Анте Готовина и Младен Маркач ослободени-Хрватска на нозе!

Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Сосем друга ситуација......овде србите дигнаа побуна и побараа отцепување ?
Дојде овде ЈНА да ја прави Голема Србија.Си собраа тенковите затоа што ќе им беше тешко сами на 3 фронта да маваат.И на Кирче му фуфкаше во тоа време.....
Кирче беше сам не како на вас Германците што ви даваа подршка или на Босна турците на Словенија аустријанците, Македонија тогаш беше сама оставена а и ден денеска сама просперира
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.351
Кирче беше сам не како на вас Германците што ви даваа подршка или на Босна турците на Словенија аустријанците, Македонија тогаш беше сама оставена а и ден денеска сама просперира
Видовме многу од швабите.....ептен видовме од тоа тапшање по рамото.Каде беа да реагираат кога сите хрватски градови беа срамнети со земја,кога тие што дигаа побуна ги тераа хрватите од нивните домови и ги убиваа.......
Не дај Боже некогаш Македонија да види такво нешто,па да можеш да збориш......
Не би имал многу избор во таа ситуација,па макр и САД и Русија иле заедно позади тебе...
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Видовме многу од швабите.....ептен видовме од тоа тапшање по рамото.Каде беа да реагираат кога сите хрватски градови беа срамнети со земја,кога тие што дигаа побуна ги тераа хрватите од нивните домови и ги убиваа.......
Не дај Боже некогаш Македонија да види такво нешто,па да можеш да збориш......
Не би имал многу избор во таа ситуација,па макр и САД и Русија иле заедно позади тебе...
Ако се сеќаваш Македонија го доживеа истото 2001 год. истото тоа рушење на куќи , убивања на недолжни цивили и воени сили , малтретирања , протерување геноцид и никој не застана позади нас , а тенковите кои ги добивте леопардите од бурунди да не беа донација лебати.
И што мие беше зборот за судството во хаг да ако требаше некој да слави тоа требаше да бидеме ние за Јохан
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.351
Ако се сеќаваш Македонија го доживеа истото 2001 год. истото тоа рушење на куќи , убивања на недолжни цивили и воени сили , малтретирања , протерување геноцид и никој не застана позади нас , а тенковите кои ги добивте леопардите од бурунди да не беа донација лебати
Дел заробено од ЈНА,дел од Унгарија нешто калашњикови,дел произведено сами (во Хрватска беше голем дел од југословенската воена индустрија и други цели фабрики се преуредија да произведуваат оружје),дел шверцувано преку дијаспора.Леопарди немаше Хрватска во војната......
Али најголем дел од оружјето и покрај ембаргото беше набавен од православните браќа на Србија - Русите.
Нека си ги прашаат Србите Русите,како Хрватска доби најмногу руско и украинско оружје. ;)
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Во Македонија Србите се само 1-2% од вкупната популација или според последниот попис(од 2002) 35-40 илјади што да признаеме не е сериозна бројка, а во БиХ и Хрватска ги има повеќе, но пази разликата е во тоа што овдека во Македонија Србите се дојденци(знаеме кога и како), но во Хрватска и БиХ се автохтони и затоа таму ги има во поголеми бројки !
Инаку јас сум Македонец и не сум на ничија страна, очи нека си вадат меѓу себе таму ако сакаат Србите и Хрватите, јас само анализирам ! :icon_lol:
Ок. Но и тие територии во Хрватска и БИХ никогаш не биле нивни, дури и пред Турците кога се ширеле на Југ, никогаш на Север и Запад. Автохтони се колку и Албанците, етнички се шират во Австроунгарија и потоа прават проблеми.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Neznam ja koj e ubica, proglasen e za nevin :)
ОК неговите војници ги правеле зулумите, но он како генерал секако дека треба да понесе одговорност, сепак станува збор за цивилно население !
И Србите убивале цивили и Хрвати и Бошњаци, но и си одговараат за тоа, треба истиот аршин да биде и за другите т.е. за сите !
Инаку да прогласен е за невин, но од кого од судскиот циркус Хааг кој знаеме како суди .......... Србите и Македонците се виновни, а сите други се светци .............. :tapp:
--- надополнето: 17 ноември 2012 во 00:33 ---
Ок. Но и тие територии во Хрватска и БИХ никогаш не биле нивни, дури и пред Турците кога се ширеле на Југ, никогаш на Север и Запад. Автохтони се колку и Албанците, етнички се шират во Австроунгарија и потоа прават проблеми.
Делумно си во право, но не се согласувам во целост .......... но ај да не навлегуваме во Историјата ........ темата е за друго !
--- надополнето: 17 ноември 2012 во 00:47 ---
Само Јохан испадна виновен... :tapp:
Епа чорба Македонче ........... се знае кој секогаш го јаде стапот у г’з ............. одговорот е - ние ............ :tapp:
Судбина ЈБГ ....... :oops:
А па Србиве се дан’бетер баксузи и од нас ........ :notworthy:
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Ја читам темава и стварно се мислев што да пишам...
Мене не ми е јасно зошто се радуваат Хрватите и се лутат Србите. Во Хаг се суди на индивидуи. Значи незначи дека Хрватска е виновна или невина за злосторства а уште помалку Хрватите како народ. Иако Хаг е за жал е најдоброто од меѓународното судство а е очајна институција ја прифаќам одлуката каква и да е без никакви емоции...Исто беше и за Јохан.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.956
"Судот" во Хаг уште еднаш си го покажа вистинското лице,нема таму ни П од право,за правда да не правиме муабет.
Инаку и јас мислам дека Хрватска имаше право да си ја брани државата во Краина, исто како што Србија имаше право да се брани во Косово и како што ние имавме право да се браниме во 2001.Ама тие што судат не мислат така,кај нив очигледно важи принципот на добри и лоши,наши и ваши.

Туку гледам хрватофиливе на темава бетер од србофилите биле упм,разбирам ја симпатии,ова-она,ама дајте бе малку реални бидете.GhostLeader на криво магаре го качивте,вистина е дека имаше Хрвати што се бореа со УЧК-си го имаа они со браќата.Имаше и западно-европејци во нивните редови,еден холанѓанин дури и интервјуа даваше по весници.
 

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.152
Поени од реакции
2.754
Не ми е јасно како првобитно се осудени на толку големи казни а сега се ослбодуваат.Што суд ќе беше ова?? :confused:
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.487
Поени од реакции
28.838
Првиот чекор кон евро интеграција.
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
Смрт фашизму,слобода народу!! Мамата да им ја **** За што се радуваат ццц а Младиќ и Караџиќ ќе трунат во затвор до крај на живот или па "можда ќе умрат од природна смрт"..За Јохан не ми се ни коментира,неправда..неправда....

А ти stela_maris можеш да пишуваш на кирилица не си на хрватски форум ок?
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
EULEKS uapsile dvajca od UCK za voeni zlostorstva, dali mislele kako kompenzacija ili nesto drugo, ne se znae.

Vo sekoj slucaj, ne im proagja fintata.


Two Kosovo Albanian security officers held over war crimes

Thu, 15 Nov 2012 17:34 GMT
Source: Reuters // Reuters

PRISTINA, Nov 15 (Reuters) - The European Union police and justice mission in Kosovo (EULEX) arrested three ethnic Albanians, two of them officers in a NATO-trained security force, on Thursday on suspicion of war crimes.


The three men were detained in their hometown area of Skenderaj, a former bastion of the guerrilla Kosovo Liberation Army (KLA) which rose up against Serbian government forces in the majority ethnic Albanian province in 1998-99.

"The suspects are charged with war crimes against the civilian population," said Blerim Krasniqi, a EULEX spokesman.

The EU mission did not detail the charges but Tahir Rrecaj, a lawyer for one of the arrested, said they were suspected of killing two Albanian civilians in June 1999, just days after the war ended and NATO troops took control of Kosovo.

During and after the war there were many political killings of Kosovo Albanians by their own kin, sometimes over allegations of collaboration with Serbian authorities.

The suspects were once KLA fighters, Krasniqi said. Two are now members of the Kosovo Security Force (KSF), trained by NATO. The 2,500-strong KSF is lightly armed and its main tasks are crisis response, civil protection and ordnance disposal.

http://www.trust.org/alertnet/news/two-kosovo-albanian-security-officers-held-over-war-crimes/


.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Има ли во Хаг осуден Албанец за воени злосторства?
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Член од
21 ноември 2011
Мислења
884
Поени од реакции
410
Овој суд нема врска со правдата и правото, и е првенствено насочен кон православните народи, доказ за тоа се и оние кои останаа во Хаг, само српски генерали и нашиот Јохан, а нашиве будали па ги амнестираа, изгледа во Втората светска војна ние и Србите бевме на погрешна страна
malku si vo greska, ne protiv pravoslavnite narodi , iako i vo toa ima vistina, tuku protiv site slovenski narodi
--- надополнето: 17 ноември 2012 во 10:05 ---
http://www.youtube.com/watch?v=waEYQ46gH08
 

Kajgana Shop

На врв Bottom