iPhone vs Nokia N97

Член од
12 јануари 2009
Мислења
721
Поени од реакции
40
Епа вака ме интересира ваши мислења кој од овие два телефони е подобар затоа што сакам да земам мобилен а незнам кој од овие два.Со iPhone сум имал прилики да работам и многу ми се допаѓа екранот и брзината при прелистувањето на интернет додека со Nokia N97 сум немал прилика да работам инаку телефонот ми изгледа привлечно.Е сега тие што имаат Nokia N97 ако може да ми кажат нешто пововеке за овај елефонот и за брзината при прелистување на интернет исто така и за екранот и тачот на овај телефон.
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Ако си за Нокиа земи си N900.Е тоа е веќе нешто.А N97 ката не ја фалат баш.Имало некои багови во софтверот,а и хардверски била доста лошо изработена.Кога ќе се извлечи тастатурата одпозади излегува и цел флет што ги поврзува тастатурата и дисплејот и со најмало невнимание може да дојде до штета што ќе кошта многу пари.Ова е сето од тоа што имам читано,а дали навистина е така,кога ќе го осетам на рака ќе кажам.

Иначе ако си за пофенси телефон би ти го препорачал ајфонот.Го имам и сум максимално задоволен од софтверот што го нуди и апликациите кои што се стават,а што ги нема на билокој друг телефон.
 

zive_te

system a.d.m.i.n.........
Член од
9 април 2009
Мислења
386
Поени од реакции
4
XPERIA zemaj ti e boli i od dvata batali ova



 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Ако си за Нокиа земи си N900.Е тоа е веќе нешто.А N97 ката не ја фалат баш.Имало некои багови во софтверот,а и хардверски била доста лошо изработена.Кога ќе се извлечи тастатурата одпозади излегува и цел флет што ги поврзува тастатурата и дисплејот и со најмало невнимание може да дојде до штета што ќе кошта многу пари.Ова е сето од тоа што имам читано,а дали навистина е така,кога ќе го осетам на рака ќе кажам.
Сасвим тачно е ова погоре не е погодена N97 ... и јас имам ајфон и тачот е стварно најдобар без конкуренција, брзина исто итн итн ...
 

zive_te

system a.d.m.i.n.........
Член од
9 април 2009
Мислења
386
Поени од реакции
4
Си корител XPERIA? Ај спореди ја со овие два и кажи што е како е,па после кажувај вицеви :smir:
yeep podobar e
pojak hardver ima i od dvata ! pobrz procesor i t.n.
OS Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional CPU Qualcomm MSM 7200 528 MHz processorso najnovi abdejti na o.s. e super
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
yeep podobar e
pojak hardver ima i od dvata ! pobrz procesor i t.n.
Во што? Во бедниот оперативен систем? Во ужасно спорото отварање на апликациите и ромовите? Ау да,блиц има,ќе забораев :pos2:
 

bama

† Револуционер †
Член од
1 февруари 2007
Мислења
2.040
Поени од реакции
362
NOKIA СИ Е NOKIA : )
 

zive_te

system a.d.m.i.n.........
Член од
9 април 2009
Мислења
386
Поени од реакции
4
yeep podobar e
pojak hardver ima i od dvata ! pobrz procesor i t.n.
OS Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional CPU Qualcomm MSM 7200 528 MHz processor 256 MB RAM, so najnovi abdejti na o.s. najbrz e

Nokia N97

OS Symbian OS v9.4, Series 60 rel. 5 CPU ARM 11 434 MHz processor
128 MB RAM

Apple iPhone 3G

OS iPhone OS (based on Mac OS) CPU ARM 11 412 MHz, PowerVR MBX-Lite graphics
128 MB RAM


treba li povece argumenti
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
yeep podobar e
pojak hardver ima i od dvata ! pobrz procesor i t.n.
OS Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional CPU Qualcomm MSM 7200 528 MHz processor 256 MB RAM, so najnovi abdejti na o.s. najbrz e

Nokia N97

OS Symbian OS v9.4, Series 60 rel. 5 CPU ARM 11 434 MHz processor
128 MB RAM

Apple iPhone 3G

OS iPhone OS (based on Mac OS) CPU ARM 11 412 MHz, PowerVR MBX-Lite graphics
128 MB RAM


treba li povece argumenti
Бројките не значат АМА БАШ НИШТО.

Изгледа многу седиш на гсмарена. Земи малце обработи го практичниот дел. Направи споредба во практика па ќе ти стане се појасно ;)

Колку за инфо,имав понуда да се менувам икспериа за ајфонот.Кога го зедов да го разбаратам,се шокирав.Од првиот момент! За натаму не сакам ни да зборувам,ќе повратев :kesa:
 

zive_te

system a.d.m.i.n.........
Член од
9 април 2009
Мислења
386
Поени од реакции
4
pa vidi vaka xperia ne e obicen fon tuku prav pda e i valda e slozeno toa za tebe pa zatoa taka ti izgledal

stvar ukusa so bi rekol torte :toe: ajde cao
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Поправете ... не е WS туку V.S.

и у право е за брзината ... процесорот ако е јак виндоусот е спор
Да не идеме у офф темава е за N97 или iPhone КРАЈ
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
XPERIA zemaj ti e boli i od dvata batali ova
По промашен телефон од кспериата нема. Премногу лошо се покажа, многу сложен и комплициран за работа. Немој само да ми речеш не е за секој таков телефон!!! Сум ги користел сите популарни ХТЦ што биле со виндоус мобајл, и сите се стремат кон што поедноставен интерфејс. Кај кспериата тоа им е најголем промашај. Премногу работи на толку мал екран, непрегледно, непрактично. Ме мрзи понатака да објаснувам треба да се пакувам, ако сакаш ќе дебатираме и понатака, али џабе кога ти си убеден дека твојот телефон е најдобар.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
По промашен телефон од кспериата нема. Премногу лошо се покажа, многу сложен и комплициран за работа. Немој само да ми речеш не е за секој таков телефон!!! Сум ги користел сите популарни ХТЦ што биле со виндоус мобајл, и сите се стремат кон што поедноставен интерфејс. Кај кспериата тоа им е најголем промашај. Премногу работи на толку мал екран, непрегледно, непрактично. Ме мрзи понатака да објаснувам треба да се пакувам, ако сакаш ќе дебатираме и понатака, али џабе кога ти си убеден дека твојот телефон е најдобар.
Не е негов ... он е сони ериксон фан и не признава ништо друго освен сони ериксон :vozbud: не се љути ама така е :smir:
 

zive_te

system a.d.m.i.n.........
Член од
9 април 2009
Мислења
386
Поени од реакции
4
iPhone vs Nokia N97
nekako kako nokiava da e boli cela tastatura 5mp kam ima a ajshitot toa go nema i t.n.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom