Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
22 мај 2010
Мислења
630
Поени од реакции
109
добар мирис за во кола и за парно исто така некој да препорача :)
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
Mala pomos od nekoj,, ne mi raboti obrtometarot, koga go isprav motorot prorabote ali rabotese se dodeka ne se isusi vodata i posle corba, se raboti za hyundai sonata 2.0
 
Член од
4 март 2010
Мислења
268
Поени од реакции
26
Се работи за Opel corsa ја палам колата работи и целата електроника кај што има светло што свети се осеќа мало треперење (жмигање) до што ли ќе е проблемот ако знае некој нека каже.
 
П

Пепси_

Гостин
На ладничко време како шо е сеа и ми се маглат прозорците и мора да се пушта нон стоп клима на топло па да биде океј. Нормално ли е ова и има ли некое др чаре да не врие нон стоп климата ?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
добар мирис за во кола и за парно исто така некој да препорача :)
Јас користам ареон конзерва, едно како спрејче по потреба си прскам, како твитери (звучничиња) за на вентилација/парно ... сите работи ги имаш во поголемиве маркети како веро, рамстор итн во делот за авто галантерија а уствари ги земаат сите тие од еуро стил во автокоманда горе
--- надополнето: Nov 12, 2011 9:21 PM ---
На ладничко време како шо е сеа и ми се маглат прозорците и мора да се пушта нон стоп клима на топло па да биде океј. Нормално ли е ова и има ли некое др чаре да не врие нон стоп климата ?
Кај мене се замаглуваат кога ми е пуштено парното вентилацијата да го врти внатрешниот воздух, кога ќе пуштиш од надвор да го влече воздухот се бистрат
пробај и види дали имаш такво нешто мада сигурно има, незнам за што кола се работи
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
На ладничко време како шо е сеа и ми се маглат прозорците и мора да се пушта нон стоп клима на топло па да биде океј. Нормално ли е ова и има ли некое др чаре да не врие нон стоп климата ?
Може ти тече радијаторот за парно
--- надополнето: Nov 13, 2011 1:22 AM ---
Aрно викаш... не приметив дека после туража е ОК
ОК е дека ја согорела нафтата од верглањето па затоа нема после
--- надополнето: Nov 13, 2011 1:40 AM ---
Го пишал дека е 220, а уствари 200 има ознака на капакот назад :)[/quote]

Да не си грешка 200 нема мерцедес.Сите 220 се водеа како 200 поради помала,царина акциза,данок,регистрација.Ама заврши и тој филм.Се просветлија и од машински.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Mala pomos od nekoj,, ne mi raboti obrtometarot, koga go isprav motorot prorabote ali rabotese se dodeka ne se isusi vodata i posle corba, se raboti za hyundai sonata 2.0
80% е корозија на контакти кажи која година е и дали е 16 вентилски мотор или не?
--- надополнето: Nov 13, 2011 2:28 AM ---
На ладничко време како шо е сеа и ми се маглат прозорците и мора да се пушта нон стоп клима на топло па да биде океј. Нормално ли е ова и има ли некое др чаре да не врие нон стоп климата ?
Друже ко прво и основно клима на кола не се пушта на греење нема таква опција туку греењето е на принцип на топловдно греење. Има радијатор (хладњаче) каде што циркулира топла вода на кој е усмерен вентилатор да го одведува топлиот воздух во кабината. Е сеа за замаглувањето може да има три причини
1. Не ти е подесено протокот на воздух да е од надвор ( да не кружи воздухот од кабината)
2. Да ти е скината сајлата за мрдање на клапната за регулација на горенаведеното
3. Дупнат хладњак на парно при што пареа влага во кабината и ги поти стаклата (најдобар показател за ова е мрсни стакла и намалување на ниво на антифриз).
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
126
Поени од реакции
37
Имам проблем со трошенје на задните гуми по рабовите од внатрешната и надворешната страна, колата е пред месец време центирана на машина и тамо покажа дека е се ок на завршниот резултат, инаку се работи за опел корса б и моментално имам сава летни гуму со димензии 175/65/р14 а стандардните се 165/75/р13, најчесто возам 5 луге а ги пумпам гумите прените 2,3 задните 2,5 а на капачката за гориво ми пишува за 5 луге предните 2,3 задните 2,7 дали проблемот е што задните не се доволно напумпани или пак што имам нестандард гуми или пак нешто друго?
 
Член од
9 мај 2011
Мислења
84
Поени од реакции
35
Дечки мислење за сузуки сфифт за 10300 евра вреди или не. Маани - предности и сл.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Маани - мал багажник. Со резервни делови не знам како е.
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
676
Поени од реакции
1.923
Се работи за Polo 96 1.9d.
Насабајле, посебно кога е ладно, премногу тешко ми пали, дури и некогаш воопшто неќе. Значи вергла догло и нормално го ослабува акомулаторот.
Е сега откако ќе запали и веднаш да ја изгаснам (значи по 3-4 сек), на "прв клуч" си пали без проблем.
Се сомневам да не е нешто бош пумпата или дизните. Некое постручно мислење што може да биде?
Брат јас го решив проблемот...Греачите биле...од 4 само еден беше исправен.
Стаив 4 нови германски....сега пали бетер од бензинец...клуч не смееш да ставиш:P
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Брат јас го решив проблемот...Греачите биле...од 4 само еден беше исправен.
Стаив 4 нови германски....сега пали бетер од бензинец...клуч не смееш да ставиш:P
same problem, кај мене два грејачи биле изгорени + две дизни неисправни-"мочале" :)
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
865
Поени од реакции
419
Abe ajde kaj nas favoriziran golfot, nemoj ziti mene... zasto togas i posle 30 god e naprodavam model vo klasata vo evropa, ne samo bivsa SFRJ, i ako zborime za dizel site znaeme deka VW go ima najisplatliviot i najpristapniot i najdobriot vo odnos na cena,odrzuvanje,idrzlivost i potrosuvacka, a voedno i najsiroko upotrebuvan dizel od VW preku AUDI i SEAT do SKODA... nadobar benzinec vo svetot e pak proglasen VW 1.4 FSI, pak zatoa sto ne cini... e sega okolu ovaa dilemava ovde sto e moj favorit e golfot, dzabe sto astrata doagja so povekje oprema za tie pari... nekogas opel vazeze za izdrzliv benzinec, ama odkako i oni otidoa pod kapata na GMC sranje vekje. Zasto e taka relativno evtin ako e tolku kvaliteten? Prvo i osnovno opelot na balkanot doagja od ceska i zeme eden takov stavete go samo na kanal i napravete edna vizuelna inspekcija i zeme to go opelot sto se prodava vo germanija i poglednete tamu kakva e sasijata i kako e se pojacana karoserijata... Baska elektronikata e za nikade, motorite se potrosuvaci ogromni. Jes da e podopadliva na lik od klasicniot golf ama kola ne se kupuva samo spored likot mn dr faktori igraat uloga tuka... Pak e prasanje na licen vkus, ama ako se diskutira za kvalitetot toe vo ovoj slucaj e bez dilema...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom