Шопинг во Солун

Член од
14 јануари 2010
Мислења
12
Поени од реакции
0
Во сабота прв пат одам во Солун за шопинг, па би сакала да ми препорачате бутици(освен Зара, Бершка, Страдивариус и Манго) каде има добра облека , се разбира по прифатливи цени. Поздрав:pipi:
 
H

^HITMAN^

Гостин
Teмава нешто како јас сум фаца и одам на шопинг во Солун, а? Демек некој непознат на форумов да ти препорача бутици ти ќе го послушаш, ќе земеш мапа и ќе ги бараш по Солун, а? Штом бараш по прифатливи цени во Солун :tapp:не се сомневам дека би те видел на кинескиот пазар во предградието на Солун каде цените се поефтини од оние на Шутка, ако воопшто и одиш во Солун. А и не се сомневам дека облеката која ќе ја купиш по цена од 2 евра на другарките ќе им ја претставиш како екслузивна и по најнова мода.:tapp:
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Девојче, не се нервирај што ти зборат. Не си патриот ако седиш само дома ии пцуеш грци, или се зачлениш на ФејсБук во групи за мразење на грци.

Претпоставувам дека ќе одиш во Cosmos Mediterranean. Таму имаш се.

Прво, да те разочарам - не работи во сабота. Скоро ништо не работи во сабота, но можеш да одиш во вторник затоа што е неработен ден.

Космос се наоѓа на патот за на кај аеродромот Маkedonia, така што треба да внимавате ако одите сами - не влегувате во Солун, туку пратите табли Ring Road - Makedonia. Додека ја вртите обиколницата го заобиколувате цел Солун, и се излегува на прав автопат. Од десна страна прво ќе го видите Carefour, па Jumbo, па доаѓа Cosmos (понатаму и Ikea, Mega). За секое имате посебен излез, но треба да внимавате да не се збуните, затоа што сите улици се испреплетени.

Кога ќе стигнете во Космос, прво, пазете на паркингот - премногу е специфичен, има зони за паркирање и може многу лесно беља да направите. Внатре, Космос е огромен, на приземје, подрум и еден спрат нагоре. Имаш многу работи, но не можеш цел да го прошеташ, затоа сконцентрирај се на: Bershka, Mango, Sfera, Stradivarius, Zara, J.Lo (кога имаш попуст :)), Pull and Bear, Springfield. Сите тие се сконцентрирани во еден дел, лесно ќе ги најдеш, и да те разочарам, Манго е премногу мало.

Доле имаш убави продавници за патики/обувки, има и Foot Locker.
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
браво, пуни им тоа БДПто :wink:

ако веќе им пуниш иди на таа улицата(не ми текиња како се викаше) за шопинг специјално, имаш таму D&G,Lacoste,Boss,Armani,Gucci,Versace,Lui Vuitton...
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Кога ќе имаме ние попусти како во Солун е тогаш имате право да тресете зелени.
На една рака можам да избројам продавници кај нас со 70% попуст, ама вистински 70%. Останатите накачуваат цени, па ставаат попуст.

Во Солун од 15 јануари до 15 фебруари има и 15 јули до септември има 70%. Блузи за 5 евра, што кај нас ни во Шутка нема ефтино. Фармерки по 10-20 евра, што во Скопје може да сонуваш.
А Манго во Скопје има дупла цена, лани гледам во Солун панталона за 20 евра, истата во Скопје на попуст беше 50 евра. Молимти се!!! И Страдивариус има во Евроазија, купив пред 3 години од Солун на попуст 10евра на сестра ми дуксер, зимово беше најавуван како најнова колекција во Евроазија по цена од 3000 денари.

Плус е исплатливо ако одат повеќе другарки и купат од продавници над 100 евра. На граница ти го враќаат данокот, околу 15тина евра.

Така да кој има шанса нека оди, за да купи квалитетно а прееефтино!

Ама не се зезнувајте да одите кога нема попуст. Тогаш е ужасно скапо.

Патриоти не патриоти, парите ги даваме на шпанскиве фирми кои се надевам кај нас како што е најавувано ќе се отворат во новото Веро. Али се надевам ќе се цените како што треба. Газдиве на брендовиве низ Скопје не искористуваат до максимум, не сум видела ВИСТИНСКИ попуст во Скопје, онаков како што има низ странство.
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Бев денес и гајле ми е дали вие "патриоти" ке ми се**те по форумов!

Пред нова година 3 дена бев низ Скопје и се беше толку скапо а толку глупо и обично. Купив блуза што не вредеше за тие пари ама тоа е...
Лани бев во Штип, Охрид и Струмица и истата роба е секаде....за обувки се подобри од Солун но за облека поефтина не се!

Не е почнат во Солун попустот со 70% ама има околу 30-40. Си купив блузички по 300 денари од Бершка и од Страдивариус што кај нас ги добиваат за 2 години во Евроазија за најмалце 2000 денари поскапо...а најавувано е како "Нова колекција од Страдивариус".
И нема да се фалам дека ми се марки. Едноставно наместо една блуза од Еко во Скопје јас таму купувам две.


Немаше денес баш гужва па можеше убаво да си разгледаш и најважно да не чекаш на каса 10 минути :) И нормално на секој чекор Македонец :wink:
 
Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
vo sabota raboti kosmos do 22 h,
za tax free treba da se kupi nad 125 evra , vragjaat 19 % od sumata i plus nekoj % zemaat za presmetki taka da za okolu 125 evra vragjaat 15 evra.
neznam shto e tolku zaebano da se parkirash pred kosmos i shto e tolku isprepleteno,
vo sabota rabotaat site prodavnici vo solun do 14 casot po grcko vreme.
ne shirete dezinformacii, koj neznaete
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
vo sabota raboti kosmos do 22 h,
za tax free treba da se kupi nad 125 evra , vragjaat 19 % od sumata i plus nekoj % zemaat za presmetki taka da za okolu 125 evra vragjaat 15 evra.
neznam shto e tolku zaebano da se parkirash pred kosmos i shto e tolku isprepleteno,
vo sabota rabotaat site prodavnici vo solun do 14 casot po grcko vreme.
ne shirete dezinformacii, koj neznaete
1. Моја грешка, кога бев јас и не работеше беше државен празник
2. Паркингот е толку комплициран што ако поминеш низ простор во кој не би требало да се движиш, пишуваат казни (од искуство зборам)
 
Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
1. Моја грешка, кога бев јас и не работеше беше државен празник
2. Паркингот е толку комплициран што ако поминеш низ простор во кој не би требало да се движиш, пишуваат казни (од искуство зборам)
edno ne mi e jasno koj pisuva kazni na privaten parking. policija ili milicija...
ima znaci golemi kolku i nasive.. mislam ne vrti levo ili desno, parking za invalidi ili drugi raboti koi veke se videni..
a ti ako si ja ostavil kolata na parking 15 a posle si izlegol od drug izlez koj bil blisku do parking 2 i ne si mozel da se snajdesh kade e tvojata kola ,toa e tvoja rabota. orientacija u prostor..
p.s. za sto ti pisale kazna uopshte.!
p.s.s. moze si parkiral na trotoar koga ima premnogu guzva i si blokiral nekogo i tue si naebal.
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
браво, пуни им тоа БДПто :wink:

ако веќе им пуниш иди на таа улицата(не ми текиња како се викаше) за шопинг специјално, имаш таму D&G,Lacoste,Boss,Armani,Gucci,Versace,Lui Vuitton...
Се пишува Louis Vuitton... :tapp:
Што се однесува до полнењето на БДП-то, очигледно немаш основни познавања од економијата, како се одвива надворешно-трговската размена и кој се има корист од тоа. Со ваквите размислувања уште во среден век има интелектуалниот свет разграничено - читај меркантилизам. Останатиот очигледно сеуште се бави...
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Бил некој у брзо време да каже што како останало?:)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Бил некој у брзо време да каже што како останало?:)
Карефур заобиколи го :( Ептен слабо опремен, хигената на ептен ниско ниво, мислам за никаде. Не е веќе то то.
Икеа, Космос и Интер Спорт обавезно. :)
 
H

HITCH

Гостин
Карефур заобиколи го :( Ептен слабо опремен, хигената на ептен ниско ниво, мислам за никаде. Не е веќе то то.
Икеа, Космос и Интер Спорт обавезно. :)
Беше сега скоро?! :pos: :pos: :pos: :pos:

лелеее колку се разочарала младинава, ц ц ц :pos: :pos: :pos:
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
на глаа ми се качува женска ми солун па солун... па ај кажете као се движат цените на добри парчиња..(еве вие од кај купувате по колку и колку трошите) и бива ли за машко да се иде и дали ке се најде нешо ??? и као се движат цените у глобала..? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom