Научно фантастични филмови

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
А Хари Потер,Нарнија,Господар на Прстените под кој жанр спаѓаат ?
 
I

Intex

Гостин
А Хари Потер,Нарнија,Господар на Прстените под кој жанр спаѓаат ?
Тие шо ги наброја спаѓаат во фантазија, а сф се филмови во кои дејството може еден ден ќе биде можно (патување низ времето, патување низ вселената).
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Star Trek скоро сите делови, Star Wars така така, добри се но во некои аспекти далеку зад Star Trek барем според мене. Back to the Future сите делови, ET. Добар дел од филмовите што веќе беа спомнати да не ги повторувам. А како други добри би ги додал
Gattaca (1997), Children of Men (обавезно да го гледате), 28 days later, 28 weeks later, V for Venedetta, Total Recall...има и други, ова сеа ми текна, кој не гледал да гледа сите се одлични.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.511
Moја топ 15 листа :)

12 Monkeys
T2
Aliens
Robocop 1
Forbidden Planet '56
2001 A Space Odyssey
Blade Runner (final cut)
The Thing
The 5th Element
Butterfly Effect 1
Vanilla Sky / Abre Los Ojos
Dark City
The Matrix 1
Invasion of The Body Snatchers '56 (уште да можам да ја најдам верзијата без нарација, т.е без епилог и пролог :)
GhostBusters

Од претходнава година 2009 би ги препорачал District 9 и Moon, (многу) добри СФ, за разлика од Аватар :tapp: :wink:
 
Член од
26 август 2009
Мислења
215
Поени од реакции
41
trilogijata bermudskiot triagolnik 2 pati pogledajte go dosta e interesen no me razocara raspletot inaku se ostanato e dosta realno
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.994
Поени од реакции
9.096
Alien 1,2,3
Predator
Event Horizon - мадр факр, Б продукција али е супер
Wing Commander - по игрицата, супер е за Еуро продукција од 90-ти
Star Wars 4,5,6,1,2,3 :)
The Thing
Ghost in the Shell - цртан али лудница, снимен 1995 и дефинитивно една од инспирациите за Матрикс
Matrix 1
Spirigan - аниме
Mad Max 1
DUNE - нема што да се објаснува.

Е сега малку ке навлечам омраза од љубителите на Star Trek али ич не ми се допаѓа а еве и некои од причините зошто:

Кога и да наидат на непозната планета/раса/необјаснив феномен во извидница одат капетанот и главните офицери, оставајќи го бродот без команда. Немат ли од толку стотини посада еден асален јуришен тим?

Облечени се во трикоа. Барем тимот за истражување да има шлем, оклоп, нешто помалку педерска облека.

Имаат "stun" на оружјата.

Можеби јас повеќе сакам друг вид СФ али на пример Space above and beyond серијата (за жал само една сезона) како и Battle Star Galactica не прават такви грешки во суровиот универзум и се спремни на мачење на заробеници и слично кога е потребно.

Инаку сум љубител на Warhammer 40.000 и ги ги обожавам книгите и игриците (DoW1 & DoW2) со таа тематика, многу е добро што апсолутно нема добри (good guys) и што човечката раса е меѓу најлошите и злобните. Едвај чекам да искочи филмот Ultramarines кој ке биде со компјутерски генерирани ликови.

На пример:

In the name of His most holy majesty the immortal God-Emperor of Humanity, I hereby find you guilty of heresy on three counts; action, association and belief, and by the power invested in me by the Holy Inquisition sentence you to death, effective immediately. May the God-Еmperor have mercy on your soul, heretic.

А?а?

Плус сите ванземаљци се убиваат и нивните планети истребуваат превентивно (што има ние да му ја мислиме, они нека му ја мислат)
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.511
Е сега малку ке навлечам омраза од љубителите на Star Trek али ич не ми се допаѓа
И мене ич не ми се свиѓа Star Trek, брат ми ја гледа, не знам како му е интересна кога у секоја епизода едно те исто - се соочуваат со некоја опасност, у 5 до 12 ќе најдат некое решение и ќе се спасат сите. Башка секоја ванземаљска раса што ќе ја сретнат, сите се исти ко нас - 1 глава, 2 раце и 2 ноѕе :). Боргите се добро направени. Ја гледав едно време серијава само поради 7 of 9 :cheeky2:.
BS Galactica ми беше 100 пати боља серија, баш онака по мој укус, затоа што беше пореална, со добро осмислени интересни ликови, прикажани со нивните добри и лоши страни, па има некоја мистериозност у серијава...мада малку стагнираше дејството у 3 сезона, се замараа со некои други теми и крајот беше безвезе, али многу добра серија, overall. :salut:
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Па тоа е и поенатат на Стар Трек, свет во иднината каде што некои од сегашните карактеристики на луѓето ке бидат минато. Концептот на капитализмот, пари, а акцентот ќе ниде ставен на соработка со другите видови. Споредено со Star Wars е поради тоа што Стар Трек следи научни концепти, како за пример, материја- антиматерија, ВОРП погон и слични други работи. Star Wars е премногу како научна фантастика од некоја бајка.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.504
Поени од реакции
58.908
Стар Трек не го следи ВОРП погонот, Стар Трек го измисли ВОРП погонот :)

Инаку, знаете дека Star Trek во превод не е Ѕвездени Патеки, така? :)
 
Член од
10 октомври 2009
Мислења
2.955
Поени од реакции
1.349
Стар Трек не го следи ВОРП погонот, Стар Трек го измисли ВОРП погонот :)

Инаку, знаете дека Star Trek во превод не е Ѕвездени Патеки, така? :)
The Best-Star Trek.

Ако не е Ѕвездени Патеки преводот, тогаш како е?!
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.504
Поени од реакции
58.908
The Best-Star Trek.

Ако не е Ѕвездени Патеки преводот, тогаш како е?!
Track - Патека.
Strar Tracks - Ѕвездени Патеки

Trek - Експедиција, долго патување, потрага
Star Trek - Ѕвездена Експедиција, Ѕвездени патувања, Потрага по ѕвезди...

Ѕвездени Патеки е cool, сепак :)
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
248
Поени од реакции
54
abe filmoi ko filmoi ko pomal gleav baegi so vanzemaljci filmoi ali posle razbrav deka ne postojat vanzemljci i ne gelam vise takvi filmoi so znam ja mislam kao za deca se be izlagaat nekoi 3 metra visoki ljigavi kao insekat nekoj e sea kako tamu na planetite insekat stanal vanzemaljac a ne coek pa da prai svemirski brodovi da patuva niz kosmos koa nemat um be tie insekti a inace od vakvi filmoi ja go gleav onoj koa eden tipac patuva niz vreme so kola mislam vracanje u idnina se vikase so onoj lud nauchnik so go fati struja e toj film bese ludnica imase vise delovi i site bea prva liga
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
1. Blade Runner
2. Alien&Aliens
3. 2001 Space Odyssey
4. Contact
5. Terminator 1&2
6. Matrix
7. E.T The Extra Terrestrial
8. Artificial Intelegence
9. A Clockwork Orange
10. L.O.T.R
 
Член од
26 јуни 2009
Мислења
25
Поени од реакции
0
Track - Патека.
Strar Tracks - Ѕвездени Патеки

Trek - Експедиција, долго патување, потрага
Star Trek - Ѕвездена Експедиција, Ѕвездени патувања, Потрага по ѕвезди...

Ѕвездени Патеки е cool, сепак :)
a ти си чул за слобода во превод
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.504
Поени од реакции
58.908
Овој ти е Fantasy не е Sci-Fi. Јас обично ги тргам настрана од овој жанр тие што немаат "Science" - компонента.

a ти си чул за слобода во превод
Не се вика „слобода во превод“ туку „превод и адаптација“. Кажав дека Ѕвездени Патеки e cool, што се буниш? :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom