Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Не верувам за то да има проблем мене само ми беше дали ке ја собери во старото маската....сепак треба добар мајстор да барам да ја направи
Најлесно, метро и мери, најбитно е да се види дали имаат иста ширина. Мада со оглед дека измените на возилото надвор се минимални, истото е и внатре. Најверојатно освен преправките за мерачите, нема да имаш никаков проблем со другото и се ќе пасува штраф на штраф.

Decki nekoe majstorce za krpenje jugo samo da ne bide skapdzija realni ceni da ima?
Брат... дали уште имаш желба да крпиш/поправаш Југо? Eве ти... фрли го југото на отпад + тие пари што имаш намера да ги даваш за делови и ќе возиш солидно количе.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
druze mene toa mi e edino vozilo sto go imam doma i nema da zemam drugo vo bliska idnina taka da ova ke go zakrpam malce e skapano pozadi samo i ke go teram uste nekoja godina
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
druze mene toa mi e edino vozilo sto go imam doma i nema da zemam drugo vo bliska idnina taka da ova ke go zakrpam malce e skapano pozadi samo i ke go teram uste nekoja godina
Епа тоа е идејата... јас ти гарантирам дека Кадетот, ќе издржи 5 години без да гибниш ништо. Само бензин и вози. Освен ако ти смета да возиш возило произведено во 1975.
 
Член од
18 јули 2010
Мислења
278
Поени од реакции
177
Епа тоа е идејата... јас ти гарантирам дека Кадетот, ќе издржи 5 години без да гибниш ништо. Само бензин и вози. Освен ако ти смета да возиш возило произведено во 1975.
Ниту едно југо па макар и 20 години поново неможе да се споредува со тој кадет. Како прво во кадетот имаш ѓепек каков што во југо може да сонуваш. И внатре е попростран од југото и апсолутно тврдам дека има подобра вожња од југо. Се имам возено доста во југо а за кадетт да не зборуваме. :)
Единствено да се погледне моторот но би требало да е ок. Мојот кадет има пројдено 300к па пак е солиден и е далеку од ремонт сеуште.
Мене овој од огласот ми изгледа сосема ок и за таа сума тоа е најдоброто возило што може да се добие без разлика на годините. А ако успееш да го зачуваш во иднина може да земеш повеќе пари за него од што си го купил. :)
Само за крпење на југото и фарбање би дал минимум 200 евра.
 

CF.REAL MADRID

ЦЕВКА
Член од
9 септември 2009
Мислења
335
Поени од реакции
9
Да прашам за Фиат Пунто од 2000 година,1.9 ЈТД мотори шо имаат,како ги има низ земјава,скапи ли делови се,за одржавање како е,се расипуваат ли често...И сум слушнал дека не биле многу погодени,демек голем мотор имале во мала каросерија..Ај нека пише некој оти итно е,братучедов сакал да зима
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Според мене, ако се работи за Фиат, и конкретно за Пунто, бензинецот е подобра варијанта. Фиат+дизел е комбинација која треба да се избегне. Имаат смешна потрошувачка, и од таа гледна точка се ОК, ама квалитетот е на многу ниско ниво. Можеби некој може да сподели друго искуство, ама јас би избегнал дизелаш Пунто.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
дечки ај една консултација со вас ако може. имам 101 и сакам да одам до охрид со него утре ама имам еден мал проблем.. уљето во кола што е моментално е многу старо ( сум заборавил да го сменам ) а моментално сум малку кнап со пари. е сега за да не одам на ризик сакам да прашам дали може од него да испуштам едно литро и да му додадам 40 10 ФУЛ синтетичко колку да има некое подмачкување зашо старово па ке кажам е од дамна и незнам колку е ефективно за моторот. - еден комшија ми вка не ти препорачувам фул синтетичко да му ставаш пошо ке го потрошело демек и сеа сум на 2 памета незнам шо да правам. Помош?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
земи некое од лукоил поевтините испушти го цело и стај од тоа 15-40 на пример и терај до Охрид нема да имаш гајле.
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
15-40 летоска не би препорачал, освен ако не е така наведено од производителот. Според мене подобро е исто некое поефтино улје, само да е со градација 20-50.
 

CF.REAL MADRID

ЦЕВКА
Член од
9 септември 2009
Мислења
335
Поени од реакции
9
Според мене, ако се работи за Фиат, и конкретно за Пунто, бензинецот е подобра варијанта. Фиат+дизел е комбинација која треба да се избегне. Имаат смешна потрошувачка, и од таа гледна точка се ОК, ама квалитетот е на многу ниско ниво. Можеби некој може да сподели друго искуство, ама јас би избегнал дизелаш Пунто.
Од 10 луѓе што сум ги прашал,8 луѓе ми викаат да го избегнам Пунто дизел,како ти шо викаш ако е Пунто само бензин,а сум прашал и механичари,и луѓе шо не се официјални механичари ама се разбираат во коли,а оти е тоа така не ми е јасно...А бензин па скапо е возењето,а и не е многу јако 1.2...
 
Член од
27 јануари 2008
Мислења
1.611
Поени од реакции
85
Има некој искуство со Цитроен Ц4, бензинци поточно, а и општо мислење е добредојдено..?
 
Член од
22 мај 2010
Мислења
630
Поени од реакции
109
приметувам во задно време нешто како да крева температура колава барем така покажува стрелката и после застанување уште некоја минута се слуша дека работи вентилаторот се работи за дизел верзија .... до што може да е проблемот ? позз
 
Член од
27 јули 2011
Мислења
633
Поени од реакции
241
Има некој искуство со Цитроен Ц4, бензинци поточно, а и општо мислење е добредојдено..?
licno nemam imam pezo 207 hdi dizel za nego mozam da ti kazam deka e odlicna kola ekonomicna startna
a za citroenot go falat e sega kolku e izdrzliv toa ne znam
 

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
Има некој искуство со Цитроен Ц4, бензинци поточно, а и општо мислење е добредојдено..?
Eve ti edno opsto mislenje. Begaj od francuzi ke te boli glava koa ke dojde vreme za servis :))
--- надополнето: Aug 1, 2011 2:10 PM ---
приметувам во задно време нешто како да крева температура колава барем така покажува стрелката и после застанување уште некоја минута се слуша дека работи вентилаторот се работи за дизел верзија .... до што може да е проблемот ? позз
Najverojatno termostatot ti riknal i nema dovolen protok na voda niz motorot i zatoa zagreva.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom