Бог не е креаторот на светот?

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Кој ги поставил природните закони?
Мултиверзумот.

Доколку постои Творец што мислиш како гледа на тебе, човек кој го негира неговото постоење?
Зошто не се појави да знаеме дека постои? Тогаш нема негирање. Ама Бог сака да си игра игри. Како што реков, мало дете со големо его.

Самиот Сатана никогаш не го довел во прашање постоњето на Творецот ниту ја довел во прашање Неговата сила и мудрост.
Не? А за што тогаш бил пратен во пеколот? Екскурзија? Сериозно ...

Ти обично смртно човече, прашинка која утре ќе ја нема се обидуваш да му пркосиш на Израелскиот Светец.
Ако утре ме нема, што се замара со мене и во што јас верувам? Има цел универзум на распологање.

Израелскиот Светец? Креаторот на цел универзум потекнува од Изреал ...

Не одговори на прашањето кое го поставив на другата тема.
Која е причината за генетската супериорност на Евреите?
Нема причина. Генетската супериорност е само во главите на луѓе како тебе. Научно - нема основа.

Пошто нели сами си измислиле Бог, сами си се шетале низ пустината 40 години, сами си измислувале закони, сами си се лажеле дека се Божји народ 1600 години.
И тоа ги прави различни од другите ....... на кој начин?

Бог направил од ништо нешто. Со биг бенгот од ништо настанало нешто ( море цела вселена :)). Добро. Не настанало од ништо али имало некои енергии кои незнам дали воопшто имаат маса, а ако имаат таа би била 0.000000000000000000000000000000000001 микрограма. Тоа кажува дека Бог е еднакво на енергија. Со експлозијата енергијата се состои во секоја 4естица од која е изградена вселената. Има право религијата кога ќе рече дека бог е во секој од нас и во се околу нас :toe:. Ја верувам во ова шо го кажав, не верувам во дедо со бела брада
Спојуваш елементи од Креационизам и Биг Бенг/Еволуција? :wink:

Основата на Интелигентен Дизајн подржувачите.

Sto zboruvas covece?????!!:vozbud:
Тоа што Исус го рекол. Да не се градат храмови (цкрви) во негово име.
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Мултиверзумот.



Зошто не се појави да знаеме дека постои? Тогаш нема негирање. Ама Бог сака да си игра игри. Како што реков, мало дете со големо его.



Не? А за што тогаш бил пратен во пеколот? Екскурзија? Сериозно ...



Ако утре ме нема, што се замара со мене и во што јас верувам? Има цел универзум на распологање.

Израелскиот Светец? Креаторот на цел универзум потекнува од Изреал ...



Нема причина. Генетската супериорност е само во главите на луѓе како тебе. Научно - нема основа.



И тоа ги прави различни од другите ....... на кој начин?



Спојуваш елементи од Креационизам и Биг Бенг/Еволуција? :wink:

Основата на Интелигентен Дизајн подржувачите.



Тоа што Исус го рекол. Да не се градат храмови (цкрви) во негово име.
Pa kade jas vo mojot post rekov za gradenje hram ili crkva! Zboruvav za raganjeto na crkvata! Za zivata crkva,zasto crkva ne znaci zgrada, hram, no sobir na luge! Crkva doaga od grckiot zbor "eklesija" sto znaci sobir na luge vo Bozjo ime!
Kako mozete da zboruvate za nekoi nesta sto ne vi se jasni i ne gi razbirate, i ne znaete za niv nisto?
Vi se molam! Jas nemam blaga veza, od anatomija i si priznavam za toa!Ili za kompjuteri... I sega da odam na toj potforum i da tresam zeleni! Vi se molam! Ke bidam mnogu pameten so samoto toa sto sum rekol nesto?
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Pa kade jas vo mojot post rekov za gradenje hram ili crkva! Zboruvav za raganjeto na crkvata! Za zivata crkva,zasto crkva ne znaci zgrada, hram, no sobir na luge! Crkva doaga od grckiot zbor "eklesija" sto znaci sobir na luge vo Bozjo ime!
Kako mozete da zboruvate za nekoi nesta sto ne vi se jasni i ne gi razbirate, i ne znaete za niv nisto?
Vi se molam! Jas nemam blaga veza, od anatomija i si priznavam za toa!Ili za kompjuteri... I sega da odam na toj potforum i da tresam zeleni! Vi se molam! Ke bidam mnogu pameten so samoto toa sto sum rekol nesto?
Исус не рекол да се градат цркви. Напротив, рекол да не се гради ништо, да не се чаталиш со верата и да си се молиш скришум, подалеку од очите на другите.
Од каде сеа цркви насекаде?
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Исус не рекол да се градат цркви. Напротив, рекол да не се гради ништо, да не се чаталиш со верата и да си се молиш скришум, подалеку од очите на другите.
Од каде сеа цркви насекаде?
Sto si sakate toa kazuvate...
Ne bese muabetot za crkvi=zgradi; tuku crkvata=narodot, vernite, hritijanstvoto
A pocnale da se gradat crkvi od potreba da se sobiraat vernite na edno mesto i da se poucuvaat, da delat gospodova spomen vecera...
Rekol Hristos da ne se molime "javno" t.e da ne se molime zaradi drugite da vidat kolku sme duhovni! No Isus rekol deka hramot se narekuva Dom na molitva. Koga se sobiraat na edno mesto vernite treba da se molat zaedno i toa ne e "molenje pred ocite na drugite".
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ne bese muabetot za crkvi=zgradi; tuku crkvata=narodot, vernite, hritijanstvoto
A pocnale da se gradat crkvi od potreba da se sobiraat vernite na edno mesto i da se poucuvaat, da delat gospodova spomen vecera...

Сепак со таа традиција, почнале да се градат религиозни храмови насекаде, и да се оди спротивно на зборовите на Исус. Очигледно за некои луѓе е дозволено да бираат кои зборови на Исус да ги следат а кои не.

Rekol Hristos da ne se molime "javno" t.e da ne se molime zaradi drugite da vidat kolku sme duhovni! No Isus rekol deka hramot se narekuva Dom na molitva. Koga se sobiraat na edno mesto vernite treba da se molat zaedno i toa ne e "molenje pred ocite na drugite".
Интересно. А атеистите имаат ли собирни места? Атеистички храмови можеби? Ова е исто како она за геј парадата. Зошто им е геј парада на гејците, а хетеросексуалците прават ли парада?

Еве ти сега и такво прашање - што ќе ви се храмови? Собирни места? Се собираат ли атеистите на такви места?

Pa kade jas vo mojot post rekov za gradenje hram ili crkva! Zboruvav za raganjeto na crkvata! Za zivata crkva,zasto crkva ne znaci zgrada, hram, no sobir na luge! Crkva doaga od grckiot zbor "eklesija" sto znaci sobir na luge vo Bozjo ime!
Kako mozete da zboruvate za nekoi nesta sto ne vi se jasni i ne gi razbirate, i ne znaete za niv nisto?
Vi se molam! Jas nemam blaga veza, od anatomija i si priznavam za toa!Ili za kompjuteri... I sega da odam na toj potforum i da tresam zeleni! Vi se molam! Ke bidam mnogu pameten so samoto toa sto sum rekol nesto?
ОК, во ред, ако тоа навистина беше тоа што го мислеше. Ама зошто не го кажа тоа во истите зборови? Не можам да нагаѓам што си мислел. Кај нас кога ќе се спомне црква се мисли на религиозен храм.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Sto si sakate toa kazuvate...
Ne bese muabetot za crkvi=zgradi; tuku crkvata=narodot, vernite, hritijanstvoto
A pocnale da se gradat crkvi od potreba da se sobiraat vernite na edno mesto i da se poucuvaat, da delat gospodova spomen vecera...
Rekol Hristos da ne se molime "javno" t.e da ne se molime zaradi drugite da vidat kolku sme duhovni! No Isus rekol deka hramot se narekuva Dom na molitva. Koga se sobiraat na edno mesto vernite treba da se molat zaedno i toa ne e "molenje pred ocite na drugite".
Не знам изгледа баш за што бил муабетот тогаш, но гледам за што е муабетот сега: Ако Исус викал „не градете храмови“, зошто тогаш сега на плоштад се спрема црква? Ако Исус викал „моли се сам, тивко, во себе“ зашто сега поповите урлаат и собираат пари за да се „молат“ во туѓо име?
Нели е ова сосем спротивно од она што Исус порачал?
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Не знам изгледа баш за што бил муабетот тогаш, но гледам за што е муабетот сега: Ако Исус викал „не градете храмови“, зошто тогаш сега на плоштад се спрема црква? Ако Исус викал „моли се сам, тивко, во себе“ зашто сега поповите урлаат и собираат пари за да се „молат“ во туѓо име?
Нели е ова сосем спротивно од она што Исус порачал?
Ма шузнае Исус шо е бизнис!
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Ма шузнае Исус шо е бизнис!
Исус поише по маркетингот бил, ама затоа сега неговите пуленчиња (читај евреи) ги собираат плодовите...

п.с да си знаете дека неам ништо против Исус, типот ми е идол на некој начин. Тежок преварант. Пола свет слепо му верува ... е за тоа треба да си уметник.
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
Спојуваш елементи од Креационизам и Биг Бенг/Еволуција? :wink:

Основата на Интелигентен Дизајн подржувачите.
па мислам дека пореално е то, токолку слепо верување дека постој некој во облаците:helou:
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Интересно. А атеистите имаат ли собирни места? Атеистички храмови можеби? Ова е исто како она за геј парадата. Зошто им е геј парада на гејците, а хетеросексуалците прават ли парада?

Еве ти сега и такво прашање - што ќе ви се храмови? Собирни места? Се собираат ли атеистите на такви места?



ОК, во ред, ако тоа навистина беше тоа што го мислеше. Ама зошто не го кажа тоа во истите зборови? Не можам да нагаѓам што си мислел. Кај нас кога ќе се спомне црква се мисли на религиозен храм.
Ne znam citas li sto ti pisuvaat drugite? I dali se citas sto pisuvas?
Crkvite se mesta kade se zbiraat vernite za da go Slavat i Obozavaat Boga, da se molat, poucuvaat od Zborot...
A toa tvoe prasanje e besmisleno! Kakvi besmisleni paraleli... navistina mesas babi zabi!
Pa jas napisav komentar na nesto porano... koj go sozdal hristijanstvoto... i ti se ubaci verojatno bez da procitas za sto se zboruva.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
па мислам дека пореално е то, токолку слепо верување дека постој некој во облаците:helou:
Се согласувам. Барем не си некој кој буквално ја сфаќа библијата збор до збор, и верува во тоа што го чита без разлика на се. Плус, додавашш а елементи од науките денес. Интересно. Не е баш Интелигентен Дизајн, дури боље од тоа ми е теоријава твоја.

Ne znam citas li sto ti pisuvaat drugite? I dali se citas sto pisuvas?
Crkvite se mesta kade se zbiraat vernite za da go Slavat i Obozavaat Boga, da se molat, poucuvaat od Zborot...
A toa tvoe prasanje e besmisleno! Kakvi besmisleni paraleli... navistina mesas babi zabi!
Pa jas napisav komentar na nesto porano... koj go sozdal hristijanstvoto... i ti se ubaci verojatno bez da procitas za sto se zboruva.
Како и ти, и твојот чопор, кога смешавте хомосексуалност, педофилија, и молим те .... канибализам. Се во една кошница.

Ако не гледаш сличност во тоа што го напишав, тоа е твој проблем, може имаш проблеми со перцепцијата, или сфаќањето на одредени работи, како и да е, во секој случај, примерот го дадов, важи прашањето се уште, ако немаш одговор, барем кажи, да знам да го барам одговорот на друго место од друг човек.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Crkvite se mesta kade se zbiraat vernite za da go Slavat i Obozavaat Boga, da se molat, poucuvaat od Zborot...
Нели Исус ви рече да не градите цркви? Зошто градите? Господ, отелотворен во Исус, ви рече да не градите цркви? Зошто не го слушате господ? Зошто градите цркви? Ви рече да не украсувате олтари. Да не се качувате на високо кога проповедате. Ви рече храмови да не градите и тајно да се молите, а со вера да не се расфрлате.

И што сега све ова? Како тоа верници, а олку непослушни?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Ne znam citas li sto ti pisuvaat drugite? I dali se citas sto pisuvas?
Crkvite se mesta kade se zbiraat vernite za da go Slavat i Obozavaat Boga, da se molat, poucuvaat od Zborot...
Црква во превод значи збир на луѓе, мене ме интересира каде е тој збир на луѓе кога во неделите црквите се празни ретко која литургија е посетувана од верниците.
Логично би било истите тие "верници" да бидат исклучени од црквата и избришани од архивите на МПЦ.
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
хммм ова со црквиве интересно ми е. Еве сеа си седам со библичево мое да ѕирнам дали стварно го рекол то ама малку иам мака со пронајдувањето али верувам дека го пишува. Ок. Ако не му требаат цркви и храмови, зошто ги избркал продавачите од храмот во Ерусалим? Цитирам : Потоа влезе во Храмот и почна да ги брка надвор продавачите велејќи им "Напишано е : Мојот дом треба да е дом за молитва"
А и сега пак верниците не го поштоваат Бог ко така. Кога да појдам в црква има некој да ми продава иконче, белезица, барде, тава, балон со хелиум, жими се има такви работи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom