NOKIA 5800

Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Дечки тешко се става телефонот во оваа футролата шо иде со него или само мене ?

Ако се продава негде таква врвка (триаголниче) кажете?!
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Aj kazete zosto ne saka da se konektira na gps go ostavam po pola sat i toa nadvor i pak nisto a prethodno si bese se ok.go imam najnoviot firmware 40.0.005
Нешто дефинитивно има проблем.

Ева на друг форум што напишав, и сега ми се конектира побро, ама треба пак 5 минути на отворено, изгледа има проблеми со нокиа мапс 3.0 колку што разбрав.

Еве пак јас да кажам што направив и да споделам со вас ако имате и вие ваков проблем.

Текстот:

Денеска го оставив едно 20 минути да бара сателити преку:

"Applications / Location / GPS data / Navigation"

После отидов: "options / Satellite status" и таму пратев колку и дали наоѓа сателити.

Ми варираше прво измеѓу 3-5 сателита, и после по 20 минути ми најде повеќе и се конектира.

Отидов тогаш options и имаше save position и ја снимив позицијата(незнам дали е клучно тоа за да после наоѓа сигнал за неколку секунди ама направете за секој случај).

Ако не наоѓа ниеден сателит во "options / Satellite status" а си надвор на отворено можеби имаш проблеми со gps-от, ако наоѓа барем еден почекај ако треба пола час па и повеќе и ќе најде(ако ти вика дека си indoor, игнорирај тоа и чекај).

Најважно овде е во: "Applications / Location / Positioning / Positioning methods" да бидат уклучени сите опции освен Bluetooth GPS(5800 нели има сопствен вграден gps).
Од тука клучна опција е Assisted GPS(AGPS), која има функија да наоѓа мрежа за неколку секунди, без таа опција секогаш ќе чекаш барем 10 минути додека ти најде сателити.
__________________
Кај мене со Assisted GPS и на отворено се конектира за 10-15 секунди. Во затворено, особено во зграда кога сум, ни Assisted GPS ни свети Assisted GPS не помага, сигнал 0.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Има нов Firmware update. По тоа што приметив сега има кинетички скрол секаде, наместо само во медиа делот, контактите и табчињата.
 

CueBaLL

Schizophrenic
Член од
7 декември 2008
Мислења
1.137
Поени од реакции
34

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Ohoooo suuuuupeer:)


ti koci tebe.?
mene mnoguuu!
На почеток само кога ќе го ресетираш, после супер си работи. Некои работи се побрзи од претходно. Кај ти кочи тебе?
 

CueBaLL

Schizophrenic
Член од
7 декември 2008
Мислења
1.137
Поени од реакции
34
На почеток само кога ќе го ресетираш, после супер си работи. Некои работи се побрзи од претходно. Кај ти кочи тебе?
kocese poslem update-ott sega nee:) sega furra supper si ee;)
se povise i povise si go sakam mobiLnioot:)
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.162
Поени од реакции
889
Tие новите апдејти се нестабилни, не се тепајте веднаш да ги инсталирате.

На еден форум прочитав дека тој 50.0.000 бил НЕОФИЦИЈАЛЕН, односно бил пуштен “по грешка“. Некој си таму ги контактирал во Нокиа и му рекле дека 40.0.000 е последниот.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Tие новите апдејти се нестабилни, не се тепајте веднаш да ги инсталирате.

На еден форум прочитав дека тој 50.0.000 бил НЕОФИЦИЈАЛЕН, односно бил пуштен “по грешка“. Некој си таму ги контактирал во Нокиа и му рекле дека 40.0.000 е последниот.
нема врска ова.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.162
Поени од реакции
889
нема врска ова.
Има доста луѓе што се жалат после апдејтот.
Еве да не рекламирам други форуми:

Did the battery time get much shorter or did the battery indicator started working properly?
Cause ive been with it for half a day and theres already 1 line missing
anyone help?
On v40 my phone kept on about 2 days, now on v50 i must charge this every evening.
audio volume in headphones has gotten a bit lower than v40.. anyone notice?
my battery stands 4 to 5 days in V4 but now it burly can get through the second day!!!
Mem Card corruption bugs still there, after Hard Reset and full format I've already come accross >300 files corrupted and gone to no where in the file system, discover back those lost files with scan disk and confirmed the v50 still facing this same old mem corrupt issues
V50 is totally a buggy fm ever..!! v40 is better..!! double tap in touch vibration is annoying and ks in app menu sucks..!! onli music player is better..!! nokia has to do something..!!
Ive also updated to v50, biggest mistake eva, even with hard reset,
These are the problem so far, only been half an hour...:

  • Aplications Menu is VERY laggy
    Music Player is Very Slow
    OVI store still not working(this started after v40 update)
Nokia better realease a fix REALLY soo
 

gunner_mkd

>МиСтЕр ТиПсТеР
Член од
12 септември 2009
Мислења
1.483
Поени од реакции
83
А што има да правам апдејт на телефонот кога и онака ништо не добивам со тоа ...:toe:
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Koja aпликација за фејсбук да си ја симнам која е најдобра од искуства, и за твитер?
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Koja aпликација за фејсбук да си ја симнам која е најдобра од искуства, и за твитер?
Не ти треба апликација за фејсбук и твитер. Отвараш браусер, пишуваш www.facebook.com и толку. Е можеш букмарк да си направиш за да не ја куцаш адресата стално.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom