Зошто крстот е симбол на Христијанството?

Член од
24 јануари 2009
Мислења
14
Поени од реакции
0
како прво крстот не е симбол на христијанството... сега зошто хриситјаните го употребуваат нивна вина ...

крстот бил само алат за малтретирање што римјаните го имаат употребувано години и години пред исус... да знаете колку души умреле у крст... тоа не значи тега сите биле божји маченици ...:uvo::uvo:
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Крстот е скратена верзија на централниот дел од зодиакот.....кој покажувал како околу сонцето (измислената личност исус) ротираат 12 периоди (12 следбеници)....

Е сја тие шо ја пишале библијата и сета измислена приказна внатре за некојси човек -мит исус (кој секкао во стварноста никогаш не ни постоел) ..требале да го распнат на нешо.....и приказна ко прикзна бидна крстот(бидејки такак на нешто се распнувале и сите други митски јунаци од еврејската култура (од која е препишана христијанската митологија)!:smir::baeh:
 
Член од
24 јануари 2009
Мислења
14
Поени од реакции
0
Крстот е скратена верзија на централниот дел од зодиакот.....кој покажувал како околу сонцето (измислената личност исус) ротираат 12 периоди (12 следбеници)....

Е сја тие шо ја пишале библијата и сета измислена приказна внатре за некојси човек -мит исус (кој секкао во стварноста никогаш не ни постоел) ..требале да го распнат на нешо.....и приказна ко прикзна бидна крстот(бидејки такак на нешто се распнувале и сите други митски јунаци од еврејската култура (од која е препишана христијанската митологија)!:smir::baeh:
u got the point bro ...;)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Крстот е скратена верзија на централниот дел од зодиакот.....кој покажувал како околу сонцето (измислената личност исус) ротираат 12 периоди (12 следбеници)....

Е сја тие шо ја пишале библијата и сета измислена приказна внатре за некојси човек -мит исус (кој секкао во стварноста никогаш не ни постоел) ..требале да го распнат на нешо.....и приказна ко прикзна бидна крстот(бидејки такак на нешто се распнувале и сите други митски јунаци од еврејската култура (од која е препишана христијанската митологија)!:smir::baeh:

А бе што збориш...
 
A

ateist

Гостин
Крстот е скратена верзија на централниот дел од зодиакот.....кој покажувал како околу сонцето (измислената личност исус) ротираат 12 периоди (12 следбеници)....

Е сја тие шо ја пишале библијата и сета измислена приказна внатре за некојси човек -мит исус (кој секкао во стварноста никогаш не ни постоел) ..требале да го распнат на нешо.....и приказна ко прикзна бидна крстот(бидејки такак на нешто се распнувале и сите други митски јунаци од еврејската култура (од која е препишана христијанската митологија)!:smir::baeh:
па целата тобоже христијанска религија е митови

преданија симболизми драпешници рекла-казала

поткраднати антички филозофии , преименувани антички божества

турлитава од све и свашта и поради Очигледната неодржливост
нелогичност апсурдност ..........батињата си измислиле догми шизми чизми
повеќе држат политички говори отколку што се повикуваат на библијата
оти на секој одма му станува јасно дека се работи за Измислица
со цел да се заблудуе народот додека они крадат
само арамилакот им е конкретен
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ја батка, верувам во Света Троица, единствена и неслиена, а крстот е симбол на христијанската вера. Така, Бог и симболот се две категории-во првата се верува а втората се прифаќа.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Крстот е христијански симбол-него го има на секој православен храм и претставува „значка„ за распознавање во однос на другите вери.
Има и други нешта кои симболизираат, но сигурно е дека нема да ги видиш како универзален симбол во Црквата. Да, и рибата е симбол-создавање на животот во водата. И великденското јајце е симбол-бојата на крвта, на создавање нов живот и на воскресението Хрсистово од гробот и тн.

„SUMM+BALO"=„симбол„, симпатетичко поврзување на две раздвоени категории.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
dali ribata e simbol na hristijanstvoto?
Да рибата е можеби и првиот симбол на Христијанството...Во своето учење во Галилеја, Исус многу често ја спомнувал рибата..пример...
Дојдете со мене и ќе ве направам да станете рибари на луѓе!Така често биле ословувани и Апостолите...како и самите Христијани во почетокот биле нарекувани Pisciculi збор кое е извлечен од латинскиот збор за риба...
Втората врска е во самиот збор на грчки Ихтус...(ichthus) од овој збор со користење на буквите се влечела една позната изрека...Исус Христотс Божји Син,Спасител..
Но сето тоа се само симболи...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
230
Поени од реакции
10
Vaka CARE , nie ne go slavime raspnuvanjeto tuku Voskresenieto na Hrista , zato sto neli so samoto Voskresuvanje Hristos ja pobedi smrtta , on dokaza deka ima vlast da go dade svojot zivot i da si go zeme pak :) sala nastrana taka dokaza deka ima vlasta nad zivotot . porano razbojnicite bile raspnuvani na krst ... Neli i Hrista go raspnaa megju 2ca razbojnici ? No kako sto kapese krtva Hristova po krstot taka krstot stanuvase svet , KRSTOT E SVET , malku procitav komentari , vidov nekoj sranja pa aj si rekov da mi ti kazi Cuvar tebe kako stojat rabotite :) vidi vaka verata se veruva :) citni si Biblija nemoj da dobies dijarea ( da ti se napolni so gomna glavata od nekoj komentari so ke gi procitas .

baj d vej ne odi to tuku taka CARE , ovde gledam golemi umovi brate , si znaat tie kako stojat rabotite , ti teraj so go magarceto tvoe :) veruvaj so vo Boga , vo Hrista Gospoda nas , citkaj si Biblija , i ne se zamaraj mnogu , ne da ja procitas Biblijata i da otrcas v manastir :) hehe zborot mi bese ne da si zemis pregolem tovar naednas da stanis Svetec :) zosto ke padnis - ne ke mozis da go izdrzis tovarot . Teraj si natenae - aj Mokta na Biblijata ke si go napraj svoeto , a toj batkoto tako zvani Satana Gjavol vo denesno vreme e spremen da fati krst v race samo da te odnesi doma kaj nego :) - vo pekolot aj da ne ve zamaram mnogu . Biblijata brate kako so ja vikaat golemite umovi , nie v selo ja vikame SVETO PISMO to e Vistinata care ...
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Vaka CARE , nie ne go slavime raspnuvanjeto tuku Voskresenieto na Hrista , zato sto neli so samoto Voskresuvanje Hristos ja pobedi smrtta , on dokaza deka ima vlast da go dade svojot zivot i da si go zeme pak :) sala nastrana taka dokaza deka ima vlasta nad zivotot . porano razbojnicite bile raspnuvani na krst ... Neli i Hrista go raspnaa megju 2ca razbojnici ? No kako sto kapese krtva Hristova po krstot taka krstot stanuvase svet , KRSTOT E SVET , malku procitav komentari , vidov nekoj sranja pa aj si rekov da mi ti kazi Cuvar tebe kako stojat rabotite :) vidi vaka verata se veruva :) citni si Biblija nemoj da dobies dijarea ( da ti se napolni so gomna glavata od nekoj komentari so ke gi procitas .

baj d vej ne odi to tuku taka CARE , ovde gledam golemi umovi brate , si znaat tie kako stojat rabotite , ti teraj so go magarceto tvoe :) veruvaj so vo Boga , vo Hrista Gospoda nas , citkaj si Biblija , i ne se zamaraj mnogu , ne da ja procitas Biblijata i da otrcas v manastir :) hehe zborot mi bese ne da si zemis pregolem tovar naednas da stanis Svetec :) zosto ke padnis - ne ke mozis da go izdrzis tovarot . Teraj si natenae - aj Mokta na Biblijata ke si go napraj svoeto , a toj batkoto tako zvani Satana Gjavol vo denesno vreme e spremen da fati krst v race samo da te odnesi doma kaj nego :) - vo pekolot aj da ne ve zamaram mnogu . Biblijata brate kako so ja vikaat golemite umovi , nie v selo ja vikame SVETO PISMO to e Vistinata care ...
Царе а да ни кажеш кон кого е упатен твојот пост?Долу десно имаш алатка цитирај..така полесно ќе рaзберме ...:)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
230
Поени од реакции
10
Da , da - moja greska man :) sigurno ne bese ispraten do ateist :):):) , do Nikolic bese - posto toj prasuvase zosto krstot e simbol na Hristijanstvoto , taka znam - taka kazav :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom