Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
The Tourist

Трагично. Многу го чекав филмов, очекував нешто стварно добро да биде мислев дека со Џоли и со Деп ќе биде нешто фантастично, па плус со оглед на номинациите за Глобусот.
Ама разочара и тоа многу. Имале некоја добра смисла за филмов, веќе видено ама сепак добро, но според мене многу лошо го обработиле. На моменти одвај го гледав колку да го прекинам на половина.

3/10 само поради изборот на актерската екипа
Го немам гледано филмов ама како што читав, уствари е америчка преработка на http://www.imdb.com/title/tt0411118/ - Anthony Zimmer што и не е така лош филм. Ама обично американците кога прават римејк на веропски филмови заебуваат.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Што е толку добро во филмов Black Swan?

Прашувам зашто го гледав :)
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
Што е толку добро во филмов Black Swan?
Прашувам зашто го гледав :)
Види-за кого како.За мене не пример многу впечатлива беше музиката ставена кај што треба.После-доста интересен начин на снимање со камерата.Приказната не е толку лесна за сваќање-не е дадена во тањир,треба малце мозгање.Борба меѓу добро и зло,халуцинации,трипувања.
Го разбирам Арнофски што сакал да каже во секој случај :)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.344
Поени од реакции
57.967
Што е толку добро во филмов Black Swan?

Прашувам зашто го гледав :)
Меѓу другото, тоа што завршува во моментот кога филмот го достигнува врвот.
Целиот филм е борба да се достигне совршенството и во последниот момент, Нина го достигнува.
Не пишувам повеќе зошто се што сакам да напишам е спојлер, дури и за оние кои на негледано кликаат на спојлерите ми е жал, а не треба да ми биде :)
 
T

Tetro

Гостин
Меѓу другото, тоа што завршува во моментот кога филмот го достигнува врвот.
Одамна се мислам дали да напишам, ама ќе биде и тоа. За сите филмови на Аронофски, Pi, Requiem for a Dream, Fountain и Black Swan (Wrestler не до толку) можам да кажам дека сите краеви имаат по нешто заедничко. :)

Кратките ги немам гледано, не можам да ги најдам.
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
Одамна се мислам дали да напишам, ама ќе биде и тоа. За сите филмови на Аронофски, Pi, Requiem for a Dream, Fountain и Black Swan (Wrestler не до толку) можам да кажам дека сите краеви имаат по нешто заедничко. :)

Кратките ги немам гледано, не можам да ги најдам.
И тоа е она што го прави Аронофски едноличен...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Само што го гледав филмот Сонот на Касандра (Cassandra's Dream - http://www.imdb.com/title/tt0795493/). Фантастичен филм на Вуди Ален. Ако сте го гледале Match Рoint, филмов е многу сличен на него.

Двајца браќа кои се наоѓаат во парични неволји, бараат помош од нивниот богат вујко. Но, тој си има свои проблеми. Кога тој ќе побара помош од нив, дилемата е што доаѓа на прво место: семејната лојалност, личната етика или парите? Откао ќе одлучат, дали ќе можат да живеат со одлуката.
Match Point, е доста подобар од Cassandras Dream, не се ни споредуваат би рекол.
 
I

Intex

Гостин
Одамна се мислам дали да напишам, ама ќе биде и тоа. За сите филмови на Аронофски, Pi, Requiem for a Dream, Fountain и Black Swan (Wrestler не до толку) можам да кажам дека сите краеви имаат по нешто заедничко. :)

Кратките ги немам гледано, не можам да ги најдам.
И сеуште не знам што е истото во краевите на филмовите од Аронофски?
 
T

Tetro

Гостин
И сеуште не знам што е истото во краевите на филмовите од Аронофски?
Е тоа е нешто што јас нема никому да кажам. :) Лично мислење за концепт на еден голем проект, кој се надевам дека ќе го видиме некаде после 10-тина години. И тогаш ќе не натера да се навратиме назад и повторно да ги гледаме сите негови филмови. :)

Останува на времето само, да чекаме.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Само што го гледав филмот Сонот на Касандра (Cassandra's Dream - http://www.imdb.com/title/tt0795493/). Фантастичен филм на Вуди Ален. Ако сте го гледале Match Рoint, филмов е многу сличен на него.

Двајца браќа кои се наоѓаат во парични неволји, бараат помош од нивниот богат вујко. Но, тој си има свои проблеми. Кога тој ќе побара помош од нив, дилемата е што доаѓа на прво место: семејната лојалност, личната етика или парите? Откао ќе одлучат, дали ќе можат да живеат со одлуката.
Match Point, е доста подобар од Cassandras Dream..
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Diary of a Wimpy Kid 7

детски тинејџерски филм, добар е за смеење. направен е според истоимената книга која оди во неколку продолженија.
Грег е петтооделенец кој започнува со middle school во филмов, најдобар другар му е раули. Грег сака да стане познат во неговото школо и да го има во годишната книга(кај нас извештај што го викаат) и еден ден да биде познат низ целиот свет, ама работите не му одат баш добро.

Easy A
9


Исто тинејџерски филм, комедија.
Девојкава е незабележлива, се додека еден викенд не остане сама дома и измисли приказна дека била со некој постар дечко и дека не е веќе девица.
Неколку луѓе ќе дознаат дека лаже, некои ќе ја оговараат дека е тешка курва(замислете од еднашка). Проблемот е што она не го направила тоа ни еднаш, па оние кои дознаваат дека лаже бараат услуга, да лаже дека спиела и со нив, за да добијат репутација кај другите.

Band of brothers
10

подолго време сакам да го гледам лимитот не ми дозволуваше. Серијал од 10 епизоди, од режисерите на Saving private Ryan.
Филмов е за сите љубители на воени филмови. Се работи за Easy Company, воена ескадрила тренирана специјално за денот д и за инвазијата над германија. Тргаат сите заедно, низ текот на десетте епизоди се прикажува како се гледаат меѓу себе и како успеваат да преживеат, исто така има многу кои загинуваат во текот на војната. секоја епизода започнува со коментар на вистинските војници од easy company, од оние кои преживеале. филмов е нешто што не смеете да го пропуштите, оние кои го имаат гледано знаат за што зборувам.

The social Network
6

Го гледав поради оценките што му ги давале во препораки за филмови, мене не ме воодушеви до толку, според мене просечен филм.
Марк цукерберг, неговото крадење на идеи и местење на пријатели за да се пикне, сето тоа прикриено со премногу зборување, штета што браќата не беа македонци, инаку марк забите во чаша ќе си ги носеше уште првиот пат кога ја објави нивната идеја.

Despicable Me
7

Убав филм, ги сакам анимираните, и овој како сите останати е убав за гледање и опуштање.
Лошиот Гру сака да ја украде месечината, како врв на крадењето, во меѓувреме мора да ги посвои трите девојчиња за да го оствари планот. успат ќе се поврзе со нив и ќе ги засака. фамилијарен филм што би рекле американците.

Toy Story 3
6

мислам дека на сите ни е доста од тој стори. испаднаа многу повеќе анимирани филмови и го избришаа филмов од сцената, нека остане во историјата како еден од најдобрите, немора дополнително да го уништуваат.
Приказната е дека детето порасна(му го забораив името) и сега играчките мораат да се фрлат, и за да не се фрлат, ги носат во дом за деца.

harry potter and the deathly hallows 8

Ако има слика од книгата, не е тоа битното.
Битно е дека филмот е добар и продолжува таму каде што запра, единствено лошо е што дури во јуни иде продолжението, па мора да се чека за целосен ефект од него.
Во овој дел Хари почнува да ги бара Хоркруксите за да го уништи волдеморт, хермиона и рон му помагаат. Волдеморт го бара најјакото стапче на светот за да го уништи Хари.
Чекај малце да се соземам.. ок може :)

Значи вака во листата ги имаш следниве филмови,

Social Network, филм кој е (150 место во листата на најдобри филмови на сите времиња), Toy Story кој е еден од најдобрите анимирани серијали на сите времиња од секој можен аспект, Despicable Me (не ми е гледан нема да коментирам), Diary of a Wimpy Kid ? (исто не ми е гледан), Еаsy A (има преодна оценка од мене ама сепак на такви финти - контра ефект непаѓам), Hary Potter (не ми е гледан исто така).

Значи ако сумираме, 2 филма од IMDB топ 250 листата кои се дел од твојот избор:

Social Network (148) & Toy Story (24) место

Ти си ги оценил со 6-ки? a Еаsy A со 9-та??? :vozbud: извини другар али абсолутно не се согласувам!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom