David Guetta @ Метрополис Арена - 9.5.2010

Статус
Затворена за нови мислења.

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Да го извадам метрото? :icon_lol:
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.918
Али тоа забегување во поп водите му донесе на Гета 5 " Grammy" номинации лани, што му се нема случено на на ниеден DJ до сега, ниту ќе му се случи во блиска иднина..... Факт е дека Армин,Тиесто.... сите во моментов се во сенка на Гета.
Значи гета доби 5 награди меѓу кои за најдобар албум, за најдобар европски DJ итн. и една греми награда, што значи дека сепак има некој квалитет
Секој си има свој вкус го разбирам тоа и ги сфаќам вашите коментари неможе некој турбофолкер или металец со сила да го натераш да слуша техно/хаус и мислам дека не треба да не правите прости ние шо отидовме на гета и шо си поминавме убаво
Grammy Awards don't mean SHIT!!!

PS: Гета НИКОГАШ нема да биде на ниво на Армин. Иако се различни правци.
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.612
Поени од реакции
33.969
Grammy Awards don't mean SHIT!!!

PS: Гета НИКОГАШ нема да биде на ниво на Армин. Иако се различни правци.
Kao што Слаткар никогаш нема да биде на ниво на Селин Дион.
Што е поголемо или пајак?
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.918
А шо греми наградата на никој ништо не му значи ???
Барем во електронската музика Греми наградите не значат ништо.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Еи еи еи, седи бе ј0.
Ми кажуваш дека на таа малце по масивната собиранка у Бариста, 20 души да стаевме нозе на маса и да распалевме пури тебе се' едно ќе ти беше?

Брат. На мали деца тие муабети, вред?
Невред.

Како прво и основно, ти шо сакаш моеш да праиш у мое присуство додека не ме чепкаш мене. Ако мене не ми се свиѓа тоа понашање или односот спрема мене ќе си напуштам. Друго е ти на маса со мене да седиш и намерно да праиш некои ствари, а друго е да седиш/стоиш во иста просторија со мене на друга маса. Тоа веќе си е твое право шо праиш и мене не ме боли цеф дали ти пушиш пура, седиш со нозе на маса или стоиш на глава, се додека не ме рчкаш. Simple as. Не знам што има нејасно тука. Кога сум излезена си гледам во мојата маса и со луѓето што седат со мене, другите не ме интересираат едноставно. Дали ти веруваш во ова или не, ама ич не ми е гајле.
Што се тиче до тоа кој кажува дали била добра журката...

За ДнБ сесиите у Капан, кажувам Ја.
Ја бе, ја.
...
За тебе си фактор. И другите се за себе фактор. За тоа каква е журката на која ЈАС присуствувам, единствен релевантен фактор сум ЈАС и тоа исклучиво за себе. Ако не сум била на журка, ќе прашам како било, ќе ми кажат и ќе кажам супер (ако им било добро), штета (на пример ако не било) и готово. А ако не присуствувам нема ни да се мачам да ја коментирам журката. Мене ми е мило што ти си навлезен во ДнБ и тоа е твојот филм, ама ако отидам на ДнБ некогаш во животот, искрено нема ти да ми бидеш репер дали е добра журката, туку јас сама на себе ќе си бидам.
Не.
Заеби, не го читај ова горе.
Еве ти споредба:
Ти ми се убацуваш на темава ко ебан револуционер, ко у позадина да ти иде Eye of the tiger и македонско знаме да ти се вее, знаеш како ми изглеа тоа? Ко сеа да му се убаци лав-кондѓуктерз на Смарт-ес ил Гарфилд у темана за дрога и да им труби колку се добри екстазите пошо на неа и се свиѓале.
Ме капираш?
Едно е дали ти се свиѓа, друго е дали е добро.
Ееееј кој муабет сеа ми го сврте еј, од журка до дрога еееј. Значи журката е забава. Ало, секој има различен вкус и различни очекувања од тоа како треба една журка да помине. Моите очекувања се: Сакам добра музика, добро друштво, добро денсање и позитивна енергија. Ако овие услови се исполнети за мене журката е одлична. Па јас не знам кој да дојде да ми кажува причини зошто НЕ е добро, нема сигурно да ме разубеди.

Знаеш, афторитети у секоја област... Не велам дека тука сум ја. Али знам дека не си ти.
Затоа, keep it low.
Peace.
Јас апсолутно не сум никаков авторитет, ниту сум се стремела да бидам. Ниту пак се правам експерт, ниту сметам дека треба да се прифати моето мислење. Затоа и е ова дискусија... муабет, разменување на мислења, ти текнува?
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Некако, ко да верглам у празно...
Ја и ти можеме до утре да си зборием дал вселената е бесконечна ил не.
Али не и за тоа дали 2+2 се 4.
Некој ствари се јасни (бар треба да бидат), и нема шо да се натегаме.

Еве, ќе ти зеам за пример една од првите дабстеп журки у мкд, во Ла Кања...
Внатре беа едвај 50 души, музиката беше предобра, али беше тивка..
Немаше атмосвера, пошо немаше луѓе...
Сума сумарум, журката како журка беше тиња.

Guess wut? O_O
Си поминав супер.
Со другарче бев, си земав пивце, си мрцкав некој останати кикирики на сепарето, си го ладев и уживав у добра музика.
НО!
ТОА
НЕ
Е
ПОИМ
ЗА
ДОБРА
ЖУРКА.

Ако си поминеш добро, не значи дека ЖУРКАТА била добра.
А за тоа дали СТВАРНО била добра журката безразлика што некој си поминал добро или лошо, се цени мислењето на ветераните.

Добро, стварно сум не разбирлив?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Невред.

Како прво и основно, ти шо сакаш моеш да праиш у мое присуство додека не ме чепкаш мене. Ако мене не ми се свиѓа тоа понашање или односот спрема мене ќе си напуштам. Друго е ти на маса со мене да седиш и намерно да праиш некои ствари, а друго е да седиш/стоиш во иста просторија со мене на друга маса. Тоа веќе си е твое право шо праиш и мене не ме боли цеф дали ти пушиш пура, седиш со нозе на маса или стоиш на глава, се додека не ме рчкаш. Simple as. Не знам што има нејасно тука. Кога сум излезена си гледам во мојата маса и со луѓето што седат со мене, другите не ме интересираат едноставно. Дали ти веруваш во ова или не, ама ич не ми е гајле.
Што се тиче до тоа кој кажува дали била добра журката...

За тебе си фактор. И другите се за себе фактор. За тоа каква е журката на која ЈАС присуствувам, единствен релевантен фактор сум ЈАС и тоа исклучиво за себе. Ако не сум била на журка, ќе прашам како било, ќе ми кажат и ќе кажам супер (ако им било добро), штета (на пример ако не било) и готово. А ако не присуствувам нема ни да се мачам да ја коментирам журката. Мене ми е мило што ти си навлезен во ДнБ и тоа е твојот филм, ама ако отидам на ДнБ некогаш во животот, искрено нема ти да ми бидеш репер дали е добра журката, туку јас сама на себе ќе си бидам.
Ееееј кој муабет сеа ми го сврте еј, од журка до дрога еееј. Значи журката е забава. Ало, секој има различен вкус и различни очекувања од тоа како треба една журка да помине. Моите очекувања се: Сакам добра музика, добро друштво, добро денсање и позитивна енергија. Ако овие услови се исполнети за мене журката е одлична. Па јас не знам кој да дојде да ми кажува причини зошто НЕ е добро, нема сигурно да ме разубеди.

Јас апсолутно не сум никаков авторитет, ниту сум се стремела да бидам. Ниту пак се правам експерт, ниту сметам дека треба да се прифати моето мислење. Затоа и е ова дискусија... муабет, разменување на мислења, ти текнува?
Од сите мислења на форумов за оваа тема најмногу се согласувам со тебе.
Јас ако сум си поминал убаво на журка неможе никој да ме убеди во спротивното
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.441
Поени од реакции
7.827
Ок тоа све, ама пак кажи ми ти, КОЈ дефинира што е квалитетна журка? Мене тоа ме интересира?
Бјутифул Марија. Убаво си е разграничено тоа: КРИТИКА и ПУБЛИКА. Можно е двете да се согласуваат, можно е и да не се согласуваат.
Сигурно не такви како новинарите од Вест, а такви беа барем 80 % од луѓето (моја проценка, а кој сум јас да проценувам тоа во друга прилика).

http://www.vest.com.mk/?ItemID=2695C413DAF8704E8170D6AC09BCCC3B
ЗоЖто И.И. не се нафатил а пише ред два, прописно да исплука. Туку фатила некоја тазе новинарка да пишува на темата. Изгледа понесена од гратисот кој иде со акредитацијата и што го видела Гета у бекстејџ навлажнила гаќички.

Grammy Awards don't mean SHIT!!!
Греми наградите се апсолутно непрецизна работа. Па Боки13 кога делеше награди покоректен беше во изборот. Греми наградите имаат еден куп гафови ама мене најмил ми е овој:
Греми решаваат да дадат награда за најдобар МЕТАЛ бенд, бидејќи хеви металот почнува да врши влијание на пазарот на плочи и касети. Нормално номинирани се и Металика. Во тоа време богови у споредба со она што сега е Гета. И Греми наградата оди за Џетро Тул (стари хипици што свират рок ен рол со флејта и гитара со дисторзија од време на време).
За тебе си фактор. И другите се за себе фактор. За тоа каква е журката на која ЈАС присуствувам, единствен релевантен фактор сум ЈАС и тоа исклучиво за себе. Ако не сум била на журка, ќе прашам како било, ќе ми кажат и ќе кажам супер (ако им било добро), штета (на пример ако не било) и готово. А ако не присуствувам нема ни да се мачам да ја коментирам журката. Мене ми е мило што ти си навлезен во ДнБ и тоа е твојот филм, ама ако отидам на ДнБ некогаш во животот, искрено нема ти да ми бидеш репер дали е добра журката, туку јас сама на себе ќе си бидам.
ДнБ нема да ти се допадне само ако си забегана рокерка од провинција која влажни кога Мра ја пее Enter Sandman :pos:

Патем кога сме веќе кај факторите, ти студираш политички студии и во слободно време анализираш она што се случува во земјава и светот. Така и ние (јас, Вотка, ГадХејтАсОлл, Земзела, Стрит Денс, Сателајт, Казар, Манс...) сме посветени на клабингот. Јас кога работев за 5 илјади плата, 1 илјадарка ми идеше за основни потрепштини, остатокот ми идеше на журки.
Јас апсолутно не сум никаков авторитет, ниту сум се стремела да бидам. Ниту пак се правам експерт, ниту сметам дека треба да се прифати моето мислење. Затоа и е ова дискусија... муабет, разменување на мислења, ти текнува?
Е тогаш зошто си упорна на темава. Да престанеш да коментираш има веднаш да се намали интересот за истата. Ама немој сега веќе, интересни станавте со God.Hate.Us.All


И за крај една стара вистина: The beauty is in the eye/ear of the beerholder.
 
П

Паспарту

Гостин
Али тоа забегување во поп водите му донесе на Гета 5 " Grammy" номинации лани, што му се нема случено на на ниеден DJ до сега, ниту ќе му се случи во блиска иднина..... Факт е дека Армин,Тиесто.... сите во моментов се во сенка на Гета.
Искрено такви Греми номинации мене како човек не ме интересираат, повеќе ме интересира музиката што ќе ја пушти и атмосферата што ќе произлезе од таа музика, или да скратам, да си поминам убаво. Дали бил прв на некоја срање ДЈ МАГ топ листа или пак последен, воопшто не ме интересира...

Армин бебешки вокали? ако за тебе Akon е на исто рамниште со павароти.
Ми личиш на еден од оние кој одма не го слушаaт некој ако стани премногу популарен а ти си андерграунд и си шема....
Имаше едно интервју со Армин кај што кажува денес дека мора да направиш и нешто комерцијално за да опстоиш .
Сакам да кажам дека траките на Армин, Окенфолд, ПВД и цела таа компанија денеска е типично срање за мене, музиката што ја пуштаа и правеа пред 5-6 години според мене е 10 класи подобра од оваа што ја прават денес. Она што е Гета за "хаус" музиката, истото е АВБ во јуро трансот...

Види, мене не ми пречат комерцијални траки, ми пречи тоа што ваквите артисти ја уништија тотално музиката за да можат да бидат што погоре на ДЈ МАГ листата, а таа листа не одредува кој е најдобар дџ во свет, туку кој дџ ќе зема најмногу пари наредната година... Уживав да го слушам Paul Oakenfold, ама денес како бе друже, пушти еден негов микс од пред 2004 година и пушти еден од 2009-10 и ќе ја увидиш сам разликата :)
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
23
Поени од реакции
0
КАј оди електронскава музика ? Не бев на журката од причина што знаев што ке се случи, 20 нумери по којзнае кој пат свртени и слушнати и по радио и на телевизија, страшна работа ! Гледав некои кличиња кога го слушам како тлапи на микрофонон ме потсетува на ,не знам дали сте го чуле, Мр.Президент , уште да ја запее што имала ксмет стамена на журкана и да праша дали ви е убаво . Се сј*ба тотално музичкава сцена на глобално ниво, никој не ти праи музика од љубов сите зинале за пари бре . :(
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Искрено такви Греми номинации мене како човек не ме интересираат, повеќе ме интересира музиката што ќе ја пушти и атмосферата што ќе произлезе од таа музика, или да скратам, да си поминам убаво. Дали бил прв на некоја срање ДЈ МАГ топ листа или пак последен, воопшто не ме интересира...



Сакам да кажам дека траките на Армин, Окенфолд, ПВД и цела таа компанија денеска е типично срање за мене, музиката што ја пуштаа и правеа пред 5-6 години според мене е 10 класи подобра од оваа што ја прават денес. Она што е Гета за "хаус" музиката, истото е АВБ во јуро трансот...

Види, мене не ми пречат комерцијални траки, ми пречи тоа што ваквите артисти ја уништија тотално музиката за да можат да бидат што погоре на ДЈ МАГ листата, а таа листа не одредува кој е најдобар дџ во свет, туку кој дџ ќе зема најмногу пари наредната година... Уживав да го слушам Paul Oakenfold, ама денес како бе друже, пушти еден негов микс од пред 2004 година и пушти еден од 2009-10 и ќе ја увидиш сам разликата :)
Добро тоа навистина имаат топ стари траки и повеќето од нив им се timeless не само хитчиња на радио една две години , ама да одиш на нивна журка ќе видиш дека не пуштаат стандард најкомерцијални траки, последно кога бев на PVD минатата година беше лудило, или па на Marcus Schulz најдобра журка за минатат година , според мене по атмосфера и сет . Едно е што траки дј от има направено а друго е што пушта на журки и каква атмосфера прави, а овде зборуваме за журки поконкретно/
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
КАј оди електронскава музика ? Не бев на журката од причина што знаев што ке се случи, 20 нумери по којзнае кој пат свртени и слушнати и по радио и на телевизија, страшна работа ! Гледав некои кличиња кога го слушам како тлапи на микрофонон ме потсетува на ,не знам дали сте го чуле, Мр.Президент , уште да ја запее што имала ксмет стамена на журкана и да праша дали ви е убаво . Се сј*ба тотално музичкава сцена на глобално ниво, никој не ти праи музика од љубов сите зинале за пари бре . :(
Мислиш дека од видеа на youtube ќе можеш да видиш каква била атмосферата ??
И јас глеам видеа по youtube од журката и ми се чини дека било тапа зошто ништо не се глеа на видеата а уствари бев у метрополис и знам точно како беше. Неможе видеата да ти бидат единствен репер
БТЊ моежеле биг саунд уште малце да се потрудат околу осветлувањето
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom