Како верници да се спротивставиме на геј парадата во Скопје

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Само Бог може да каже што е добро, а што е зло.
Смртниот човек е само трева која утре нема да ја има.
Ако не постои Бог кој е вечен нема апсолутна вистина ако нема апсолутна вистина се е релативно ако се е релативно тогаш и јас сум во право и ти си во право ако и двајцата сме во право тоа е парадокс што значи дека муабетот и докажувањата ни се залудни и без поента.
Мислев дека Библијата како Божји збор по ова прашање(темата) е јасна?!
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Неможев, да се воздржам со коментар на темава

„ХАХАХАХХАХАХАХАХАХХАХАХА!!!“

Добро бе, дали навистина постојат вакви умови во Македонија.

„Религиозните фанатаци“ ќе одат да тепаат група педерчиња на плоштад!

Ахбре Македонче бе!

Не дека ја оправдувам хомосексуалноста, ама револт ќе покажувате со тепање, религиозни „мотиви“ и глупости?!

ЕДНО АМА САМО ЕДНО конкретно и издржано мислење да ми дадете зошто имате право да одите и да ги плукате педерите на плоштад на верска основа!
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.182
Поени од реакции
4.822
Одличен пример за религиозен христијанин кој ги сака луѓето какви и да се и е пример за пацифизам, доброделие, човекољубие и опростување на неправдите и гревовите во целиот свет. Амин.
Кај пишува дека сум христијанин или муслиман?
Ниту се заканив со тепање ни фатив некого за гуша.
Едноставно велам дека нема да има парада затоа што нема кој да излези на неа.
Освен ако не дојдат од странство...
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Jas smetam deka crkvite vo Makedonija treba da reagiraat da go podignat svojot glas protiv ovaa izvrtena i perverzna pojava. Nema potreba da vi propovedam i da vi drzam predavanja, bidejki veruvam deka i samite dobro ja poznavate Biblijata. Samo ke naglasam deka i samata Biblija uci deka nie ja imame odgovornosta da go predupredime ovoj svet za grevot. Vo kn.Jezekil, Bog veli: "tebe te postavuvam za strazar na mojot narod".
Isus, vo Noviot Zavet, veli deka nie sme solta na svetot. Shto ke se sluci ako solta oblutavi. Mozebi ponekogas ke se custvuvame kako "glas vo pustinata" (kako shto bese Jovan Krstitel), no smetam deka sepak toa ne treba da ne obeshrabi i da ne spreci da "vikame". Ako me prasuvate po kakov nacin, jas smetam deka treba da se iskoristi sekoj nenasilen metod.
Kazete mi sto mislite vie?
Ne velam moze li da napravime nesto... tuku velam: Sto da napravime?
Samo sakam da ve potsetam sto mi bese ideata! A ne da izvrtuvate! Jas predloziv nenasilen nacin! Vi pocrtav za da citate poubavo!
I ke recam, sekoj vistinski sledbenik na Hristos bi se sprotivstavil na ovaa pojava, nema da e ramnodusen, ama nema da tepa i koli!

Само Бог може да каже што е добро, а што е зло.
Смртниот човек е само трева која утре нема да ја има.
Ако не постои Бог кој е вечен нема апсолутна вистина ако нема апсолутна вистина се е релативно ако се е релативно тогаш и јас сум во право и ти си во право ако и двајцата сме во право тоа е парадокс што значи дека муабетот и докажувањата ни се залудни и без поента.
Pa da se soglasuvam! Ama Bog i kazal sto e dobro a sto zlo!
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Koi se tie prava vi se molam? Do tolku ni stana svetot izvitoperen sto ne se znae veke nisto... Nema da mi e cudno ako skoro i pedofilite pocnat da gi baraat nivnite seksualni prava... spored vas treba site da si kutime i da se pravime budali, te demokratija e... kakva demokratija toa e anarhija bre luge...
Sto me zasegalo mene/tebe? Pa kako ne?!Sto moze treba da pocneme da si gi vospituvame decata deka i homoseksualnosta e vo red. normalna, moze da izbere?!I moze uste preporaka treba da mu dademe da odi na gej paradata? Vie vasite deca taka gi vospituvate (ke vospituvate)? Ili se e ok, za drugite, ama Bog da go cuva mojto dete!
Vi se molam ne bidete pristrasni!
Ne mi e idejata da se tepaat tie luge! Toa nema da im pomogne!A ni pa lekar zasto ne se za na lekar! No, da se najde nacin da im se pomogne da izlezat od toa, a ne da gi tapkame i da im velime OK e, normalno e da si takov!
Не ми персирај моља ти се, копиљ сум од 20 години. :)
Инаку, јас мислам дека како што ти и девојка ти/жена ти имате право да се пољубите на улица, така и педерите имаат право да го истото сторат. Ова со педофиливе, аман сто пати кажавме дека педерите свесно се сакаат и шта ти ја знам таму што прават, а педофилите повредуваат туѓо право на детство.
Леле ова колку интересно ми паднаааа! Демек сега не може да избере? Треба да го учиш?Хомосексуалноста НЕ СЕ УЧИ. Со хомосексуалноста СЕ РАЃАШ. Џабе ти е тебе да правиш репресија врз детето, ако си има внатрешни предиспозиции и желба да си биде педер. И шо, помалце ќе го сакаш? Нема да ти е син?
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Po stoti pat ke kazam nikoj ne povikuva na tepanje homoseksualci!
Ај не ми се дери. :pos:

Ок. Противпротести на протести на хомосексулците (значи не е парада и тие што ке излезат ке бидат облечени како сите други и ке си носат пароли и ке протестираат заедно со Ромите, инвалидите и другите класи на луѓе кои се чувствуваат подредено кога е во прашање толерантноста во нашево општество а не нивното присуство во системот на државата како обични граѓани) Значи самите викаат дека се им е добро освен што нема толерантност. А тоа е човечки да се бара зашто и човечки е и да се заслужи да добиеш толерантност од другите. Одамна помина кога хомосексуалноста се сметаше за умствена болест и сега е определба на луѓето и како таква и да ти смета треба да се толерира зашто во живееме во свет во кој нема време за омраза меѓу луѓето за такви проблеми. Мене хомосексуалноста ми е одвратна но на нив очигледно не им е али не им се противам на тоа зашто тоа е нивна работа.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.182
Поени од реакции
4.822
Едно прашање: Дали ако сака "детето" да има врска со "педофилот" тоа е легално?
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Jas smetam deka crkvite vo Makedonija treba da reagiraat da go podignat svojot glas protiv ovaa izvrtena i perverzna pojava. Nema potreba da vi propovedam i da vi drzam predavanja, bidejki veruvam deka i samite dobro ja poznavate Biblijata. Samo ke naglasam deka i samata Biblija uci deka nie ja imame odgovornosta da go predupredime ovoj svet za grevot. Vo kn.Jezekil, Bog veli: "tebe te postavuvam za strazar na mojot narod".
Isus, vo Noviot Zavet, veli deka nie sme solta na svetot. Shto ke se sluci ako solta oblutavi. Mozebi ponekogas ke se custvuvame kako "glas vo pustinata" (kako shto bese Jovan Krstitel), no smetam deka sepak toa ne treba da ne obeshrabi i da ne spreci da "vikame". Ako me prasuvate po kakov nacin, jas smetam deka treba da se iskoristi sekoj nenasilen metod.
Kazete mi sto mislite vie?
Ne velam moze li da napravime nesto... tuku velam: Sto da napravime?

A zasto ne baras isto pomos i od islamska zaednica ?
Dodeka i tie se vernici.
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Не ми персирај моља ти се, копиљ сум од 20 години. :)
Инаку, јас мислам дека како што ти и девојка ти/жена ти имате право да се пољубите на улица, така и педерите имаат право да го истото сторат. Ова со педофиливе, аман сто пати кажавме дека педерите свесно се сакаат и шта ти ја знам таму што прават, а педофилите повредуваат туѓо право на детство.
Леле ова колку интересно ми паднаааа! Демек сега не може да избере? Треба да го учиш?Хомосексуалноста НЕ СЕ УЧИ. Со хомосексуалноста СЕ РАЃАШ. Џабе ти е тебе да правиш репресија врз детето, ако си има внатрешни предиспозиции и желба да си биде педер. И шо, помалце ќе го сакаш? Нема да ти е син?
Ne te persiram decko... se obrakam na site so tvojot um! :)
Sakanje?! Ma daj ti se molam, ne stavajte takov svet zbor, "sakanje" i "ljubov" vo takvi izopereni nesta! Nema vrska ljubovta tuka!
Ne se ragas be dete! Ne se ni poboluvas od "homoseksualna" bolest! Tuku nekako na nekoj nacin pagas vo racete na onaj, nekev da go spomnam ama ete morav, koj go izvetoperuva tvoeto ja i koj si i sto si!
Imav eden slucaj eden decko mi pobara pomos... Rece homoseksualec sum, ama nekam da sum toa! Od kako znam za sebe sum toa! Rece, taka Bog me sozdal! Ne mu rekov ne te sozdal Bog...i deteto sakase pomos... i vospostvivme kako stanal homo...(Ne sakam ovde detalno da zboruvam, oti do sabale ke treba da se raspravam). Krajot samo: bese osloboden od toa, stana normalen i se OZENI!
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Леле:pos2:. Не можаааааааааам:pos2:. Ама ако се ожени не значи дека не е педер! Има женети педери! Со деца! Гет ит? Околината ги натерала да се оженат!
П.С. Женско сум. Се` уште.
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.540
Поени од реакции
33.746
Едно прашање: Дали ако сака "детето" да има врска со "педофилот" тоа е легално?
Поглуп пат за постигање поента, амин.
Затоа родителите се одговорини за акциите на децата до 18.
До 18 не е свесно што сака. После да, но после 18 не е дете.
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
A zasto ne baras isto pomos i od slamska zaednica ?
Dodeka i tie se vernici.
Pa sto znam, se mislev dali da se obratam i do muslimani i hristijani! I imav namera! Duri i ocekuvav deka nekoj ke se javi od muslimanite za sorabotka, da recam! Ama nekako vo uvodot taka spontano se obrativ samo kon hristijanite...
Ete, znam deka i kuranot e protiv ova... da se soedinime site protiv vakvite izvitopereni pojavi??

Леле:pos2:. Не можаааааааааам:pos2:. Ама ако се ожени не значи дека не е педер! Има женети педери! Со деца! Гет ит? Околината ги натерала да се оженат!
П.С. Женско сум. Се` уште.
Ok... izvini...
pa ne e veke peder! I ete mi go vleces jazikot, bese demoniziran a koga izleze necistiot duh, stana normalen.
 
O

Out Boy

Гостин
Koi se tie prava vi se molam? Do tolku ni stana svetot izvitoperen sto ne se znae veke nisto... Nema da mi e cudno ako skoro i pedofilite pocnat da gi baraat nivnite seksualni prava... spored vas treba site da si kutime i da se pravime budali, te demokratija e... kakva demokratija toa e anarhija bre luge...
Sto me zasegalo mene/tebe? Pa kako ne?!Sto moze treba da pocneme da si gi vospituvame decata deka i homoseksualnosta e vo red. normalna, moze da izbere?!I moze uste preporaka treba da mu dademe da odi na gej paradata? Vie vasite deca taka gi vospituvate (ke vospituvate)? Ili se e ok, za drugite, ama Bog da go cuva mojto dete!
Vi se molam ne bidete pristrasni!
Ne mi e idejata da se tepaat tie luge! Toa nema da im pomogne!A ni pa lekar zasto ne se za na lekar! No, da se najde nacin da im se pomogne da izlezat od toa, a ne da gi tapkame i da im velime OK e, normalno e da si takov!
Се во светот си е подредено во совршена хармонија: луѓе, останати животни, растенија, ниски форми на живот.

Од сите овие, само првите имаат проблеми: религиски, политички, економски... Религиите и партиите прават раздор, капитализмот ги цеди луѓето, 20% од популацијата, поседува 80% од материјалните богатства. Популацијата се коти како глувци, од 2 милијарди во 1900 година, стигнавме на 7. 350% пораст на населението за 100 години? 100!!!!! Водата ја испозагадивме, наскоро ќе нема за пиење, ќе се купува по цена на златото. 2 милијарди луѓе гладуваат секојдневно. Во 1974 американските структури го пуштија ХИВ-от, првин меѓу њујоршките хомичи, потоа и меѓу Африканците од централна Африка...

Ама никој не го гледа тоа бре. Сите рипнале “Што ако сите станат педери, леле леле...“ Како хомосексуалноста да ја измислил некој во Холивуд.

Алооо, луѓе, разбудете се! До кога ќе дозволувате властодршците да ви ги полнат главите со национализам и омраза? До кога ќе ви го спинуваат животот? До кога вниманието ќе ви го префрлаат на погрешно место, за да не ги забележувате вистинските проблеми?

Кој вели да молчите???
Што не излезете кога протестираат млекарите?
Каде сте кога протестираа стечајците?
Зошто никој не ги поддржа средношколците?

Не ве интересирало тоа? Што гомила народ нема што да јаде, што образовниот систем тоне, што државата ни се федерализира???

Ама и тоа како ве интересира да излезете на контрапротести против геј-парада. Кај бевте вие истите кога вашиот водач се расправаше со хипотеки, меркаше грчки шверцувани икони, кај гледате кога ќе помине низ Скопјево со неговото скромно количе???

_____________________
Да, хомосексуалноста е во ред.
Тоа не е нешто што може да се избере (освен кај бисексуалците).
Исто како што вие не сте избрале да бидете стрејт.
И вие ќе бидете тие кои ќе имаат проблеми со хомосексуалците ако не им кажете на вашите деца дека постојат и хомосексуалци, кои се исти како другите луѓе.

Вие и вашите деца ќе имаат проблеми, оти хомосексуалците немаат проблеми со вашата сексуална ориентација. Нив не ги засега со кого делите постела, се додека тоа остане меѓу 4 ѕида.
_____________________
Не биле здрави, ама не биле ни за на лекар.
За каде се?
Да се најдел модус да им се помогне да излезат од тоа.. таквото.. педерството.

Ајт... вие продолжете да си дебатирате.
Ја ојдов да си го живеам животот.
Немам намера да арчам скапоцено време прашувајќи некој друг дали смеам или не смеам да живеам.

Sakanje?! Ma daj ti se molam, ne stavajte takov svet zbor, "sakanje" i "ljubov" vo takvi izopereni nesta! Nema vrska ljubovta tuka!
Ne se ragas be dete! Ne se ni poboluvas od "homoseksualna" bolest! Tuku nekako na nekoj nacin pagas vo racete na onaj, nekev da go spomnam ama ete morav, koj go izvetoperuva tvoeto ja i koj si i sto si!
Imav eden slucaj eden decko mi pobara pomos... Rece homoseksualec sum, ama nekam da sum toa! Od kako znam za sebe sum toa! Rece, taka Bog me sozdal! Ne mu rekov ne te sozdal Bog...i deteto sakase pomos... i vospostvivme kako stanal homo...(Ne sakam ovde detalno da zboruvam, oti do sabale ke treba da se raspravam). Krajot samo: bese osloboden od toa, stana normalen i se OZENI!
:pos2:
Аааа што е ова што читам? Ме поболе стомаков од смеење брееее... Не сте нормални :pos: Абре деби, ти поп си или бајач некој? Да не одвратуваш вода? Гасиш жарче? :vozbud:

И како станал хомо бе? Ај те молам накратко, имај милост. Еве, и ја ти барам помош. Вака јавно може да збориме, па со твојот пресветол муабет, може да инспирираш еден куп хомичи да побараат помош (лекарска не е, ама еве да видиме ти каква нудиш). Се согласувам и хипноза да е :pos2:

И да те прашам: знаеш ти колку хомосексуалци се женети, легнуваат со жената додека у глава си прават филм со колегата од работа? Тоа ослободување од педерството е? :pos2:

Хахахаха, те молам имај милост кога пишуваш вакви работи.
Ќе ми пукнат стомачниве :pos2:
 
S

smart ass

Гостин
Ма нема да има парада....АМАН веќе...нема доволно гејови за квотата да се пополни,значи ќе треба ерван да ја притисне владата да објави во фајненшл тајмс и катимерини тендер за увоз на гејови....гарант од грција и шведска ќе дојдат.

Тоа е единствен начин,инаку само коче и ерван...ехееее после парадата......:pos2:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Jas smetam deka crkvite vo Makedonija treba da reagiraat da go podignat svojot glas protiv ovaa izvrtena i perverzna pojava. Nema potreba da vi propovedam i da vi drzam predavanja, bidejki veruvam deka i samite dobro ja poznavate Biblijata. Samo ke naglasam deka i samata Biblija uci deka nie ja imame odgovornosta da go predupredime ovoj svet za grevot. Vo kn.Jezekil, Bog veli: "tebe te postavuvam za strazar na mojot narod".
Isus, vo Noviot Zavet, veli deka nie sme solta na svetot. Shto ke se sluci ako solta oblutavi. Mozebi ponekogas ke se custvuvame kako "glas vo pustinata" (kako shto bese Jovan Krstitel), no smetam deka sepak toa ne treba da ne obeshrabi i da ne spreci da "vikame". Ako me prasuvate po kakov nacin, jas smetam deka treba da se iskoristi sekoj nenasilen metod.
Kazete mi sto mislite vie?
Ne velam moze li da napravime nesto... tuku velam: Sto da napravime?
Деби, хомосексуалноста е духовна деформација со која е подобро човекот воопшто да не се занимава!

Гледајси ги своите дечиња и воспитувај ги во здравата наука по која одиш ти и твојата Духовна фамилија, а за хомосексуалците имај само молитва кон БОГА да им ги отвори срцата и очите и со тоа да ги сочува од болките на патот по кои одат!


Краток одговор на твоето прашање: Молитва!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom