Скутерчиња: Се за и околу нив

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.301
Поени од реакции
22.084
има неколку работи за тоа.
едно е не е каишот туку ролерите кои го движат каишот. потрошен материјал и се менува, не се којзнае колку скапи. околу 700 денари со се менвање мислам. каишот или има или нема ако се скини.
друга работа види со карбураторот. може да е дизна затната, може воздушниот филтер затнат. може вакумската мембрана дупната.
во најлош случај моторот да дува да нема компресија или вентилите, ама за тоа не верувам, а и треба салам некој што се разбира.вака од око тешко. сепак провери тоа што ти реков. можеш и сам.
ролерите ке бидат излижани, дизните можеш и сам да ги видиш , а филтерот секако треба да го исчистиш или смениш( зависи каков е).
за мембраната вакумската тоа ти е на карбураторот најгоре. ке ја ивадиш и спрема сонце ке видиш дали има дупка некаква. ако има менвај не е скапа 300 денари некаде. а да заборавив и воздушната дизна да не ти е одштелована. ако ти чади многу тогаш може да е и таа.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
865
Поени од реакции
419
[quote="Freedy T., post: 4861840, member: 55700"]Најквалитетни се дерби и малоси,кинески мотори се продаваат и поефтини :)
Сите мислат дека моот е кинески возам Jonway SRL италијанска машина 90 оди стандар со гинели ауспух 95 + федерчиња,каиш и филтер 100 лепи :)
--- надополнето: 25 март 2012 во 20:18 ---

Априлиа користи пијаџо машина шо толку ги фалиш ?
Ако имаш априлиа со минарели машина тогаш убаво,пошто априлиа со минарели може да ја стави у ауспух ваа твојава.[/quote]


Prv bold - sto rece ziti mene, se citas ti samiot ili si slusnal nesto a ne si doslusnal... malosi ti pravi samo tuning oprema za skuteri i nisto drugo, derbito e dobro, ama sepak klasa pod piaggio...

Vtor bold - celiot tvoj Johnway e kineski, t.e nekojs demek italijanska programa so licenca za proizvodstvo vo kina, zatoa e 800 evra nov... Kazi mi samo mu menjavase kais nekogas ? I ako ne si, koga ke treba da mu smenis kazi mi kaj ke najdes, posto nigde nema i od nieden ne pasuva... Na postarite 125-ki sto bea pasuvase od malagudi madison, ama samo na tie kako aurora modelot sto se... Podobro kupi si bas kineski otkolku vakvi onakvi so demek licenci od italija i sto ti ja znam...

Tret bold - najdi mi nekoj skuter ( osven yamaha ) sto i posle 30 god ke pali od prva, i ke e vo vozna sostojba a da ne e piaggio, potocno za vespite stari ti zboruvam...
 
Член од
10 април 2009
Мислења
146
Поени од реакции
9
се изнаслушав муабети за акумулатори за веспи. ме интересира колку коштаат, каде има...се работи за хамачи 50кубика, 2 тактен. имав еден со веспата што иде, ама нечини(2 пати веќе полнет на исправљач и толку му е). исто и ми предложија некакви батерии како замена за акумулатор..
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
се изнаслушав муабети за акумулатори за веспи. ме интересира колку коштаат, каде има...се работи за хамачи 50кубика, 2 тактен. имав еден со веспата што иде, ама нечини(2 пати веќе полнет на исправљач и толку му е). исто и ми предложија некакви батерии како замена за акумулатор..
1500 денари нов неформиран можам да ти продадам, не е од тие кинеските, поквалитетен е, го земаш си ја истураш киселината (т.е. го формираш) го палиш на курбла, возиш да се напуни еднаш убаво и цепаш ... после зимоска обавезно вади го кога ќе престанеш да го возиш и стави го дома
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
се изнаслушав муабети за акумулатори за веспи. ме интересира колку коштаат, каде има...се работи за хамачи 50кубика, 2 тактен. имав еден со веспата што иде, ама нечини(2 пати веќе полнет на исправљач и толку му е). исто и ми предложија некакви батерии како замена за акумулатор..
имаш баш хамачи акумулатор-суво полнење т.е. батериско. на ул. железничка, т.е. на семафорите кога идеш накај водно, пред угорницата ке свртиш лево во еднонасочната улица и последниот дукан по ред што е има мотори надвор, неможеш да утнеш... 6 амперски суво полнење е 1400 денари... 9 амперски е 1600 денари...
 
Член од
10 април 2009
Мислења
146
Поени од реакции
9
имаш баш хамачи акумулатор-суво полнење т.е. батериско. на ул. железничка, т.е. на семафорите кога идеш накај водно, пред угорницата ке свртиш лево во еднонасочната улица и последниот дукан по ред што е има мотори надвор, неможеш да утнеш... 6 амперски суво полнење е 1400 денари... 9 амперски е 1600 денари...
фала, барем нема да барам по продавнициве :)
 
Член од
3 април 2011
Мислења
28
Поени од реакции
4
jas imam vespa px 125 od 1996 pali na prva posle cela zima pod cerada na kurbla ama sega ke ja prodavam zosto ke zemam vespa s 50 2T ako ima nekoj nesto vakvo za prodavanje neka poveli pbacev@gmail.com :D
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
340
Поени од реакции
15
Zz me interesira razlikata pomegu APRILIA SR 50 DITECH od 2006 god. koja e ista vo maskata kako ovie od 1999-2006 koja e razlikata ditech i obicna sr?
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.216
Поени од реакции
7.277
Zz me interesira razlikata pomegu APRILIA SR 50 DITECH od 2006 god. koja e ista vo maskata kako ovie od 1999-2006 koja e razlikata ditech i obicna sr?
ми се чини до 2005 се со минрели машина а нагоре со пијаџо.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Zz me interesira razlikata pomegu APRILIA SR 50 DITECH od 2006 god. koja e ista vo maskata kako ovie od 1999-2006 koja e razlikata ditech i obicna sr?
Мислам дитеч дека е инџекшн а другава со карбуратор ... не сум 100% сигурен
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.031
Поени од реакции
6.051
Aprilia SR vs Gilera Runner vs Piaggio NRG
50cc се сите.

Дајте по некое инфо што од овие е најдобро. Сакам да земам, па овие 3 ми се на понуда. На ново, се разбира.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Aprilia SR vs Gilera Runner vs Piaggio NRG
50cc се сите.

Дајте по некое инфо што од овие е најдобро. Сакам да земам, па овие 3 ми се на понуда. На ново, се разбира.
Gore dole ista masina nosat ... taka da mene mi e najubava gilerata, nrg ich a aprilijata ja imaat najgolemiot del od razmazenite bogati decinja taka da ne
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.216
Поени од реакции
7.277
Aprilia SR vs Gilera Runner vs Piaggio NRG
50cc се сите.

Дајте по некое инфо што од овие е најдобро. Сакам да земам, па овие 3 ми се на понуда. На ново, се разбира.
ја би играл на Aerox..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom