Како верници да се спротивставиме на геј парадата во Скопје

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Jas smetam deka crkvite vo Makedonija treba da reagiraat da go podignat svojot glas protiv ovaa izvrtena i perverzna pojava. Nema potreba da vi propovedam i da vi drzam predavanja, bidejki veruvam deka i samite dobro ja poznavate Biblijata. Samo ke naglasam deka i samata Biblija uci deka nie ja imame odgovornosta da go predupredime ovoj svet za grevot. Vo kn.Jezekil, Bog veli: "tebe te postavuvam za strazar na mojot narod".
Isus, vo Noviot Zavet, veli deka nie sme solta na svetot. Shto ke se sluci ako solta oblutavi. Mozebi ponekogas ke se custvuvame kako "glas vo pustinata" (kako shto bese Jovan Krstitel), no smetam deka sepak toa ne treba da ne obeshrabi i da ne spreci da "vikame". Ako me prasuvate po kakov nacin, jas smetam deka treba da se iskoristi sekoj nenasilen metod.
Kazete mi sto mislite vie?
Ne velam moze li da napravime nesto... tuku velam: Sto da napravime?
 
?

..........

Гостин
Па соберетесе и кој ке фатите ставетего на клада запалетего:tapp:
 
O

Out Boy

Гостин
Е вака, чедо божјо, еве што да направите:
Онака со ладна глава да проверите кој се’ учествувал во склепувањето на писулчињата кои некои ја нарекуваат Библија. Малку, ама ептен малку, да разберете дека еден куп од нив биле убијци и инцестни суштества, кои некој се дрзнал да ги нарече апостоли заради тоа што се покајале :tapp:

Читни нешто за животот на Павле т.н. апостол.
Па дај ми цитат од Библијата (ако воопшто си ја студирал) каде Исус е против хомосексуалност.
Па дај на крај да видиме кои се тие што пукаат против хомичите во Библијата. Да ја видиме нивната веродостојност, да видиме зошто Светиот дух бил само нивна привилегија, па да збориме после.

И да: ќе дискутирам за Црквата ви кога на нејзино чело ќе застане човек од вера, а не бизнисмен со хотели под хипотека.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Па дај ми цитат од Библијата (ако воопшто си ја студирал) каде Исус е против хомосексуалност.
И каде е против педофилија
И каде е против зоофилија
И каде е против некрофилија
И каде е против дрога
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Е вака, чедо божјо, еве што да направите:
Онака со ладна глава да проверите кој се’ учествувал во склепувањето на писулчињата кои некои ја нарекуваат Библија. Малку, ама ептен малку, да разберете дека еден куп од нив биле убијци и инцестни суштества, кои некој се дрзнал да ги нарече апостоли заради тоа што се покајале :tapp:

И да: ќе дискутирам за Црквата ви кога на нејзино чело ќе застане човек од вера, а не бизнисмен со хотели под хипотека.
:toe:
Токму така

глупост од тема ..
како верниците да се спротивставеле ...

Да се отворат теми и за:
а како неверниците?
а како муслиманите
а како будистите
:tapp:

и еве јас како неверник смеам ли да дојдам на протест со верници ... или секој во посебна група ќе биде :tapp:

:tv:
 
O

Out Boy

Гостин
И каде е против педофилија
И каде е против зоофилија
И каде е против некрофилија
И каде е против дрога
А така, браво Лет.
И каде е против педофилија
И каде е против зоофилија
И каде е против некрофилија
И каде е против дрога.

Си има наука за тоа. Етика се вика.

Ако Вашиот господ не ве поучил дека треба да бидете против ова погоре, ја ли да го правам тоа. Ама нејсе. Библијата е преокупирана со суштински теми, на пример убиства, инцестни затруднувања, неверства, па кои богатства верниците да ги принесуваат на посредниците, т.е. свештениците, па има еден куп авантури за прошетките на т.н. апостоли по Рим и Балканот...
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.540
Поени од реакции
33.746
Koлку сте контрадикторни. Верници па ќе ширете морал?
Нели Господ дал слободна волја. Кој шо сака да прави. Па ќе биде соодветно суден кога ќе му дојде време?
Па пак ќе прашам, шо ве боли вас, верниците, за хомосексуалноста, педофилиијата, зоофилијата, некрофилијата?
едит:текстот го модерирав малку..научи да се изразуваш без да бидеш безобразен..модераторот
 
O

Out Boy

Гостин
Па пак ќе прашам, шо ве боли вас, верниците, за хомосексуалноста, педофилиијата, зоофилијата, некрофилијата?
Абе сега... за верниците не знам,
ама знам шо ги боли свештениците, на пример, за педофилијата.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Koлку сте контрадикторни. Верници па ќе ширете морал?
Нели Господ дал слободна волја. Кој шо сака да прави. Па ќе биде соодветно суден кога ќе му дојде време?
Па пак ќе прашам, шо ве боли вас, верниците, за хомосексуалноста, педофилиијата, зоофилијата, некрофилијата?
точно така ..
нели горниот на крај ќе суди ..
кои сте Вие (деби и верниците) да судите ... гледајте си верата и библијата .. и надевајте се .. ете мики1 кажа ќе сте оделе у рај во кој немало ни животни ни растенија ... само луѓе лебдејќи во празен простор ... која досада еј :tv:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
И каде е против педофилија
И каде е против зоофилија
И каде е против некрофилија
И каде е против дрога
А така, браво Лет.
И каде е против педофилија
И каде е против зоофилија
И каде е против некрофилија
И каде е против дрога.

Си има наука за тоа. Етика се вика.

Ако Вашиот господ не ве поучил дека треба да бидете против ова погоре, ја ли да го правам тоа. Ама нејсе. Библијата е преокупирана со суштински теми, на пример убиства, инцестни затруднувања, неверства, па кои богатства верниците да ги принесуваат на посредниците, т.е. свештениците, па има еден куп авантури за прошетките на т.н. апостоли по Рим и Балканот...

let3+outboy=Marks+Darvin.

А бе во покултурни земји, би Ви следувала кривична за нарушување на авторските права....копи-пејст.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Библијата е преокупирана со суштински теми, на пример убиства, инцестни затруднувања, неверства, па кои богатства верниците да ги принесуваат на посредниците, т.е. свештениците, па има еден куп авантури за прошетките на т.н. апостоли по Рим и Балканот...
Има и за хомосексуалноста во Библијата
Забранета е
Грев е
Одвратна му е на Бога
 

Beowulf

Deep Fear
Член од
11 мај 2009
Мислења
362
Поени од реакции
35
Убаво рекол Исус во една прилика кога сакале луѓето да ја каменуваат проституката

Кој се смета за безгрешен нека каменува, другите да си одат!
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Koлку сте контрадикторни. Верници па ќе ширете морал?
Нели Господ дал слободна волја. Кој шо сака да прави. Па ќе биде соодветно суден кога ќе му дојде време?
Па пак ќе прашам, шо ве боли вас, верниците, за хомосексуалноста, педофилиијата, зоофилијата, некрофилијата?
едит:текстот го модерирав малку..научи да се изразуваш без да бидеш безобразен..модераторот
Инаку одговорот шо не боли го имаш во отварањето на темата..прочитај го првиот пост и цитатите..
 
O

Out Boy

Гостин
Има и за хомосексуалноста во Библијата
Забранета е
Грев е
Одвратна му е на Бога
Да бе, не викам ја дека нема.
Ама прашувам кој рекол дека е грев.
Исус не рекол, тоа сигурно.
Рекол некој кој се вадел на прикаската за “светиот дух“ (Holy ghost нели).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom