Нема веќе евтино возење на плин

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
895
Дизел му е мајката :) ама дизел дизел не биодизел ради кој четвртина од светот нема леб :(
Џабе ти е. Овие цајканите конфискуваат возила ако користиш црвена нафта :)
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.511
Поени од реакции
2.647
Ова првпат слушам.
А и од кај ќе знаат која ја користиш :)
И мене ми е ова многу чудно али еве што напишал онак во другата тема



Напишано од onak
полиција зауставува дизел возила и со пумпица рачна и црево влечат нафта од резервоар... ако ти е со црвена нафта, инстант ти ја одзимаат колата трајно... возилото станува сопственост на МВР. тој закон устварине е нов, ама сега прават пари. поготово на бензинските станици кои точат црвена нафта знае да стои цивилна кола која ке те заустави веднаш пред да излезеш од бензинска... мак оил на пример, вчера му зедоа опел вектра на еден пријател... а слушнав и за уште неколку вакви случаеви на одзимање на коли токму на оваа бензинска... макоил во аеродром-лисиче на булевар србија...
 
T

Tetro

Гостин
Е ова е стварно смешно. Првпат слушам за ова.
онак, ако најдеш закон за ова, давај линк. Вака не верувам :toe:
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
Џабе ти е. Овие цајканите конфискуваат возила ако користиш црвена нафта :)
Не сме се разбрале не мислев за црвена нафта ака Екстра лесното масло за домаќинство туку за најобичен дизел што го продаваат на бензинска попознат како ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) :P

--- надополнето ---

Ова првпат слушам.
А и од кај ќе знаат која ја користиш :)
а за ова има строги казни божем изпуштало повеќе штетни гасови штетно било за околината незнам што се друго нема :)

А кога сме кај најекономично гориво јас сум за ова :Р троши помалку дури и од електрично возило , а за загадување да не збориме , само што нема маж да го среди и произведува сериски :)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.971
Поени од реакции
18.716
хахаха, абе аман со тој дијамантот и водата, ве зарази Таки Фити, абе дечко јас колку што имам прочитано Економска литература ти нема да прочиташ во наредниве 20 години, ај нема врска тоа ок те сфатив зошто ми постира грешно се изразив, ама ете ќе ти објаснам наједноставно.. ај размисли малку поошто и пошироко на проблемот кој го напишав побарувачката се зголемува еве ти пример расте побарувачката на лаптоп компјутери тоа значи дека има недостаток од лаптопи заради што не постои еквилибриум помеѓу понудата и побарувачката и со тоа се отвараат нови компании некои се преориентираат ( овој дел заборавив да го споменам дека со зголемувањето на побарувачката се зголеми и понудата на плин во Македонија) пред 5 години имаше малку бензиски кои точеа плин сега сите точат, значи сега со тоа што има побарувачка заинтересирани за да ставаат плин се појавуваат многу повеќе компании од тоа што има побарувачка значи понудата се изместува од еквилибриумот кој го имала и сега бензиските пумпи за се заинтересирани да ја намалат цената, е тука е проблемот кој јас го посочив ( очигледно неразбирливо) кај нас иако има голем број на возила кој го користат плинот и голем број на бензиски сепак цената расте. Значи сепак нешто не е во ред како што кажав претходно, ако одиме по овие правила тогаш значи дека цената расте затоа што нема доволно понуда ( ШТО МИСЛИШ НЕМА ДОВОЛНО ПОНУДА НА ПЛИН)?
Мислам дека сега сум појасен во тоа што сакав да го кажам, а и да се вратам на парадоксот на вредноста ( дијамантот и водата), парадоксот за прв пат го споменува Адам Смит во Богатството на Народите ( која сигурен сум дека ја немаш прочитано), меѓутоа од тогаш има многу дискусии во врска со таа дилема и исто така се имаат појавено и нови парадокси во однос на цената и побарувачката како што се на пример Гифинов и Вембленов, ако си заинтересиран да прочиташ нешто повеќе за оваа проблематика има еден професор од Џенова, Orio Giarini кои има напишано дело кое ги обработува овие проблеми.
Тоа се вика олигопол, кога големите ќе се договорат да си го поделат колачот, и плус не можеш формирањето на цените да го базираш само на понуда и побарувачка на домашниот пазар.

--- надополнето ---



во цитатот твој има цитат кој не се цитира сега... напишано е дека ако плинот треба да биде 50% од бензинот тогаш тој треба да биде 25 денари... е па друже бензинот кајнас не е 50 денари по литар туку речи скоро 70... тоа значи 35 а не 25 по литар... а приватните плинари и бензински точат по 36,5 денари литар што би се рекло дека се тука некаде, за разлика од големите кои точат по 41 денар за литар (макпетрол, макоил и лукоил) кои крадат и опашуваат на голо...
А каде во Скопје има приватни плинари?
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Тоа се вика олигопол, кога големите ќе се договорат да си го поделат колачот, и плус не можеш формирањето на цените да го базираш само на понуда и побарувачка на домашниот пазар.

--- надополнето ---




А каде во Скопје има приватни плинари?




не е тоа олигопол, олигопол е кога на еден пазар постојат неколку компании, како на пример мобилната технологија, а тоа што сакаш да го кажеш со договарањето најчесто е картел меѓутоа не можеме да кажеме картел затоа што картелот е јавен и познат е на другите, како што ни е познат картелот ОПЕК, без разлика мислам дека ова е доста сложен систем не знаеме ни кој ја носи и кој им го дава плинот по која цена и слично, инаку да има многу приватни плиниари.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
И мене ми е ова многу чудно али еве што напишал онак во другата тема



Напишано од onak
полиција зауставува дизел возила и со пумпица рачна и црево влечат нафта од резервоар... ако ти е со црвена нафта, инстант ти ја одзимаат колата трајно... возилото станува сопственост на МВР. тој закон устварине е нов, ама сега прават пари. поготово на бензинските станици кои точат црвена нафта знае да стои цивилна кола која ке те заустави веднаш пред да излезеш од бензинска... мак оил на пример, вчера му зедоа опел вектра на еден пријател... а слушнав и за уште неколку вакви случаеви на одзимање на коли токму на оваа бензинска... макоил во аеродром-лисиче на булевар србија...
Тешко дека законот е по нов,тој закон ите како функционираше во сфрј,се одземаа дури и возила на државни фирми не пак на приватници арно ама како што дозволија прекупци да работат на црно со трговија на зеленчук,жива стока и се останато ( иако има закон дека тоа не смее да се прави ) ака и за црвената нафта прогледуваа низ прсти, за рајата да седи мирна арно ама овие сега не ги интересира рајата ги интересира буџетот па така да атакуваат и одземаат возила НО ! и за тоа има лек пред да влезете на бензиска и да почнете да точите црвена нафта во резервоарот сипете 100 мл прегорено моторно уље ( не шкоди на бош пумпа или системот за довод на гориво напротив ја подмачкува бош пумпата) и шо е најбитно нафтата ја фарба црна па нека докажат батките дека имаш ти црвена нафта во резервоарот :)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
и а плин по приватните пумпи за точење по 36,5 денари за литар... на пример унион гас, железара... тоа се 4,5 по литар помалце... не ми е јасно зашто толку отиде плинот ама разликата по литар мегу бензин и плин е 18 денари. тие 18 денари ја прават заштедата на возењето да падне на само бедни 15%... кога ке додадеш дека треба и на бензин да ја палиш колата, таа иде уште подоле, мегутоа, да не го заборавиме битниот момент дека возењето на плин е еколошко. па нека е и 15-20% заштеда, не е за фрлање, поготово за тие што веке имаат инсталирано систем.
Возењето на плин е поеколошко.. точно - плинот е и послаб од бензинот т.е има помалце октани... али како идат цениве дефинитивно не се исплати да се вози ни на плин веќе... памтам порано баш татко ми имаше лада и стаи плински уред.. знаете која цена идеше тогаш плинот?? по фантастични минимални 20/22 денара за литро !!! и тоа неможеше секаде да најдеш плин.. немаа на сите бензиски плинара..

П.С не се исплати да се вози на плин и од една друга причина.. гледам не сте ја спомнале може и не сте знаеле... знаете ли дека самиот плин при согорување побрзо го уништува моторот отколку бензинот???

--- надополнето ---

Тоа се вика олигопол, кога големите ќе се договорат да си го поделат колачот, и плус не можеш формирањето на цените да го базираш само на понуда и побарувачка на домашниот пазар.

--- надополнето ---




А каде во Скопје има приватни плинари?


имаш у железара - Унион гас кај што се 2 или 3 газди али профит имаат огромен.. редица се ствара и по 15 коли за да дојдеш на ред.. моменталната цена таму е 37ден литар ! имаш и од 11ти октомви према патот за драчево кога одиш од десна страна мислам дека NAS GAS се викаше али не ги бива тие.. едно литро плин ти го точи 5 секунди..

--- надополнето ---

Џабе ти е. Овие цајканите конфискуваат возила ако користиш црвена нафта :)
И треба... во германија ова е од дааааааамна воведено.. ако те начека да возиш на црвена нафта покрај тоа што ти го зема автомобилот плаќаш и огроооомна казна заради тоа што загадуваш околина.. германицте од секогаш пазеле на екологијата затоа и имаат 3 плакати.. црвена жолта и зелена...

знаете ли дека со жолта плаката не смеете да возите во центарот на некој град?

--- надополнето ---

Баш пред една недела во Ми-Да девојката што работи таму ми спомна нешто дека од наредна година ќе се воведувале и некои нови давачки за плинот па немало да се исплати баш...Е сега за што станува збор незнам..
Да точно е.. ке се воведува.. ако имаш атестиран плин на технички ке плаќаш + 1000/1500 денара за него...

слушнав и зашто е воведен овој закон само не ми е разбирливо па ај може вие ке ми објасните..

Се работи за човек кој го фатиле со неатестиран плин и му пишале казна е сеа тој незнам како дали ги знаел законите или незнам шо ја тужел полицијата или државата зашто му мавнала казна со образложение дека цел тој систем кога искача од фабрика пред се е таму атестиран !!! а и до некаде држи логика ова !!!

--- надополнето ---

Тешко дека законот е по нов,тој закон ите како функционираше во сфрј,се одземаа дури и возила на државни фирми не пак на приватници арно ама како што дозволија прекупци да работат на црно со трговија на зеленчук,жива стока и се останато ( иако има закон дека тоа не смее да се прави ) ака и за црвената нафта прогледуваа низ прсти, за рајата да седи мирна арно ама овие сега не ги интересира рајата ги интересира буџетот па така да атакуваат и одземаат возила НО ! и за тоа има лек пред да влезете на бензиска и да почнете да точите црвена нафта во резервоарот сипете 100 мл прегорено моторно уље ( не шкоди на бош пумпа или системот за довод на гориво напротив ја подмачкува бош пумпата) и шо е најбитно нафтата ја фарба црна па нека докажат батките дека имаш ти црвена нафта во резервоарот :)
Ако сака да ти докаже ке ти докаже и тоа како... со посебни инструменти ке ти докаже дека е црвена нафта ако треба и хемичар ке ти викне.. коа си имаш работа со држава поготова со нашава во која сите се експерти како да те заебат и како да те ограбат... немој да се сомневаш во тоа :)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.971
Поени од реакции
18.716
не е тоа олигопол, олигопол е кога на еден пазар постојат неколку компании, како на пример мобилната технологија, а тоа што сакаш да го кажеш со договарањето најчесто е картел меѓутоа не можеме да кажеме картел затоа што картелот е јавен и познат е на другите, како што ни е познат картелот ОПЕК, без разлика мислам дека ова е доста сложен систем не знаеме ни кој ја носи и кој им го дава плинот по која цена и слично, инаку да има многу приватни плиниари.
Па очито е дека се неколку. Макпетрол, Окта и Лукоил увезуваат и тие се тие кои што ги формираат цените. А преќутно договарање на цени на пазарот помеѓу директни конкуренти има само во услови на олигопол како што е во овој случај.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
895
П.С не се исплати да се вози на плин и од една друга причина.. гледам не сте ја спомнале може и не сте знаеле... знаете ли дека самиот плин при согорување побрзо го уништува моторот отколку бензинот???
П.П.С Баш напротив! Го продолжува векот на траење на моторот.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
П.П.С Баш напротив! Го продолжува векот на траење на моторот.
грешка си.. плинот побрзо го уништува моторот прашај некој механичар ке видиш што ке ти каже
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Џабе ти е. Овие цајканите конфискуваат возила ако користиш црвена нафта :)
Додека имав дизел, го сотрав од возење на црвена нафта, пред цајкани на пумпа сум танкирал и не ме ни чепнале.

--- надополнето ---

Ова првпат слушам.
А и од кај ќе знаат која ја користиш :)
-Пикаат сонда во резервоар што реагира на сулфурот во нафтата за доаќинство. Тие контроли ги прават, но рака на срце навистина ретко и речиси никогаш кај патнички возила.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
грешка си.. плинот побрзо го уништува моторот прашај некој механичар ке видиш што ке ти каже
Не прашувај неписмени механичари кои немаат врска од теоријата на моторите со внатрешно согорување туку консултирај сручњак, по можност машински инженер кој дипломирал на одсек за моторни возила. Вон памет е да се каже дека плинот го побрзо го уништува моторот кога тој како понискокалорично гориво како прво не му овозможува на моторот максимален број вртежи при кои трошењето и абењето се највисоки, а од друга страна пак кога доаѓа во цилиндрите повеќе не е во течна состојба и не го раствора и мие маслото од ѕидовите на цилиндерот како што тоа го прави бензинот и со тоа овозможува оптимално подмачкување. По здрава логика ако овие нешта се знаат, тогаш јасно е колку заправо плинот е благодет за моторот, а за еколошката компонента воопшто и да не зборуваме. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom