Предлог за мал бизнис?

Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Ако е ова реално http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=483539 (треба да се провери), тогаш купи кола стара 10 години (како гледам побарување има за Пасат, Лагуна....) за 5К Еур и рентај ја! Овој крш од Пасат од ‘98 не ми изгледа дека е поскап од 5К.... Инаку како реков треба да се испита - незнам колку е ова реално, иако налетав на неколку огласи од овој тип... дури и оние кои бараат и плаќаат 800 - 1000 Ден/дневно за авто....
Ама не е само да земе некој 800 денари на ден , таа кола си бара одржување сервисирање, да не искочи голем обрт профит близок до 0.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ама не е само да земе некој 800 денари на ден , таа кола си бара одржување сервисирање, да не искочи голем обрт профит близок до 0.
Сега види, секој бизнис си има ризик... ама за година дена пак ќе кажам ако е реално ова во огласот...доколку да речеме немаш поголеми кварови 365*800 = си го враќаш капиталот ОК бруто е тоа, за година ипол нека е!... Ако е тоа ризикот, а не наплатата да речеме, тогаш на оние 5,000 уште 3700 кредит или лизинг нудат Fiat Linea 1.4 со инсталирана плинска инсталација при што ми се чини дека увозникот дава 2 години гаранција, во кој случај си практично ослободен од ризикот наречен ‘‘што ако се расипе‘‘ ако се случи тоа ќе изгубиш 5-6 дена на сервис (и толку без рента) , но повеќе од тоа нема да те кошта.... Меѓутоа мене ми се чини дека тешко ќе најдеш некој што ќе ти плеска секој ден по 1000 Ден. затоа што - не да е ‘‘тапа‘‘ такси-бизнисот... туку незнам кога ќе пукне!? Сите симнуваат од ракав сметките од таксиметарот од 80 на 50 Денари, од 100 на 80....И тоа сега, при услови кога ненормално поскапуваат горивата. Мислам дека тоа е најголемиот ризик.
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
5 000 evra se mala suma denes da pocnis koj bil biznis i koj mislis deka ke te zbogati no sepak ete koga veke bi prael nesto toa e ova bi najmil tovarno kombe bi osol niz ohritsko prespanskiot kraj bi otkopil orevi necisteni znaci celosni sose luspa cenata na ovie ne e poveke od 100 mislam deka se 60 tina denari zavisi istite gi fakjam gi cistam otprilika 50 od tezinata toa doagja mozda i 40 znaci ako kupam 1000kg ke ostanat 400-500 taka da za tie 1000 kg eve trosam 100000 den a kg cisteni ti se okolu 300 vo sk mozda i 350 taka da dobivam ako izlezat 500 kg zemas 150 000 ako izlezat 400 zemas 120 000 na cena 300 d racunato napomenuvam znaci orevite ne se rasipuvaat ne kaliraat znaci ednostavno na niv skoro sekogas si kjar ,istovo vazi i za lesnik samo toj e poskap
Не ти е лоша идејата. Само како мислиш да ги чистиш?
Види ја странава http://www.infoagri.net/
Пред некое време видов оглас, еден продаваше ореви на големо ама сега е тргнат. Изгледа ги продал. 4 или 5 тона по цена од 100 денари килограм. Исчисти ги и со комбето низ Скопје и другите градови. По големите супермаркети и некои поголеми продавници. Со таа цена сигурно би продал многу на големо и ке се договориш со многу купци да ги снабдуваш редовно. Барем јас така мислам...
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Уште една идеја за бизнис со инвестиција од 5,000 Евра - во градежништвото како дел од завршните работи.... опрема за стругање лакирање и полирање паркет. Од подобар производител отприлика толку би чинела опремата 5К.... наоѓаш ВКВ паркетар се договараш за неговиот процент и со него на труење со полиуретански лепила, лакови.... тежок занает ама добро платен... монтажа+стругање+ лакирање 6 Евра/м2... само стругање лакирање и полирање 3 Евра.... Ако си курназ, само да наоѓаш работа, тогаш уште подобро за тебе....
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
За да се почне мал бизнис, нетреба којзнае колку пари. Треба идеа и треба работа. Многу работа. Конкретно, јас имав хоби кое решив да го работам малце посериозно и да го претворам во бизнис. Инвестирав малце.. 500 евра. Инвестицијата си ја вратив за два месеца. Првите 4-5 месеци се утепав од работа.. значи по 14 саати на ден, некогаш и повеќе. Ама клиентите си идеа, и тоа сите по препорака на некој претходен. Сега имам еден вработен кој зема пристојна плата за времето кое го поминува на работа, плус останува добар дел за мене.
Имам две правила, кои ако ги почитуваш, ќе ти тргне:
1. 25% од месечниот прилив тргај на страна за да покриеш месеци кога нема да има многу работа или да имаш пари кога ќе треба да се ре-инвестира
2. Задоволен муштерија =10 нови муштерии.
a so sto se zanimavas ako ne e tajna?
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
Не ти е лоша идејата. Само како мислиш да ги чистиш?
Види ја странава http://www.infoagri.net/
Пред некое време видов оглас, еден продаваше ореви на големо ама сега е тргнат. Изгледа ги продал. 4 или 5 тона по цена од 100 денари килограм. Исчисти ги и со комбето низ Скопје и другите градови. По големите супермаркети и некои поголеми продавници. Со таа цена сигурно би продал многу на големо и ке се договориш со многу купци да ги снабдуваш редовно. Барем јас така мислам...
jas znam samo eden nacin so krsalka za orevi ili isto moze i so cekic malku e dosadno ama eden coek denot moze da ocisti edno 50 kg
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не ти е лоша идејата. Само како мислиш да ги чистиш?
Види ја странава http://www.infoagri.net/
Пред некое време видов оглас, еден продаваше ореви на големо ама сега е тргнат. Изгледа ги продал. 4 или 5 тона по цена од 100 денари килограм. Исчисти ги и со комбето низ Скопје и другите градови. По големите супермаркети и некои поголеми продавници. Со таа цена сигурно би продал многу на големо и ке се договориш со многу купци да ги снабдуваш редовно. Барем јас така мислам...
Ова и да знаете е многу фина работа. Ќе ги откупиш на големо и ќе ги продадеш на мало исчистени или мелени. Фин бизнис, без многу замарање.
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Ова и да знаете е многу фина работа. Ќе ги откупиш на големо и ќе ги продадеш на мало исчистени или мелени. Фин бизнис, без многу замарање.
Земете во предвит дека 1 кг ореви кога ќе се исчистат нема да бидат пак 1 кг и по некое скапано...но би требало пак да има заработка.
 
2

~2A

Гостин
Зошто не пробаш на пазар да земиш тезга и продавање на овоѓје/зеленчук?
Ќе откупуваш поголема количина на овошје и зеленчук пример ако е по 25 ден./кг краставици ак ги земаш на големо се поевтини можеби ќе ти ги даде по 20 ден. од килограм. Што значи и со текот на продажбата имаш профит не толку голем,но со тек на време ќе си ги вратиш парите што си ги вложил.На тезга ниту ќе се нервираш за фискализација ниту нешто сл. продавај си и немаш мака од казни и сл.Исто така работата и не е толку тешка чекаш како "предатор". :)
Мене ми изгледа ова доста примамлив бизнис па зошто и да не почнам еден ден да го работам ова?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Земете во предвит дека 1 кг ореви кога ќе се исчистат нема да бидат пак 1 кг и по некое скапано...но би требало пак да има заработка.
Да секако, во секој случај мислам дека оревите идат поскапи исчистени и мелени. Мислам дека ќе остане некој денар.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
abe da cel
Да секако, во секој случај мислам дека оревите идат поскапи исчистени и мелени. Мислам дека ќе остане некој денар.
den ke krsis orevi, ako ima masinka ili nesto sto e barem poluavtomatsko :) ok, vaka na klasicen nacin ne ti se isplati
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
jas znam samo eden nacin so krsalka za orevi ili isto moze i so cekic malku e dosadno ama eden coek denot moze da ocisti edno 50 kg
нели е подобро да вложи во машина за чистење ореви -не вака рачно ќе се забораи од чистење и пак ништо
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
abe da cel
den ke krsis orevi, ako ima masinka ili nesto sto e barem poluavtomatsko :) ok, vaka na klasicen nacin ne ti se isplati
Од толку невработени и пензионери ќе им најдеш занимација. Што ќе даваш пари за машини, седни ги на тераса и цел ден нека чистат ореви :)
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.363
Поени од реакции
16.561
Да секако, во секој случај мислам дека оревите идат поскапи исчистени и мелени. Мислам дека ќе остане некој денар.
Чистените ореви ти се чиста добивка, само да не испадне сушна година ко оваа па оревите да бидат со големина на маслинка.

jas znam samo eden nacin so krsalka za orevi ili isto moze i so cekic malku e dosadno ama eden coek denot moze da ocisti edno 50 kg
Многу се 50 кг дневно бе, ќе умреш чистејќи :D
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Од толку невработени и пензионери ќе им најдеш занимација. Што ќе даваш пари за машини, седни ги на тераса и цел ден нека чистат ореви :)
леандра ако правиш бизнис треба да работиш на големо, номожеш да се очекуваш да фатиш некој ланец маркет така како што викаш ти, подобро напочеток најди канал за дистрибуцаја кој ти гарантира одредена продажба на месечно или годишно ниво, инвестирај во опремување на некој подрум набави опрема и работи како што треба
 

Kajgana Shop

На врв Bottom