Секс/врска/брак со партнери од различна религија/националност

Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Додека стане детето свесно за сопствена определба едната страна веќе ќе има наметнато мислење и ставови во врска со сопствената религија (во поголемиот број на случаи). :wink:
Ама ако родителите не се религиозни детето нема да има никакво наметнување и воопшто нема ни да мора да бира религија. Многу луѓе се религиозни само на хартија а во суштина им е сеедно :wink:.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Ама ако родителите не се религиозни детето нема да има никакво наметнување и воопшто нема ни да мора да бира религија. Многу луѓе се религиозни само на хартија а во суштина им е сеедно :wink:.
Мислам ја и на тоа. :smir: Затоа си пишав во поголемиот број случаи и тука зборував за оние кои се религиозни. Варијации на муабетов има многу. :wink:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Каква врска има овде затуцаноста/незатуцаноста?

Едноставно, самото општество не прифаќа ваков вид на врски или бракови.
Ти и да си незатуцан (мада не сум сигурна што подразбираш под овај збор.. Можеби заостанат?) општеството нема да ти дозволи да зачуваш ваква врска. Сите тие притисоци, дискриминации и предрасуди ќе бидат пресудни за една ваква врска.
Мислев дека веруваш во љубов?! :toe:

Околината е сурова, тоа е факт, дури и пријателите можат да станат први непријатели, и тоа е факт. Но исто така е факт, дека со задоволство би тргнал сам против светот, бидејќи таков ми е духот, особено ако тоа што го чувствувам е вистинско и доволно силно.

Секој кој ќе каже дека ваква врска/брак не е исправна е заглавен во мезанинот, а светот е стокатница, има уште премногу да оди нагоре. И покрај сите притисоци, оној кој е во таква ситуација не смее по никоја цена да се откаже или потклекне, бидејќи вистинската личност и покрај сите 6 милијарди тешко се наоѓа.
Можам да зборам до сабајле, па ќе скратам само на ова... Секојдневнота мисла, дека таа заедница ќе успее допринесува тоа навистина да биде така.
BIG_KisS на темата убави мисли напиша:
If you think you can, you can. And if you think you can’t, you’re right
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Се додека партнерот е од ариевската раса, немам предрасуди, ниту им придавам важност на оние од околината:pipi:
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
А име? Вообичаено религијата си носи свои имиња... Додуша, во моментов не ми текнува на едно име кое не е карактеристично за одредена религија (edit: или националност... кога партнерот би бил од друга националност) :)
Denis :)

internacionala a? :)
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Denis :)

internacionala a? :)
И Сара, а во поново време и Зоран. :icon_lol:

Се имам изјаснето... Во кратки црти*: не сум религиозна и не ми пречи религијата на партнерот, се додека не ми врши притисок да прифатам негова вера, обичаи, ставови околу тоа. Едноставно, (не)верата ќе си ја поседува секој индивидуално и нема да ја инволвира во врската, што и не е толку незамисливо, што оглед на тоа што во модерниве времиња на луѓето не им е тоа приоритет.
Ако е претерано побожен, како неколкуте од подфорумот Религија, брзо ќе настанат проблеми, зошто веројатно на него ќе му пречи што не сум верник. :) А мене ќе ме нервира што се труди да ми наметне нешто и да ме разубеди.

За брак, важи истово, со додаток на тоа дека проблемот ќе биде посериозен поради несогласување на нашите родители, а особено на неговите поради можни обиди за наметнување на религијата (особено ако е Муслиман, зошто они особено се држат за религиозните верувања и начин на живот и не преферираат да се мешаат).

Идеално би било кога би можела религијата целосно да се одвои од љубовниот живот што го делат партнерите... Ама тоа е тешко.

Што се однесува до друга националност, не знам како тоа би ми пречело. Освен ако не живееме во различни држави, зошто не можам во врска на далечина.

*ама кратки цртиве... :icon_lol:
 
Член од
28 септември 2008
Мислења
163
Поени од реакции
4
Ама нема да биде одгледуван според нивни обичаи затоа што ти ќе го одгледуваш. Што знам, ќе си се договорите и врз основа на тоа ќе го одгледате детето, а кога веќе ќе треба да си избере религија секако ќе биде веќе доволно возрасно самото да одреди што сака понатаму.

Инаку не би сакала ни јас детето да ми биде одгледувано според нивни обичаи... или ќе бидат застапени и двете страни подеднакво или ниедна.
На крај краева што има потреба од мешање на религија?
имаш право...си имаме ние доволно наши убавки и паметни што има да се мешаме кај другите :D
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
hmmmmmm

ehhhh koga bi znaele kako mi e mene..... lele neznam sto da pravam povejke. mojov slucaj e isto slicen. zaljubena sum vo albanec a i toj e vo mene, odime vejke recisi dve god i strasno sme zaljubeni. mozam da kazam deka prv pat sex sum imala so nego sto znaci so albanec, i voopsto ne mi e maka zosto znam deka srceto mu pripajga samo nemu. za site vo mojov grad toa e greska a znam deka toa e taka zosto kicevo e mal grad i tuka site se znaeme mejgu sebe. site me gledaat po preku a da ne zboruvam sto bi mozelo da se sluci dokolku doznaat od doma, bi rekla ke me izbrkaat od doma. daleku stignav pokraj nego se custvuvam silna,srejkna i takanataka. da ne dolzam mnogu samo sakam da znam sto bi trebalo da napravam. da prodolzam so nego znaejki deka toj mi e srejkata i da bidam srejkna ama da zaboravam na moite roditeli i rodnini, ili pak da raskinam so nego da bidam nesrejkna da placam neprestano no da bidam pokraj moite roditeli i rodnini?? heheh teska odluka ako nekoj znae sto e pravilno kazeteeeeeee zosto navistina neznam sto ponataka so mene. izguben slucaj sum. a najloso e toa sto nikoj ne me svajka.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
ehhhh koga bi znaele kako mi e mene..... lele neznam sto da pravam povejke. mojov slucaj e isto slicen. zaljubena sum vo albanec a i toj e vo mene, odime vejke recisi dve god i strasno sme zaljubeni. mozam da kazam deka prv pat sex sum imala so nego sto znaci so albanec, i voopsto ne mi e maka zosto znam deka srceto mu pripajga samo nemu. za site vo mojov grad toa e greska a znam deka toa e taka zosto kicevo e mal grad i tuka site se znaeme mejgu sebe. site me gledaat po preku a da ne zboruvam sto bi mozelo da se sluci dokolku doznaat od doma, bi rekla ke me izbrkaat od doma. daleku stignav pokraj nego se custvuvam silna,srejkna i takanataka. da ne dolzam mnogu samo sakam da znam sto bi trebalo da napravam. da prodolzam so nego znaejki deka toj mi e srejkata i da bidam srejkna ama da zaboravam na moite roditeli i rodnini, ili pak da raskinam so nego da bidam nesrejkna da placam neprestano no da bidam pokraj moite roditeli i rodnini?? heheh teska odluka ako nekoj znae sto e pravilno kazeteeeeeee zosto navistina neznam sto ponataka so mene. izguben slucaj sum. a najloso e toa sto nikoj ne me svajka.
Немој ни да се трудиш да те сфатат затоа што нема да те сфатат.
А за совет никогаш не барај совет.
Никој не може да ти каже нешто што ти веќе не го знаеш и никој не може да знае подобро од тебе што е најдобро за тебе.
Но, што и да одлучиш нема да згрешиш :)))
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
ehhhh koga bi znaele kako mi e mene..... lele neznam sto da pravam povejke. mojov slucaj e isto slicen. zaljubena sum vo albanec a i toj e vo mene, odime vejke recisi dve god i strasno sme zaljubeni. mozam da kazam deka prv pat sex sum imala so nego sto znaci so albanec, i voopsto ne mi e maka zosto znam deka srceto mu pripajga samo nemu. za site vo mojov grad toa e greska a znam deka toa e taka zosto kicevo e mal grad i tuka site se znaeme mejgu sebe. site me gledaat po preku a da ne zboruvam sto bi mozelo da se sluci dokolku doznaat od doma, bi rekla ke me izbrkaat od doma. daleku stignav pokraj nego se custvuvam silna,srejkna i takanataka. da ne dolzam mnogu samo sakam da znam sto bi trebalo da napravam. da prodolzam so nego znaejki deka toj mi e srejkata i da bidam srejkna ama da zaboravam na moite roditeli i rodnini, ili pak da raskinam so nego da bidam nesrejkna da placam neprestano no da bidam pokraj moite roditeli i rodnini?? heheh teska odluka ako nekoj znae sto e pravilno kazeteeeeeee zosto navistina neznam sto ponataka so mene. izguben slucaj sum. a najloso e toa sto nikoj ne me svajka.
Како никој не те сваќа, еве јас те сваќам :smir:.

Што ти би направила не знам ама јас не би си ја оставил љубовта само заради околината, нема шанси.

Ситуација ко твојата бара многу умешност и балансирање за да не си ги загубиш родителите поготово ако се поконзервативни.

Немаш гаранција дека со партнерот ќе останеш за вечни времиња така да не прави големи планови туку гледај да бидеш среќна и да ги уживаш сите моменти на љубов што ти се пружаат ама никогаш немој да станеш зависна од партнерот у стил без него потоп :wink:.

Сепак ти најдобро си знаеш што е најисправно во твојата ситуација :smir:.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Дали сте вие нормални? Да се заљубам во некого што е припадник на друга вера?? Па поради љубов моите деца да носат крст? Не не...ќе си бидам ја со тие моите, фино лепо, син ми ќе го носам у џамија, за коа ќе порасне....уствари чекај бе..коа ќе порасне он ќе ме заебе.. Батали, дај нешто да легнам, па макар и црно.
 

~windy~

urban hippie
Член од
10 септември 2008
Мислења
774
Поени од реакции
119
Od site luge sto do sega sum gi zapoznala do sega nikogas ne mi se slucilo da prasam za religiska opredelba!
Imam prijateli, par, kade sto zenata e evrejka a mazot katolik. Odlicno funkcioniraat i slavat i Bozik i Hannukah! Malite se zapoznaeni so dvete religii i nikoj ne se obiduva da ja nametne svojata!
Nemam nikakvi predrasudi nitu za luge od razlicna nacionalnost, rasa a najmalku religija!
Sepak celata haoticna opstestvena situacija kaj nas, i site konflikti i nesoglasuvanja so albancite se golem i vlijatelen faktor vo kreiranjeto na predrasudite za vakvite vrski i pokraj toa sto golem del od lugeto ne se ili se mnogu malku religiozni ako zememe vo predvid faktot sto poveketo odime vo crkva samo na Bozik i Veligden a za citanje Biblija da ne spomnuvam. E sega znam deka verata i crkvata kaj nas se dve razlicni raboti i crkvata e edna ispolitizirana institucija, za zal vmesana vo skoro site opstestveni sferi! No, kako i da e, nemam ama bas nisto protiv mesani brakovi od bilo kakov tip posebno zatoa sto pred Boga(kakov i koj i da e) site sme isti!
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Od site luge sto do sega sum gi zapoznala do sega nikogas ne mi se slucilo da prasam za religiska opredelba!
Imam prijateli, par, kade sto zenata e evrejka a mazot katolik. Odlicno funkcioniraat i slavat i Bozik i Hannukah! Malite se zapoznaeni so dvete religii i nikoj ne se obiduva da ja nametne svojata!
Nemam nikakvi predrasudi nitu za luge od razlicna nacionalnost, rasa a najmalku religija!
Sepak celata haoticna opstestvena situacija kaj nas, i site konflikti i nesoglasuvanja so albancite se golem i vlijatelen faktor vo kreiranjeto na predrasudite za vakvite vrski i pokraj toa sto golem del od lugeto ne se ili se mnogu malku religiozni ako zememe vo predvid faktot sto poveketo odime vo crkva samo na Bozik i Veligden a za citanje Biblija da ne spomnuvam. E sega znam deka verata i crkvata kaj nas se dve razlicni raboti i crkvata e edna ispolitizirana institucija, za zal vmesana vo skoro site opstestveni sferi! No, kako i da e, nemam ama bas nisto protiv mesani brakovi od bilo kakov tip posebno zatoa sto pred Boga(kakov i koj i da e) site sme isti!
да те местам со еден албанец? типот не е по верата, и мислам таман ќе си се совпаднете. Па докажи дека го мислиш тоа што го пишуваш :)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ljubovta ne poznava granici zatoa se ispo,esale i veri i nacii i ne moze coek da ve ko svinski crev ste zapletkani, a za taa sto mu dala na sipac ja bi ja obesil na plostad, sramota posle ke zborat makedonkite vi gi ebeme...pa koa se kurvi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom