Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.998
Поени од реакции
5.626
Проблемот не беше директно во Телекабел туку во upstream провајдерите ... да не објаснуам колк уе незгодно дијагностика и средување на BGP рутирање ... просто човек може со денови да збудали од рута оваква рута онаква ...

Сега кај сите е океј или има уште “брзина проблематикус акута“ ???
Аман бе човек...
Еве ја скоро никогаш не се жалам, се случува некогаш и нетот да ми е тиња... али ај, сум бил и на dial-up па не прибирам многу. Ама па се некој друг да ти е крив за твоите проблеми (т.е. проблемите на Телекабел), е тоа не сум го видел.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Проблемот не беше директно во Телекабел туку во upstream провајдерите ... да не објаснуам колк уе незгодно дијагностика и средување на BGP рутирање ... просто човек може со денови да збудали од рута оваква рута онаква ...

Сега кај сите е океј или има уште “брзина проблематикус акута“ ???
Аман бе човек...
Еве ја скоро никогаш не се жалам, се случува некогаш и нетот да ми е тиња... али ај, сум бил и на dial-up па не прибирам многу. Ама па се некој друг да ти е крив за твоите проблеми (т.е. проблемите на Телекабел), е тоа не сум го видел.
Да бидеме реални, оној кој барем малку од малку се разбира во мрежи и отприлика знае како стојат работите кај провајдерите знае дека и те како држи вода ова што Bidikov го пиша.
chill.:coffee:
Да се надополнам, како краен корисник секако не те интересира дали е проблемот стриктно во Телекабел или не и сосема го разбирам тоа и така треба да биде ама тоа е што е.
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
абе "најдобри" се

спуштав еден микс од јутјуб од 160 мб
од 23 и 00 се мачеше со "брзина на светлината" и се мачеше и се мачеше и на крајот кога се омачи сатот беше 24 и 30 :) (00 и 30) значи 90 мин се во прашање,а кога спуштав до пред некој ден (помали клипчиња) почнува со 400 кб и по неколку секунди паѓа на 100-150 ама ова со 30 кб......

ноу комент
 

Attachments

  • 17,9 KB Прегледи: 16
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.605
Поени од реакции
7.406
абе "најдобри" се

спуштав еден микс од јутјуб од 160 мб
од 23 и 00 се мачеше со "брзина на светлината" и се мачеше и се мачеше и на крајот кога се омачи сатот беше 24 и 30 :) (00 и 30) значи 90 мин се во прашање,а кога спуштав до пред некој ден (помали клипчиња) почнува со 400 кб и по неколку секунди паѓа на 100-150 ама ова со 30 кб......

ноу комент
Еве кај мене како се симна истиот микс, само не преку фирефокс туку со програмче. Clipboard01.jpg
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.998
Поени од реакции
5.626
Да бидеме реални, оној кој барем малку од малку се разбира во мрежи и отприлика знае како стојат работите кај провајдерите знае дека и те како држи вода ова што Bidikov го пиша.
chill.:coffee:
Да се надополнам, како краен корисник секако не те интересира дали е проблемот стриктно во Телекабел или не и сосема го разбирам тоа и така треба да биде ама тоа е што е.
Да бидам искрен... врска неам од оваа област, ама па се некој друг да ти е крив, не ја бива и така работата. Како што кажав, ја сум задоволен од Телекабел, посебно сега кога го покачија лимитот, и не е така лошо.
 
Член од
9 мај 2005
Мислења
100
Поени од реакции
13
Кај мене е сега супер.

Туку, да кажам дека за симнување на било што треба обавезно да се користат Internet Download Manager или слични програми а не да се симнува од browser-от оти така не може да се постигне максималната брзина која и кај мене е истата како на screenshot-от од Strelec (и со која лично сум презадоволен, доволна ми е).
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Да бидам искрен, моментално Телекабел е подобар за сурфање од Blizoo. Мал пинг, летаат страничкиве. Додека кај Blizoo има некој чуден, не толку голем, ама пинг што секако курчи и нервира.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Да бидеме реални, оној кој барем малку од малку се разбира во мрежи и отприлика знае како стојат работите кај провајдерите знае дека и те како држи вода ова што Bidikov го пиша.
chill.:coffee:
Да се надополнам, како краен корисник секако не те интересира дали е проблемот стриктно во Телекабел или не и сосема го разбирам тоа и така треба да биде ама тоа е што е.
Донекаде си во право ... ама тоа го збориш само како краен корисник ... ако еднаш пробаш да дискутираш за проблеми со линкови со провајдер (рачунај дека тоа се договори каде што секој рпрекин се плаќа со дебели пенали) ќе ти стане јасно дека апсолутно е невозможно дур да се разубедите дека нешто не е во ред, а не па да се реши тоа што наводно се во ред ама нема абер од во ред.


И после мислите дека вие имате главоболка кога ви бил лош интернетот ...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Донекаде си во право ... ама тоа го збориш само како краен корисник ... ако еднаш пробаш да дискутираш за проблеми со линкови со провајдер (рачунај дека тоа се договори каде што секој рпрекин се плаќа со дебели пенали) ќе ти стане јасно дека апсолутно е невозможно дур да се разубедите дека нешто не е во ред, а не па да се реши тоа што наводно се во ред ама нема абер од во ред.


И после мислите дека вие имате главоболка кога ви бил лош интернетот ...
И повеќе од јасно е сето тоа ама секогаш има едно ама... да не се иде многу офтопик заклучуваме тука и продолжуваме да се жалиме од телекабел.:pos:
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
И повеќе од јасно е сето тоа ама секогаш има едно ама... да не се иде многу офтопик заклучуваме тука и продолжуваме да се жалиме од телекабел.:pos:
Ахх кај ми се модераторскиве алатки ... :свиркам:
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
460
Поени од реакции
130
Да бидам искрен, моментално Телекабел е подобар за сурфање од Blizoo. Мал пинг, летаат страничкиве. Додека кај Blizoo има некој чуден, не толку голем, ама пинг што секако курчи и нервира.
Доста ги лажиш и овде ако ова подолу е голем пинг уште утре одам во близоо и го откажувам интернето... Близоо има најмал пинг од сите оператори кажи кон кој сервер сакаш тест одма че ти докажам

--- надополнето: 26 декември 2011 во 02:21 ---
 

ONE

Член од
21 декември 2008
Мислења
895
Поени од реакции
64
Има некој од Ченто да ми каже каков е интернетов тука, зашто сакам да ги менувам Неотел, па единствена опција ми е Телекабел. Ама од она што го читам и не се баш задоволни повеќето од корисниците. Некој некаков совет, или искуство да сподели?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom