Дежурна Ординација! #2

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.751
Поени од реакции
8.247
Многу ме болат очите во последно време, не е некоја јака болка туку онака тапа болка.
Најчесто се случува додека ги движам лево и десно да ме болат. Не носам наочари.
Некој совет што би можело да биде ?

Благодарам однапред.
Си имал скоро настинка,ќе помине само од себе, без гајле :)
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Си имал скоро настинка,ќе помине само од себе, без гајле :)
Имав воспаление на плуќата да, но тоа беше пред 4 - 5 недели.
Можно да е сеуште од тоа ?
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
131
Поени од реакции
105
Помагајте! :(
Пред 3-4 дена, после сексуалниот однос крварев. Повеќе од 3 години сум сексуално активна и ова првпат ми се случува. Многу се испаничив, траеше ептен кратко ама сепак.. :( Инаку односот траеше прилично долго и во еден момент бев недоволно навлажнета, па може ли да е од тоа?
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.619
Поени од реакции
35.115
Помагајте! :(
Пред 3-4 дена, после сексуалниот однос крварев. Повеќе од 3 години сум сексуално активна и ова првпат ми се случува. Многу се испаничив, траеше ептен кратко ама сепак.. :( Инаку односот траеше прилично долго и во еден момент бев недоволно навлажнета, па може ли да е од тоа?
Недоволната влажност на вагината, може да доведе до крварење. Доколку се поновува пожелно е да се користат гелови, вода или плунка.
Исто така вагинални инфекции можат да предизвикаат иритација на грлото на матката и да доведат до крварење за време или после сексуалниот однос. Во случај да се повтори крварењето најдобро решение преглед кај гинеколог :)
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Има некој што знае б-комплекс апчињата (кафените мали таблетки) колку од кој Б-витамин имаат во својот состав. Зборувам за оние на броење што ги даваат по аптеки каде може да се види нивниот состав.
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Има некој што знае б-комплекс апчињата (кафените мали таблетки) колку од кој Б-витамин имаат во својот состав. Зборувам за оние на броење што ги даваат по аптеки каде може да се види нивниот состав.
Витамин Б1
1 mg
Витамин Б2
1,2 mg
Витамин Б3
10 mg
Витамин Б6
1,4 mg
Витамин Б 12
1,4 µg
Фолна киселина
100 µg
Витамин Б5
5 mg
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.372
Ме стега глава цело време. Не ме боли туку ја чувствувам како да ми е подуена, исполнета со нешто односно како да ми е под притисок.

До диоптерот не е затоа што скоро бев на очно и се е во ред.
помош? :unsure:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.751
Поени од реакции
8.247
Ме стега глава цело време. Не ме боли туку ја чувствувам како да ми е подуена, исполнета со нешто односно како да ми е под притисок.

До диоптерот не е затоа што скоро бев на очно и се е во ред.
помош? :unsure:
Си имал ли удар по главата скоро?
Се провоцира ли болката од нешто?
Каде те боли?
Каква е по интензитет?
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Има некој што знае б-комплекс апчињата (кафените мали таблетки) колку од кој Б-витамин имаат во својот состав. Зборувам за оние на броење што ги даваат по аптеки каде може да се види нивниот состав.
Составот се гледа дирекно од оригиналната кутија и вели

Една таблета содржи

Вит. Б1 - 3,9 мг
Ниацин - 25мг
Пара-амино бензоева киселина 20мг
Вит. Б1 - 3,6 мг
Вит. Б12 - 5 микро грами
Вит. Б6 - 2мг
Калциум пантотенат - 5мг
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.372
Си имал ли удар по главата скоро?
Се провоцира ли болката од нешто?
Каде те боли?
Каква е по интензитет?
Не сум имал удар и не ме боли туку ме стега цела, како да ми е исполнета со воздух или како да ми е потечена ја чувствувам. Значи некоја тапа ако може да се нарече болка, која ми создава непријатност...
 
Член од
24 септември 2012
Мислења
29
Поени од реакции
11
Отежнато дишење? т.е. поточно прам муабет со некој или имам нешто работа се фокусирам таму и немам гајле,почнувам да мислам на дишењето и имам подреба од длабоко дишење, си мислам дека тешко дишам, и така веќе 3-4 недели... ми се случва поќе пати денот, дали е до психата или шо е незнам... бедоксин помага?
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.805
Поени од реакции
20.146
Отежнато дишење? т.е. поточно прам муабет со некој или имам нешто работа се фокусирам таму и немам гајле,почнувам да мислам на дишењето и имам подреба од длабоко дишење, си мислам дека тешко дишам, и така веќе 3-4 недели... ми се случва поќе пати денот, дали е до психата или шо е незнам... бедоксин помага?
Да не си заљубен ти бе машко :) стомак не те фаќа ? :))
И бај д веј психички е, зимај бедоксинче 21 ден 3х2 таблетки на ден мислам дека ќе се олабавиш :) и да чај од мајчина душичка исто пред спање.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Или жалфија. Со меТ малку. Или микс од мамицу ти душу со брусница и жалфија и меТ.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Составот се гледа дирекно од оригиналната кутија и вели

Една таблета содржи

Вит. Б1 - 3,9 мг
Ниацин - 25мг
Пара-амино бензоева киселина 20мг
Вит. Б1 - 3,6 мг
Вит. Б12 - 5 микро грами
Вит. Б6 - 2мг
Калциум пантотенат - 5мг

Каква кутија, на броење ги даваат во аптека ги ставаат во мало бело кесиче. Инаку прееска зедов од Крка и на нив нормално пишува бидејќи доаѓаат во кутија
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Каква кутија, на броење ги даваат во аптека ги ставаат во мало бело кесиче. Инаку прееска зедов од Крка и на нив нормално пишува бидејќи доаѓаат во кутија
Да знам ги даваат во кесичка бела но тоа не е оригиналното пакување на таблетите. Ти праша каде може да се види нивниот состав и јас ти одговорив на оригиналната кутија во која што доаѓаат таблетите. Оригиналната кутија има 1000 таблети внатре. Овој состав што го пишав погоре е препишан од оригиналното пакување со 1000 таблети.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom