Анте Готовина и Младен Маркач ослободени-Хрватска на нозе!

Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Браво , се задоволи правдата , хероите на Хрватска повторно на слобода.
Потврда дека борбата на хрватскиот народ била праведна , одбранбена.
Не беа хрватите тие кои ја нападнаа Србија , туку Србија ја нападна Хрватска.

Кој се србите да одлучуваат кој народ смее да стане независен а кој не.

Зошто тие имаа право да се мешат од Словенија до Македонија.

Југославија не беше Србија.

Србија имаше право на Југославија , колку и Хрватска.

Србите откинаа еден дел на Хрватска и прогласија Република Српска Крајина.

Зошто ?

Што им направија хрватите за тие да бараат отцепување ? Кои права им беа загрозени?

Зошто србите го гранатираа Загреб , при што убија цивили.

Велите дека 150.000 - 200.000 срби биле избркани од своите домови.
Јас не би рекол дека тие се избркани , туку дека заминале после поразот.
Голем дел од нив војувале против хрватите , и знаеле дека после поразот , нема веќе што да останат таму.

Фрањо Туџман пред да започне операцијата Олуја ги молеше србите кои немаат прљави раце со хрватска крв да останат во Хрватска и дека ќе бидат интегрирани во Хрватска , почитувајќи ги сите нивни права.

Но Србија нели како и секогаш , не сака преговори , не сака со дијалог да ги реши проблемите , и тогаш кога веќе не разбираа од зборови , се премина во воена акција.

Акцијата била многу чиста , прецизна , за многу брзо време се средија сепаратистите , и Хрватска повторно ги врати назад границите кои и припаѓаа , и кои не заслужуваше да ги изгуби по никоја основа. Тие понудија мирно решение , но не беше прифатено , понудија почитување на правата на србите , кои никогаш не беа прекршени.



Честито Хрватска ! хероите се назад.
BRAVO, taka e!!! I Hvala ! :)
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.351
Vo sodrzinata na odlukata ne se vika deka ne e storen zlocin tuku deka ovie ne bile tie sto ja sprovele. Pogolema glupost nemam procitano , ova e vo odnos na komandnata odgovornost. Ova e tesko za dokazuvanje od praven aspekt a toa se uslozni poradi isceznuvanjeto na dokumentite od Brioni so koj Franjo Tudjman im nareduva na Markac i Gotovina da NAPRAVAT i sprovedat plan za etnicko cistenje. Vtor apsurd e toa sto vo odlukata stoi deka civilite sami si begale (taka im teknalo?!!!) Posramna odluka nemalo na ovoj takanarecen sud .
Па никој не вика дека нема злосторства,туку Готовина и Маркач не ги споревеле.......
Стварно не знам како некој може да нареди злосторство,а веќе таму не ни командува и не е присутен на тоа место.Изгледа многу мултитаскинг бил овој Готовина и нашол начини да се телепортира и се да организира.
Транскриптите од Бриони се тешка глупост,ако ги имаш слушнато........сите работи се извадени од контекст и никаде во нив,ама баш никаде нема наредба да се направи етничко чистење.

Србите сами се побегнати.Како некој ги протерал кога они се избегани 1 до 3 дена пред да влезе во српските места хрватска војска ??? Како ??? Жити све објасни го тоа и иди осуди ги........
Цела документација е РСК е достапна,на една друга тема ме мрзи да барам, имам постирано неколку документи каде што е наредена целосна евакуација на цивилното население од РСК во случај на воени дејствија.!!! Такви документи каде што до последен детал е опишано како ќе се одвива евакуацијата има на стотици.
Нема документирано ниту еден случај за време на Олуја каде што хрватска војска влегува во населено место,полно со жители и им наредува да си собираат парталите и да си одат.ХВ влегува во празни градови и села цело време.
Тек после Олуја се случуваа 90% од срањата и тоа се во најголем дел индивидуални случаи на одмазда.Србите баш и не беа најнежни кога истераа (им доаѓаа дома и на клоци надвор) 150 000 несрби.
--- надополнето: 16 ноември 2012 во 22:14 ---
Ne znam dali ovaa odluka e konecna ili postoi moznost za zalba.
Нема жалба,ова е конечна пресуда.....
 
R

Rigel Kent

Гостин
Тек после Олуја се случуваа 90% од срањата и тоа се во најголем дел индивидуални случаи на одмазда.Србите баш и не беа најнежни кога истераа (им доаѓаа дома и на клоци надвор) 150 000 несрби.
Dali nekoj odgovaral za ova ? Nikoj dosega , zatoa ne smee da ostane na ova. Srbite navlegoa vo Kraina i ja okupiraa , no Oluja od akcija za osloboduvanje se pretvori vo zlocin so mnogu zrtvi. Transkriptite od Brioni gi nema zatoa sto se unisteni i nikogas nema da se dokaze sto tamu se zboruvalo no ne znaci deka ako nema pisan ili snimen dokaz deka toa ne se slucilo.
 

Дарко Рибарот

Пуштен пуштен,а фактички го кријат..
Член од
15 мај 2012
Мислења
134
Поени од реакции
46
Па никој не вика дека нема злосторства,туку Готовина и Маркач не ги споревеле.......
Стварно не знам како некој може да нареди злосторство,а веќе таму не ни командува и не е присутен на тоа место.Изгледа многу мултитаскинг бил овој Готовина и нашол начини да се телепортира и се да организира.
Транскриптите од Бриони се тешка глупост,ако ги имаш слушнато........сите работи се извадени од контекст и никаде во нив,ама баш никаде нема наредба да се направи етничко чистење.

Србите сами се побегнати.Како некој ги протерал кога они се избегани 1 до 3 дена пред да влезе во српските места хрватска војска ??? Како ??? Жити све објасни го тоа и иди осуди ги........
Цела документација е РСК е достапна,на една друга тема ме мрзи да барам, имам постирано неколку документи каде што е наредена целосна евакуација на цивилното население од РСК во случај на воени дејствија.!!! Такви документи каде што до последен детал е опишано како ќе се одвива евакуацијата има на стотици.
Нема документирано ниту еден случај за време на Олуја каде што хрватска војска влегува во населено место,полно со жители и им наредува да си собираат парталите и да си одат.ХВ влегува во празни градови и села цело време.
Тек после Олуја се случуваа 90% од срањата и тоа се во најголем дел индивидуални случаи на одмазда.Србите баш и не беа најнежни кога истераа (им доаѓаа дома и на клоци надвор) 150 000 несрби.
--- надополнето: 16 ноември 2012 во 22:14 ---

Нема жалба,ова е конечна пресуда.....
Јас имам комшивка која побегна сама. И кажаа да си оди и си отиде. Мажот и проба да бега али ...
 
R

Rigel Kent

Гостин
Нема жалба,ова е конечна пресуда.....
Nema, odlukata e pravosilna
Ne znam kako odat procedurite na Haskiot tribunal ama i Haradinaj go oslobodija so pravosilna odluka pa pak potoa go uapsija. No ako ovaa odluka e konecna togas ke ima niza drugi presedani i nelogicni odluki , site da gi oslobodat i ova da se pretvori vo farsa sud koj nerezonski crpel pari od ON za svojata funkcija koja ne ja izvrsil.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.351
Dali nekoj odgovaral za ova ? Nikoj dosega , zatoa ne smee da ostane na ova. Srbite navlegoa vo Kraina i ja okupiraa , no Oluja od akcija za osloboduvanje se pretvori vo zlocin so mnogu zrtvi. Transkriptite od Brioni gi nema zatoa sto se unisteni i nikogas nema da se dokaze sto tamu se zboruvalo no ne znaci deka ako nema pisan ili snimen dokaz deka toa ne se slucilo.
Тоа е целиот пропуст.......ретко кој има одговарано,нешто ситно мислам за грабежи имаат на имоти....
Тоа е кривица на тие што требале после Олуја да превземат контрола врз територијата,не на војската која напредува и понатаму.
Најголемиот дел од злосторствата се случени после тоа,најмногу кога се враќаат бегалци во тие делови. Тука се правите злосторства......после воената операција тој дел е див запад без контрола.Тука е целата грешка на Хрватска и треба некој да одговара за сите тие работи.
--- надополнето: 16 ноември 2012 во 22:26 ---
Ne znam kako odat procedurite na Haskiot tribunal ama i Haradinaj go oslobodija so pravosilna odluka pa pak potoa go uapsija. No ako ovaa odluka e konecna togas ke ima niza drugi presedani i nelogicni odluki , site da gi oslobodat i ova da se pretvori vo farsa sud koj nerezonski crpel pari od ON za svojata funkcija koja ne ja izvrsil.
Нема,ова беше жалбата.Харадинај не го уапсија за друго дел или нешто сум грешка ?
Ова е конечна пресуда.....евентуално ако се најдат докази итн....не знам како иде тоа.

Иначе целиот суд е комедија и во тоа се согласувам апсолутно.За мене лично ниту една пресуда нема никаква тежина.Види и тие што се сварно криви и осудени на какви смешни казни се осудени за какви старшни злосторства.
Подобро да оставеа на нас балканците сами да си делиме правда него ли оваа комедија што ни ја приредуваат странци.
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Ne znam kako odat procedurite na Haskiot tribunal ama i Haradinaj go oslobodija so pravosilna odluka pa pak potoa go uapsija. No ako ovaa odluka e konecna togas ke ima niza drugi presedani i nelogicni odluki , site da gi oslobodat i ova da se pretvori vo farsa sud koj nerezonski crpel pari od ON za svojata funkcija koja ne ja izvrsil.


Stvarno neznam, ali mislam deka nemoze na nikogo da mu se sudi dva pati za isto delo. Edino za druga nesto da im sudat.
Ali site mozni optuzbi im gi prepisaa i denes konecno im gi otflija
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.210
Поени од реакции
25.948
Тука се правите злосторства......после воената операција тој дел е див запад без контрола.Тука е целата грешка на Хрватска и треба некој да одговара за сите тие работи.
Индивидуален злочин за време на војна речиси и нема начин да се докаже и казни. Пројде тоа, Србите треба да се помират дека се виновни за војните што се случија на Балканов и никогаш не може да бидат претставени како жртви. Колатералната штета од конфликтот што тие го предизвикале е токму тоа - колатерална штета, а не грев. За тоа не се добива симпатии.
 
R

Rigel Kent

Гостин
Тоа е целиот пропуст.......ретко кој има одговарано,нешто ситно мислам за грабежи имаат на имоти....
Тоа е кривица на тие што требале после Олуја да превземат контрола врз територијата,не на војската која напредува и понатаму.
Најголемиот дел од злосторствата се случени после тоа,најмногу кога се враќаат бегалци во тие делови. Тука се правите злосторства......после воената операција тој дел е див запад без контрола.Тука е целата грешка на Хрватска и треба некој да одговара за сите тие работи.
Sega najdov deka vsusnost Haskiot tribunal e sud za golemite "zverki " komandanti a onie direktnite izvrsuvaci se ostaveni da se osudat vo maticnite zemji eve link za site procesi . Interesno e da ja izdvojam ovaa odluka

"Predsjednik vijeća za ratne zločine Županijskog suda u Zagrebu javno je objavio presudu kojom su sva petorica optuženika oglašena krivima za ratni zločin nad ratnim zarobljenicima, smješetnim u Konačištu ratnih zarobljenika, najpije u Zagrebu, Gajeva 30a, a potom u Kerestincu, od sredine mjeseca siječnja 1992. pa do 29. travnja 1992.
Prvooptuženi Stjepan Klarić osuđen je na 3 godine i 6 mjeseci zatvora, drugooptuženi Dražen Pavlović na kaznu zatvora u trajanju od 1 (jedne) godine, trećeoptuženi Viktor Ivančin na kaznu zatvora u trajanju od 2 (dvije) godine, četvtooptuženi Željko Živec na kaznu zatvora u trajanju od 1 (jedne) godine, petooptuženi Goran Štrukelj na zatvorsku kaznu u trajanju od 1 (jedne) godine."

Vo krajna mera ovie se smesni odluki , zatoa trebase Haskiot tribunal da vovede red vo procesite i pravda. Da osudis nekoj sto ubival lugje na 1 god e smesno , nebare ova e krazba na avtomobil.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.351
Индивидуален злочин за време на војна речиси и нема начин да се докаже и казни. Пројде тоа, Србите треба да се помират дека се виновни за војните што се случија на Балканов и никогаш не може да бидат претставени како жртви. Колатералната штета од конфликтот што тие го предизвикале е токму тоа - колатерална штета, а не грев. За тоа не се добива симпатии.
Спред мене никако не смее да пројде тоа.Злочин е злочин без разлика од чива страна бил.Ако не е така не може сега од Хрватска да кукаат како некој што им наштетил на нив не бил осуден или добил блага казна,а во нивниот двор слободни се тие што убивале.

Тешко се докажува се во оваа војна,тие што наредувале ретко кој е и директен извршител,а и ретко кога писмено давале такви наредби.Индивидуалните е уште потешко,али на нив не би требало да им е место во Хаг.Тие случаи треба судовите земјите овде да ги судат,како на пример во затворите и заробеничките кампови чуварите што вршеле тортура....
 
R

Rigel Kent

Гостин
Dosta be pa ti so toj Obama , kuti ke ti se smee nekoj:D
Odlukata ja donel amerikanski sudija zaedno so toj od Jamajka i Turcija. Inaku kako sto Bush go prizna ustavnoto ime na Makedonija vednas po pobedata taka i ova moze da se zakluci deka e poklon za Hrvatska i kazna za site Srbi koi go poddrzaa Romney (sosema normalno bidejki vo mandatot na Demokratite se slucija Kosovo i bombardiranjeto na Srbija). Samo se nadevam deka Obama "demokratot" nema da ne' "iznenadi" so nekoja odluka za Makedonija pa posle ke vidis koj ke se smee :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom