Бабини деветини, суеверија

Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Е да, да. Ама и не. Ќе речеш пупупу да го серат кокошките и се поминуе, ни клетваа, ни урок.
И ен глеј на полна меселина накриво со очите.
A toa li e formulata? Ok, da si znam:pos:

Sto ima da gledam pa u mesecina nakrivo, haha..
--- надополнето: 31 октомври 2012 во 22:38 ---
E da, i toa da ne se metelo na polnok.
Koj toa voopsto mete na polnok?:icon_mrgr:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Па, се мете, на другана тема то ти доѓе по џрковно ко у 8 или 9 сабајле :tapp::pos::pos::pos:

Него, не се мете ако домаќинот/домаќинката тој ден тргнале на пат, да не го изметеш од дома.

На крви кон полна месечина преку лево рамо се привикуваат зли сили на тебе. Зато, мижи на лево.

Тоа со левото е од: лево е криво, а десно е правилно.
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Па, се мете, на другана тема то ти доѓе по џрковно ко у 8 или 9 сабајле :tapp::pos::pos::pos:

Него, не се мете ако домаќинот/домаќинката тој ден тргнале на пат, да не го изметеш од дома.

На крви кон полна месечина преку лево рамо се привикуваат зли сили на тебе. Зато, мижи на лево.

Тоа со левото е од: лево е криво, а десно е правилно.
A toa e fintata na onoj clenot kako se vikase neznam. Da be zemes si metes u polnok i te prasuva nekoj ti zdrav si, a ti mu odgovoris zasto be pa sega e osum sabajle po crkoven kalendar...haha..:pos:

Isto taka ima i obicaj koga nekoj nekade trgnuva, na skolo, na rabota, na ispit...da se isturi casa/bokal voda po nego...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Море, да ме потуреше нкој со вода, удуду ќе му напраеф и кривиочи ќе го гледав.

А конче да врзиш да не забораиш?
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Crveno konce protiv uroci bilo..
Ili gakite da gi obleces naopaku, ili edna corapa :icon_mrgr:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Гаќите коа НЕКОЈ тука ги облече наопаку, особено од шерифите, ќе биде смејурија. Ем чоколадирани, ем жолтеникакви.
А да ги видам тоа истите, да облечат чорап наопаку, ма дај, тој се слупуе, инаку не се ваѓа. Ко чиозма стои и ако го зепукаш на ѕид се лепи.

Знаеш дека кај починат на гости, на плачење, итн, сепраи се по трипати. Кога стануеп од столче, као она, на едно, две па на три стануеш, или квака од врата, тргаш да ја пофатиш, еднаш, дваш, као она, се предомислуеш, и на третиот пат ја фаќаш да отвориш итн.
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Bod da cuva.

Protiv uroci e i beliot luk, u djep...

Vo domot ne se svirka, taka gi vikas gluvcite (ja dosega togas neznam, trebase da imam cela farma so gluvci)
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.650
Поени од реакции
702
еве една откачена; наводно ако крцкал мебелот во куќата се заканува смрт на некој од домашните.:coffee:
Од чиви домашни? Моите или од страна на девојката? Мебелот сам по себе не крцка ;)

ОТ:
- Нокти сечење навечер. Појма неам зошто
- Црна мачка...
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Kad covjek slomi ogledalo ceka ga sedam godina nesrece, da bi uklonio sedam godina nesrece covjek treba ljubavisati sa romkinjom jer se tako dobija sedam godina srece odnosno covjek se vraca u normalu.
:icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Од чиви домашни? Моите или од страна на девојката? Мебелот сам по себе не крцка ;)

ОТ:
- Нокти сечење навечер. Појма неам зошто
- Црна мачка...
Krcka ako e star i istrosen.
Domasnite na toj sto go prael mebelot valjda.

PLukni gjuptin za srekja...hahaha ova e najbolje. Ides po ulica, i 'rkas cigojneri.
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Ako proraboti odednas sat koj dolgo vreme ne rabotel, nekoj od domasnite go ceka bliska smrt.
--- надополнето: 1 ноември 2012 во 09:39 ---
Ne se vika fala na podaren lek, koga nekoj ti go dava za bez pari, nema da dejstvuva :icon_mrgr:
--- надополнето: 1 ноември 2012 во 09:40 ---
NE e ubavo masko dete da se tepa so sukalo, zatoa sto zenite ke go napustaat.:pos:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ako proraboti odednas sat koj dolgo vreme ne rabotel, nekoj od domasnite go ceka bliska smrt.
--- надополнето: 1 ноември 2012 во 09:39 ---
Ne se vika fala na podaren lek, koga nekoj ti go dava za bez pari, nema da dejstvuva :icon_mrgr:
--- надополнето: 1 ноември 2012 во 09:40 ---
NE e ubavo masko dete da se tepa so sukalo, zatoa sto zenite ke go napustaat.:pos:
Мене не ме тепале со сукало, зато жени ми идат ко муи на мет. Ама другар ми со лопата го мааше баба му по грб, сеа енего, заврши земјоделски.

Затоа умре комшијана, ја па му го навив саатот, стар беше и одамна не навиен, саато, не комшијата, мада и тој беше стар.

Нож не се подарува, оит ако го даеш гага, треба да коле. Се плаќа бар нешо симболично.

И чакмак не се подарува, да не се изгори пријателството. (чакмак, запалка)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ama umre be coekot, pa mi vikaa, sto sum pipkal satot.


Nego sea ne znam dali denje umre ili nokje, po clenot na temata za slava.

SHo saat e sea po nego? Rucek vreme? Da idam da jadam nesto deka.

Raspar corapi protiv uroci. Voda i se'er za uplav,.a uplav se fakja od kletva.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Многу грешки правите што ги викате старите заостанати.....иако може некои биле неписмени, знаеле многу. Секое вакво верување си има причина. Старите верувале во овој и во оној спиритуален свет.

Тоа околу полноќ и баба ми ми го има кажано. Самовилите вечерале и ако им згазнеш во вечерата ќе те проколнат.

Метењето откако некој твој ближен ќе замине што не смееш да го правиш - кога метеш позади некој со метла, го бркаш никогаш да не ти се врати....ете затоа.

За пу пу пу да те серат кокошките или коа жени плукаат во нокти свои е да не го урочат детето. Секој може со очи да урочи и несакајќи, па го огрубуваат и огрдосуваат за да не го фати.

И мене ми викаа ако пеам додека јадам ќе се омажам за циган....е не се омажив за циган, ама за чоек што музиката и стварање на нови песни му е душа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom