Дежурна Ординација! #2

Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
И дај препорачајте некоја приватна пулмолошка клиника или што било што би ги решила овие 2 бактерии :
Influenza B IgG
Mycoplasma pneumoniae IgM
Seriozni li se ? ve molam itno :d
Посериозна ти е оваа вторава затоа што како што ти кажува и името може да предизвика пневмонија. Ова првово е само обичен грип. Колку се опасни, зависи во кој стадиум почнала да се лекува. Ако ште нема фатено пневмонија лекувањето ќе биде побрзо и поедноставно, ако има пневмонија ќе трае подолго.
Штом сумамедот не и делувал, а алергична е на пеницилини нека проба со Avelox. Исклучително ефикасен лек, но доста скап. Мислам дека 5 таблети беа околу 1000 ден ако не и повеќе а не иде на рецепт.
--- надополнето: Sep 14, 2012 6:54 AM ---
херпесо е вирус шо трај една недела шо сакаш мачкај го една недела му треба за скроз да помини...јас би ти препорачала херпесан како не толку скапа опција ....мене ми се прај секош ко че сменам средина и ко че кренам температура и стално на истото место ми се прај .....
Херпесанот во споредба со Viru-merz е нула, а разликата во цена е 20-30 денари. Херпесанот буквално ништо не помага и е на природна база, за разлика од Viru-merz кој во себе содржи антивирален лек и за ден-два поминува херпесот.
Така да нареден пат кога ќе ти се јави херпес испробај го, ќе видиш дека нема да треба да чекаш недела дена. Кошта некаде150-170 ден.
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
=јас за херпес од масти знам дека не чинело со хидроциклин да го мачкаш во никој случај оти го хранел уште појче вирусо ,а херпес ми се појавува еднаш до двапатигодишно, годинава на одмор ми се напрај кај шо нема аптека ...:( :пастазазаби:, ама че запамтам за другпат ко че одам в аптека че го купам чудово нека ми стој в несесер че ми се најди валда има рок на употреба до две години...па че ви пишам да ве известам дали ми делува оти јас сум таков изрод ништо не ми делува.....така зедоф од докторс крем за белеење пеги , не ми делува, пред то со лала крем проив пеги и то не ми делува...за акни клавав хлоракол ,хлорофеминикол како и да се вика на другарка ми и делува и ги суши мене уште толку ми се мрси лицето...таква ми е кожата ...тое...само со пудра да се прекрија да се исчисти од влеки , акни и пеги тешко...ај пишете вие со шо се чистите ....шо ви делува....имам земано триста глупости и од олифрем , авон , од крка , и јанг дерм ...нејчи да се исчисти инает ми води ....и да го измијам по два сати ми се мрси ...никаква ми е кожата на лицето со шо и да ја мачкам...ии да ја мијам
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
=јас за херпес од масти знам дека не чинело со хидроциклин да го мачкаш во никој случај оти го хранел уште појче вирусо ,а херпес ми се појавува еднаш до двапатигодишно, годинава на одмор ми се напрај кај шо нема аптека ...:( :пастазазаби:, ама че запамтам за другпат ко че одам в аптека че го купам чудово нека ми стој в несесер че ми се најди валда има рок на употреба до две години...па че ви пишам да ве известам дали ми делува оти јас сум таков изрод ништо не ми делува.....така зедоф од докторс крем за белеење пеги , не ми делува, пред то со лала крем проив пеги и то не ми делува...за акни клавав хлоракол ,хлорофеминикол како и да се вика на другарка ми и делува и ги суши мене уште толку ми се мрси лицето...таква ми е кожата ...тое...само со пудра да се прекрија да се исчисти од влеки , акни и пеги тешко...ај пишете вие со шо се чистите ....шо ви делува....имам земано триста глупости и од олифрем , авон , од крка , и јанг дерм ...нејчи да се исчисти инает ми води ....и да го измијам по два сати ми се мрси ...никаква ми е кожата на лицето со шо и да ја мачкам...ии да ја мијам
Вака сега, пасти за заби се става на херпесот за да ти го засуши но не и да ти го излечи. Вирумерцот има лек во него, значи го уништува вирусот, пробај види до сега сум немала случај некој да рече дека не му дејствувал. Има рок и повеќе од две год, еве моментално тој што го имам во аптека има рок до 2015 год, така да ич без гајле.

За кожата на лицето.....ти се масти само на Т зоната или секаде? Само масна ти е или имаш и акни?
Лично јас по природа имам доста чисто лице, но кога ќе се најдам во ваква ситуација ми помага од авон таа една плава тубичка од Clear колекцијата, со 2% салицилна киселина во неа. Мислам дека се викаше крема за брзо решавање од бубулици, нешто така.
Сега медицински.....ништо чудно од хлорамфениколот да ти се масти кожата уште повеќе не си само ти. Ако ништо не ти делува, земи Скинорен крема како поефтина варијанта, кошта 500ден и помага во 80% случаеви. Е сеа ако си ти во останатите 20% тогаш решение за тебе е Триакнеал. Крема од Avene и кошта добри 1200 ден. Оваа ти помага милион и еден посто. И ја препорачав на една другарка на која лицето и беше лом во буквална смисла. Немаше место каде немаше бубулица. Само после една тубичка лицето и е исчистено за некаде 75%.
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
Вака сега, пасти за заби се става на херпесот за да ти го засуши но не и да ти го излечи. Вирумерцот има лек во него, значи го уништува вирусот, пробај види до сега сум немала случај некој да рече дека не му дејствувал. Има рок и повеќе од две год, еве моментално тој што го имам во аптека има рок до 2015 год, така да ич без гајле.

За кожата на лицето.....ти се масти само на Т зоната или секаде? Само масна ти е или имаш и акни?
Лично јас по природа имам доста чисто лице, но кога ќе се најдам во ваква ситуација ми помага од авон таа една плава тубичка од Clear колекцијата, со 2% салицилна киселина во неа. Мислам дека се викаше крема за брзо решавање од бубулици, нешто така.
Сега медицински.....ништо чудно од хлорамфениколот да ти се масти кожата уште повеќе не си само ти. Ако ништо не ти делува, земи Скинорен крема како поефтина варијанта, кошта 500ден и помага во 80% случаеви. Е сеа ако си ти во останатите 20% тогаш решение за тебе е Триакнеал. Крема од Avene и кошта добри 1200 ден. Оваа ти помага милион и еден посто. И ја препорачав на една другарка на која лицето и беше лом во буквална смисла. Немаше место каде немаше бубулица. Само после една тубичка лицето и е исчистено за некаде 75%.
вака...лицето ми е мрсно освен на Т зоната и на образите ..брадата...таму имам мали акнички шо не можам да ги стегнам и на челото па и понекоја и на носот и на брадата ....значи имам и пеги ....црнки ...подочнаци триста дефекти ...јас мислам дека би ми помогнало нешто шо би ја сушело кожата од многу шо ми се мрси ми се затнува порите и од то ми се пра малечки акни
 
Член од
26 јуни 2006
Мислења
288
Поени од реакции
24
Што се случува кога се прима Декортин? Мајка ми прима хемотерапија и као демек треба да пие Декортин за да не и се намалуваат крните плочки, но негде прочитав дека и од него опаѓа нивниот број. Што е уствари финтата? Има ли нешто друго што го поттикнува растењето на бројот на тромбоцитите?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Што се случува кога се прима Декортин? Мајка ми прима хемотерапија и као демек треба да пие Декортин за да не и се намалуваат крните плочки, но негде прочитав дека и од него опаѓа нивниот број. Што е уствари финтата? Има ли нешто друго што го поттикнува растењето на бројот на тромбоцитите?
Декортинот се користи и при тромбоцитопенија (намалување на бројот на тромбоцитите). Тромбоцитите се едни многу чудни клетки чиј раст зависи од порамнувањето на ѕвездите во суштина.. Шала на страна, многу се непредвидливи. Битно е да го зема декортинот, но штом прима и хемотерапија нека внимава многу, ама МНОГУ на инфекции. Зависи од дозата во која го прима декортинот, можно е да и се појави покачување на апетитот, променливо расположение, па дури и депресија, може да задржува вода. Многу е важно да пие многу вода, може да пие и чај од магдонос (ако не и е забранет заради хемотерапијата), да не јаде многу солено и да не јаде многу шеќер за да не задржува вода и да не и се покачи шеќерот во крвта. И, пак ќе кажам, многу нека внимава на инфекции затоа што декортинот го намалува имунитетот и лесно се накалемуваат инфекции. Исто така нека одржува повисоко ниво на хигиена на устата, значи, редовно миење заби после секој оброк и гаргара со некое добро средство (би го препорачала Curasept како најдобар, од моето искуство).
 
Член од
14 септември 2012
Мислења
15
Поени од реакции
6
Me interesira imam mali luzni na teloto koi imat kako modro kafeava boja i nekat da isceznat mozebi 2 3 godini nekoja mast ili slicno.
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
со свинска маст и магарешки трн знам дека не останува ни трага од никаква лузна ама ако се мачкаш дури ти зараснува раната....а ако ти е кожата цела како депигментирана многу знам такви лујџе со флеки такви шо си ги носа од рајџање и мислам дека нема чаре....
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Me interesira imam mali luzni na teloto koi imat kako modro kafeava boja i nekat da isceznat mozebi 2 3 godini nekoja mast ili slicno.
Лузи од повреди? Или флеки ?
Претпоставувам дека се флеки, ако сум во право Екалин маст и докторс антипигментејшн сапун ќе ти завршат работа.
Ако ти се лузни од рани, тогаш гел контратубекс.
 
B

Black Guard

Гостин
А да не се некои лишаи бидејќи знам таков случај и малку тешко одеше нивното повлекување.
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
И ја мислам дека е могуче да се лишаи.А да идеш на кожно? Таму најубаво ќе ти кажат и објаснат.
 
B

Black Guard

Гостин
Зошто ти е??

Мислиш дек повеќе ќе вежбаш и ќе бидеш појак....е грешка си, апчињата кои имаат кофеин на пример коган инстант има и Парацртамол(многу штетен за цениот дроб).



Но затоа имаш природен кофеин кој се ослободува бавно и е од гуарана, има и флавоноиди, ензими и е кориггсна за здравје-ако сакаш така побарај таблети Гуарана од Е.С.И

баш ова е


Но бидејќи вежбаш има подобра комбинација за тебе и се вика жен-шен+рапид енерџи каде имаш Витамини А,Ц,Е и Л-карнитин(малку) како и екстракт од жен-шен,-гуарана и Кока-кола и веруј вкусот е закон-тоа е оригиналната Готу Кола заедно со гуараната, значи ако вежбаш а не си на велосипед туку во теретана можеш да земеш дневно 1-2 таблрти гуарана ама сабајле-јас имам дома куп амбалажи...и од другото рапид енерџи кое не е таблета туку мало пластично шишенце од 15мл а цело паковање има 12 значи ако одиш 3 пати неделмо на теретана 4 х 3 =12 таман се

Еве го со помалку шишенца(каде се гледа шишенцетро)
Двата типа жен-шен сибирски и корејски,Гуарана,кола мноогу малку креатин и карнитин)

А еве јас кои ги купував т.е исти се шишенцата само неќев покет пакување со 3 шишенца па си купував 1-имкај предвид за отварање бна флакончето првен вртиш обратно(течноста е витамините,карнитинот)а во капачето е екстрактот и вртејќи обратно екстрактот паѓа во течноста, затресуваш и уживаш во вкусот на кока кола и гуарана-препорачливи се флаконите т.е шишенцата а може и ги делат рефус 35 денари едно ама барем имаш природен кофеин од Гуараната и од колата, за витамини,адаптогени да не збориме)


 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Ај ако можи мала помош, можеби ќе бидам малку смешен али станува збор за ова.
Се работи за возрасен маж 52 години. Пред 6-7 месеци беше на лекар и му најдоа шеќер во крвта (дијабетес), прво имаше 19 а потоа пак му падна шеќерот во крвта на 3,5 единици со користење на апчиња. Изврши еден куп на испитувања крв, мокрача али покрај то не му најдоа ништо друго. Има проблем со десното рамо и грбот на десна страна, беше на лекар и му даде матичниот доктор апчиња Дикло Дуо но и од нив никакво подобрување. Дали е можно од шеќерот во крвта да има болку така во одреден дел на телото или не?
Околу 4 месеци се придржуваше на начинот на исхрана кој му го препишаа, не јадеше леб, ги намали јаглехидратите и тн. али во последните 2 месеци јади премногу бидејќи работи многу, работата е физички тешка. Не ми е јасно како е можно човек на висина од 1,67 цм да ослаби за 6-7 месеци од 93 кг на 56 кг а последните 2 месеци да јади 3 пати на ден и по 2 леба на ден + месо + се што ќе најде, едноставно неможи да се најади. Јас сум можеби 20 години али работам уште потешка работа од него, плус вежбам + јадам 1/3 во однос на него па не ослабев толку. Загрижен сум бидејќи не можам да го препознаам човекот, да јади толку многу а од ден на ден да е се послаб и послаб, нема никаква сила во него едноставно во последно време е моќен колку дете од 12 години.
Ако некој имате идеја од што може да е напишете во коментари да го натерам да оди да бара од матичниот да го прегледа, да не е некоја болест која е прикриена и тешко се открива.
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Од шеќерот нормално е да ослабе и да стане како чачкалица. Можеби му е потребна инсулинска терапија.

Мислам дека ова мора да го средите на доктор и кај специјалист.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom