Дали чуствувате нешто како струја, енергија или Светлина да протекува низ вас?

Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Значи ако на сите наскоро не почне да ни светка во главата, свршивме работа?

Не ми е јасно као постоев сите овие години без форумов?
Што е тоа што светка во глава Заратустра? Спој некаков?
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Ми е срам да напишам нешто озбилно во оваа тема, под интелектуалното ниво ми е темата...

ОК?
Too little too late, no? Веќе си овде. Оваа тема не го опфаќа рационалниот дел од мозокот под кој спаѓа интелектуалноста, логиката, гледањето на стварите по делчиња. Начитан човек си, сигурна знаеш дека има уште еден дел за наша употреба - а тоа е интуитивност, емоции, креативност, гледање на стварите како целина.

Have fun.
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Можеби сега звучи смешно но сепак е вистинито.

Почна големата духовна трансформација за целото човештво едни ќе имаат духовна еволуција и повторно ќе бидат она што беа
пред падот на човештвото, но во друга димензија од оваа.
И да таа универзална енергија ќе почне да тече низ сите кои ќе го изберат тоа свесно или несвесно.
А останатите ќе ја продолжат својата еволуција од луѓе во ѕверови и парзити кои ќе му служат на негативниот поларитет......
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Too little too late, no? Веќе си овде. Оваа тема не го опфаќа рационалниот дел од мозокот под кој спаѓа интелектуалноста, логиката, гледањето на стварите по делчиња. Начитан човек си, сигурна знаеш дека има уште еден дел за наша употреба - а тоа е интуитивност, емоции, креативност, гледање на стварите како целина.

Have fun.
Е ајде, кога веќе сум тука. Интуицијата, тоа е реакција на акумулираното искуство, ништо натприродно. Емоции, ОК, само тие немаат никава врска со когнитивните способности на човекот. Креативност, што со неа? Како е креативноста ирационална? Гледањето на стварите како целина, тоа е првенствено дело на интелегнцијата, да знаеш да го пронајдеш истото во спротивностите, да сфатиш дека каменот што паѓа и Месечината што не паѓа е еден ист феномен. Каде е овде Енергијата, светкањето и другите феномени?

--- надополнето ---

Можеби сега звучи смешно но сепак е вистинито.

Почна големата духовна трансформација за целото човештво едни ќе имаат духовна еволуција и повторно ќе бидат она што беа
пред падот на човештвото, но во друга димензија од оваа.
И да таа универзална енергија ќе почне да тече низ сите кои ќе го изберат тоа свесно или несвесно.
А останатите ќе ја продолжат својата еволуција од луѓе во ѕверови и парзити кои ќе му служат на негативниот поларитет.
Без никаква желба да те навредам, многу ти е избегано топчето...
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Е ајде, кога веќе сум тука. Интуицијата, тоа е реакција на акумулираното искуство, ништо натприродно. Емоции, ОК, само тие немаат никава врска со когнитивните способности на човекот. Креативност, што со неа? Како е креативноста ирационална? Гледањето на стварите како целина, тоа е првенствено дело на интелегнцијата, да знаеш да го пронајдеш истото во спротивностите, да сфатиш дека каменот што паѓа и Месечината што не паѓа е еден ист феномен. Каде е овде Енергијата, светкањето и другите феномени?

--- надополнето ---



Без никаква желба да те навредам, многу ти е избегано топчето...
Нема начин тоа да се објасни и научи со разумот односно само со мислата, тоа е како да сакаш со сензор за звук микрофон да направиш слика односно да сликаш, неможе микрофонот да ја детектира светлината само звукот може исто е и со разумот ако ја нема емоцијата тогаш
неможе да се разбере.
И секое објаснување насочено само кон умот не ги опфаѓа сите вибрации и затоа е залудно.
 

Comic

Syntarginaris
Член од
14 април 2010
Мислења
430
Поени од реакции
32
Too little too late, no? Веќе си овде. Оваа тема не го опфаќа рационалниот дел од мозокот под кој спаѓа интелектуалноста, логиката, гледањето на стварите по делчиња. Начитан човек си, сигурна знаеш дека има уште еден дел за наша употреба - а тоа е интуитивност, емоции, креативност, гледање на стварите како целина.

Have fun.
хахах мислиш A little too late ?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Нема начин тоа да се објасни и научи со разумот односно само со мислата, тоа е како да сакаш со сензор за звук микрофон да направиш слика односно да сликаш, неможе микрофонот да ја детектира светлината само звукот може исто е и разумот ако ја нема емоцијата тогаш
неможе да се разбере.
И секое објаснување насочено само кон умот не ги опфаѓа сите вибрации и затоа е залудно.
Ако нема начин да се објасни со разумот, зошто воопшто пишуваш за тоа? Јазикот е копиле на разумот, ништо ирационално нема да објасниш со негова помош. Се што може да се каже, може да се каже јасно, за се другото треба да се ќути, бидејќи би кажувал само бесмислици...

Разбираш?

Мислам не, ама нема врска...
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Ако нема начин да се објасни со разумот, зошто воопшто пишуваш за тоа? Јазикот е копиле на разумот, ништо ирационално нема да објасниш со негова помош. Се што може да се каже, може да се каже јасно, за се другото треба да се ќути, бидејќи би кажувал само бесмислици...

Разбираш?

Мислам не, ама нема врска...
Кога се раководиш само по умот тогаш од твоја гледна точна потполно си во право, но колку и да ти изгледа нечије мислење
ирационално не користи навреди затоа што и тоа ќе привлечеш од мене неверувам но од некој друг можеби,
затоа што каква енергија емитуваш таква и привлекуваш, поздрав
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
Значи ако на сите наскоро не почне да ни светка во главата, свршивме работа?

Не ми е јасно као постоев сите овие години без форумов?
ne na site , ama na pogolemiot del ... se raboti za -kriticna masa-kako vo hemijata
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
хахах мислиш A little too late ?
Не, мислев тоа што го напишав. Ако не си запознаен со таа изрека, ондак....Oh well :)

Е ајде, кога веќе сум тука. Интуицијата, тоа е реакција на акумулираното искуство, ништо натприродно. Емоции, ОК, само тие немаат никава врска со когнитивните способности на човекот. Креативност, што со неа? Како е креативноста ирационална? Гледањето на стварите како целина, тоа е првенствено дело на интелегнцијата, да знаеш да го пронајдеш истото во спротивностите, да сфатиш дека каменот што паѓа и Месечината што не паѓа е еден ист феномен. Каде е овде Енергијата, светкањето и другите феномени?

--- надополнето ---



Без никаква желба да те навредам, многу ти е избегано топчето...
Извини, немам намера да се натегам со тебе. Тоа ми е само трошење енергија и време за џабе :toe:
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
Можеби сега звучи смешно но сепак е вистинито.

Почна големата духовна трансформација за целото човештво едни ќе имаат духовна еволуција и повторно ќе бидат она што беа
пред падот на човештвото, но во друга димензија од оваа.
И да таа универзална енергија ќе почне да тече низ сите кои ќе го изберат тоа свесно или несвесно.
А останатите ќе ја продолжат својата еволуција од луѓе во ѕверови и парзити кои ќе му служат на негативниот поларитет......
potpolno tocno , mada zadniot del bi go kazal poinaku
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Не, мислев тоа што го напишав. Ако не си запознаен со таа изрека, ондак....Oh well :)



Извини, немам намера да се натегам со тебе. Тоа ми е само трошење енергија и време за џабе :toe:
Зависи што подразбираш под натегање, и како изгледаш...

:smir:
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Зависи што подразбираш под натегање, и како изгледаш...

:smir:
Sweet and sour huh? I like sweet and sour chicken...lol :)

Кога се раководиш само по умот тогаш од твоја гледна точна потполно си во право, но колку и да ти изгледа нечије мислење
ирационално не користи навреди затоа што и тоа ќе привлечеш од мене неверувам но од некој друг можеби,
затоа што каква енергија емитуваш таква и привлекуваш, поздрав
Се сложувам и јас.....затоа избегнувам муабети со “докажувања“ и препукувања кој е во право, а кој не. Ми се загадува моето лично енергетско поле со тоа. Every little thought counts :smir:
 

MakeLOVEnoTwar

Љуби без оглед на се’
Член од
10 декември 2010
Мислења
213
Поени од реакции
114
Можеби сега звучи смешно но сепак е вистинито.

Почна големата духовна трансформација за целото човештво едни ќе имаат духовна еволуција и повторно ќе бидат она што беа
пред падот на човештвото, но во друга димензија од оваа.
И да таа универзална енергија ќе почне да тече низ сите кои ќе го изберат тоа свесно или несвесно.
А останатите ќе ја продолжат својата еволуција од луѓе во ѕверови и парзити кои ќе му служат на негативниот поларитет......
ух колку ми е мило што ги читам зборовиве :)
Од нас зависи - можеме да бидеме божества во вистинска смисла на зборот. Но за да бидеме божества - треба и да се однесуваме како такви :)
Во сите религии и антички физлозофии стојат истите напатсвија за станување подобар човек. Човек кој можеби и неможеме да го замислиме со дененешниот начин на гледање на работите. Но има луѓе кои можат и сакаат да гледаат пошироко и додлабоко во нештата - Фала му на Бога што е така.
Ништо не е невозможно. Едноставни се принципите за духовна еволуција: Дисциплина, Не убивање/не наслиство/не повредување, Мир, Бескрајна и Искрена Љубов (кон себе, кон сите, кон се’ на земјава. Прифајќање на лууѓето какв што се- со сите нивни доблести и мани), Неврзување (за материјалното и личностите), Несуденње (пошо сите сме на исто ниво- луше сме и не можеме да судиме за туѓите грешки кои и ние ги правиме секојденевно)
Љубење - тоа е наједноставниот рецепт. А прв чекор кон љубовта е простувањето.
Темава е широка и длабока.
Не можи многу да се зборува на неа - да се чувствува да. Срцето е тоа кое треба да зборува - не мозокот и устата
Треба да се трудиме да сме подобри луѓе: Секое патување почнува со еден чекор- секој малк гест ќе не однесе чекор понапред: да ги поздравиме со насмевка познатите па и непознатите луѓе, милост, одстапување место во автобус на постарите луѓе, неоговарање, несуденње за другите, да покажеме поголемо разбирање за другите луѓе (посебно за оние кои се во полоша состојба од нас, чија мака не ја разбираме) се’ на се’ да исчезне егото во нас и да чувствуваме со срцата, не со мозоците. Мајка Тереза рекла: Неможеме да направиме големи работи, но можеме да правиме мали работи со голема љубов. исто така рекла: Мало внимание, мака тоа било чаша вода е значајно.
Самиот Исус е пример за таков човек :) Иако не сум христијан - Исус ми е омилен Лик. И ми е многу мило што сите монотеистички религии го признаваат неговото дело и лик :)

Енергијата е во Нас - од Нас зависи како и како ќе ја насочиме :)
Бог е љубов, а сите и се’ на земјава и космосов е дело на Бога - Значи се’ е Љубов :)
Во денешниот свет малку избегале врдностите во глобала, ама па има и се’ повеќе луѓе кои се свесни за универзалоста на се’, тоа ветува.

поздрав, секое добро и продолжете да ширите позитивни вибрации :):):)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom