Графички карти

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Не е работата дали ти или ја би ја купил, картата е дуал гпу или всушност 2x5870 на едно PCB, како што кажа и Old School_mk наменета е за ентузијасти на кои цената не им менува скоро ништо, и нема причина да се става во иста корпа со 6870 која е повеќе од дупло послаба, сингл карта а згора на тоа е меинстрим категорија вс хај енд класа.
 

pHiLLiPcHo

Шушљак
Член од
26 февруари 2009
Мислења
892
Поени од реакции
68
Абе у принцип све што е RoG е најјако. Ама и најскапо. Графичкава кошта преку 1.000 евра, а рачунај за неа ќе ти треба гром матична (Asus Rampage III Extreme), напојување од минимум 800W, и единствениот процесор кој ќе може да ја "задоволи" графичкава - I7 980X. Се на се - негде околу 3.000 евра. На тоа додади и некој огромен монитор (или 3 монитора за Eyefinity, пошто нели, греота е да дадеш толку пари за да играш на резолуција 1280х1024), и ко ќе видиш ќе ти испадне колку една кола (и тоа јака).

Всушност, со самото тоа што графичкава е limited edition јасно кажува за кои корисници е наменета....
Тачно така а има и 5970-ска исто дуал гпу 4 гига,само оваа асус ерес е боље и како сингл карта,и како оверклокувана,и како кросфајр.
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Не е работата дали ти или ја би ја купил, картата е дуал гпу или всушност 2x5870 на едно PCB, како што кажа и Old School_mk наменета е за ентузијасти на кои цената не им менува скоро ништо, и нема причина да се става во иста корпа со 6870 која е повеќе од дупло послаба, сингл карта а згора на тоа е меинстрим категорија вс хај енд класа.
ne sakav da kazam i da gi imam parite ne bi ja kupil ne bi znael sto da pravam poprvo so nea ahha :) zatoa edna 6870 i na konj sum i ke javam barem 2 god so taa graficka za 200 evra
 

pHiLLiPcHo

Шушљак
Член од
26 февруари 2009
Мислења
892
Поени од реакции
68
Ова беше нокаут за енвидиа.Сеа да чекаме некоја дуал гпу и од нив за може да се возврати ударот :)
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
На лаптоп имам ATi Radeon Mobility HD4650, и што да кажам презадоволен сум. Знам дека 4670 е подобра, ама таков беше лаптопот. Туку за статичен компјутер што предлагате од ATI, нешто што би ја терало GTA IV на максимум (иначе процесор i3)?
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
На лаптоп имам ATi Radeon Mobility HD4650, и што да кажам презадоволен сум. Знам дека 4670 е подобра, ама таков беше лаптопот. Туку за статичен компјутер што предлагате од ATI, нешто што би ја терало GTA IV на максимум (иначе процесор i3)?
AMD 6850 10500 den vo anhoch
 

pHiLLiPcHo

Шушљак
Член од
26 февруари 2009
Мислења
892
Поени од реакции
68
duri bi razmislil dali i taa da ja kupam posto moze i 6850 i eden dobar overclok i taa ke se pokaze kao mnogu dobra mnogu slicna so slicni performansi na 6870 sepak 3000 den razlika ima vo cenata

--- надополнето ---

definitivno bolje
Гледав бенчмаркс сеа,6870 е боље и од 5870 во некои игри(да не речам повеќето),оверклокната ќе си биде таман.Цената е супер за неа,ќе тераш негде 2-3 па и повеќе години,исто ко и ја со мојава 8600-тка од мај 2008 до сега што терам :) Сите игри ги имам играно на медиум детаљи без да ми сецка :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
На лаптоп имам ATi Radeon Mobility HD4650, и што да кажам презадоволен сум. Знам дека 4670 е подобра, ама таков беше лаптопот. Туку за статичен компјутер што предлагате од ATI, нешто што би ја терало GTA IV на максимум (иначе процесор i3)?
За ГТА4 треба многу јак процесор, графичката не мора многу јака, препорачливо најмалце и5 a најдобро и7. Или пак како поефтина, иако поспора варијанта Phenom II X4.
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Ако не ти е важен DX11, и неможеш да дадеш уште 1500 ден. за GTS450, земи.
И пиши што процеосор и напојување имаш.
abe ne e tolku vazen DX11, sto tolku go pravis kako kuznae sto da e. ako e tolku vazen ke si kupis graficka od 10000 den ne low end gts450 taa sea vo momentov e pojaka grafcka ke vidime vo tekot na godinava sto igri ke izlezat pa ka vidime kako ke se ponasa taa graficka
 

Kajgana Shop

На врв Bottom