Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Да не продава некој креатин монохидрат?Би го купил по добра цена само да е чист.
Имам еден ваков го купив 600 денари пред 1на недела... 5-6дози по 5грама имам само земено иначе 300грама е паковањето
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
планот за вежбање наредни 6-7 недели...дајте мислење ?
Понеделник
-10:00-растегнување и стомачни
-19:00-џит кун до тренинг

Вторник
-10:00-трчање на кеј и вежби за врат
-18:00-пливање
Среда
-10:00-растегнување и стомачни
19:00-џит кун до тренинг
Четврток
-10:00-трчање на кеј и вежби за врат
-пливање

Петок
-10:00-растегнување и стомачни
-19:00-џит кун до тренинг

Сабота
-растегнување и вежби за врат
-пливање

Недела
-одмор цел ден,или може растегнување пак

исхраната ќе ја ставам на одржување,2300 калории,ќе вклучам веј протеин и л-карнитин..по 1-2 дозери веј,и кога би било најдобро да ги внесам ?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.573
Поени од реакции
6.270
Премногу вежби, немаш потреба од толку. Опфати ги градите од сите агли, ама не по 2 пати у тренинг.
Кој да ги исфрлам ? И некој ако треба да заменам со други за поефикасен тренинг?
--- надополнето: 5 септември 2012 во 23:32 ---
Премногу вежби, немаш потреба од толку. Опфати ги градите од сите агли, ама не по 2 пати у тренинг.
Кој да ги исфрлам ? И некој ако треба да заменам со други за поефикасен тренинг?
 

Mj

Маестро
Член од
25 јануари 2008
Мислења
754
Поени од реакции
212
Кој да ги исфрлам ? И некој ако треба да заменам со други за поефикасен тренинг?
--- надополнето: 5 септември 2012 во 23:32 ---


Кој да ги исфрлам ? И некој ако треба да заменам со други за поефикасен тренинг?
Мислам дека спомна дека 7 вежби правиш. Јас не сум стручњак ама да сум на твое место би правел 3. И тоа би ги ротирал една недела едни вежби друга недела други вежби и тоа во круг.
Пример прва недела
1. горен бенч шипка
2. долен бенч бучици
3 развлекување

втора
1. разбој
2. горен бенч бучици
3. веќе pre exhausted долен бенч со шипка


Како што гледаш вежбите на горната клупа им е дадена поголема важност бидејќи ретко гледам батки по теретаниве со добро развиени горни гради. Пробај па види. Ако не експериментираш нема да знаеш како ќе ти реагира телото.
--- надополнето: 6 септември 2012 во 03:41 ---
Повторувањата нека ти бидат од 8-12 на вежбите со шипки, а на вежбите со бучици, разбој и слично нека бидат од 10-20.
 

DreaM oNe

我是马丁
Член од
4 септември 2012
Мислења
235
Поени од реакции
175
Ај ако може поголемите батковци :) да разбијат еден мит т.е да потврдат или да негираат нешто.
Хипотетички ситуации:
1.јадеш убаво,вежбаш и пиеш гејнер,креатин или протеин сеедно и да речеме за 3 месеци качуваш 10 кила(може е невозможно ама да речеме така е колку ради примеров што го давам)
2.јадеш убаво,вежбаш и не земаш суплементи и ги качуваш тие 10 кила за 8-9 месеци можеби..........е сеа доколку прекинеш да вежбаш и во 2те ситуации т.е продолжич со други спортови,боречки вежтини и сл со која шема има шанси побрзо да ги изгубиш килограмите и масата/дефиницијата и за колку време отприлика?Ве прашувам зошто сум сигурен дека сте виделе секакви случаи во вашите години искуства со овие работи.Поздрав
 
Член од
27 март 2007
Мислења
584
Поени од реакции
37
заблудата е следнава.. со 8-9 месеци исхрана ке ставиш чист мускул со малце вишок килограми.. за тие 3 месеци ке качиш 10 кила само што фората е што од тие 10 кила ако со исхрана за 8-9 месеци си ставил околу 7 кила мускул вака забрзано од 10 кила ке имаш 3 кила мускул.. од тука доаѓа и заблудата.. АКО УСПЕЕШ да направиш еднакви мускули во двата случаи, безразлика со колку вишок кила,сало си ти пак ке имаш ист мускул и пак исто ке го изгубиш..
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
колку кила можам да качам со креатин од 300грама... и дали кога ке престанам да го користам ке ги изгубам тие качени кила?
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
911
Поени од реакции
173
Ај ако може поголемите батковци :) да разбијат еден мит т.е да потврдат или да негираат нешто.
Хипотетички ситуации:
1.јадеш убаво,вежбаш и пиеш гејнер,креатин или протеин сеедно и да речеме за 3 месеци качуваш 10 кила(може е невозможно ама да речеме така е колку ради примеров што го давам)
2.јадеш убаво,вежбаш и не земаш суплементи и ги качуваш тие 10 кила за 8-9 месеци можеби..........е сеа доколку прекинеш да вежбаш и во 2те ситуации т.е продолжич со други спортови,боречки вежтини и сл со која шема има шанси побрзо да ги изгубиш килограмите и масата/дефиницијата и за колку време отприлика?Ве прашувам зошто сум сигурен дека сте виделе секакви случаи во вашите години искуства со овие работи.Поздрав
Без хипотетички ситуации... мускули растат со години не така брзо како што си мислите
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Mj

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.304
МОжеш да ставиш маснотии толку за мускул 1.5 до 2.5 кг годишно можеш да ставиш на тебе чист мускул, се што напиша 8 или 9 кила си се заебал
 

DreaM oNe

我是马丁
Член од
4 септември 2012
Мислења
235
Поени од реакции
175
Без хипотетички ситуации... мускули растат со години не така брзо како што си мислите
озбилно??? ја па мислев брзо растат o_O онака дадов пример,ме интересира отприлика како идат тие работи,ако незнаеш не одговарај на крај краева
--- надополнето: 6 септември 2012 во 14:57 ---
МОжеш да ставиш маснотии толку за мускул 1.5 до 2.5 кг годишно можеш да ставиш на тебе чист мускул, се што напиша 8 или 9 кила си се заебал
немора да значи....за помалку од 3 месеци ставив 4,5гк,без многу маснотии на мене(правев тест пред и после)....вежбав,јадев туна,јајца,урда,гриз,ориз,пилешко,кашкавали,сирења.... после тренинг,пиев 4-5 белки од јајца со мед,банани и млеко измешано,не земав суплементи освен витамин б6 и б12....зависи до човекот,зависи до режимот,и зависи уште од милион работи
--- надополнето: 6 септември 2012 во 15:07 ---
колку кила можам да качам со креатин од 300грама... и дали кога ке престанам да го користам ке ги изгубам тие качени кила?
зависи од повеќе работи....креатинот ќе ти помогне да качиш ама сам по себе не прави чуда.Ќе ги изгубиш доколку престанеш да вежбаш а доколку престанеш да пиеш креатин а продолжиш да вежбаш мислам дека горе доле ќе можеш да ги одржуваш тие килограми ама пак зависи од исхраната и од другите суплементи доколку ги земаш
 

Iµµortal

사범님
Член од
26 јули 2011
Мислења
711
Поени од реакции
387
колку кила можам да качам со креатин од 300грама... и дали кога ке престанам да го користам ке ги изгубам тие качени кила?
5 кг и да после тоа за 2 недели ке ги изгубиш тие кила :)
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
колку кила можам да качам со креатин од 300грама... и дали кога ке престанам да го користам ке ги изгубам тие качени кила?
Креатинот сам по себе не ти дава килограми,тоа што ти дава е добро конзумирање на креатинот+вежбање+јака исхрана.

замисли го вака,креатинот ти дава сила,а од силата доаѓаат поголеми килажи..за да расте мускулот,треба да го напрегнеш со големи килажи,а после тоа да му ги дадеш потребните нутритивни вредности кои што му се потребни...

значи,пак се враќаме на тоа-исхрана

а незнам дали и колку ќе паднеш,еден од искусниве вежбачи на форумов,мислам Ѓороски кажа дека не е така како што сите мислиме за креатинот,демек вода само ти носи у мускули,после таа вода се исфрла...мускулот ти е 70% вода.

ќе паднеш сигурно,ама нема да е тоа некоја огромна разлика...
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Креатинот сам по себе не ти дава килограми,тоа што ти дава е добро конзумирање на креатинот+вежбање+јака исхрана.

замисли го вака,креатинот ти дава сила,а од силата доаѓаат поголеми килажи..за да расте мускулот,треба да го напрегнеш со големи килажи,а после тоа да му ги дадеш потребните нутритивни вредности кои што му се потребни...

значи,пак се враќаме на тоа-исхрана

а незнам дали и колку ќе паднеш,еден од искусниве вежбачи на форумов,мислам Ѓороски кажа дека не е така како што сите мислиме за креатинот,демек вода само ти носи у мускули,после таа вода се исфрла...мускулот ти е 70% вода.

ќе паднеш сигурно,ама нема да е тоа некоја огромна разлика...
на пример 5кг сум качил ...2-3кг паѓам ,.. 2кг можам да си задржам?
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
на пример 5кг сум качил ...2-3кг паѓам ,.. 2кг можам да си задржам?
абе другар,во овој свет нема правила...со гејнер-толку кила,со креатин-толку кила,со протеин-толку кила..зависи од тебе се тоа...некој ќе ти каже дека воопшто не паднал,друг дека паднал пола кило,трет дека изгубил 6 кила...

ме разбираш ? 3 кила мислам се многу,јас пример сум паднат 1-2 кила после прекинување на креатин(а не го ни испив цел,дали 2-3 недели го пиев) а тогаш бев и бајаги чист,а добив и на маса,а за сила да не збориме...ама нормално,сега не вежбам,немам оброци со по 250 г стек и ориз,и сум паднат на мускули...ама тука се,кога ќе почнам за брзо време ќе излезат..мускулот памти,викаат постариве :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom