Претседателски избори втор круг: Ѓорѓе Иванов е новиот претседател на Македонија!

Кој ќе биде новиот претседател на Македонија?

  • Ѓорѓе Иванов - ВМРО ДПМНЕ

    Гласови: 207 48,3%
  • Љубомир Фрчковски - СДСМ

    Гласови: 143 33,3%
  • Нема да гласам / сеуште не определен

    Гласови: 40 9,3%
  • Ќе го поништам ливчето, не сакам да гласам за ниту еден од кандидатите.

    Гласови: 39 9,1%

  • Вкупно гласачи
    429
Статус
Затворена за нови мислења.

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Јас не сум партиски полтрон па слепо да верувам на некој без разлика на тоа што го зборува!
Никој не ти напиша дека си партиски полтрон.
Доволно сум свесен за сам да проценам во моментот кој што нуди, кој што ветува и начинот на кој тој го ветува!
Според она што е широко познато на јавноста, Груевски нема да прифати ни едно име, без референдум, на кој граѓаните би се изјасниле како сакаат нивната држава да се нарекува!
За разлика од него опозицијата ветува дека за 6 месеци ќе бидеме членки на НАТО без да се изјаснат на кој начин тоа ќе го направат!
Уф да знаеш колку интересна е приказната за референдумот, али отом потом.

Сега би те прашал само едно.

Кој став ќе го заземе владата на тој референдум ?

1. Гласајте за.
2. Гласајте против.
3. Ме боли уво како ќе гласате ?

Ти како "реален" би требало да бидеш свесен дека како Северна Македонија со Македонци кои зборуваат Македонски јазик никогаш нема да биде прифатено како РЕШЕНИЕ од страна на Грција и меѓународната сцена!
Тогаш зошто да попуштаме??
По втор пат истото прашање:

Доколку е така
Зошто некој не лаже со евроатланска иднина ?
 

ЧЕНТО

Претседник
Член од
27 јануари 2007
Мислења
8.239
Поени од реакции
4.839
јас незнам што е тоа идентитет
молам ти да ми објасниш пошто ете си знаел
Ооооо,ти до сеа не си сватил што е,па јас ке ти објаснувам.
Ја ти напишав у постот убаво,само кога човек нема одговор,се вади со глупи прашања.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Ооооо,ти до сеа не си сватил што е,па јас ке ти објаснувам.
Ја ти напишав у постот убаво,само кога човек нема одговор,се вади со глупи прашања.
знаеш ти што е идентитет или не?
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Па ти човек,имаш ли претстава уопште што значи идентитет???Ти дали си свесен бе.Па ти појма немаш очигледно,и немо само слушаш што ке каже вашиот воџа Груевски.Дај излезете малце подалеку од оваа ебана политика која последниве 3 години не закопа,ко што никој не не закопал.Какви антички македонци бе какви бакрачи.Па ние дојдовме на тоа ниво да треба да се докажуваме некому кои сме и што сме,заради популизмот на оваа политика.Стварно станува бедно ова више,и незнам до кога ке трае ова лудило во кое живееме.
На кого да докажуваме ??
На Гејците.... сите 2 милиона да се напупиме и да ни го стегнат,тие пак нема да ни признаат дека сме Македонци.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
realen_07 , многу прашања поставуваш од нив глава не заболе неможиме да одговориме на сите.

Ете ќе ти одговорам за референдумот, прашај го Груевски можеби ќе ти каже како ќе изгледа референдумот.
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Прогуглав нешто и го најдов ова:



Ексминистерот за надворешни работи и трн во окото на ВМРО-ДПМНЕ, деновиве заработил уште една кривична пријава од Министерството за внатрешни работи, овој пат со обвинение дека посредувал во обидите со поткуп да се смени името на Македонија. Како што се дознава неофицијално, повод за оваа кривична пријава се мемоарите на експретседателот Киро Глигоров, поточно делот каде што тврди дека Грците му нуделе милион долари да прифати промена на името, при што со таа понуда го запознал тогашен функционер од Министерството за внатрешни работи, во кој се препознава Фрчкоски.

Фрчкоски вчера се закани дека ако се покаже дека навистина е поднесена кривична пријава против него за посредување во продажба на името на државата, тој ќе поднесе исто така кривична пријава против Киро Глигоров за лажно сведочење и клевета. Според него, експретседателот таквото тврдење, по сў изгледа, го изнел и во текот на испитувањето пролетва околу атентатот, и тоа е искористено од МВР да го стават на тапет уште еднаш и да постигнат неколку нешта. За Фрчкоски ова е комплетно инструментализирање на експретседателот во дневнополитички цели, бидејќи истовремено ќе отвори спор меѓу него и Глигоров, ќе им ја одработи задачата на Грците да го издевалвираат како иден преговарач за името и ќе влијае за заплашување пред изборите.
http://217.16.70.245/?pBroj=966&stID=3433&pR=2
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
На кого да докажуваме ??
На Гејците.... сите 2 милиона да се напупиме и да ни го стегнат,тие пак нема да ни признаат дека сме Македонци.
epa so togas i na VMRO i SDSM glavna cel im e integracijata vo NATO i EU ?

ke se napupime i pak nema
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
Дај објасни ми го зборот странство, дали тоа значи дека си го прдаваме идентитеот хаахахахахахахахахахах.
Не озбилно, објасни ми го зборот странство, дај ми дефиниција.
Ne tresi zeleni, ti opbjasni sto ti znzaci toa posto sakase da kazes deka
si se skoluval tamu nekade vo Belgija i sega site sto ne bile nadvor se glupi.Jas ti kazav deka narodot ne e nisto poglup od tie vo EU i sl.
 

MkDon

Valencianista
Член од
22 септември 2008
Мислења
1.580
Поени од реакции
3.007
Никој не ти напиша дека си партиски полтрон.
Уф да знаеш колку интересна е приказната за референдумот, али отом потом.

Сега би те прашал само едно.

Кој став ќе го заземе владата на тој референдум ?

1. Гласајте за.
2. Гласајте против.
3. Ме боли уво како ќе гласате ?

По втор пат истото прашање:

Доколку е така
Зошто некој не лаже со евроатланска иднина ?
1.
-Гласајте за иднината на својата земја како граѓани пред кои стои историска одлука! :wink:

А како би постапила опозицијата??

2.
Секој свесен човек може да разбере кој тоа лаже за евроатлантска иднина, колку е блиска таа иднина и на кој начин сето тоа би се спровело!
Ова стратегијата на опозицијата е премногу очигледна и затоа лошо поминува кај граѓаните!

п.с.
Како ти би гласал доколку би имало референдум?
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
epa so togas i na VMRO i SDSM glavna cel im e integracijata vo NATO i EU ?

ke se napupime i pak nema
Епа нема НАТО нема ЕУ....нема пупење.
Е мене сега не ми е јасно зашто Грујо и Иванов отворено не кажат.....ако сакате да бидете Македонци нема да може да влеземе во НАТО и ЕУ пошто како такви таму не не сакаат.Ако сакате да бидете Севрно курајберска република ќе бидете и во НАТО и во ЕУ.
Од авион се гледа дека Иванов само деклеративно е за во ЕУ и НАТО....а ја баш заради тоа ќе гласам за него.
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
mnogu jak haker si


imase na forumot milion temi za ova
Знам дека имаше милиони теми, ама сите постови беа сведени на „Зошто Фрчко не демантира“ и слични. Тука барем Фрчко вели дека ќе го тужи Киро. :icon_lol:
 

ЧЕНТО

Претседник
Член од
27 јануари 2007
Мислења
8.239
Поени од реакции
4.839
На кого да докажуваме ??
На Гејците.... сите 2 милиона да се напупиме и да ни го стегнат,тие пак нема да ни признаат дека сме Македонци.

Па токму тоа бе друже.Ние заради ова докажување со грците,и оваа политика која се спроведува,се доведовме на тоа мизерно ниво,да треба не само на грците,туку глобално да се докажуваме кои сме.Па има ли поидиотска работа од тоа.
Може ли некој тебе да те направи грк или србин или бугар,ако ти знаеш дека си македонец и само македонец.Само на човек кој незнае од каде е и што е,можеш да му наметнеш нешто друго.И ние се доведовме у таа ситуација,да се докажуваме со тоа што ке градиме споменици на плоштад,ке прекрстуваме аеродроми....Смешно!!!
Баш го читав еден реномиран професор пред некој ден околу ова прашање.И пази што вика:
Само на човек кој незнае кој е,можеш да му наметнеш дека е нешто друго.И ние покрај сета историја култура и традиција,почнавме да се докажуваме и покажуваме некому,односно да се понижуваме.
Ама тоа е,кога овој народ може да се поведе пред таква политика.....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom