Нови возачки дозволи

Член од
24 април 2008
Мислења
10.581
Поени од реакции
11.722
До октомври 2012 треба да се сменат старите возачки дозволи со нови, ако не грешам.

Мојата стара возачка дозвола, издадена во 2006, ќе истече дури во 2016, но ќе морам да ја сменам 4 години порано.

На татко ми му е истечена возачката дозвола и се јави пред некој ден за да му закажат термин за поднесување на барање за издавање на нова возачка дозвола.

Му кажале дека е потребно и крвно картонче, нешто за крвна група, не разбирам зошто.

Мајка ми извади нова возачка дозвола во 2011 и не и побараа ништо такво.

Може ли некој да ми објасни дали ова за крвно картонче или крвна група е потребно за сите, или само за тие кои вадат возачка дозвола прв пат ?

И зошто е потребно тоа крвно картонче или таа крвна група ?

Ако добро помнам, за полагање за возачка дозвола потребно е претходно да се има положено испит по прва помош, но ова за крвно картонче или крвна група прв пат го слушам.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
знае некој колку се плаќа за ЗАМЕНА стара за нова возачка? и она акртонче за поени дали е обавезно да го вдам? и ако е шо се ми теба за тоа картонче. ај бидете хумани зашо утре треба да се сликам.
 
Член од
18 мај 2011
Мислења
184
Поени од реакции
74
До октомври 2012 треба да се сменат старите возачки дозволи со нови, ако не грешам.

Мојата стара возачка дозвола, издадена во 2006, ќе истече дури во 2016, но ќе морам да ја сменам 4 години порано.

На татко ми му е истечена возачката дозвола и се јави пред некој ден за да му закажат термин за поднесување на барање за издавање на нова возачка дозвола.

Му кажале дека е потребно и крвно картонче, нешто за крвна група, не разбирам зошто.

Мајка ми извади нова возачка дозвола во 2011 и не и побараа ништо такво.

Може ли некој да ми објасни дали ова за крвно картонче или крвна група е потребно за сите, или само за тие кои вадат возачка дозвола прв пат ?

И зошто е потребно тоа крвно картонче или таа крвна група ?

Ако добро помнам, за полагање за возачка дозвола потребно е претходно да се има положено испит по прва помош, но ова за крвно картонче или крвна група прв пат го слушам.
Картонче за крвна група е потребно за да се впише крвната група во возачката дозвола.Таа крвна група ја пишува во лекарското уверение кое се вади пред да се почне со обука така да не треба да се носи повторно кога ќе се вади возачка дозвола.На телефонот за закажување го кажуваат како еден од потребните документи за поднесување барање за издавање возачка дозвола
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
Некој да ги има тестовите ????

бтв истите тестови се што се полага за Б и за М така ???
 

Пратеник

Ала Мадрид
Член од
28 ноември 2011
Мислења
995
Поени од реакции
617
Абе некој сега да не има или вози полага за возачка за кола шо пари како пари е . Лекарско + Црвен Крст + Часови + Полагање = Шо пари иди
 
H

HoT IcE

Гостин
Абе некој сега да не има или вози полага за возачка за кола шо пари како пари е . Лекарско + Црвен Крст + Часови + Полагање = Шо пари иди
Лекарско 1400 денари.
Црвен крст 1200.
Часови 14 000.
Полагање 2500.
Мислам дека овие се цените, 100/200 денара +/-
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.824
Поени од реакции
29.454
probaj so AMSM bidejki tie gi organiziraat polaganjata,,,,,, i najverojatno veke vozish ne me razbirajte pogreshno no sega e samo rabotata da ja zemesh dozvolata
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
a kade se naogaa taa avto skola ?
Аеродром. Кога одиш од центар накај лисиче на семафорот пред железничка вртиш лево(накај саем мостот ). На следниот семафор повторно вртиш лево и одма од десна страна ќе видиш. Ако не се снајдеш пиши ми пп ќе ти пратам број за контакт. Они ќе ти објаснат се :)
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
АМСМ е изгор скапи и намќори и тоа што земаш часови од кај нив воопшто не влијае кога полагаш..
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Абе дечки можам со б категорија веспа 125 ка да возам ? мислам можам јас али дали смеам xD
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
117
Поени од реакции
19
Абе дечки можам со б категорија веспа 125 ка да возам ? мислам можам јас али дали смеам xD
Со Б категорија смееш да возиш мотор до 50 кубика,а за 125-ка ти треба а1 категорија..Нека ме поправи некој ако грешам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom