Како верници да се спротивставиме на геј парадата во Скопје

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
А јас неколку пати објаснив што значи и претставува терминот геј парада, што е всушност геј парада и што е тоа што треба да се случи во Македонија. Станув збор за различни работи. Така да, убаво би било да не мешаш некои рабооти и да отидеш неколку мои поста наназад да си собереш пар информации. За во иднина да не правиш грешки како "рекламирање на својата сексуалност", зопшто тоа што се подготвува нема врска со тоа. Се работи за нешто сосема друго.
Ок нека не е парада .. нека е протест , нека јавно излегување со молба за толеранциа ... ШТО И ДА Е . За мене лично секаква такво јавно изјавување е парадирање и рекламирање на својата сексуалност ...

Значи да ти објаснам зошто . Лично познавам Гејови и во македониа и во бугариа ... Неможите да ми објаснувате дека нема Геј лоби кај нас . Покето гејови кои ги познавам припаѓаат кон точно тоа лоби . И се успешни и големи луге кои никогаш не дозволуваат нивна сексуалност да им се меша во животот . И точно тие луге нема да излезат на никаков протест за толеранциа или шо и да е . БИдејки не рекламираат дека навечер се прибират дома и имаат Хот Геј секс со дечковците / девојките со кои живеат ... Ме разбираш

Е заради тоа кажувам дека е рекламирање секаков протест ...
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Одлучете се што ќе правите, зошто тоа ќе се одрази и влијае врз целокупната ситуација. Ке има ефект, макар тоа било и само мирен контра-протест. Кога мислам на ефект, мислам на тоа дека вие, можеби ќе организирате контра-протест без насилство и такви глупости, но некои хулиганишта и насилници, ќе ви се придружат, а кои не берат гајле дали на некого ќе му го расклатат 'рбетот или му го отворат черепот со камен, се додека тој (или таа) е геј.

И да не организирате контра-протести, овие лица сигурно ќе бидат присутни, но ако сте и вие таму, само ќе ги охрабрите и ќе им внесете повеќе самодоверба да го направат тоа што ќе го направат, под заштита/изговор на религијата.


А јас неколку пати објаснив што значи и претставува терминот геј парада, што е всушност геј парада и што е тоа што треба да се случи во Македонија. Станува збор за различни работи. Така да, убаво би било да не мешаш некои рабооти и да отидеш наназад од неколку мои поста и да си собереш пар информации. За во иднина да не правиш грешки како "рекламирање на својата сексуалност", зошто тоа што се подготвува нема врска со тоа. Се работи за нешто сосема друго.


Кај мене во Карпош има голем број на хомосексуалци. А се вртат често и кај мене во теретана. Шетаат со очите по други машки кои вежбаат таму, навистина смешно кога ќе забележиш од страна такво нешто, ама си ќутам ја, нека плакнат очи кога моментално не можат да си дозволат нешто повеќе. Барем засега. :tapp:

Ако само во Карпош ги има на толкав број, Скопје во целина сигурно има огромна бројка. Стави ја во целост Македонија и добиваш неочекувано голем број. Можеби не 150.000, ама едно 70.000 сигурно. Земено заедно и мажи и жени, и хомо и бисексуалци.



Еј, и да ги сметаш некои од нив за ок луѓе е сепак прогрес. Некои тоа не можат ни да го сварат. Инаку Out Boy не да има добри постови, повеќето од нив ги срамни со земја овие простиве идиоти кои дискутираа само насилство на темава.


Се разбира дека има поважни проблеми (иако според мене тие не претставуваат проблем) во општеството кои заслужуваат максимално внимание, а не тука, простаци ќе ми расправаат за девијантни појави во сексуалноста, а ЕДЕН од нив, не зел да види и провери, барем од општа култура, да не се резили пред поинформирани луѓе, дека има неколку стотици илјади животински видови кои практикуваат бисексуалност и хомосексуалност. Што значи таквата појава е вообичаена во концептот за секс на природата. Сексуална девијантност жими г'зов.



Леле, ова последново ... :pos::pos::pos:

Ама што е најлошо, вистина е.
Ниту ќе има протести ниту контра протести.

Ѓеј парада ако има (ЕУ стил) би било интересно...еве заладува времето...па место вирусот на Литон ќе настрадаат од Грип и ТБЦ...онака разголени само со танга и розева чантичка...

Па и Лемурија била со исклучиво хетеросексуално население па пак пропаднала, така да катастрофите немаат врска со тоа на кое алудираш.
Грешка мислев на Шамбала

Ги набиле на колови!:vozbud:
Им го напраиле ќефот...

Не верувам дека бројката е 150.000 (иако секако може да грешам), но е доста голема.
Па бидејќи нема никаков релевантен податок освен изјавите на Коче веројатно се работи за перцепција.Кога некој ѓеј од позади гледа некого си вели - ова мора да е ѓеј...вишфул тинкинг...
Плус Коче кога се гледа во огледало има два геја само во неговиот дом:vozbud:

Кај мене во Карпош има голем број на хомосексуалци. А се вртат често и кај мене во теретана. Шетаат со очите по други машки кои вежбаат таму, навистина смешно кога ќе забележиш од страна такво нешто, ама си ќутам ја, нека плакнат очи кога моментално не можат да си дозволат нешто повеќе. Барем засега. :tapp:

Ако само во Карпош ги има на толкав број, Скопје во целина сигурно има огромна бројка. Стави ја во целост Македонија и добиваш неочекувано голем број. Можеби не 150.000, ама едно 70.000 сигурно. Земено заедно и мажи и жени, и хомо и бисексуалци.
Тоа не е релевантно...на шалтер ако некој те погледне попреку не значи дека чиновникот е ѓеј...

Еј, и да ги сметаш некои од нив за ок луѓе е сепак прогрес. Некои тоа не можат ни да го сварат. Инаку Out Boy не да има добри постови, повеќето од нив ги срамни со земја овие простиве идиоти кои дискутираа само насилство на темава.
Полека...не претерувај...

Се разбира дека има поважни проблеми (иако според мене тие не претставуваат проблем) во општеството кои заслужуваат максимално внимание, а не тука, простаци ќе ми расправаат за девијантни појави во сексуалноста, а ЕДЕН од нив, не зел да види и провери, барем од општа култура, да не се резили пред поинформирани луѓе, дека има неколку стотици илјади животински видови кои практикуваат бисексуалност и хомосексуалност. Што значи таквата појава е вообичаена во концептот за секс на природата. Сексуална девијантност жими г'зов.
А каква врска има општата култура со информации дали имало тапири-педери?
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Оти бе луѓе си правите филмови....не сакате или не видовте што е поентата на темата..не се работи за годишнина од инквизицијата.. iron lady ќе остане во плакарот....нешто друго беше во прашање..
Вака како тргнало ќе има протест против верниците..од тема за тоа што претставува хомосексуалноста според религијата и шансата која Исус ја нуди за спасение а ние(верниците) мора да укажеме на тоа...на крајот ќе заврши со тешка осуда за верниците оти само и го спомнале тоа...и после некој ми уфрла цитати од Библијата..за фрлање камења,втор или трет образ и фори од типот...не суди..
Никој овде никого не суди, ниту осудил, нити ќе има извршување на пресудата...крстот ќе остане само симбол на верата..а зборовите светло и сол за светот..кој чул...чул,кој разбрал...разбрал...
AMIN!

Контра протестот за црквата на плоштат го покажа тоа, немора да објаснуваш.
Izvini, ama jas nemam nisto so toj kontra protest!
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ок нека не е парада .. нека е протест , нека јавно излегување со молба за толеранциа ... ШТО И ДА Е . За мене лично секаква такво јавно изјавување е парадирање и рекламирање на својата сексуалност ...
А секој ден што гледаме хетеросексуални двојки како практикуваат PDA пред секој и секого, тоа е сосема во ред нели? Не се флонта и рекламира хетеросексуалноста? Сега дали едното се смета за негативно а другото позитивно, тоа си е тема за себе, која е склона на дебатирање. Но сепак, ако веќе збориме за безпотребна реклама на својата сексуалност, тука спаѓаат сите, не само гејците.

Значи да ти објаснам зошто . Лично познавам Гејови и во македониа и во бугариа ... Неможите да ми објаснувате дека нема Геј лоби кај нас . Покето гејови кои ги познавам припаѓаат кон точно тоа лоби .
И јас сум бил во Грција, Бугарија, Србија и Хрватска. И знам хомосексуалци во сите нив. Ако постоеше моќно геј лоби како што го правите така да изгледа, сите проблеми кои хомосексуалците во Балканот ги искусуваат денес ќе беа решени. Можеби постојат мал број на елитни геј господа, кои ги боли ташакот за другите и кои си тераат своја работа. Тие си бркаат свои интереси, богати се, и си се обезбедени со се. Права се купуваат многу лесно со пари. Исто и толеранција. И дискреција. Буквално се.

Јас зборувам за обичните просечни хомосексуалци KeleS. Ако имаа права немаше да се прават протести од ваков тип. И да бараат толеранција ако истата веќе е тука. Тоа што познаваш дел од тоа геј лоби (богати гејци) тоа е лично твоја привилегија. Но да влечеш заклучоци од познавање на толку мал број на хомосексуалци - тоа не иде.

Исто како да прашуваш некој што поима нема од спорт, како се игра фудбал. Треба да ги прашаш како им е на тие кои не се богати како господата кои и ги познаваш.

И се успешни и големи луге кои никогаш не дозволуваат нивна сексуалност да им се меша во животот.
Просечниот хомосексуалец има право да се прошета низ град или парк со партнерот, а тука е шкакливиот дел. што тоа се гледа како неморално од страна на хетеросексуалците. Тоа што богатите гејци си го прават тоа само во затворени соби, тоа е лично нивен избор, најверојатно го прават тоа за да не си загрозат углед и кариера. Јас зборам во името на СИТЕ. Не мал дел кој се провлекува низ животот благодарение на тоа што има на распологање многу шушки.

И точно тие луге нема да излезат на никаков протест за толеранциа или шо и да е . БИдејки не рекламираат дека навечер се прибират дома и имаат Хот Геј секс со дечковците / девојките со кои живеат ... Ме разбираш

Е заради тоа кажувам дека е рекламирање секаков протест ...
Така. Но ти не се срамиш да излезеш надвор со девојка ти и да се шмекаш така? Или барем да ја држиш за раце. Јас разбирам дека тие луѓе нема да излезат на таков протест а сигурно и нема да го подржат од истата причина зошто и ништо тие самите лично нема да извадат никаква полза од тоа. Со парите имаат сето тоа што го сакаат. Затоа нема ни да помогнат на други хомосексуалци кои сакаат подобра иднина за себе. Ако е во ред љубовниот живот надвор да се искажува од хетероси, не гледам зошто да не е случајот и со хомоси. За ТОА е протестот. Како и за други прашања исто така.
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
На грешен чоек му зборваш ... ПОшто јас со моите девојки избегнувам јавни прикази на приврзаност и сметам дека што и да се прави се прави зад затворени врати ... Не гледам причини зошто да се рекламирам и фалам со кого спиам .

Прво заради то шо го сметам за детско то шетање за раче и бацвање во јавност , Второ заради то шо невервам дека треба на лугето околу мене да има пикам в нос што правам и со кој .

Прај муабет за таја работа со некој кој има желба да се шетка за раче ...

А за тоа колку е силно геј лобито во бугариа не ми кажвај ... ПОла факс кај мене беа гејови , бугариа имаше додека јас бев таму 5 - 6 министри гејови . И верувај ми дека во секој аспект се навлезени со субверзивни акции , не со парадирање и протести .
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ниту ќе има протести ниту контра протести.
Ако сакаат и имаат добар организатор и заштита, ќе има. Ти гарантирам.

Ѓеј парада ако има (ЕУ стил) би било интересно...еве заладува времето...па место вирусот на Литон ќе настрадаат од Грип и ТБЦ...онака разголени само со танга и розева чантичка...
Мислам дека сите ќе бидат со бунди. И да си геј, сепак розова танга во очи зима? Не верувам. Плус поентата е да си се изјаснат со зборови, а не со тресење задници у розова танга.

Грешка мислев на Шамбала
Штета за Шамбала немам информации. Може таму прв пат се јавиле транците.

Па бидејќи нема никаков релевантен податок освен изјавите на Коче веројатно се работи за перцепција.Кога некој ѓеј од позади гледа некого си вели - ова мора да е ѓеј...вишфул тинкинг...
Плус Коче кога се гледа во огледало има два геја само во неговиот дом:vozbud:
Добро бе, кој е Коче? Еднаш да се јави тука да ги потврди изјавиве више ....

Патем LOL за вишфул тинкинг :smeshko:

Тоа не е релевантно...на шалтер ако некој те погледне попреку не значи дека чиновникот е ѓеј...
Секако дека е релевантно. На шалтер не те мерат со поглед како ти стои блуза од сите можни агли, колку ти се познава торзото, дали ти е раскопчана блузата и те зјапаат во гради, и уште поважно, не те зјапаат во задник. Оди во теретана и сам види (ако не осетиш попрво ... :tapp:).

Полека...не претерувај...
Не претерав јас. Ова треба да им го кажеш на оние што сеат омраза цела тема, а ништо друго паметно не кажаа.

А каква врска има општата култура со информации дали имало тапири-педери?
Има врска со тоа што многу луѓе велат дека е "неприродно". И тоа како е природно.

На грешен чоек му зборваш ... ПОшто јас со моите девојки избегнувам јавни прикази на приврзаност и сметам дека што и да се прави се прави зад затворени врати ... Не гледам причини зошто да се рекламирам и фалам со кого спиам .

Прво заради то шо го сметам за детско то шетање за раче и бацвање во јавност , Второ заради то шо невервам дека треба на лугето околу мене да има пикам в нос што правам и со кој .

Прај муабет за таја работа со некој кој има желба да се шетка за раче ...
Во ред. Еден од цело Скопје. Имаш, право, погрешен човек прашувам. Јас од друга страна го практикувам истото бидејќи мислам дека баш спротивно, не е детски, туку одлика на возрасен маж кој сака да си прјде едно убаво попладне со саканата личност во парк, плоштад, некој кафич итн.

Не гледам зошто сите не би имале такви права. За тие кои тоа го сакаат зборам.

А за тоа колку е силно геј лобито во бугариа не ми кажвај ... ПОла факс кај мене беа гејови , бугариа имаше додека јас бев таму 5 - 6 министри гејови . И верувај ми дека во секој аспект се навлезени со субверзивни акции , не со парадирање и протести .
И што дека пола факс биле геј кај тебе? Па и кај мене на факултет има 5 гејци само во мојата група, зошто не се out а? Си се запрашал? Зошто се приморани да лажат за сексуалната определба? Дека се straight? Ако случајно се доведени во таква ситуација.

Навлезени во субверзивни акции? Во секој аспект? Може да ми појасниш?

Како што реков, ако се толку моќни, и навистина способни да направат промена во начинот на третирање на гејците (во Бугарија 5-6 министри?) до сега ќе беше направено. реалноста е дека нема никаков прогрес. Земја во која најзагрозени се правата на гејците е во Србија. Хрватска е малку поопуштена на тоа прашање ама и таму се покажува суровост во секој геј случај. Во Бугарија се уште има дискриминација. Јас не знам каде во Бугарија ти си бил, ама Во Софија и Благоевград нема такво нешто како гејец со права. Освен ако пак не ми збориш за елитни геј господа, тоа е веќе друго.

Моќно геј лоби, како не! Затоа сме дојдени до степен каде се организираат протести за права нели? Бидејќи се им е овозможено .... Не ме смеј те молам ...:pos2:
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
NeptuneGate - Значи За гејовите на факс кај мене ... Не зборав за колеги туку за професори ... ПОла од мажите на катедра кај мене се гејови отворено ... Станва збор за софиски универзитет .

Министрите за кој ти зборувам во бугариа бар двајца од нив јавно кажуваа дека се геј а за другите се знаеше ам немаја јавно признато .

Во бугариа со закон се задолжени на прашалник за работа да го постават прашањето дали кандидатот е геј ... И мислам дека знаиш до каде води тоа , Задолжени се од европска униа да имаат еднакава застапеност во јавната администрациа на сите малцинства и групи и то значи дека има процентуална застапеност на хомосексуалци .

Не ми ми кажвај за бугариа ... Живеев таму долго време .
 
K

kat.<3

Гостин
Да бе, не викам ја дека нема.
Ама прашувам кој рекол дека е грев.
Исус не рекол, тоа сигурно.
Рекол некој кој се вадел на прикаската за “светиот дух“ (Holy ghost нели).
"Ако некој легне со маж како со жена, и обајцата извршиле гнасно дело.."
Трета книга Мојсеева 19:20
Треба ли нешто повеќе за да се разбере дека ова е најгадно дело?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
"Ако некој легне со маж како со жена, и обајцата извршиле гнасно дело.."
Трета книга Мојсеева 19:20
Треба ли нешто повеќе за да се разбере дека ова е најгадно дело?
тогаш да ги убиеме сите хомичи :toe:
 
O

Out Boy

Гостин
"Ако некој легне со маж како со жена, и обајцата извршиле гнасно дело.."
Трета книга Мојсеева 19:20
Треба ли нешто повеќе за да се разбере дека ова е најгадно дело?
Хехе, чичко Мојсеј многу глупости кажал, па и ова. Тој кога живеел? Што бил по занимање? Да ти кажам јас?

Како тоа е најгадно дело? Зошто? Затоа што првото на што ве научиле да помислите кога ќе чуете “хомо“ е анален секс?

40% од машките (стр8) и 35% од девојките (стр8) помеѓу 25 и 44 години, имале анален секс. (Истражување на американскиот центар за контрола на заболувања, 2005) Едно друго истражување од 2008, фокусирано на стр8 адолесцентите и младите полнолетници (15-21), покажало дека 16% од 1350 испитаници на оваа возраст, имале анален секс.

Едно друго истражување, пак, извршено од Универзитетот Британска Колумбија (2005), покажало дека аналниот секс е застапен кај стр8ерите од 35-50%.Француско истражување од 2001, наведува дека аналниот секс меѓу стрејтерите е застапаен во просек 29% од вкупната сексуално активна популација.Кај хомосексуалците, процентите варираат, во зависност од временскиот период на истражувањето.

Така, во 1914, процентот демек бил 8. Во 1950 -50. Некои америкнаски истражувања од 1997, покажуваат дека меѓу 57 и 61% од хомосексуалците практикуваат анален секс. Останатите 39-43% од оваа популација практикувала само орален секс и останатите видови на сексуално задоволување.
Сега објасни ми, што ненормално и гнасно прават хомосексуалците, што не прават стрејтерите?
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Ако сакаат и имаат добар организатор и заштита, ќе има. Ти гарантирам.



Мислам дека сите ќе бидат со бунди. И да си геј, сепак розова танга во очи зима? Не верувам. Плус поентата е да си се изјаснат со зборови, а не со тресење задници у розова танга.



Штета за Шамбала немам информации. Може таму прв пат се јавиле транците.



Добро бе, кој е Коче? Еднаш да се јави тука да ги потврди изјавиве више ....

Патем LOL за вишфул тинкинг :smeshko:



Секако дека е релевантно. На шалтер не те мерат со поглед како ти стои блуза од сите можни агли, колку ти се познава торзото, дали ти е раскопчана блузата и те зјапаат во гради, и уште поважно, не те зјапаат во задник. Оди во теретана и сам види (ако не осетиш попрво ... :tapp:).



Не претерав јас. Ова треба да им го кажеш на оние што сеат омраза цела тема, а ништо друго паметно не кажаа.



Има врска со тоа што многу луѓе велат дека е "неприродно". И тоа како е природно.



Во ред. Еден од цело Скопје. Имаш, право, погрешен човек прашувам. Јас од друга страна го практикувам истото бидејќи мислам дека баш спротивно, не е детски, туку одлика на возрасен маж кој сака да си прјде едно убаво попладне со саканата личност во парк, плоштад, некој кафич итн.

Не гледам зошто сите не би имале такви права. За тие кои тоа го сакаат зборам.



И што дека пола факс биле геј кај тебе? Па и кај мене на факултет има 5 гејци само во мојата група, зошто не се out а? Си се запрашал? Зошто се приморани да лажат за сексуалната определба? Дека се straight? Ако случајно се доведени во таква ситуација.

Навлезени во субверзивни акции? Во секој аспект? Може да ми појасниш?

Како што реков, ако се толку моќни, и навистина способни да направат промена во начинот на третирање на гејците (во Бугарија 5-6 министри?) до сега ќе беше направено. реалноста е дека нема никаков прогрес. Земја во која најзагрозени се правата на гејците е во Србија. Хрватска е малку поопуштена на тоа прашање ама и таму се покажува суровост во секој геј случај. Во Бугарија се уште има дискриминација. Јас не знам каде во Бугарија ти си бил, ама Во Софија и Благоевград нема такво нешто како гејец со права. Освен ако пак не ми збориш за елитни геј господа, тоа е веќе друго.

Моќно геј лоби, како не! Затоа сме дојдени до степен каде се организираат протести за права нели? Бидејќи се им е овозможено .... Не ме смеј те молам ...:pos2:
А ти што си го замараш мозокот си гејовите?
Ај, ние вернициве од "обврска" кон Бог... Ама ти пак, интелегентен дечко...
 
P

Princ

Гостин
што ненормално и гнасно прават хомосексуалците, што не прават стрејтерите?
Тоа што имаат секс со некој од нивниот пол?
Тоа што мораат да парадираат за да го искажат она наведеното во првата точка?

Има многу гнасурии...
 
O

Out Boy

Гостин
Vidi sega gej histijani? nemate ni poim sto znaci hristijanin!
Да бе, имаме поим што е христијанин.
Еве, Павле наречениот апостол, бил арачлија за Римјаните. Тепал, колел, убивал. На крај го швркнала психата и се покајал и станал христијанин.

Па да ми платите не ви идам во црква, море!!! Срам за човештвото е тоа што го направила вашата сакана Црква.
 
P

Princ

Гостин
Едно прашање: Дали ако сака "детето" да има врска со "педофилот" тоа е легално?
Во моментов, е нелегално, макар и доколку детето сакало да има однос со возрасниот.
Но, се работи на промена на таа регулатива.
Имено, за некои 5-10 години секој родител ќе има право (и обврска, инаку детето ќе стане шупелка) да легне (во сексуална смисла) со своето дете.
И секое дете ќе има право да си одбере возрасен партнер, од семејството или надвор од него.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom