Претседателски избори втор круг: Ѓорѓе Иванов е новиот претседател на Македонија!

Кој ќе биде новиот претседател на Македонија?

  • Ѓорѓе Иванов - ВМРО ДПМНЕ

    Гласови: 207 48,3%
  • Љубомир Фрчковски - СДСМ

    Гласови: 143 33,3%
  • Нема да гласам / сеуште не определен

    Гласови: 40 9,3%
  • Ќе го поништам ливчето, не сакам да гласам за ниту еден од кандидатите.

    Гласови: 39 9,1%

  • Вкупно гласачи
    429
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Епа нема НАТО нема ЕУ....нема пупење.
Е мене сега не ми е јасно зашто Грујо и Иванов отворено не кажат.....ако сакате да бидете Македонци нема да може да влеземе во НАТО и ЕУ пошто како такви таму не не сакаат.Ако сакате да бидете Севрно курајберска република ќе бидете и во НАТО и во ЕУ.
Од авион се гледа дека Иванов само деклеративно е за во ЕУ и НАТО....а ја баш заради тоа ќе гласам за Иванов.
epa toa go sakame ..direktnost ,resavanje ,aktivnost ,politicka mudrost , resitelnost od politicarite..ajde preku kur ni e na site od ovoj nametnat problem za imeto
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
1.
-Гласајте за иднината на својата земја како граѓани пред кои стои историска одлука! :wink:
Значи сакаш да кажеш дека власта на замислениот референдум ќе нема изграден став во врска со референдумското прашање ?
п.с.
Како ти би гласал доколку би имало референдум?
Доколку се отвори јавна дебата во државава по ова прашање, сигурно многумина експерти би го произнеле својот став за тоа дали со договорот се гарантира зачувувањето на Македонската нација и јазик, а сигурно би ми значел и ставот на оние кој го нудат тој компромис, т.е. владата.

Доколку постојат цврсти гаранции за Македонскиот идентитет, јазик и култура, доколку не би се менувал уставот, и доколку новото име би се заменило само таму каде што сега сме ФИРОМ, да, би гласал да.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Задржување на идентитетот и јазикот македонски,уставното име не се допира, а компромисот да се однесува на прифаќање на географска одредница како замена за ФИРОМ.

РАЗБЕРЕТЕ БЕ ДЕКА СО САМОТО ТОА ШТО ПРИФАЌАТЕ ГЕОГРАФСКА ОДРЕДНИЦА, СЕ ГУБИ НАЦИОНАЛНИОТ ИДЕНТИЕТ НА МАКЕДОНЦИТЕ!!!


СО ТАКВО ПРИФАЌАЊЕ, МАКЕДОНЦИ СЕ: ТУРЦИТЕ, ВЛАСИТЕ, АЛБАНЦИТЕ, РОМИТЕ И НЕКОЈ НАРОДЕЦ КОЈ СЕБЕСИ СЕ НАРЕКУВА СПОРЕД ТЕРИТОРИЈАТА...СИТЕ ОНИЕ ШТО ЌЕ ЖИВЕАТ ВО ТАА ЗЕМЈА СО ГЕОГРАФСКА ОДРЕДНИЦА!!!
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Па токму тоа бе друже.Ние заради ова докажување со грците,и оваа политика која се спроведува,се доведовме на тоа мизерно ниво,да треба не само на грците,туку глобално да се докажуваме кои сме.Па има ли поидиотска работа од тоа.
Може ли некој тебе да те направи грк или србин или бугар,ако ти знаеш дека си македонец и само македонец.Само на човек кој незнае од каде е и што е,можеш да му наметнеш нешто друго.И ние се доведовме у таа ситуација,да се докажуваме со тоа што ке градиме споменици на плоштад,ке прекрстуваме аеродроми....Смешно!!!
Баш го читав еден реномиран професор пред некој ден околу ова прашање.И пази што вика:
Само на човек кој незнае кој е,можеш да му наметнеш дека е нешто друго.И ние покрај сета историја култура и традиција,почнавме да се докажуваме и покажуваме некому,односно да се понижуваме.
Ама тоа е,кога овој народ може да се поведе пред таква политика.....
Не гледам што ни се наметнува.
За нешто да биде наметнато тоа треба да биде туѓо,страно за нас.
Се градат споменици на личности од нашата историја.
Градењето на споменици не е докажување туку славење на хероите од нашата историја.
И не гледам како ќе се понижиме со тоа што ќе се направи споменик на Александар Македонски.
 

MkDon

Valencianista
Член од
22 септември 2008
Мислења
1.580
Поени од реакции
3.007
Значи сакаш да кажеш дека власта на замислениот референдум ќе нема изграден став во врска со референдумското прашање ?
Доколку се отвори јавна дебата во државава по ова прашање, сигурно многумина експерти би го произнеле својот став за тоа дали со договорот се гарантира зачувувањето на Македонската нација и јазик, а сигурно би ми значел и ставот на оние кој го нудат тој компромис, т.е. владата.

Доколку постојат цврсти гаранции за Македонскиот идентитет, јазик и култура, доколку не би се менувал уставот, и доколку новото име би се заменило само таму каде што сега сме ФИРОМ, да, би гласал да.
Јас ништо неможам да гарантирам за тоа каков став ќе има владата, туку само посочувам што тоа моментално тие изјавуваат!

Но еве да замислиме Фрчковски победува на избори, и ти како "реален" би требало да знаеш како тоа опозицијата би го решила проблемот со гарантирање на Македонскиот идентитет, јазик и култура. Дали сеуште може да им се верува по сето она што го направија досега во врска со името и знамето и каква гаранција би добиле ние како граѓани?
Бујрум, како тоа ќе се изведе, па да гласаме сите за фрчко...
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836

РАЗБЕРЕТЕ БЕ ДЕКА СО САМОТО ТОА ШТО ПРИФАЌАТЕ ГЕОГРАФСКА ОДРЕДНИЦА, СЕ ГУБИ НАЦИОНАЛНИОТ ИДЕНТИЕТ НА МАКЕДОНЦИТЕ!!!


СО ТАКВО ПРИФАЌАЊЕ, МАКЕДОНЦИ СЕ: ТУРЦИТЕ, ВЛАСИТЕ, АЛБАНЦИТЕ, РОМИТЕ И НЕКОЈ НАРОДЕЦ КОЈ СЕБЕСИ СЕ НАРЕКУВА СПОРЕД ТЕРИТОРИЈАТА...СИТЕ ОНИЕ ШТО ЌЕ ЖИВЕАТ ВО ТАА ЗЕМЈА СО ГЕОГРАФСКА ОДРЕДНИЦА!!!
И јас сум на став бан за секој што ќе спомне промена на макар и буква од името на Македонија. На тој начин ќе му се стави до знаење на секој дека за такво нешто не смее ни да се разговара а камо ли реализира. Штета што не сум администратор...
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
И јас сум на став бан за секој што ќе спомне промена на макар и буква од името на Македонија. На тој начин ќе му се стави до знаење на секој дека за такво нешто не смее ни да се разговара а камо ли реализира. Штета што не сум администратор...
podrska od mene 100%
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Ај и ја да се надоврзам на муабетот за дуелот :pipi:

Ма каков порнич, дај уш еден дуел

Забава за сите генерации, сигурен сум дека ваков слоган имаше некоја локална телевизија во државава ни наша розева. Ама вечерва не локалните, туку националните телевизии ни дадоа понуда што едноставно не се одбива. Двајцата претседателски кандидати и премиерот во иста вечер едно по друго на две национални телевизии - рај за око и уво дефинитивно.

Сигурен сум дека вечерва се случиле барем 249 оргазми ширум државава, и кај вмро-вците, и кај сдсм-овците. Ако вечерта по првиот круг причина за слава имаа само во СДСМ, сега и во ВМРО-ДПМНЕ слободно можат да свршаваат. Е не само Емилијан ќе слави победа.

Најпрвин искрени честитки и желби за што поуспешни емисии на водителскиот пар на националната или како што некои обожаваат - државната телевизија. Посебно до машкиот дел од водителскиот пар. Се надевам дека на следниот дуел ќе му донесат и креветче па да може ко човек да си отспие, а не ко вечерва од простум.

Највторин искрени честитки и до двајцата кандидати, ја извадоа суштината на проблемите и да не ги сопреа водителиве тука на лице место ќе ги решеа.


Најтретин посебни честитки за Ѓорета кој конечно му заар`же на Фрчко и му покажа заби. А така, можеби требаше да помине три-четвртини кампања, ама го научија колку толку. Ехеееееј, додека ни стане претседател има се да научи, па на Бакојани ќе и е страв на билборд да го погледне, не пак муабет да направи. На крај ќе испадне тие да менуваат име. Како ами.

Потоа, честитки и до Фрчко за смелоста да се обраќа на „ти“. Така бе брат, покажи дека се знаете сто години, што има врска што претендираш да станеш претседател, треба малку другарство да покажеш пред народов. Не за џабе заедно пауар плеј на Антена сте слушале од ко сте го попрајле радиото.

Ептен големи честитки и пофалби уште еднаш за Ѓорета. Овој му образложува 2 минути како не знаел да го реши името, а Ѓоре смело му враќа - знам, завршен цитат. Овој му вика немаш став, Ѓоре смирено констатира колку тоа Фрчко е изнервиран и фраерски му враќа - имам став, и уште еден завршен цитат. Абе шах-мат. Го реши во два потега.

Друга работа, ако ме чита некој од Еднооки, ај ште ве моља напрајте му го на Фрчко она што му го праевте на времето на Бучко. Само сега наместо „Европа“ дајте да видиме на колку различни начини може да се каже „изолација“.

Вечерва покрај другото научивме и една многу важна лекција, а таа вика дека ако сакаш да си професор на Правен покрај способноста да поправаш радија ти треба и квалификацијата позната кај академската заедница под поимот „буреконосач“. А ја едно време мислев со врски се станувало нешто такво. Ех, Јоване, Јоване, 19 години во заблуда си живеел...

Се на се, добра увертира за уште една кафе пијанка на Никола и Миленко. Нешто популарно гледам станало обраќање на „ти“ во последно време. Ма јебеш функција, професионалност и јавност, си имаш ти другарски однос со премиерот, како сакаш ќе си го викаш. А и да не го викаш, сам ќе ти дојде, и така на вечер нема лопати за фрлање.

Јебеш и објективност, твоја емисија, ако сакаш и ќе ја опцуеш другата партија, да не ти замери некој случајно.

Се супер, прекрасно, море како прекрасно, дури и по малку волшебно, само едно ме интересира. Како тоа Никола го пушти Ѓоре на мегдан со Фрчко, а тој избега од сукњата на Рада... А баш го бива. Еве мене на пример ме убеди дека само нас не не` чепка светската економска криза. А и дури и жал ми падна за премиеров наш. Тој невин, го натоварија за Свидмилк, а тој само бил таму лента да пресече. Што да прави кога го викаат, а вели, сегде го викале и сегде сечел ленти... А и го љуби камера, штета би било да не се слика.
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
1.482
Поени од реакции
22

РАЗБЕРЕТЕ БЕ ДЕКА СО САМОТО ТОА ШТО ПРИФАЌАТЕ ГЕОГРАФСКА ОДРЕДНИЦА, СЕ ГУБИ НАЦИОНАЛНИОТ ИДЕНТИЕТ НА МАКЕДОНЦИТЕ!!!


СО ТАКВО ПРИФАЌАЊЕ, МАКЕДОНЦИ СЕ: ТУРЦИТЕ, ВЛАСИТЕ, АЛБАНЦИТЕ, РОМИТЕ И НЕКОЈ НАРОДЕЦ КОЈ СЕБЕСИ СЕ НАРЕКУВА СПОРЕД ТЕРИТОРИЈАТА...СИТЕ ОНИЕ ШТО ЌЕ ЖИВЕАТ ВО ТАА ЗЕМЈА СО ГЕОГРАФСКА ОДРЕДНИЦА!!!
ТРН, мислев оти си попаметен малку ! Па нормално дека се Македонци сите коишто се родени на територија на Македонија. Ако тоа не ти е расчистено, незнам.
П.С. чисто илустративно , и Охоланга е Македонка :vozbud:
ппс. знам оти знаеш ама си помешал нешто
пппс. ИДЕНТИТЕТОТ е посебно прашање за кое сите се залагаат.Никој не е толку мутав да го даде идентитетот.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Јофче,осештам дека че те унапредет од црна хроника во колумнист во Дневник...:wink:
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
Ај и ја да се надоврзам на муабетот за дуелот :pipi:

Ма каков порнич, дај уш еден дуел

Забава за сите генерации, сигурен сум дека ваков слоган имаше некоја локална телевизија во државава ни наша розева. Ама вечерва не локалните, туку националните телевизии ни дадоа понуда што едноставно не се одбива. Двајцата претседателски кандидати и премиерот во иста вечер едно по друго на две национални телевизии - рај за око и уво дефинитивно.

Сигурен сум дека вечерва се случиле барем 249 оргазми ширум државава, и кај вмро-вците, и кај сдсм-овците. Ако вечерта по првиот круг причина за слава имаа само во СДСМ, сега и во ВМРО-ДПМНЕ слободно можат да свршаваат. Е не само Емилијан ќе слави победа.

Најпрвин искрени честитки и желби за што поуспешни емисии на водителскиот пар на националната или како што некои обожаваат - државната телевизија. Посебно до машкиот дел од водителскиот пар. Се надевам дека на следниот дуел ќе му донесат и креветче па да може ко човек да си отспие, а не ко вечерва од простум.

Највторин искрени честитки и до двајцата кандидати, ја извадоа суштината на проблемите и да не ги сопреа водителиве тука на лице место ќе ги решеа.


Најтретин посебни честитки за Ѓорета кој конечно му заар`же на Фрчко и му покажа заби. А така, можеби требаше да помине три-четвртини кампања, ама го научија колку толку. Ехеееееј, додека ни стане претседател има се да научи, па на Бакојани ќе и е страв на билборд да го погледне, не пак муабет да направи. На крај ќе испадне тие да менуваат име. Како ами.

Потоа, честитки и до Фрчко за смелоста да се обраќа на „ти“. Така бе брат, покажи дека се знаете сто години, што има врска што претендираш да станеш претседател, треба малку другарство да покажеш пред народов. Не за џабе заедно пауар плеј на Антена сте слушале од ко сте го попрајле радиото.

Ептен големи честитки и пофалби уште еднаш за Ѓорета. Овој му образложува 2 минути како не знаел да го реши името, а Ѓоре смело му враќа - знам, завршен цитат. Овој му вика немаш став, Ѓоре смирено констатира колку тоа Фрчко е изнервиран и фраерски му враќа - имам став, и уште еден завршен цитат. Абе шах-мат. Го реши во два потега.

Друга работа, ако ме чита некој од Еднооки, ај ште ве моља напрајте му го на Фрчко она што му го праевте на времето на Бучко. Само сега наместо „Европа“ дајте да видиме на колку различни начини може да се каже „изолација“.

Вечерва покрај другото научивме и една многу важна лекција, а таа вика дека ако сакаш да си професор на Правен покрај способноста да поправаш радија ти треба и квалификацијата позната кај академската заедница под поимот „буреконосач“. А ја едно време мислев со врски се станувало нешто такво. Ех, Јоване, Јоване, 19 години во заблуда си живеел...

Се на се, добра увертира за уште една кафе пијанка на Никола и Миленко. Нешто популарно гледам станало обраќање на „ти“ во последно време. Ма јебеш функција, професионалност и јавност, си имаш ти другарски однос со премиерот, како сакаш ќе си го викаш. А и да не го викаш, сам ќе ти дојде, и така на вечер нема лопати за фрлање.

Јебеш и објективност, твоја емисија, ако сакаш и ќе ја опцуеш другата партија, да не ти замери некој случајно.

Се супер, прекрасно, море како прекрасно, дури и по малку волшебно, само едно ме интересира. Како тоа Никола го пушти Ѓоре на мегдан со Фрчко, а тој избега од сукњата на Рада... А баш го бива. Еве мене на пример ме убеди дека само нас не не` чепка светската економска криза. А и дури и жал ми падна за премиеров наш. Тој невин, го натоварија за Свидмилк, а тој само бил таму лента да пресече. Што да прави кога го викаат, а вели, сегде го викале и сегде сечел ленти... А и го љуби камера, штета би било да не се слика.
Posle vakvi dobri emisii ne se budaki mladive da odat nadvor i da brkaat devojki koga molzat cela vecer da drkaat pred TV,
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
ТРН, мислев оти си попаметен малку ! Па нормално дека се Македонци сите коишто се родени на територија на Македонија.
Ханибал, не се секирај за мене туку троа подразмисли што подразбираат кога ќе кажат „нечепкање во македонскиот идентитет“ кога станува збор за географска одредница.
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
1.482
Поени од реакции
22
Ханибал, не се секирај за мене туку троа подразмисли што подразбираат кога ќе кажат „нечепкање во македонскиот идентитет“ кога станува збор за географска одредница.
Не се секирам, таман работа....
А, за идентитетот.... се мисли на корените, предците и сл.
Па, ако бидеме Македонци во ООН, со македонски јазик, а се викаме Северна, во оваа ситуација е прифатливо.
Али грчка работа јбг, пак може да не заебат:vozbud:
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
до Јован го прчитав текстот и не е лош ништо не е различноод тоа што си напишал, а за кафе муабетот Миленко и пред почетокот на оваа сезона најави дека на сите ќе им се обраќа на ТИ и така и прави во цела сезона
инаку мој коментар за емисијата не очекуваше Грујо изгледа некои прашања да му се постават па затоа различен став досега ни прикажуваше за во емисијава немаше одговор или па смени став
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom