Дежурна Ординација! #2

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
ДА, када со ладна вода, мраз ја ублажува болката, НО,,,
Када со ладна вода + мраз не се препорачува за воспалени мускули затоа што ладната вода го намалува нивото на кислород и ја забавува циркулацијата на воспалените места.
Да да знам ама кратко не долготрајно.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Луѓе зошто после 4 месеци пак ме заболе ногата што ми беше шината? Само немој да ми кажете дека е од промена на времето... :(
Што да и правам, облоги, стегач, некоја маст, во топло да ја држам, во ладно? Неможам да одам дури.
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Ми треба мала помош или еве да речам совет ...

Десно од папокот има скоро една недела кај што ме боли...значи над апендиксот ( слепото црево ) сега не знам и јас точно како да кажам затоа ви велам десно од папокот кај што се наоѓат слепото црево и панкреасот ако не се лажам ? Што можи да е,дали треба да одам на лекар ? И да напоменам дека од слепото црево ме направија операција има повеќе од 1 година...
 

Gixxer

Premier Сasual Dating - Verified Ladies
Член од
9 декември 2010
Мислења
131
Поени од реакции
89
Да не знае некој кај нас каде се продава сода без алуминиум?

http://www.amazon.com/Bobs-Red-Mill-Aluminum-Baking/dp/B0019GVYR2

ми треба за лек, затоа темава ја отворам тука, ако е на погрешно место ги молам модераторите дај ја преместат темата.
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Ова ти е сода бикарбона. :D (натриум хидрогенкарбонат, натриум бикарбонат)

Иначе може да најдеш во секој поголем маркет, има во пакувања од 5 грами па до 1 килограм.

Бабиве ја користат за правење пецива, некои ја пијат против киселини во желудник, оваа во продавниците е со голема чистота така да можеш да ја користиш за што сакаш.

линкче
 

Gixxer

Premier Сasual Dating - Verified Ladies
Член од
9 декември 2010
Мислења
131
Поени од реакции
89
битно било да е без алуминиум, ако не е наведено на пакувањето како му е името на алуминиумот во состојките?
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
битно било да е без алуминиум, ако не е наведено на пакувањето како му е името на алуминиумот во состојките?
Другар, содата што се продава по маркетите е без алуминиум или соединенија на алуминиум. Во тоа биди сигурен, имаш во тинекс, веро, сода од алкалоид ти пишува на пакувањето дека по состав е натриум хидрогенкарбонат.

Линкот што го имаш поставено ти е класична американска пропаганда, продава сода без алуминиум по 4 пати поскапа цена... за неинформирани луѓе...
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
385
Поени од реакции
16
Вака,после повеќе непроспиени ноќи едно сабајле сигурно поради покачен крвен притисок почнав да ги осеќам вените го главата како ми мрдаат.И се уплашив и од тогаш наваму цело време мислам на тоа..главоболки немам ништо..ако може некоја помош,оти ужасно ме нервира :)
--- надополнето: 26 септември 2012 во 22:00 ---
Значи и во рацете си го осеќам пулсот,понекогаш и во нозете..
 
П

Пепси_

Гостин
Грлото страшно ме боле,посебно кога голтам страшно нешто не се трпи,осеќам омалаксаност и чат пат затнат нос. ? фервекс ќе спасе нешто ?
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.422
Поени од реакции
2.203
Грлото страшно ме боле,посебно кога голтам страшно нешто не се трпи,осеќам омалаксаност и чат пат затнат нос. ? фервекс ќе спасе нешто ?
Да, или Фервекс или Лекадол! Тоа е моментална терапија, но ако продолжи така подолго време, на лекар обавезно!
--- надополнето: 27 септември 2012 во 23:09 ---
Вака,после повеќе непроспиени ноќи едно сабајле сигурно поради покачен крвен притисок почнав да ги осеќам вените го главата како ми мрдаат.И се уплашив и од тогаш наваму цело време мислам на тоа..главоболки немам ништо..ако може некоја помош,оти ужасно ме нервира :)
--- надополнето: 26 септември 2012 во 22:00 ---
Значи и во рацете си го осеќам пулсот,понекогаш и во нозете..
Одмор!
 
Член од
26 јуни 2006
Мислења
288
Поени од реакции
24
Декортинот се користи и при тромбоцитопенија (намалување на бројот на тромбоцитите). Тромбоцитите се едни многу чудни клетки чиј раст зависи од порамнувањето на ѕвездите во суштина.. Шала на страна, многу се непредвидливи. Битно е да го зема декортинот, но штом прима и хемотерапија нека внимава многу, ама МНОГУ на инфекции. Зависи од дозата во која го прима декортинот, можно е да и се појави покачување на апетитот, променливо расположение, па дури и депресија, може да задржува вода. Многу е важно да пие многу вода, може да пие и чај од магдонос (ако не и е забранет заради хемотерапијата), да не јаде многу солено и да не јаде многу шеќер за да не задржува вода и да не и се покачи шеќерот во крвта. И, пак ќе кажам, многу нека внимава на инфекции затоа што декортинот го намалува имунитетот и лесно се накалемуваат инфекции. Исто така нека одржува повисоко ниво на хигиена на устата, значи, редовно миење заби после секој оброк и гаргара со некое добро средство (би го препорачала Curasept како најдобар, од моето искуство).
Исто сакам да прашам, дали декортинот може да предизвика повраќање, ама многу повраќање буквално храната да не може да ти дојде до желудникот...?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Исто сакам да прашам, дали декортинот може да предизвика повраќање, ама многу повраќање буквално храната да не може да ти дојде до желудникот...?
Може, декортинот е многу тежок за желудник. Никако нека не го зема на празен стомак, исклучиво после јадење да го зема, и тоа наутро, после појадок.
Сега ако има толку мачнина нека се консултира со гастроентерохепатолог за да види да не има и друг проблем со желудникот, но многу е веројатно хемото во комбинација со декортинот да прави проблем.
Ако имате некој да ви донесе од странство и ако може да си дозволите, бидејќи се скапи, (а, можеби ги има и тука, не знам) нека земе Zofran Zydis Lingual, тоа се таблети кои се ставаат на јазик и се растопуваат со плунката, како бонбона, се земаат 2 пати дневно, многу помагаат против мачнина. Или нека се консултираат тука со докторите на онкологија што има од антиеметици кои би и помогнале.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.596
Поени од реакции
8.015
Ако некој имате идеја од што може да е напишете во коментари да го натерам да оди да бара од матичниот да го прегледа, да не е некоја болест која е прикриена и тешко се открива.
Многу веројатно е да има рак (можеби на панкреасот) :(
Болките да се причинети од метастази.
Да се направи ехо на панкреас и внатрешни органи и да се испитаат туморни маркери!
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Многу ме болат очите во последно време, не е некоја јака болка туку онака тапа болка.
Најчесто се случува додека ги движам лево и десно да ме болат. Не носам наочари.
Некој совет што би можело да биде ?

Благодарам однапред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom