Дали чуствувате нешто како струја, енергија или Светлина да протекува низ вас?

Г

Господ

Гостин
Кога би знаел не би го исмејувал она што е вистина, но изборот е твој.
Зошто застануваш на другата страна, па дури и Бог го измеваш, каде одиш пријателе???
Знам дека одам некаде,не знам каде,не е ни битно :)
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
[/COLOR].. ne se raboti za EGO, tuku za pociti i ljubov sprema sebe ... a ti kakov ISUS , kakva DOGMA... ne se raboti za otsustvo na humor i ogranicenost tuku , ako ti se udri samar zavrti go i drugiot obraz , da ama ako ti udri samar SVETLINATA, ako ti udri samar temninata dali treba da go vrtis drugiot obraz...???
ISUS ... kako moze da dojde nekoj koj e vekje tuka, kakvo doagjanje ... samo moze da se razbudi i da se SETI , toj ne se sekjava , ne znae uste koj e, se budi kako i golem del od planetata...
kako ste samo glupi i ograniceni, so svoeto mizerno znaenje i sebepotvrduvanje ziveete i se hranite ... kaj najdov jas da dojdam na ovoj forum od site usrani forumi ...tuka ima nekoj na kogo mu treba pomos, ama neka me bara toj mene ...
Не се работи за его туку за...самољубие!?
Во Писмото јасно е кажано околу вртењето образ и уште појасно кога ќе пристигне Исус по втор пат ! :) а предупредено е и за лажни сведоци на кои им се причинува дека го виделе Него.
Ако основните поими на една дискусија не може да ги свари твојата Свест и Љубов...тогаш би бил сувишен на било кој форум, освен ако не си отвориш сам форум на кој твоето ЕГО и твојата “вистина“ ќе доминираат.
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
Ajde prijatele ... ne zemav kamen , ne gagjav nikogo ...bev predizvikan , ne zagrozen, tuku samo predizvikan
SAKAJ GO BLIZNIOT SVOJ KAKO SEBE SI

objasni

--- надополнето ---

ne li e ova edna on desette vo pismoto , i dali ni vika da bideme egoisti

--- надополнето ---

Se izvinuvam na Zlatokris sto mu ja razbranuvav temata ...n ema tuka lugje sto ke ti go otvorat patot , a ako nekoj na kogo mu e otvoren patot dosol tuka togas e vo kjorsokak ... jas sum samo minuvac tuka, nema da se zadrzam dolgo
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Ajde prijatele ... ne zemav kamen , ne gagjav nikogo ...bev predizvikan , ne zagrozen, tuku samo predizvikan
SAKAJ GO BLIZNIOT SVOJ KAKO SEBE SI

objasni

--- надополнето ---

ne li e ova edna on desette vo pismoto , i dali ni vika da bideme egoisti
Да,тоа е од Заповедите.
И јас не се осмелувам да толкувам она што не е дадено да се толкува туку да се исполни ! :)

Но дали ти го љубиш ближниот свој како себеси?
А од друга страна го замислуваш како фекалија над која требало да се пушти вода во казанче!?
И на кого точно се однесува тоа ближен не е наведено,дали сите луѓе или само блиските нам, така да мора да се прифати она кое е најблиску до нашата несовршена и грешна памет а тоа е...некој/а кој/а е блиску до нас во моментот...:)
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Ова физичко тело е наш дом (или гроб, зависи кој како гледа) и инстинктивни реакции се нормални кога некој ќе се осети загрозен. Е сега, работата е да не се дозволи на животинската страна да доминира, туку таа искра од внатре треба да свети посилно и да се репрограмираш себеси да не подлегнуваш на неполезни мисли и акции. Една особа живеејќи во општество, не гледам како е можно на голем начин да се отараси од тоа во една инкарнација - пошто сите сме програмирани од нашата околина. Можно е само ако некој отиде у пештера да живее.

Ама, не сум баш сигурна дали треба физичкото да се занемари. Во мои очи битни се двата наши аспекти - и анималистичкиот и духовниот.
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
Жал хахах....лицемерие до небо...
Чекај бе, нели сте Светлина и Свест...ццц...
Ништо сте, само страв со големо С и догма со големо Д.
Да,тоа е од Заповедите.
И јас не се осмелувам да толкувам она што не е дадено да се толкува туку да се исполни ! :)
bratko moj ... dali se citas sebe si zboruvas deka jas imam strav ili dogma , a gledaj sto pisuvas....
ako ne se sakas sebe si i ako dozvolis sekoj da te navreduva i da se poigruva sotebe , ako ne ja naogjas ljubovta vo sebe kako ke mozes da ja dades na drugite i da gi sakas drugite ...blizni ...se site , sekoj covek, pa duri i neprijatelite tamu pisva i sakaj gi svoite neprijateli ...ova sigurno uste povekje se plasis da go tolkuvas ... sebe treba najmnogu da se sakas , ako bog ne se sakal sebe nema da ne ima ni nas ... znaci ako ne se sakas sebe nema da mozes da gi sakas ni drugite , a ako gi sakas drugite , bliskite , koi i da se , poznati ili nepoznati , togas ke sfatis edna rabota ... togas i samo togas ke pocnes da ucis na tugjite greski , a ne na svoite , ako tugjata radost te raduva kako da e tvoja , ako tugjata bolka te boli kako da e tvoja , togas ke ucis na tugjite greski i nem da imas potreba da osetis na svoja koza. Za zal lugjeto ne sfakjaat se dodeka ne go osetat na svoj grb , pa nekoi duri ni togas ne naucat nisto , pa im se povtoruvaat rabotite i lekciite vo zivotot se dodeka ne gi naucat i nadminat... toa pravilo zapovest , ti pruza sansa da patis pomalku , da ucis na tugjite greski .... tolku , za ona sakaj gi svoite neprijateli ako sakas objasnuvanje , kazi ...

pozdrav
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Ова физичко тело е наш дом (или гроб, зависи кој како гледа) и инстинктивни реакции се нормални кога некој ќе се осети загрозен. Е сега, работата е да не се дозволи на животинската страна да доминира, туку таа искра од внатре треба да свети посилно и да се репрограмираш себеси да не подлегнуваш на неполезни мисли и акции. Една особа живеејќи во општество, не гледам како е можно на голем начин да се отараси од тоа во една инкарнација - пошто сите сме програмирани од нашата околина. Можно е само ако некој отиде у пештера да живее.

Ама, не сум баш сигурна дали треба физичкото да се занемари. Во мои очи битни се двата наши аспекти - и анималистичкиот и духовниот.
Може и без пештера но за тоа треба храброст, а таа ја немаме.
И така живееме и го товиме системот за кој сите кажуваме дека е зло,знаеме дека е зло... и плаќаме (од двете страни на барата:)) даноци кои служат за генерирање уште поголемо зло,се убиваат луѓе масовни кланици во наше име,се краде од нашиот ближен,се игра со животите,здравјето и надежта на ближните...можеме “духовно“ или “свесно“ да се дистанцираме од тоа но ако продолжиме да го правиме истото ние само на злото додаваме и компонента на лицемерие и кукавичлук кој потоа го рационализираме бидејќи се плашиме...што само уште повеќе го храни злото.

Си живееме во јасно детерминиран свет со јасни механизми за кои сме нели...“преслаби“ да ги смениме бидејќи не тргнуваме од самите себе ами гледаме “глобално“...и потоа следува повлекување “во себе“ и пат кон внатрешниот свет при што ќе земеме нов модел на верувања за да се лажеме дека не сме дел од злото.

Cowardice asks the question - is it safe?
Expediency asks the question - is it politic?
Vanity asks the question - is it popular?
But conscience asks the question - is it right?
And there comes a time when one must take a position
that is neither safe, nor politic, nor popular;
but one must take it because it is right.
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Јас отворив неколку теми кои несомнено ќе предизвикаат размисла кај некои луѓе.
Исто увидов дека вистината понекогаш знае да боли, затоа има и толку многу постови со кој се омаловажува и негира
истата.
Но сепак тоа е во ред на некој начин зашто секој има избор, сега се случува едно дефинирање на духовната еволуција кај
секое човечко битије.
Но тоа не значи дека ако некој не е духовен заминува во другата страна на еволуцијата, тоа зависи од тоа што има во нас и какви избори правиме.
И Алмала без физичкото нема духовност тоа го знаеме затоа што духовното е практично секојдневно.
Физичкото постои поради духовното и духовноста не е живеење во изолација и осаменост, за жал луѓето
мислат дека е обратно.
И Метатрон знам дека тука нема луѓе кои ќе ми го отворат патот затоа што имам тоа навистина , тоа што го пишувам моето мислење тука е затоа што знам дека
луѓето многу лесно се менуваат.
И понекогаш е убаво да се соочи човек со реалноста односно луѓето кои го заборавија она што е духовноста.
И да ќе им подосадувам уште малку на форумот.
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Дали веќе чуствувате нешто како струја, енергија можеби Светлина да протекува низ вас?
Сигурно дека некои од вас сте го почуствувале тоа, но го
занемаруваат поради страв и себесомневање.
Понекогаш има поголема вероватност тоа да го почуствуваат
луѓе што медитираат, се молат, практигуваат јога и сл.
Тоа всушност е енергија која суптилно не променува.

Сигурен сум дека тука на форумот има луѓе кои почуствувале и кои можеби
ќе сакаат да споделат нешто посебно.
Повелете со вашите мислења...
Вклучи се во програмот на читање на Книгата на знаењето и ќе ти биде јасно за каква енергија се работи. Иначе да знам за што зборуваш и ја чуствувам. Се подготвува човештвото за нови димензии.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.656
Поени од реакции
79.981
Дали веќе чуствувате нешто како струја, енергија можеби Светлина да протекува низ вас?
Сигурно дека некои од вас сте го почуствувале тоа, но го
занемаруваат поради страв и себесомневање.
Понекогаш има поголема вероватност тоа да го почуствуваат
луѓе што медитираат, се молат, практигуваат јога и сл.
Тоа всушност е енергија која суптилно не променува.

Сигурен сум дека тука на форумот има луѓе кои почуствувале и кои можеби
ќе сакаат да споделат нешто посебно.
Повелете со вашите мислења...
Ќе го скокнам препукувањето.

Прашуваш дали ја осеќаме таа енергија на регуларно ниво или повеќе ти е прашањето дали во последно време нешто повеќе од вообичаено се чувствува? Нешто во смисол доаѓа Крајот и тоа е еден од знаците?

Ако ти е ова второво одговорот е не (барем јас)**.
Ако ти е првото, тогаш одговорот е како-кој и зависи од обученоста на поединецот, дали некогаш практикувал некоја техника или пак константно практикува на секојневна база. Или пак воопшто никогаш не практикувал ништо такво и нема лично искуство со тоа.
Јас од, да ги наречам, официјалните техники, имам поминато универзална космичка енергија (на Мастер Данг) трето ниво. Но никогаш не ја практикував активно (друг муабет е зошто не и зошто сум се запишал на таков курс ако немам намера активно да практикувам, многу долго ќе биде и нема да навлегувам).

Кога се врши канализирањето* и самоиндуцирањето* се чувствува трнење низ краевите на телото кои служат како одвод*. Тоа се прстите на рацете. Тоа е само еден, најчест облик на физички показател кој го чувствува практикантот. А има и многу други нешта по кои можете да кажете дека ја чуствувате таа енергија. Или пак, кажано со устата на апсолутен скептик: има и многу други нешта по кои можете да кажете дека нешто чувствувате.

За други начини и техники, нема да навлегувам во објаснување, сега за сега.
Ова важи за оваа техника.


** зборувам за (да го наречам) енергетскиот план
* ова се сосема слободно, нестручно и непрецизно избрани зборови.

--- надополнето ---

Инаку станува збор за една иста работа која во разни филозофии, учења, техники и правци се нарекува со различни имиња.
Бидејќи егзактноста, унифицираноста, но и ситничавоста на науката тука не можат да се применат, низ времето и просторот имаме различни имиња за ова или пак имиња кои се однесуваат на некои од аспектите на оваа енергија. Во секој случај прилично терминолошки нестабилно тло.

Акаша - според Хиндуизмот, па преку него и според западната еотерија (теозофите, антропозофите и слични).
Петиот Елемент - универзален поим кој го има во Хиндуизмот (Акашата е токму тоа), но паралелно го има и во старогрчкиот мистицизам како Етер. Од овие две места и на многу други...
Ки или Чи - според далекуисточните философии (која има и своја негативна форма - Ша)
Светиот Дух - според Христијанството (кој израз, според мене, со своето значење најсеопфатно ја доловува вистинската природа на таа енергија)
Во Кабализмот има толку многу симболизам и асоцијации за ова што стварно ќе треба многу време да се објасни. Но на кратко (и не сеопфатно):
-Третина од било која сефирска тријада на Дрвото.
-Сефира Јесод.
-Буквата Шин во пентаграматонот (YHShVH).
-Доминантниот крак на пентаграмот.
и да не забегувам....
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ќе ве молам да се држите до темата и да не видам веќе навреди... ниту некои тешки религиозни забегувања, не ми го отежнувајте веќе и така тешкиот ден...
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
... Se izvinuvam ...NA SITE .... ne znam sto mi bidna ...ocigledno besot sto go sobiram vo sebe naogja izlez na razni nacini , ove e eden od niv... zatoa se izvinuvam : Gospod, Zlatokrihttp://forum.kajgana.com/member.php?30673-Toecutters Toecutter...i site ostanati...

--- надополнето ---

Sega , nema da pisuvam , nemam bas koncentracija , ama ke bide...ako nekoj ima , neka pisuva ...KAKO I OD KOGA JA CUVSTVUVA ENERGIJATA...PROTOKOT, znaci koj e nastanot sto go predizvikal , otvoranjeto na kanalite , chakrite...obicno toa e nastan, kojsto pravi presvrt vo zivotot, retko koj ili nikoj ne se ragja kako takov , sekoj mora da nauci , za da dobie ,ili da bide...nesto ili nekoj
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.656
Поени од реакции
79.981
...obicno toa e nastan, kojsto pravi presvrt vo zivotot, retko koj ili nikoj ne se ragja kako takov , sekoj mora da nauci , za da dobie ,ili da bide...nesto ili nekoj
Ерм..можеш и да платиш.
Да платиш курс за некоја техника.
и нормално, да го завршиш.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Ерм..можеш и да платиш.
Да платиш курс за некоја техника.
и нормално, да го завршиш.
Да, како Реики....само што некои може погрешно да сфатат - и да се направи ова, ти (не лично ти) пак треба да работиш со таа енергија за прогресот да продолжи. Јас пред да ги земам тие часови и иницијација, немав ама баш никаков осет ни за енергија ни за вибрација. После тоа и со вежбање се се смени.
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Да, како Реики....само што некои може погрешно да сфатат - и да се направи ова, ти (не лично ти) пак треба да работиш со таа енергија за прогресот да продолжи. Јас пред да ги земам тие часови и иницијација, немав ама баш никаков осет ни за енергија ни за вибрација. После тоа и со вежбање се се смени.
Незнам апсолутно за реики ништо, каков е начинот на полнење со оваа енергија и како ја чуствуваш енергијата физички?
Дали чуството е силно и пријатно односно дали се чуствува многу забележително за време на полнењето?
Дали концентрацијата е само со чуства или заедно и со мисли?
И дали влијае врз потребата на телото за вода?
Колку време трае таа енергија после полнењето и како се резултира на нашето расположението?
И дали ако човекот излезе од "такт" таа енергија ќе се разбранува односно излезе?
Знам дека кај секого се чуствува различно, но дали можеш да опишеш
како ти го чуствуваш и доживуваш тоа?

--- надополнето ---

Да се надополнам темата е отворена за оние луѓе кои веќе чуствуваат нешто
како струја, енергија или можеби Светлина, топлина, потоа ако можеби имаат силно
претчуство односно интуиција.
Да не го занемаруваат тоа и да се иницираат затоа што денес има
толку многу техники и методи за духовно будење и исполнување со прекрасна енергија,
која ние е потребна секојдневно за да се чуствуваме лесно и убаво и да бидеме здрави
како физички така и ментално и емоционално.
Секој може да се иницира а посебно оние кои "чуствуваат".
И тоа учење треба да биде вистинско да не навлегува во "езотеријата"
да биде духовно и да не променува во Љубовта.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom