дека некој кој што е слаб, и нема грам масти повеќе има дефинирани мускули?
 

Gojak YNWA

Ракот на Хелси
Член од
12 јануари 2009
Мислења
1.946
Поени од реакции
866
ок, ама пак ако правам склекови, стомачни, значи дека кревам некоја тежина. сакаш да кажеш дека некој кој што е слаб, и нема грам масти повеќе има дефинирани мускули?
Прај си бе друже, нема ништо лошо да ти дојде со склекови, стомачни и вратило ама темава е боди билдинг и теретани. А и ако имаш време незнам што не тркнеш до некоја теретана, сигурно нема да станеш Арнолд за година дена вежбање.
 

Mj

Маестро
Член од
25 јануари 2008
Мислења
754
Поени од реакции
212
Многу ми доаѓа смешно кога ќе прочитам дека некој нејќел да вежба пошто ќе се направел голем ко Шварц или слично. Исто како девојките што се "плашат", а уствари се мрзетини, дека ќе се развијат како машко ако вежбаат со тегови.
1. Вежбај 20 години и пак нема да го постигнеш тоа што Шварц го има постигнато со 7 години.
2. Користи и стероиди и пак нема да го постигнеш тоа што го има постигнато Шварц. Зошто? Па затоа што нема да имаш муда да користиш толкави дози ко Шварц.
3. Хормон за раст, инсулин и тек тогаш веќе може да се рече дека ќе го пројдеш во смисол на lean muscle mass и процент на масти.
 

LordCalipso

Староседелец
Член од
10 септември 2008
Мислења
86
Поени од реакции
54
Bidejki gledam deka ve ima dosta sto se razbirate od ovie raboti bi sakal da ve prasam sto mislite za total-gymot bidejki go kupiv denes i sakam da pocnam so vezbanje ? Dali zaludno potrosiv pari ili ke ima efekt ?
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Bidejki gledam deka ve ima dosta sto se razbirate od ovie raboti bi sakal da ve prasam sto mislite za total-gymot bidejki go kupiv denes i sakam da pocnam so vezbanje ? Dali zaludno potrosiv pari ili ke ima efekt ?
Добар е за стомачни :icon_lol:

Шала, за почетници е одличен што немаат услови или не сакаат да посетуваат теретана па во домашни услови вежбаат. Но ќе дојдеш до точка кога ќе ти треба поголем отпор и ќе сакаш нови вежби.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom