Гуми (пневматици)

Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Ставени нови гуми на 2те коли.Шкодата Barum Quartaris а на Матизот Barum Brilliantis 2.Кај двата автомобили се осеќа полесен волан и полесно маневрирање а Шкодата имав можност да ја возам на снег и угорници во Маврово така да задоволен сум од зимскиот дел од гумата.Летно време гумата чкрипи на асфалтот со што ми наведува дека побрзо некако ке се потроши (?)!Тоа што ми е малку чудно кај Quartarisot е што при побрзо возење(а особено на дожд) гумата како да свири на асфалтот.Не да чкрипи туку баш како тивко да свири,колку побрзо возиш толку повеќе.На Матизот се ептен пресни немаат ни 10 дена меѓутоа оваа гума повеќе ми се свиѓа како лежи на асфалтот од Quartarisot на Шкодата,потивка ми е некако а и многу помалку се осеќаат лежечите на улиците(ова може и да е до амортизацијата на Шкодата како 6 години постар модел и повеќе возен).Brilliantisot 2 уште ги тестирам,сега за сега добар впечаток имам,дури и некако подобар од првите само што малку ми се возени.Со оглед на тоа што морав во брзо време да ги мењам и на 2те коли од финансиски аспект добро поминав,плус ги земав со попуст од пријател и на двете коли ме фати околу 2200~ денари парче.Кој размислува за гуми да мењава еве мое искуство :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Знаев дека има ваква тема некаде, и еве ја...

На мерцедесот треба да му купам 4 нови гуми. Моментално вози 175/80 R 14 (на челични бандаши + раткапни), а новите ќе одат на барок бандаши... исто 14-ки. Барам стриктно летни гуми.

Сега, идиме до дилемата: се расшетавав по продавници за гуми, 80-ки нема теорија да најдам. На 175/65 R14 колата е прилично пониска (за разлика од сега) шо не ми игра многу многу разлика. Него, за 185/65 или 195/65 цените се движат некаде околу +-4.000 денари за парче (195-ките се над 4500). Сосема случајно, влегов во продавница (забаталена) и газдата ми изваде Дебика Навигатор (можда сум грешка во моделот, дефинитивно се Дебика и се летни) со големина 195/70 R 14... гумите се ганц нови, со етикета ова она, ама чоекот ми кажа дека се произведени 2006 година. Ги порачал некој, 5 парчиња и не ги зел па така му стоеле во магацин. И ми ги дава по набавна цена, за 2500 денари парче колку да му се тргнат, да не му држат место. Друго 20 е то шо барам такви гуми (повисоки) пошто со пониски ќе слези колата надолу, а сите знајме какви ни се патиштата.

Е сега дилемата е дали да ги земам тие гуми (чоекот свесно ми кажа дека се произведени 2006, а и да не ми кажеше ќе си видев сам), или да земам пониски, поскапи и произведени 2012?
 
Член од
18 април 2007
Мислења
372
Поени од реакции
32
Naj drugarski sovet NE GI ZEMAJ I BEZ PARI DA TI GI DAVA!!!!
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
117
Поени од реакции
19
На бравата кај мене,Континентал,предните се 185/70/14,задните 165/70/14,треба да ги мењавам,скапи се мамата,ќе ги рамнам,една димензија ќе бидат,ми шиткаат нови Дебика гуми,полски,2800 денари парче.Ми се земаат мене Тигар,слична цена се,а слушнав дека работеле под принцип на Мишелин,така некако може и грешам.За добри гуми,добри пари.А тигаров како се покажа,добри ли гуми се,тераат ли долго време??
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
за дупната гума во петокот, 2,5 саати стопирав на автопат еј... никој да не застане... ми се дупна гума, си кренав тркало, таман да отштрафам и ми се скрши клучот... 2,5 саати стопирав за клуч еден јебан и никој да не застане, со жена, деца се отепавме стоејки на пат... МАМАТА МАМИНА... секогаш сум застанувал на автопат да помогнам на некој ако можам... ако видиш човек на автопат, со 4 жмигавци запалени и стопира, човекот си има мака, па ред е да му помогнеш ако можеш...

може текстов не е за тука, ама за гума се работеше... штраф е*ан у сред гума сум собрал...
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
за дупната гума во петокот, 2,5 саати стопирав на автопат еј... никој да не застане... ми се дупна гума, си кренав тркало, таман да отштрафам и ми се скрши клучот... 2,5 саати стопирав за клуч еден јебан и никој да не застане, со жена, деца се отепавме стоејки на пат... МАМАТА МАМИНА... секогаш сум застанувал на автопат да помогнам на некој ако можам... ако видиш човек на автопат, со 4 жмигавци запалени и стопира, човекот си има мака, па ред е да му помогнеш ако можеш...

може текстов не е за тука, ама за гума се работеше... штраф е*ан у сред гума сум собрал...
Тоа кажува каква култура имаме.....
Колку сме назад не сме свесни....
На сите полиња сме назад,свестлосни години......:eek:
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Знаев дека има ваква тема некаде, и еве ја...

На мерцедесот треба да му купам 4 нови гуми. Моментално вози 175/80 R 14 (на челични бандаши + раткапни), а новите ќе одат на барок бандаши... исто 14-ки. Барам стриктно летни гуми.

Сега, идиме до дилемата: се расшетавав по продавници за гуми, 80-ки нема теорија да најдам. На 175/65 R14 колата е прилично пониска (за разлика од сега) шо не ми игра многу многу разлика. Него, за 185/65 или 195/65 цените се движат некаде околу +-4.000 денари за парче (195-ките се над 4500). Сосема случајно, влегов во продавница (забаталена) и газдата ми изваде Дебика Навигатор (можда сум грешка во моделот, дефинитивно се Дебика и се летни) со големина 195/70 R 14... гумите се ганц нови, со етикета ова она, ама чоекот ми кажа дека се произведени 2006 година. Ги порачал некој, 5 парчиња и не ги зел па така му стоеле во магацин. И ми ги дава по набавна цена, за 2500 денари парче колку да му се тргнат, да не му држат место. Друго 20 е то шо барам такви гуми (повисоки) пошто со пониски ќе слези колата надолу, а сите знајме какви ни се патиштата.

Е сега дилемата е дали да ги земам тие гуми (чоекот свесно ми кажа дека се произведени 2006, а и да не ми кажеше ќе си видев сам), или да земам пониски, поскапи и произведени 2012?
На толку работа јас не би ставил гуми кои веќе се 6 години стари, а сигурно нема да се разделиш со Мерцедесот уште некоја година така да ќе имаш стварно стари гуми. Дали ја побара таа димензија од Тигар? Јас имам давано за 123-ка од Тигар и до скоро имав две на лагер, утре можам да ти проверам дали има и по која цена...
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Знаев дека има ваква тема некаде, и еве ја...

На мерцедесот треба да му купам 4 нови гуми. Моментално вози 175/80 R 14 (на челични бандаши + раткапни), а новите ќе одат на барок бандаши... исто 14-ки. Барам стриктно летни гуми.

Сега, идиме до дилемата: се расшетавав по продавници за гуми, 80-ки нема теорија да најдам. На 175/65 R14 колата е прилично пониска (за разлика од сега) шо не ми игра многу многу разлика. Него, за 185/65 или 195/65 цените се движат некаде околу +-4.000 денари за парче (195-ките се над 4500). Сосема случајно, влегов во продавница (забаталена) и газдата ми изваде Дебика Навигатор (можда сум грешка во моделот, дефинитивно се Дебика и се летни) со големина 195/70 R 14... гумите се ганц нови, со етикета ова она, ама чоекот ми кажа дека се произведени 2006 година. Ги порачал некој, 5 парчиња и не ги зел па така му стоеле во магацин. И ми ги дава по набавна цена, за 2500 денари парче колку да му се тргнат, да не му држат место. Друго 20 е то шо барам такви гуми (повисоки) пошто со пониски ќе слези колата надолу, а сите знајме какви ни се патиштата.

Е сега дилемата е дали да ги земам тие гуми (чоекот свесно ми кажа дека се произведени 2006, а и да не ми кажеше ќе си видев сам), или да земам пониски, поскапи и произведени 2012?
Не зезај бе 2006 гуми колку и да се ефтини им прошол рокот, на 5-6 год веќе не ги има истите својства, колку и да има шара и ганц нови како да се во твојот случај
јас би одел на 195/65-70/15ки ако немаш земено бандажи по ќејф, ако имаш и мора да се 14-ки земи нови 2011-2012 произведени а не 2006 :)
види во пнеуматик, мотоцентар итн, зимово земавме на попуст летни гуми за 10000 комплет 4 комадиЊа фајрстоунки од мотоцентар ама 13-ки

ај пиши ми која димензија сакаш гуми ќе прашам со попуст преку другарче од пнеуматик да ми каже, па ќе ти пишам цена
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Значи бандашите ги зедов преге од мајстор... барок, пресно исфарбани се и многу ми се напрај ќефот :) Топ дојдоа, слики ко ќе можам ќе поставам.

Околу димензиите... баднашите се 14-ки, а ширината можи да варира од 175 до 195 без мака. Јас лично за мој ќеф сакам 195-ки и висината дали ќе биди 65 или 70 не ми менва апсолутно ништо.

Инаку, ова беше единствена понуда како таква шо ја добив, се друго беше: абе дечко, дај димензија, да ти прашам, да видиме шојма на лагер, почекај 1 месец да донесат нови гуми, не е летото дојдено... а мене колата ми треба, и неможам да ја возам на старите гуми пошто едната веќе ми се распадна...

Дали ја побара таа димензија од Тигар? Јас имам давано за 123-ка од Тигар и до скоро имав две на лагер, утре можам да ти проверам дали има и по која цена...
Ај да провериш шо како и да ми сториш абер...

ај пиши ми која димензија сакаш гуми ќе прашам со попуст преку другарче од пнеуматик да ми каже, па ќе ти пишам цена
Значи погоре пишано ти е... 195, 14-ки пошо такви ми се бандашите... се бара стриктно летна гума.

п.с. Некој да не знај кај можам да купам капачиња за средина? Имам 2, 2 ми недостигаат... вакви се



еве го без капаче:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
и? уште чекам цени некакви...

Патем, еве шо најдов : Мишелин (185/70/14) 6500 денари, Данлоп (185/70) 5800 денари, Континентал (185/70) 6200; Фулда (185/70) 4500, БиЕф Гудрич 4500; Ханкок 4300 (мислам)... И да, останува Навигаторот, кој што ја има цената од околу 2500 ден, за која шо плус можам да го пуштам братми и да се ценка :)
Дилема у п.м.... давајте ум :)
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
117
Поени од реакции
19
и? уште чекам цени некакви...

Патем, еве шо најдов : Мишелин (185/70/14) 6500 денари, Данлоп (185/70) 5800 денари, Континентал (185/70) 6200; Фулда (185/70) 4500, БиЕф Гудрич 4500; Ханкок 4300 (мислам)... И да, останува Навигаторот, кој што ја има цената од околу 2500 ден, за која шо плус можам да го пуштам братми и да се ценка :)
Дилема у п.м.... давајте ум :)
Ум ќе ти даде џебчето,колку пари можеш да одвоиш за гуми,толку,ја пошто сега возам Континентал и сум задоволен,би ги земал пак истите.Сите овие се најјаките и најскапите марки на гуми,а бриџстоун и пирели кај ти се,сум слушнал за Дебика Навигатор дека биле многу пластични,и дека пукале,да побарам ја ум од тебе,Тигар имаш ли возено,или користено?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Ум ќе ти даде џебчето,колку пари можеш да одвоиш за гуми,толку,ја пошто сега возам Континентал и сум задоволен,би ги земал пак истите.Сите овие се најјаките и најскапите марки на гуми,а бриџстоун и пирели кај ти се
И за приели прашав, исто околу 5000-ки една гума е... инаку не е се до џебчето, имај на ум дека имаме тро асфалт измеѓу дупките па многу лесно можи да се поеби гума...

сум слушнал за Дебика Навигатор дека биле многу пластични,и дека пукале,да побарам ја ум од тебе,Тигар имаш ли возено,или користено?
Немам возено нити дебика, нити тигар... Струмикс има возено тигарки, задоволен е :)

Јас имам возено Корморан Snow Pro, Nordman snow, Continental Winter Contact... летни до сега нови не сум купувал, па затоа се думам.
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
460
Поени од реакции
130
и? уште чекам цени некакви...

Патем, еве шо најдов : Мишелин (185/70/14) 6500 денари, Данлоп (185/70) 5800 денари, Континентал (185/70) 6200; Фулда (185/70) 4500, БиЕф Гудрич 4500; Ханкок 4300 (мислам)... И да, останува Навигаторот, кој што ја има цената од околу 2500 ден, за која шо плус можам да го пуштам братми и да се ценка :)
Дилема у п.м.... давајте ум :)
Goodrich земи си нема да зажалиш. Еве ги кај мене 2 год на толку возење уште како нови се не се ни скинати. Кај мене се Goodrich touring
вакви се ..
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Гудрич туринг си зема зетот кај мене и му мавна 6-70.000 на Лада караванка... цело време претоварена и голем дел од километражата по земјен пат... Закон гума.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom