Графички карти

Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Абе што туку го тупите со овие ПСУ. Ако еден комјутер работи со едно нема потреба за менување се додека не му додаде дел во комјутерот кој троши повеќе струја.

Јас мојот го терав година и пол со „срање“ Delux ПСУ па никому ништо. И тоа едно време имав 3 хард дискови и рабетеше со тоа. На границата беше ама работеше. Сега ми е сменато со CM ама од практични причини, не од „не чини едниот бренд, чини другиот“.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Абе што туку го тупите со овие ПСУ. Ако еден комјутер работи со едно нема потреба за менување се додека не му додаде дел во комјутерот кој троши повеќе струја.

Јас мојот го терав година и пол со „срање“ Delux ПСУ па никому ништо. И тоа едно време имав 3 хард дискови и рабетеше со тоа. На границата беше ама работеше. Сега ми е сменато со CM ама од практични причини, не од „не чини едниот бренд, чини другиот“.
Пробај да ставиш делукс на конфигурација како неговата и ќе видиш што ќе се случи. Второ, Делукс и CM Silent Pro/Corsair не се споредуваат. Едните користат ефитини материјали, кондензатори и се наменети за ентри левел и офис машини, другите користат квалитетни делови и се контролирани. Да не ја уништуваме темата, ако сакаш ќе дискутираме во темата за напојувања.
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
387
Поени од реакции
27
Фала за одговорите и препораките. Можеби ќе си купам ново напоење. :)
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
brat aj oladi malce ziti se sto mu fali na sovetot , drugarot dal stotici evra na pc a ima gubre PSU kao sega zimas nov mercedes a go teras na crvena nafta
da ako tera mercedesot na crvena nafta zosto da ne go vozam ili samo da se prepucavame e rabotava ako imas nov mercedes pa mora sea jas da kupuvam i najskapo gorivo a!!!! Zosto sum kupil mercedes? zosto ne se rasipuva bez razlika sto gorivo ke mu stavis...BTW sum stavil delux psu na poveke od 15 kompjutera do sega na nikoj ne mu se rasipalo nisto (PU, PU) i CM i Corsair da kupis moze da ti se rasipe zavisi kako ke ti se pogodi e sea normalno pogolema e verojatnosta deka nema da ti se rasipe ama zatoa e tuka golemata razlika vo cena koja te tesi na nekoj nacin.
 
Член од
27 март 2010
Мислења
249
Поени од реакции
15
da ako tera mercedesot na crvena nafta zosto da ne go vozam ili samo da se prepucavame e rabotava ako imas nov mercedes pa mora sea jas da kupuvam i najskapo gorivo a!!!! Zosto sum kupil mercedes? zosto ne se rasipuva bez razlika sto gorivo ke mu stavis...BTW sum stavil delux psu na poveke od 15 kompjutera do sega na nikoj ne mu se rasipalo nisto (PU, PU) i CM i Corsair da kupis moze da ti se rasipe zavisi kako ke ti se pogodi e sea normalno pogolema e verojatnosta deka nema da ti se rasipe ama zatoa e tuka golemata razlika vo cena koja te tesi na nekoj nacin.
kako sakas
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
brat aj oladi malce ziti se sto mu fali na sovetot , drugarot dal stotici evra na pc a ima gubre PSU kao sega zimas nov mercedes a go teras na crvena nafta
и го возиш на гуми од точак (од Toyota Aygo со бела боја поточно) :)

da ako tera mercedesot na crvena nafta zosto da ne go vozam ili samo da se prepucavame e rabotava ako imas nov mercedes pa mora sea jas da kupuvam i najskapo gorivo a!!!! Zosto sum kupil mercedes? zosto ne se rasipuva bez razlika sto gorivo ke mu stavis...BTW sum stavil delux psu na poveke od 15 kompjutera do sega na nikoj ne mu se rasipalo nisto (PU, PU) i CM i Corsair da kupis moze da ti se rasipe zavisi kako ke ti se pogodi e sea normalno pogolema e verojatnosta deka nema da ti se rasipe ama zatoa e tuka golemata razlika vo cena koja te tesi na nekoj nacin.
какви компјутери????????? офис?

и јас користам делукс на Пентиум 4 ка ВГА 7600 и 3 ХДД и вози некако ама две ми имаат експлодирано такви делукс срања напојувања, првото после првите 5-6 месеци ме уплаши а 2 - то ми пукна пред 10 - на дена (и за среќа си замина со празни раце на другиот свет т.е ништо не ми зеде од компоннетите не дај боже хардовите да ги земеше оти чоек ќе убиев)

и пак делукс купив за овој ПЦ ама малку појако т.е од 700 вати не реални се разбира и сега ќе го продам а за новиот ПС ќе земам СПИРЕ од 420 в РП

а да пуштам игра сега и ова новото ќе ми пукни (да го пукни Господ) :)
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
можда не е право место, но планирам да зеам GTX460, и ми треба ефтино 500ватно, линкови ако може?RealPower 500W.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
можда не е право место, но планирам да зеам GTX460, и ми треба ефтино 500ватно, линкови ако може?RealPower 500W.
Јас со таа графичка би одел со CM Silent Pro 500W, ама ако ти е скапо 5к за квалитетно напојување имаш Чифтек во Мебиус. Мислам дека ќе се најде некое 550ватно. Ако најдам на нет ќе ставам линк.

И пиши што процесор имаш.

едит: Оди на страната на Мебиус, симни го ценовникот и ќе видиш дека има 500W Chieftech за 3200ден. Јас сепак би ти препорачал CM Silent Pro.
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16817170017


И ова е ефтино, 20$, малку луѓе се жалат, а ипак врши работа.ама они не испорачуваат до македонија така да... И планирам да зеам квад кор, Q8300.

едит: сеа пресметав пак со ПСУ калкулатор, ми вика 425W дека ќе треба ама ете, минимум 450 е ипак.Видов некое 480W у мебиус, а иначе напишано е 500W, ама RP e 480, така да тоа ќе го земам..
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16817170017


И ова е ефтино, 20$, малку луѓе се жалат, а ипак врши работа.ама они не испорачуваат до македонија така да... И планирам да зеам квад кор, Q8300.

едит: сеа пресметав пак со ПСУ калкулатор, ми вика 425W дека ќе треба ама ете, минимум 450 е ипак.Видов некое 480W у мебиус, а иначе напишано е 500W, ама RP e 480, така да тоа ќе го земам..
Зимај што ќе зимаш, ама само од Чифтек, Спире или CM.

Значи ќе надоградуваш и платформа. Ја би ти рекол да не инвестираш во LGA775 платформа, тој сокет е мртов одамна. Продај ја сегашнава платформа земи нова. На пр. Athlon II X4 630/MSI 870/2x2GB DDR3. Нема да те фати повеќе од 200 евра.
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
и го возиш на гуми од точак (од Toyota Aygo со бела боја поточно) :)



какви компјутери????????? офис?

и јас користам делукс на Пентиум 4 ка ВГА 7600 и 3 ХДД и вози некако ама две ми имаат експлодирано такви делукс срања напојувања, првото после првите 5-6 месеци ме уплаши а 2 - то ми пукна пред 10 - на дена (и за среќа си замина со празни раце на другиот свет т.е ништо не ми зеде од компоннетите не дај боже хардовите да ги земеше оти чоек ќе убиев)

и пак делукс купив за овој ПЦ ама малку појако т.е од 700 вати не реални се разбира и сега ќе го продам а за новиот ПС ќе земам СПИРЕ од 420 в РП

а да пуштам игра сега и ова новото ќе ми пукни (да го пукни Господ) :)
i dobro posle 3 pati da ti pukne napojuvanje ne ti dojde pamet a!! pak si kupi delux haahahha
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
За ГТА4 треба многу јак процесор, графичката не мора многу јака, препорачливо најмалце и5 a најдобро и7. Или пак како поефтина, иако поспора варијанта Phenom II X4.
za GTA 4 potrebna e graficka koja e 256 bitna a ne procesor i5ili i7,, ako go imas pacot instalirano moze da ja igras i so 8400 so 512ram so celeron 3.5mhz ali grafikata e tapa.Isprobano 100%
 

Kajgana Shop

На врв Bottom