Рам меморија

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Абе 74 гига за програм?? Толку место на ХДД да даеш за еден скапан програм? Па боље иди купи си гитара бе и тапани и се шо ти треба! Замисли некој шо работи со 10ина вакви програми колку харда треба да зима и па нема да може нишо да праи освен да ги стаи маливе програмчиња кој цел живот се симињаат... иначе темава е за рам зашо се карате за виста и ХП? Лично не сум вишол до сеа некој да се жали за такви ствари од виста. Се жалеле спора била ти реков ми рече... ама дека им паѓа софтвер не... и ако е стар програмот може да не е компатибилен со виста.. ама ко шо рече корун програм шо толку фаци го праат би требало да е компатибилен со најнови ствари! Батали 3310 нокиа туку нема логика ја да праам игрица за Сони 1 коа има сони 2... затоа и нема више игри за сони 1! Можда беше дебилен примеров ама поентата беше дека нема логика на ХР да се ок а за виста да ги нема.. или програмов е 5-6 години стар... мада не глеам зашо тоа би праело проблем коа се шо има ХР има и Виста...
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
Епа до сеа не ми докажа никако дека грешам, а и ако употребиш/употребите малку повеќе логика....... :tapp:

Еве ја немора да ти пишувам веќе, прашај други на истово прашање и види што ќе ти кажат, не тие околу тебе, нели :pos::pos::pos:
Нејкам да ги читам поракиве ама луѓево запнаа да видат. Инаку овие луѓе имаат издадено успешни 2 цедиња електро музика кои работат сеуште на програмов како и 70 најуспешни продуценти што ти ги пишав. Човек нема смисла веќе. Значи да не се караме, програмот нема багови,( Барем после 2 години работа не ми се случило ништо слично). Кракот за програмите беше правен 2 години од H20 и Amplify екипата заради сложенста на програмите. Дури и со крак програмот нема багови. Но на Виста се јавува проблем кога го исталираш програмот со крак посебно направен за Виста и тоа е тоа. За твоја информација за 1 месец се планира Amplify екипата да стави Fix за Виста на кој работат веќе 6 месеца и фазла. Не знам од каде заклучи ти дека овој совтвер кој го купуваат групи како Linkin Park или слично би купувале програм со багови еден тон како што пиша ти. Толку од мене и се најдобро во животот. :smir:
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Нејкам да ги читам поракиве ама луѓево запнаа да видат. Инаку овие луѓе имаат издадено успешни 2 цедиња електро музика кои работат сеуште на програмов како и 70 најуспешни продуценти што ти ги пишав. Човек нема смисла веќе. Значи да не се караме, програмот нема багови,( Барем после 2 години работа не ми се случило ништо слично). Кракот за програмите беше правен 2 години од H20 и Amplify екипата заради сложенста на програмите. Дури и со крак програмот нема багови. Но на Виста се јавува проблем кога го исталираш програмот со крак посебно направен за Виста и тоа е тоа. За твоја информација за 1 месец се планира Amplify екипата да стави Fix за Виста на кој работат веќе 6 месеца и фазла. Не знам од каде заклучи ти дека овој совтвер кој го купуваат групи како Linkin Park или слично би купувале програм со багови еден тон како што пиша ти. Толку од мене и се најдобро во животот. :smir:
Ова нема везе со темава ама ја да си промрчам.. мора не ме држи место.. ако толку се јаки групите бате ќе фатат гитара и сами ќе си напраат :) Иначе Линкин Парк ги спомна и горе кај кој го праеле така да нормално е нешо шо ќего напраам ја да го користам! А ЛП да знаеле да свират ќе свиреле сами! :) позз и до тебе :helou:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Ако е во прашање лош крак и двајцата не сте во право.
Лош крак = лошо работи во Vista = не е до Vista-та.
Лош крак /= лош софтвер.
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Ако е во прашање лош крак и двајцата не сте во право.
Типот вика го праеле година дена! Ако за година не напраиле асален крак онда да ти ебам програмот! :)
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Провери ја оваа страна па ќе видиш дека пишува TFT LCD монитор


http://www.tigerdirect.com/applications/SearchTools/item-details.asp?EdpNo=4151720&Sku=P610-1777
и побарај на мониторите на оваа страна па можеби ќе бидеш убеден во тоа што го зборувам
За тоа ти кажав да прочиташ на тој сајтот што ти набројав. TFT = "Thin-Film Transistor" или Active Matrix што се користи кај скоро сите LCD монитори во последно време и дава подобар контраст и подобра резолуција во споредба со стариот Passive Matrix. Wide ти означува Aspect Ratio од 16:9 или 16:10, додека обичниот (квадрат екран) има Aspect Ratio од 4:3, тоа пробувам да ти кажам цело време. TFT ти е технологија што се користи во LCD мониторите за подобрување на квалитетот на сликата, нема врска со apect ratio (дали е wide или е коцка, имаш TFT монитори што се и wide и не), тоа го имаш смешано и тоа цело време ти го кажувам и не те напаѓам туку ти укажувам на грешката и јас не сум знаел порано што е TFT.
Еве ти од сајтот конкретно што пишува за тој монитор:
Display Type: LCD Active Matrix Flat Panel Display (TFT) Monitor - тоа што ти го пишав погоре.
 
Член од
27 јануари 2008
Мислења
1.611
Поени од реакции
85
Пред некој ден решив некои проблеми кај рамот, иначе имам 4 и ги тестирав сите и само 1 неработеше, и сеа три :), иначе проверувајте стално вакви работи, посебно кога ке ви фризира компјутерот ( укочува на сред игра и не мрда, или некаде во програм фризира )
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
Ја уште кога го составував компјутерот неможев да го уклучам не ми даваше слика на мониторот. Пробував да не е до напојувањето, до графичката али на крајто испадна до едната плочка од рамот. Ја однесов на рекламација во сет во саботата и ми рекоа да се јавам во четврток да ја провереле. Незнам што им треба за да проверат 1 плочка рам али ајде не ми беше до карање. Им ги однесов сите 4гб рам па земав од братучет ми 1гб колку да тера ком.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Ја уште кога го составував компјутерот неможев да го уклучам не ми даваше слика на мониторот. Пробував да не е до напојувањето, до графичката али на крајто испадна до едната плочка од рамот. Ја однесов на рекламација во сет во саботата и ми рекоа да се јавам во четврток да ја провереле. Незнам што им треба за да проверат 1 плочка рам али ајде не ми беше до карање. Им ги однесов сите 4гб рам па земав од братучет ми 1гб колку да тера ком.
Јас незнам за нив, ама мене лично проверка на рам ми трае 12-18 саати. Така да, да, им треба време да го проверат.

Е пак да купуваш од сет :tapp:
Е ај сеа и ти не зезај
 

THE_PIRAT

Avanti Formica atomica!
Член од
14 февруари 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
79
Ке ми каже ли некој како да удрам еден тест на рам меморијава?
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Ке ми каже ли некој како да удрам еден тест на рам меморијава?
Многу лесно.....еве вака....

1.Идеш овде Download - Pre-Compiled Bootable ISO (.zip)
2.Снимаш на cd, со nero ово оно....
3.Рестартираш, идеш во bios, местиш boot from cd...
4.Го ставаш cd-то со мемтест
5.Save, се рестартира
6.Почнова мемтест сам, и тестира......
7.Кога ќе заврши.....memtest complete, пушти го уште еднаш....
8.Толку...
9.Have a nice day....:helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom