Најекономично греење и ладење

Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
kano јас сеуште не сум набавил клима, а сега размислувам и за климатизација на еден деловен простор од 70тина квадрати. Види ги моите прашања погоре, и мојата дискусија, па препорачај ми нешто ако можеш.
јас со мојата стручност и компетентост, можам да ти тврдам и советувам да се ориентираш на климите како уред за РАЗЛАДУВАЊЕ а не и за греење. математиките за греење не се баш онакви какви што се декларираат. и нај добрата клима-инвертор да ја купиш за следната зима она е со 30% ПОМАЛ КАПАЦИТЕТ одколку кога била нова. едноставно сите клими се такви. компресорите се такви. додека се нови првите месеци се ок, и притисоците се тие, ама за брзо време опаѓа снагата и после тоа може да се задржи како таква следните 10-15 години без проблем. а тоа е епилог од едно единствено објаснување, дека намената на климата пред мноооогу години била да се користи како уред за разладување а не како уред за затоплување. на компресорот му треба повраток од изладен фреон а не затоплен. компресорот и неговиот мотор, како и структурата на металните делови од вентили, клип, калеми, масло и слично им треба разладување.

така е направена климата да работи. таков е концептот на тој уред. компресорот под притисок го загрева фреонот, кој пак преку специален вентил-испарувач доаѓа до ниски температури, многу често и под нула. така екстра изладениот фреон (при испарување) проаѓа низ внатрешната единица низ која дува вентилатор (така се ладиш дома во моментот), се затоплува до ниво на максималната искористливост на единицата и сеуште како ладна маса се врати во компресор за да отпочне повторно со истиот процес... меѓутоа пред да биде повторно стиснат под притисок, цевката низ која се враќа, се спушта низ долниот дел на компресорот каде својата ниска температура ја предава на самиот компресор, т.е. го лади истиот...

е сега за да грее таа клима, некој му текнало и сместил еден вентил, кој го премостува оној вентил-испаривач. фреонот не испарува, не се лади и како топол влегува во внатрешната единица, па како топол се враќа во компресор... е тогаш настанува ослабувањето на материјалите и забрзаното трошење и абење на истите... значи да повторам, клима уредот е наменет за ладење. и неможеш да се наслониш на него да се грееш...
затоа мој совет... ориентирај се на некоја дуга алтернатива за греење... на пример парно греење или нешто друго... на тоа поле можам да ти дадам доста стручни совети а и понуди...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
јас со мојата стручност и компетентост, можам да ти тврдам и советувам да се ориентираш на климите како уред за РАЗЛАДУВАЊЕ а не и за греење. математиките за греење не се баш онакви какви што се декларираат. и нај добрата клима-инвертор да ја купиш за следната зима она е со 30% ПОМАЛ КАПАЦИТЕТ одколку кога била нова. едноставно сите клими се такви. компресорите се такви. додека се нови првите месеци се ок, и притисоците се тие, ама за брзо време опаѓа снагата и после тоа може да се задржи како таква следните 10-15 години без проблем. а тоа е епилог од едно единствено објаснување, дека намената на климата пред мноооогу години била да се користи како уред за разладување а не како уред за затоплување. на компресорот му треба повраток од изладен фреон а не затоплен. компресорот и неговиот мотор, како и структурата на металните делови од вентили, клип, калеми, масло и слично им треба разладување.

така е направена климата да работи. таков е концептот на тој уред. компресорот под притисок го загрева фреонот, кој пак преку специален вентил-испарувач доаѓа до ниски температури, многу често и под нула. така екстра изладениот фреон (при испарување) проаѓа низ внатрешната единица низ која дува вентилатор (така се ладиш дома во моментот), се затоплува до ниво на максималната искористливост на единицата и сеуште како ладна маса се врати во компресор за да отпочне повторно со истиот процес... меѓутоа пред да биде повторно стиснат под притисок, цевката низ која се враќа, се спушта низ долниот дел на компресорот каде својата ниска температура ја предава на самиот компресор, т.е. го лади истиот...

е сега за да грее таа клима, некој му текнало и сместил еден вентил, кој го премостува оној вентил-испаривач. фреонот не испарува, не се лади и како топол влегува во внатрешната единица, па како топол се враќа во компресор... е тогаш настанува ослабувањето на материјалите и забрзаното трошење и абење на истите... значи да повторам, клима уредот е наменет за ладење. и неможеш да се наслониш на него да се грееш...
затоа мој совет... ориентирај се на некоја дуга алтернатива за греење... на пример парно греење или нешто друго... на тоа поле можам да ти дадам доста стручни совети а и понуди...
hmmmm...edno malo sitno pitanjce...kade odi toplinata od sobata vo leto, a od kade doagja pak ... istata koga gree vo zima....????...mislev na klimive , pa invertori i slicni trakataski... :):)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.373
Поени од реакции
18.263
Можи да се грееш на клима, се е во ред со нив за таква намена, има само еден проблем, ние имаме потреба од топлина од зрачење, со стотици илјади години така сме се загревале, со оган и сонце, така да во собата мора да имаш тело кое зрачи за да се чувствуваш пријатно, климата е супер како додаток на греење во просторијата, затоа што имаат голем степен да искористување.

Штета што повеќе не се произведуваат, но прозорските клими беа закон, затоа што внесуваа свеж воздух при загревањето, а сплит системите тоа не го прават.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Можи да се грееш на клима, се е во ред со нив за таква намена, има само еден проблем, ние имаме потреба од топлина од зрачење, со стотици илјади години така сме се загревале, со оган и сонце, така да во собата мора да имаш тело кое зрачи за да се чувствуваш пријатно, климата е супер како додаток на греење во просторијата, затоа што имаат голем степен да искористување.

Штета што повеќе не се произведуваат, но прозорските клими беа закон, затоа што внесуваа свеж воздух при загревањето, а сплит системите тоа не го прават.
Gi praat kako ne gi praat onie na Carrier od Saudiska Arabija ja nadzivuvaat sobata na cie pendzere se montirani , zatoa nikoj od nasive uvoznici ne gi saka;)
 
Член од
16 август 2011
Мислења
64
Поени од реакции
12
јас со мојата стручност и компетентост, можам да ти тврдам и советувам да се ориентираш на климите како уред за РАЗЛАДУВАЊЕ а не и за греење.
Ако ги прочита моите неколку постови ќе заклучеше дека јас ја барам климата за привремено (пролет-есен) греење, а не и за греење во вистински студ/зима.

значи да повторам, клима уредот е наменет за ладење. и неможеш да се наслониш на него да се грееш...
затоа мој совет... ориентирај се на некоја дуга алтернатива за греење... на пример парно греење или нешто друго... на тоа поле можам да ти дадам доста стручни совети а и понуди...
Многу ми е чудно, затоа што со свои очи имам видено клими кои одлично ја бркаат работата за греење, клими кои во моментот кога ги видов беа стари 4-5години, значи не беа нови. Од друга страна, се си велам, ај нас овде може не лажат, ама зар и Јапонцине и огромни компании да ги лажат кога инсталираат централни климатизации кои и ладат и греат?

Што се однесува до „алтернатива за греење“ веќе реков во моите претходни постови, имаме парно „на дрва“ дома и греењето е така решено од ноември до април. Прашањето е само за октомври и април-мај.

Другото прашање кое не е многу поврзано со првово, што прв пат го споменав во погорниот пост, е загревање на деловен простор од 60-70квадрати. Во овој случај се бара загревање преку целата зима. Ми препорачаа клима од 6-7kw, друга опција се веројатно оние електрични панели, .... друго не знам , некој да дај совет?
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Ако пуштате греење само од 13 до 16 часот или цел ден во недела, по 22 часот исто секој ден кога има евтина струја, ако имате добра изолација, и ако го наместите термостатот на 22 степени, а не на 28, не може да ви дојде сметка за струја од милион евра. Е сега, ако сакате да шетате по дома со кратки ракави не инвертор, него од оние новиве панели што трошат 400 вати / саат ќе се жалите. Се работи за проста математика, нема нешто посебно.
цени на струја

 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
hmmmm...edno malo sitno pitanjce...kade odi toplinata od sobata vo leto, a od kade doagja pak ... istata koga gree vo zima....????...mislev na klimive , pa invertori i slicni trakataski... :):)
малку ти е нелогично прашањево... дај поизјасни се по убаво... постави го поубаво прашањево,,,
 
Член од
8 август 2011
Мислења
91
Поени од реакции
67
јас со мојата стручност и компетентост, можам да ти тврдам и советувам да се ориентираш на климите како уред за РАЗЛАДУВАЊЕ а не и за греење. математиките за греење не се баш онакви какви што се декларираат. и нај добрата клима-инвертор да ја купиш за следната зима она е со 30% ПОМАЛ КАПАЦИТЕТ одколку кога била нова. едноставно сите клими се такви. компресорите се такви. додека се нови првите месеци се ок, и притисоците се тие, ама за брзо време опаѓа снагата и после тоа може да се задржи како таква следните 10-15 години без проблем. а тоа е епилог од едно единствено објаснување, дека намената на климата пред мноооогу години била да се користи како уред за разладување а не како уред за затоплување. на компресорот му треба повраток од изладен фреон а не затоплен. компресорот и неговиот мотор, како и структурата на металните делови од вентили, клип, калеми, масло и слично им треба разладување.

така е направена климата да работи. таков е концептот на тој уред. компресорот под притисок го загрева фреонот, кој пак преку специален вентил-испарувач доаѓа до ниски температури, многу често и под нула. така екстра изладениот фреон (при испарување) проаѓа низ внатрешната единица низ која дува вентилатор (така се ладиш дома во моментот), се затоплува до ниво на максималната искористливост на единицата и сеуште како ладна маса се врати во компресор за да отпочне повторно со истиот процес... меѓутоа пред да биде повторно стиснат под притисок, цевката низ која се враќа, се спушта низ долниот дел на компресорот каде својата ниска температура ја предава на самиот компресор, т.е. го лади истиот...

е сега за да грее таа клима, некој му текнало и сместил еден вентил, кој го премостува оној вентил-испаривач. фреонот не испарува, не се лади и како топол влегува во внатрешната единица, па како топол се враќа во компресор... е тогаш настанува ослабувањето на материјалите и забрзаното трошење и абење на истите... значи да повторам, клима уредот е наменет за ладење. и неможеш да се наслониш на него да се грееш...
затоа мој совет... ориентирај се на некоја дуга алтернатива за греење... на пример парно греење или нешто друго... на тоа поле можам да ти дадам доста стручни совети а и понуди...
Da ne se sfatime pogresno, ne znam od kade i do kade e tvojata strucnost no rabotive ne se bas taka kako sto gi kazuvas..Sekoj ladilen ured i toplinska pumpa ima 4 osnovni komponenti niz koi MORA da pomine ladilniot fluid so cel da se odrzi procesot koj se izvrsuva. Toa se kompresor, kondenzator, isparuvac i termoekspanzionen ventil. Kondenzatorot i isparuvacot se komponenti od ista priroda, toa se toplinski izmenuvaci najcesto izraboteni od orebreni cevki niz koi ladilniot fluid pominuva i ja predava toplinata koja ja sodrzi vo sebe na okolinata. Principot na rabota na toplinskite pumpi e takov da posle kompresorot se postavuva eden cetvorokrak ventil koj regulira dali se izvrsuva proces na ladenje ili greenje. Dokolku sistemot raboti vo rezim na ladenje kompresioraniot ladilen fluid na izlez od kompresorot odi vo kondenzatorot (nadvoresnata edinica) ja predava toplinata na okolniot vozduh, toj kondenzira, potoa se pridusuva vo termoekspanzioniot ventil (toa e ventil isparivac kaj tebe) i so nizok pritisok i temperatura vleguva vo isparuvacot koj e smesten vo vnatresnata edinica i ja predava toplinata (studot) vo prostorijata. Potoa ladilniot fluid so nizok pritisok, niska temperatura i gasovita sostojba vleguva vo kompresorot i ciklusot prodolzuva. Pri rezim na greenje topliot ladilen fluid na izlez od kompresorot so pomos na cetvorokrakiot ventil se prenasocuva kon toplisnkiot izmenuvac vo vnatresnata edinica (vo rezim na ladenje toa e isparuvac), vo slucajov kondenzator, ja predava toplinata vo prostorijata, toj kondenzira i odi vo termoekspanzioniot ventil kade povtorno se pridusuva i so nizok pritisok i niska temperatura odi vo toplinskiot izmenuvac vo nadvoresnata edinica (vo rezim na ladenje toa e kondenzator), vo isparuvacot kade ladilniot fluid isparuva i od tamu odi vo kompresorot. Poradi niskata temperatura na ladilniot fluid koj strui niz cevkite na izmenuvacot cesto pati vo zima se nafaka mraz od vlagata vo vozduhot i sistemot - klimata sama se prefrla na rezim na ladenje za da go stopi mrazot vo nadvoresnata edinica - ova e onoj proces na defrostracija koj e neizbezen vo rabotata na ovie sistemi.

Edna mnogu vazna rabota koja uste ne mozam da ja sfatam vo tvojot komentar e kako mislis ladilniot fluid da ne ispari vo rezimot na greenje i takov topol da otide vo kompresorot. Svesen si sto se slucuva ako bar edna kapka tecnost otide niz kompresorot?

Vaka funkcioniraat site sistemi koi rabotat vo rezim na toplinska pumpa t.e. koi great i ladat, vklucuvajki gi pomalite inverter klima uredi, pogolemite chilleri-toplinski pumpi i VRF sistemite. Kategoricno ne se soglasuvam so tvoeto tvrdenje deka inverter klima uredite ne se pogodni za greenje bas naprotiv. Toa e idninata i taa postepeno doaga, toa e najcistiot, najefikasniot i najelegantniot nacin na zagrevanje na prostoriite. Na ist princip rabotat i toplinskite pumpi za centralno greenje i ladenje ili i tie ne se pogodni za greenje.

Gledam deka rabotis vo nekoja firma za greenje mozebi, sevo ova e i marketinski trik da se vnese zabluda megu lugevo no sepak ne e vo red da se odi so glava vo zid se so cel da se prodade nekoj sistem.

Za kraj, se somnevam deka toa sto go nudite e parno greenje, parno greenje nema veke od 70tite godini, denes se koristi samo vo industrija za zagrevanje na pogoni no i od tamu se isfrla. Veruvam deka zboris za toplovodno greenje, ona sto go nudi toplifikacija.

Pak ke kazam ne sakam so ova da isprovociram nekogo, bi sakal da otvorime diskusija i da gi cujam tvoite idei za greenje koe ne podrazbira sistem - toplinska pumpa i da gi sporedime osobinite.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Da ne se sfatime pogresno, ne znam od kade i do kade e tvojata strucnost no rabotive ne se bas taka kako sto gi kazuvas..Sekoj ladilen ured i toplinska pumpa ima 4 osnovni komponenti niz koi MORA da pomine ladilniot fluid so cel da se odrzi procesot koj se izvrsuva. Toa se kompresor, kondenzator, isparuvac i termoekspanzionen ventil. Kondenzatorot i isparuvacot se komponenti od ista priroda, toa se toplinski izmenuvaci najcesto izraboteni od orebreni cevki niz koi ladilniot fluid pominuva i ja predava toplinata koja ja sodrzi vo sebe na okolinata. Principot na rabota na toplinskite pumpi e takov da posle kompresorot se postavuva eden cetvorokrak ventil koj regulira dali se izvrsuva proces na ladenje ili greenje. Dokolku sistemot raboti vo rezim na ladenje kompresioraniot ladilen fluid na izlez od kompresorot odi vo kondenzatorot (nadvoresnata edinica) ja predava toplinata na okolniot vozduh, toj kondenzira, potoa se pridusuva vo termoekspanzioniot ventil (toa e ventil isparivac kaj tebe) i so nizok pritisok i temperatura vleguva vo isparuvacot koj e smesten vo vnatresnata edinica i ja predava toplinata (studot) vo prostorijata. Potoa ladilniot fluid so nizok pritisok, niska temperatura i gasovita sostojba vleguva vo kompresorot i ciklusot prodolzuva. Pri rezim na greenje topliot ladilen fluid na izlez od kompresorot so pomos na cetvorokrakiot ventil se prenasocuva kon toplisnkiot izmenuvac vo vnatresnata edinica (vo rezim na ladenje toa e isparuvac), vo slucajov kondenzator, ja predava toplinata vo prostorijata, toj kondenzira i odi vo termoekspanzioniot ventil kade povtorno se pridusuva i so nizok pritisok i niska temperatura odi vo toplinskiot izmenuvac vo nadvoresnata edinica (vo rezim na ladenje toa e kondenzator), vo isparuvacot kade ladilniot fluid isparuva i od tamu odi vo kompresorot. Poradi niskata temperatura na ladilniot fluid koj strui niz cevkite na izmenuvacot cesto pati vo zima se nafaka mraz od vlagata vo vozduhot i sistemot - klimata sama se prefrla na rezim na ladenje za da go stopi mrazot vo nadvoresnata edinica - ova e onoj proces na defrostracija koj e neizbezen vo rabotata na ovie sistemi.

Edna mnogu vazna rabota koja uste ne mozam da ja sfatam vo tvojot komentar e kako mislis ladilniot fluid da ne ispari vo rezimot na greenje i takov topol da otide vo kompresorot. Svesen si sto se slucuva ako bar edna kapka tecnost otide niz kompresorot?

Vaka funkcioniraat site sistemi koi rabotat vo rezim na toplinska pumpa t.e. koi great i ladat, vklucuvajki gi pomalite inverter klima uredi, pogolemite chilleri-toplinski pumpi i VRF sistemite. Kategoricno ne se soglasuvam so tvoeto tvrdenje deka inverter klima uredite ne se pogodni za greenje bas naprotiv. Toa e idninata i taa postepeno doaga, toa e najcistiot, najefikasniot i najelegantniot nacin na zagrevanje na prostoriite. Na ist princip rabotat i toplinskite pumpi za centralno greenje i ladenje ili i tie ne se pogodni za greenje.

Gledam deka rabotis vo nekoja firma za greenje mozebi, sevo ova e i marketinski trik da se vnese zabluda megu lugevo no sepak ne e vo red da se odi so glava vo zid se so cel da se prodade nekoj sistem.

Za kraj, se somnevam deka toa sto go nudite e parno greenje, parno greenje nema veke od 70tite godini, denes se koristi samo vo industrija za zagrevanje na pogoni no i od tamu se isfrla. Veruvam deka zboris za toplovodno greenje, ona sto go nudi toplifikacija.

Pak ke kazam ne sakam so ova da isprovociram nekogo, bi sakal da otvorime diskusija i da gi cujam tvoite idei za greenje koe ne podrazbira sistem - toplinska pumpa i da gi sporedime osobinite.
1. јас не работам во фирма за парно греење туку сум сопственик на истата. со парно греење, клими и солари работам повеке од 10 години и не се обидувам да внесам никаква заблуда.

2. се она погоре што го објасни за работењето на климите е баш така, а јас само ја скратив прикаската во 15 зборови. не гледав за сходно да појаснувам стручни детали на крајниот корисник како работи климата или инверторот.

3. централна климатизација е едно, а клима или инвертор за 1 соба е друго

4. ни од далеку не сметам дека греењето со топлински пумпи е иднината која полека ама сигурно доаѓа во македонија, затоа што освен скопје, гевгелија и уште неколку други кои имаат до -15 степени, остатокот од МК имаат и до -30 степени. на толку ниска температура ниедна топлинска пумпа не работи па нек биде со каква сака инвертор технологија... понатака самиот коефициент на вградени системи за радијаторско греење на годишно ниво на ниво на цела мк го кажува токму спротивното. македонците се традиционален народ и што се вика до пред 5 години војна водевме да им докажеме дека парното е подобро од ќумбето на дрва, а не сега тука со инвертори ово оно...

5. терминот ПАРНО ГРЕЕЊЕ е останат кај нас за главна употреба меѓу народот. гледам дека си можеби нешто остручен па меѓу нас можеме да си дискутираме за ТОПЛОВОДНО ГРЕЕЊЕ, ама половина од народов низ мк ако му речеш така ќе те гледа онака со збунет телеќи поглед и нема да му текне за што збориш. на крајот на краиштата, во македонскиот централен регистар при регистрација на фирма не постои термин т.е. дејност на фирма ТОПЛОВОДНО ГРЕЕЊЕ, туку баш термин и дејност ПАРНО ГРЕЕЊЕ и како таков тоа е дејноста на мојата фирма. а парно греење е греење на пареа, нешто што во мк остана да се користи само во вагоните на македонски железници...

6. и да, ајде да дискутираме зашто КЛИМИТЕ-ИНВЕРТОРИТЕ не се добро и подобро греење од сопствено парно-топловодно греење. погоре ти изнесов аргумент зашто не. значи не зборам за централна климатизација туку посебно за клима во соба, еве како примерот претходно од членот кој што има деловен простор од 70 метри квадратни и некој му рекол дека со 7 киловатна клима ке се згрее... е знаеш кога ке се згрее со нејзе? кога ке си го видам тилот, па нек е нај скапата и нај добрата инвертор клима...
 
Член од
8 август 2011
Мислења
91
Поени од реакции
67
1. јас не работам во фирма за парно греење туку сум сопственик на истата. со парно греење, клими и солари работам повеке од 10 години и не се обидувам да внесам никаква заблуда.

2. се она погоре што го објасни за работењето на климите е баш така, а јас само ја скратив прикаската во 15 зборови. не гледав за сходно да појаснувам стручни детали на крајниот корисник како работи климата или инверторот.

3. централна климатизација е едно, а клима или инвертор за 1 соба е друго

4. ни од далеку не сметам дека греењето со топлински пумпи е иднината која полека ама сигурно доаѓа во македонија, затоа што освен скопје, гевгелија и уште неколку други кои имаат до -15 степени, остатокот од МК имаат и до -30 степени. на толку ниска температура ниедна топлинска пумпа не работи па нек биде со каква сака инвертор технологија... понатака самиот коефициент на вградени системи за радијаторско греење на годишно ниво на ниво на цела мк го кажува токму спротивното. македонците се традиционален народ и што се вика до пред 5 години војна водевме да им докажеме дека парното е подобро од ќумбето на дрва, а не сега тука со инвертори ово оно...

5. терминот ПАРНО ГРЕЕЊЕ е останат кај нас за главна употреба меѓу народот. гледам дека си можеби нешто остручен па меѓу нас можеме да си дискутираме за ТОПЛОВОДНО ГРЕЕЊЕ, ама половина од народов низ мк ако му речеш така ќе те гледа онака со збунет телеќи поглед и нема да му текне за што збориш. на крајот на краиштата, во македонскиот централен регистар при регистрација на фирма не постои термин т.е. дејност на фирма ТОПЛОВОДНО ГРЕЕЊЕ, туку баш термин и дејност ПАРНО ГРЕЕЊЕ и како таков тоа е дејноста на мојата фирма. а парно греење е греење на пареа, нешто што во мк остана да се користи само во вагоните на македонски железници...

6. и да, ајде да дискутираме зашто КЛИМИТЕ-ИНВЕРТОРИТЕ не се добро и подобро греење од сопствено парно-топловодно греење. погоре ти изнесов аргумент зашто не. значи не зборам за централна климатизација туку посебно за клима во соба, еве како примерот претходно од членот кој што има деловен простор од 70 метри квадратни и некој му рекол дека со 7 киловатна клима ке се згрее... е знаеш кога ке се згрее со нејзе? кога ке си го видам тилот, па нек е нај скапата и нај добрата инвертор клима...
1. Го почитувам твоето искуство, јас сеуште студирам и сум добро запознаен со темава која се развива. Јас само сакав да го објаснам принципот на работа на топлинска пумпа. Пак ќе кажам на овој принцип работат и клима уредите но и поголемите системи за централно греење и ладење, VRF системи и сл. Никаде не спомнав централна климатизација, ако мислиш на централна климатизација со клима комора. Денес постојат централни системи како поголеми топлински пумпи кои се во ранг на 14-16 kW кои се доволни за задоволување на потребите за греење и ладење на станови, куќи и помали деловни објекти. Секако постојат и топлински пумпи со капацитети од 400-500 kW па и поголеми кои се користат за загревање и разладување на поголеми објекти, хотели, болници и сл.

2. Можеби не гледавте за сходно да објаснувате како работи инвертерот но дефинитивно погрешно го прикажавте целиот принцип на работа на топлинска пумпа.

3.www.wunderground.com ова е веб страна каде има историски податоци за времето во повеќе градови во светов вклучително и во Скопје, Охрид, и не знам кои други. Освен во Лазарополе температури од - 20 С и пониски немам сретнато кај нас. Друга работа е што тие температури се јавуваат во раните утрински часови 2, 3 , 4 преку ден температурите се значително повисоки.

4. Да се сложувам дека клима уред е една работа а централна климатизација е друга работа, пак ќе кажам јас не обајснував како работи само клима уред туку го објаснував целиот принцип на работа на топлинска пумпа во која група спаѓаат и инвертер клима уредите.

5."понатака самиот коефициент на вградени системи за радијаторско греење на годишно ниво на ниво на цела мк го кажува токму спротивното. македонците се традиционален народ и што се вика до пред 5 години војна водевме да им докажеме дека парното е подобро од ќумбето на дрва, а не сега тука со инвертори ово оно..." - ако е ова ставот кој го имате за се што се случува во светот тогаш стварно излишна би била секоја дискусија. Ајде сега ако до пред 5 години се докажувавме дека ќумбето било лошо сега уште колку треба да чекаме за да се приклучиме на она што е актуелно во светот. Цел свет работи на подобрување на ефикасноста на системите за греење и ладење, топлинските пумпи од пред некоја година влегоа во групата на обновливи извори на енергија, така да тврдам дека тоа е иднината. Секогаш имало и ќе има скептици за нови работи, но тука има и луѓе кои сакаат да бидеме во чекор со светот и тоа се гледа и на самиов форум, што ми прави задоволство.

6. Не може сплит систем да споредуваме со централен систем. Едноставно глупава е споредбата, или ако споредуваме така вие поставете инсталација само во таа соба. Ајде да споредуваме централен систем со топлинска пумпа и централен систем со некој од вашите системи, наместо тоа. Што нудите вие? Електричен котел, котел на нафта, пелети? Кој е изворот на топлина. Најголема разлика (придобивка) е тоа што топлинските пумпи ви нудат и ладење (доколку се врзат со фенкојлери).
Колкав капацитет сметате вие дека ќе е потребен за 70 квадрати. Колкав радијатор би ставиле? Јас сметам дека 70 квадрати би се загреале со 7 kW квалитетен инвертер клима уред. Предноста на топлинските пумпи и на самите инвертери е што во зависност од оптоварувањето (надворешната температура) ќе трошат помалку електрична енергија, како би се направило тоа со електричен котел, кога ќе се вклучи грејачот од 8 kW тој ќе троши 8 kW без разлика. Што би било со котлите на нафта или пелети? Колкава би била потрошувачката на нафта во период на делумни оптоварувања кога не е потребен номиналниот капацитет на системот?
Повеќето квалитетни топлински пумпи работат до - 20 С и тоа е сосема доволно за загревање во Македонија. Инверторите се до - 15 С што исто така сметам дека би биле доволни, ете и во одредени делови да фати посилна зима со некое помало грејно тело како дополнување би се завршило работа.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
1. Го почитувам твоето искуство, јас сеуште студирам
го избришав твојот квот зашто е предолго... ама еве колку да се знае на кого квотирам и одговоарам... значи... бидејки до 4 се сложувам и очигледно се надополнуваме еден со друг. ќе почнам од:
5. јас не ги гледам работите така, туку ти дадов компарација. стварно до пред 5 години војна водев со објаснување дека ќумбето на дрва покрај што е напорно за користење, воедно и опасно е по здравјето, моноксиди и слично... значи компарација беше во прашање, не ме разбирај грешно...

6. токму и јас тоа го реков дека сплит систем со централна климатизација е комплетно различно, иако се работи за ај да го кажеме народски кажано ФРЕОНСКИ систем или топлинска пумпа. е сега, делот со прикаската околу потрошњата, ти е точен, сем еден момент дека јас не работам ниеден од тие котли за греење. јас сум ОНОЈ ненормалниот кој пред 12 години од машинскиот инжинер од битола беше нарече недокажан ајнштајн со померен ум, кога му реков дека 100 метри квадратни простор (стан-деловен не битно) ке го греам со радијатори при потрошувачка од околу 5 киловати електрична енергија на час. тогаш све и свашта ми изнакажа и он и неговите колеги, а денес после повеке од 2000 сработени објаекти со кано системот (види за што зборам на сајтов kano.com.mk) му докажав и покажав и на него и на тие околу него дека сум во право. кано системот е докажан и можеме да компарираме потрошњи при услови за греење со кано системот и било кој друг систем. има и членови од форумов што ставија кано систем. читај ај темава наназад и ке дознаеш и кои се и ке ти кажат потрошња.

конкретно, 70 метри квадратни ке има потрошња од околу 2,5 до 3 киловати на час, за да се добие собна температура од 22-23 степени. множете делете со актуелната цена на струјата и ке добиете потрошња. при тоа не заборавајте дека греење со клима и со радијатори е далеку по различно. со радијатори се постигнува многу помала диференција на температура во просторот, (горна и долна зона) бидејки топлинската енергија доаѓа од доле, а не е дувана од горе, нели топлото по природен пат иде нагоре.

1.понатака, ако тоа учиш-термика мислев, сигурно ја знаеш формулата за изедначено греење на простор. како да добиеш изедначена температура во едне простор? така што изворот на температура ке го поделиш на повеке различни локации во истиот простор. климата може да дува до бесвест силно за да го постигне можеби приближниот ефект, но нема да биде никогаш исто.

2. инертноста на радијаторите при загревање и ладење не дозвлуваат температурни шокови. климата гаси, и прекинува дотокот на топлина ама инстант во тој момент, а радијаторите се инертни и полека го ублажуваат тој шок.

3. половина од лугето имаат проблем со главоболки и мигрени. климата-сплит системот и фенкојлерите ке им помогнат да им се појача главоболката и мигрената, бидејки има постојана циркулација на воздухот т.е. многу блиску до промаја.

4. радијаторското греење е тивко, бесшумно а климите? а фенкојлерите?
ок.. се изнапушував бајаги.. неверувам дека некој и ке го чита воопшто ова ама нема везе. јас ги извадив моите аргументи против сплит системот во однос на радијаторското греење. значи не дискутирав за кано системот за да не биде маркетинг. кој сака да праша или да се информира за кано системот, може да иде на сајтот и таму има контакт форма, може слободно да се прашува и да добива одговори од стручен тим во тој момент...
 
Член од
16 август 2011
Мислења
64
Поени од реакции
12
конкретно, 70 метри квадратни ке има потрошња од околу 2,5 до 3 киловати на час, за да се добие собна температура од 22-23 степени. множете делете со актуелната цена на струјата и ке добиете потрошња. при тоа не заборавајте дека греење со клима и со радијатори е далеку по различно. со радијатори се постигнува многу помала диференција на температура во просторот, (горна и долна зона) бидејки топлинската енергија доаѓа од доле, а не е дувана од горе, нели топлото по природен пат иде нагоре.
За таа потрошувачка може да се земат 4клими од по 3.2kw греење. Зар 4вакви клими нема да го стоплат овој простор? Плус, во последен момент се одлучив просторот да го преградам, сега имам 50-55квадрати во еден дел и 15-20квадрати во друг дел. Се мислам за 3клими (1во малиот) и 2 во големиот. Сите три клими размислувам да бидат 3.2kw. Би зел Daiseikai, но се многу скапи :( А за Suzumi не знам дали ќе ми бркаат работа :( Во меѓувреме останува да размислам и за твојот систем. Некои ме советуваат и за оние панели, но тие мислам дека се најскапа варијанта, или се лажам?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
За таа потрошувачка може да се земат 4клими од по 3.2kw греење. Зар 4вакви клими нема да го стоплат овој простор? Плус, во последен момент се одлучив просторот да го преградам, сега имам 50-55квадрати во еден дел и 15-20квадрати во друг дел. Се мислам за 3клими (1во малиот) и 2 во големиот. Сите три клими размислувам да бидат 3.2kw. Би зел Daiseikai, но се многу скапи :( А за Suzumi не знам дали ќе ми бркаат работа :( Во меѓувреме останува да размислам и за твојот систем. Некои ме советуваат и за оние панели, но тие мислам дека се најскапа варијанта, или се лажам?
1 клима од 3,2 киловати има електрична потрошувачка од околу 1,35 киловати електрична енергија... значи поблиску би биле 2 клими одколку 3 а уште помалку 4 клими...

понатака тоа со панел конвекторите, нема ни да го дискутирам... има во темава и за нив објаснето што и како и колку се всушност опасни а да не приаме муабет за потрошњата... ке ти требаат барем 3 комада од 2,5 киловати...
 
Член од
16 август 2011
Мислења
64
Поени од реакции
12
1 клима од 3,2 киловати има електрична потрошувачка од околу 1,35 киловати електрична енергија... значи поблиску би биле 2 клими одколку 3 а уште помалку 4 клими...
За сузуми вели 0.75.
http://www.toshiba-klima.at/pdf/en/anwendungshandbuch/DB SuzumiPlus ENG.pdf

даисеикаи се уште подобри со 0.56:
http://www.toshiba-aircon.co.uk/technical/Residential/Daisekai/Engineering/RAS 10_13_16PKVP-E.pdf

понатака тоа со панел конвекторите, нема ни да го дискутирам... има во темава и за нив објаснето што и како и колку се всушност опасни а да не приаме муабет за потрошњата... ке ти требаат барем 3 комада од 2,5 киловати...
И сам така мислев. Но реков да спомнам .... да не сум пропуштил нешто....
 
Член од
8 август 2011
Мислења
91
Поени од реакции
67
4. радијаторското греење е тивко, бесшумно а климите? а фенкојлерите?
ок.. се изнапушував бајаги.. неверувам дека некој и ке го чита воопшто ова ама нема везе. јас ги извадив моите аргументи против сплит системот во однос на радијаторското греење. значи не дискутирав за кано системот за да не биде маркетинг. кој сака да праша или да се информира за кано системот, може да иде на сајтот и таму има контакт форма, може слободно да се прашува и да добива одговори од стручен тим во тој момент...[/quote]

Според ова што го прочитав а се однесува на потрошувачката за 70 квадрати, би рекол дека и потрошувачката на топлинските пумпи би била толкава можеби за малку подобра ( ако се земе COP од околу 3-4).
Реков дека е глупава споредбата на клима уред со централен систем, радијатори може да се поврзат и на топлинска пумпа за централно греење и ладење, само што би се изгубила функцијата на ладењето. Инвертер клима уредите не се гасат и не го прекинуваат токот на воздух, баш напротив, бројот на вртежите на вентилаторот и компресорот се намалуваат и придонесуваат за одржување на температура во просторијата со минимална потрошувачка.
Тоа дека боли глава од дувањето е работа на вкус, тука можеби одговорност имаат и самите сервисери кои треба да го пронајдат идеалното место на поставување на внатрешната единица, фенкојлерот.
Дали потрошувачката на енергија на овие кано системи е константна или пак се намалува во зависност од топлината во просторијата? Да претпоставиме топлинска пумпа од 11 kW која е доволна за простор од 100 квадрати, нека работи со СОP од 3,5 тоа е потрошувачка од околу 3 kWh електрична енергија. Оваа потрошувачка ќе варира зависно од надворешните услови, во поново време се промовира сезонски коефициент на корисност кој ги зема во предвид овие разлики во температурата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom