Музичка берза, инструменти, музичари, бендови...

Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Ако мислиш на sound card input (плавото) ондак не го плагнувам во тоа туку во розевото за микрофон што е. Така правам подолго време и супер вози:toe:
Со BASS гитара?? Чисто сумљам. Сум помислил на таа варијанта од женска банана 6.3мм да влезе во машка банана 3.5мм и тоа во влезот во микрофонот на звучната.

Претпоставувам дека мислиш за ова:



Доста опасно делува,не би пробал :smir:
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
64
Поени од реакции
1
Народе, кај се издаваат гаражи за свирење? Слушам у Карпош имало нешто на млечен, ако има некој број од тие гаражи или воопшто од некоја гаража пишете пп!

Со BASS гитара?? Чисто сумљам. Сум помислил на таа варијанта од женска банана 6.3мм да влезе во машка банана 3.5мм и тоа во влезот во микрофонот на звучната.

Претпоставувам дека мислиш за ова:



Доста опасно делува,не би пробал :smir:
Да, на тоа мислам. Едно време имав и кабелче специјално порачано со различни банани, ама многу беше квалитетно и се распадна. Не е многу опасна финта, мене ми функционира подолго време.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Едит: 4000 денари e од ова подоле не може...НАВАЛИ НАРОДЕЕЕЕЕ...
Еве и карактеристики...све живо и диво има:
Expression Pedal

6-Character Alpha Numberic Display

2 More Effects (YaYa & SynthTalk)

1/8 in. Stereo TRS Jam-A-Long input

Amp Modeling

Cabinet/Mic Modeling

Pickup Modeling

12 Effects At Once

Fully Programmable

24-bit A/D D/A

Rhythm Trainer 30 patterns

Stereo Output

Chromatic Tuner

40 User/40 Factory Memories

Effects
Amp Modeling, Acoustic Modeling, Compression, Wah, Pickup Modeling, Cabinet Modeling, Mic Placement Modeling, 3-Band EQ, Noise Gate, Auto Swell, Chorus, Flanger, Phaser, Tremolo, Panner, Vibrato, Rotary Speaker, YaYa, AutoYa, SynthTalk, Envelope Filter, Detuner, Pitch Shifter, Whammy, Digital Delay, Analog, Delay, Ping Pong Delay
Technical Info
Guitar Input: 1/4" Mono

Output: 1/4" Stereo TRS

Headphone: 1/8" Stereo TRS

Jam-a-Long: 1/8" Stereo TRS

A/D Converter: 24-bit Delta Sigma

D/A Converter: 24-bit

Simultaneous effects: Up to 12

Rhythm Trainer: 30 Patterns

Memory Capacity: 40 User/40 Factory

Dimensions (H x W x D): 2.25 x 10 x 8.5 in.

Unit Weight: 3.0 lbs.
Продадено...:smir:
 
Член од
27 јуни 2009
Мислења
13
Поени од реакции
1
Здраво
Ептен многу сакам да го имам клипот (почетокот) од серијата Едно Лето
што ја правеше Македонска Телвизија - Тв Скопје тогаш, се емитуваше на почетеокот на 80-тите
Музиката што свири ја испеа и Суперхикс
Дали некој можеби знае каде да го најдам клипот?
Исто така порано по детски емисии се емитуваше една песна
" Јас и ти јунаци во седмо три" Дали некој знае од кого е и каде можам да ја најдам, или пак некој дали ја има?
За една песна од String Forces заедно со пејачот од Мозаик имаше и спот се е митуваше некаде 2001 знам само дека започнуваше со еден интересен дел каде овој(пејачот од Мозаик) пее: Знам бе брате, знаме бе брате!
Дали знаете како се вика и дали некој го има спотот?
И една од најтешките песни да се најде: Симон Трпчевски на Златно Славејче со
Крај Една Воденичка!
Ја има ли воопшто некој?
Се надевам на вас за конечно некој да ми помогне
Поздрав
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Ми треба MIDI2USB адаптер ... користен или нов сеедно.
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
953
Поени од реакции
99
не не , арно го напишав 540 ... најдов на интернет спецификаци нешо, ова она, ама друго е ко ќе ти кажи некој шо имал контакт со него.
http://www.yamaha.com/yamahavgn/CDA/ContentDetail/ModelSeriesDetail.html?CNTID=1595

а в очи ми падна и уше едно синтисајзерче, така поефтино со солидна цена од 300€, Yamaha PSR E413

... уф не знам и јас шо да прам :)

Sve zavisi za so muzika kje go koristis, ako go koristis za turbo folk ili narodna mnuzika ne bi ti preporacal da kupuvas na novo klavijatura.. pa makar i 100 evra bila :) ... posto posle kje treba da go punish so boi, semplovi i slicno..
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
Sve zavisi za so muzika kje go koristis, ako go koristis za turbo folk ili narodna mnuzika ne bi ti preporacal da kupuvas na novo klavijatura.. pa makar i 100 evra bila :) ... posto posle kje treba da go punish so boi, semplovi i slicno..
епа не сум народњак :) али сакам да имам и по некоја народна на репертоар :). Значи некоја златна средина ми треба
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Prodavam Fender Squier vo dobra sostojba, kupen od Mimi Muzika star okolu 4 godini cena 8000 denari koj saka da go vidi da go cue nek pise PP ili mail..stefan_uzunoski@hotmail.com
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.909
Поени од реакции
1.551
Продавам тарабука, средна големина - поволно.
Тоа за лупање е напраено од ренген снимка, затоа што оргиналот ми се искина коа бев копиљ, али тоа се си влага у цената да не се секирате. Иако и со ренген снимкава е доста издржливо па може и на некој прослави (банкети&свадби) да ја носите. :toe:
 
Член од
7 јуни 2007
Мислења
106
Поени од реакции
26
Dajte mi ponudi za stalak za mikrofon i pesnarici, mikrofon shure (sm58, pg58, prologue itc..) i nekoja poevtina mikseta so jacina 2x300w..Izvinete za latinicava nemam instalirano makedonska poddrska..
 
Член од
6 септември 2009
Мислења
14
Поени од реакции
0
Штимање на бубњеви

Имам Premier set со два прелаза кои никако неможам да ги наштимам како што сакам. Ги има оригиналните Premier пластики, а на 12" том му фали долната пластика и држачот за пластиката (на старо ги купив..)
Ако знаете да штимате или ако познавате некој што штима бубњеви, пишете.
А ако има некаде на некој сервис да ги однесам би било уште поубаво.
Среќни празници на сите :smir:
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Темава ја лепам со темата ‘‘Музичка берза‘‘ дека таа е наменета токму за вакви работи:smir:
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Имам Premier set со два прелаза кои никако неможам да ги наштимам како што сакам. Ги има оригиналните Premier пластики, а на 12" том му фали долната пластика и држачот за пластиката (на старо ги купив..)
Ако знаете да штимате или ако познавате некој што штима бубњеви, пишете.
А ако има некаде на некој сервис да ги однесам би било уште поубаво.
Среќни празници на сите :smir:
Мислам дека има на You Tube како се штима бубањот, како шо запамтив од бубњарот у бендот коа ги штима прелазите стегите се стегаат унакрсно ама има и правило некое не знам точно...ипак види на YT мислам дека има демо и објаснување
 
Член од
6 септември 2009
Мислења
14
Поени од реакции
0
Најпрво нешто ми беше на youtube да барам, ама како што кажав претходно, неможам да ги наштимам.
 

Fak

Член од
30 октомври 2009
Мислења
72
Поени од реакции
1
Скопска Метал група(со своја гаража) бара бубњар(по можност со свои бубњеви) и пеач за свирки и demo албум.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom