iPhone vs Nokia N97

Член од
18 февруари 2007
Мислења
69
Поени од реакции
2
Зедов N97 пред 4-5 месеци, и бев тотално разочаран, ке го сменев за iphone 3G 8 Gb без никаква доплата и ке изгубев 200 евра, ама излезе нов firmware за N97 и сите нокии и телефонот го средија во сите багови и во тотално ама се... Се чека уште еден апдејт за да се среди и камерата. Ако во моментов купувам телефон или ќе го чекам Google Nexus One или пак ке земам N97 и покрај iphone 3Gs и покрај HTC-HD2. Позрав! Ако уште немашкупено телефон земај N97!
 
Член од
30 јуни 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
a be da se cudis, i da ne znajs so da zias... sea iphone-to ima boli apps, ali pak voa n97 ima boli kamera i tastatura ...i sea kazi

--- надополнето ---

da de...ali pak voa aplikaciive mi se ubavi od iphone-to a takvi u n97 nema toa me ....razocaruva.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Според мене, iPhone 3GS.

Еве ги клучните аргументи зошто:

- Nokia N97 и iPhone имаат дисплеи со иста големина, но со сосема рaзлична технологија. Nokia N97 има резистив диплеј, iPhone има капацитативен. Самото ова кажува се за тач искуството додека го користите корисничкиот интерфејс. На iPhone се се одвива без никаков напор, помазно и попрецизно, додека на Nokia N97 треба да употребувате притисок со прстите врз дисплејот. Едноставно, напорно е.

- Целата конструкција (куќиштето) на Nokia N97 личи некако ефтино. Посебно задната страна. Ова не би било ништо страшно, доколку не се работи за уред кој во ценовен ранг е меѓу најскапите. Кога телефонот ќе го земете во рака, делува некако шупливо, крцкаво и празно. Ваков high-end уред заслужува поквалитетни материјали за изработка.

- iPhone 3GS е побрз телефон. Има побрз процесор и двојно повеќе RAM.

- iPhone има далеку подобар и побрз интернет прелистувач. Интернет прелистувачот на Noka N97 e просечен. Луѓето кои често користат мобилно сурфање треба да го имаат ова во предвид.

Nokia N97 има и некои ситни предности, како на пример подобра камера (5 мегапиксели со Карл Цајс леќа, која снима видео во повисока резолуција), QWERTY тастатура, има FM радио... но сепак - генерално гледано iPhone 3GS е подобар уред.
 

Necrophilia

Find Beautiful Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Дефинитивно iPhone 3gs од оваа класа на телефони, мислам дека веќе ни ејпл нема да направат телефон каков што е 3Gs-от. Моментално користам 4g - освен на лик што е убав, ништо друго посебно за парите.

додека најзадоволен од 3 generation телефоните сум од HTC Hero, Desire и 3Gs :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
iPhone 3GS.

Моментално користам Nokia E71, но сум имал прилика да работам и на N97, а сум имал и од првата генерација на iPhone.
Морам да кажам дека се „заебав“ што го шитнав iPhone-от и што верував дека Nokia напреднале во изминативе 2-3 години - но, Nokia дефинитивно не е телефон за луѓе што очекуваат нешто повеќе отколку обичен телефон. Да, интересен е првиот месец, но после тоа добиваш желба да го искршиш од земја затоа што софтверот почнува да кочи (особено по прекинување на повик) и затоа што нема ниту една асална бесплатна апликација на Ovistore (дури и тие што се плаќаат се тапа)... Дисплејот на iPhone е неспоредлив со N97 или било кој друг телефон. Навигацијата исто така. Апликациите се буквално непресушни, лесно се наоѓаат и всушност има некои што може да бидат од голема корист.

Nokia-та ја заменувам за iPhone другата недела. Единствено ќе ми биде жал за Garmin навигацијата, затоа што таа е единствениот софтвер што функционира одлично на телефонот :)
 
Член од
1 септември 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
Дисплејот на iPhone е неспоредлив со N97 или било кој друг телефон. [/QUOTE]


Greska si druze... Displejot na IPhone pa i na noviot e vic vo sporedba so Super Amoled displejot na Samsung. Pobaraj na net sporedba pomegju IPhone i Samsunb Galaxy I9000 ili Samsung Wave.
Sent from my GT-I9000 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom