Зошто крстот е симбол на Христијанството?

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Да ама тогаш крстот уше не беше прогласен за симбол на христијаните и тој почна да се плаши од него покасно кога христијаните го зедоа крсто за свој знак.
Крстот во Христијанството кога и да е зеден е само обичен симбол..не потсеќа на нешто што е важно за нас..Нема никакви моќи..Предметите од дрво, обични или благородни метали се мртви, може и нозе да им додадеш ама нема да одат...нема да прават чуда и романските цареви нема да бегаат од нив...Плус уште едно нешто кога е крстот во прашање..
Ме интересира некој да ми одговори до кога ќе го распнуваат Исус на разноразните "моќни" крстови..мислам дека еднаш беше доста...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Крстот во Христијанството кога и да е зеден е само обичен симбол..не потсеќа на нешто што е важно за нас..Нема никакви моќи..Предметите од дрво, обични или благородни метали се мртви, може и нозе да им додадеш ама нема да одат...нема да прават чуда и романските цареви нема да бегаат од нив...Плус уште едно нешто кога е крстот во прашање..
Ме интересира некој да ми одговори до кога ќе го распнуваат Исус на разноразните "моќни" крстови..мислам дека еднаш беше доста...
А кога света Елена го положи крстот над мртов човек за да види дали е тој вистинскиот крст, тој оживеа (мислам и дека пред то оздраве неколку луѓе со тој крст). И на враќањето од ветената земја фрлајќи една шајка од распетието со која беше закован Исус го смири морето и невремето . Значи сепак предмети од дрво и метал можат да имаат магични моќи
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
А кога света Елена го положи крстот над мртов човек за да види дали е тој вистинскиот крст, тој оживеа (мислам и дека пред то оздраве неколку луѓе со тој крст). И на враќањето од ветената земја фрлајќи една шајка од распетието со која беше закован Исус го смири морето и невремето . Значи сепак предмети од дрво и метал можат да имаат магични моќи
Која Елена она со Константин која една од главните виновници за денешниот detour во Христијанство истата онаа која не го нашла крстот...
Нека ми покаже некој слика од крстот да "видам дали е вистинскиот"..кој знае..
Луѓето биле распнувани во обични стебла во форма на крст..ама кога човек ќе се зафати со глупости наместо со Бога доаѓа до вакви муабети...крстови, форми, моќи...
Да се дополнам за предходиот пост..празниот крст треба да ја означува (како симбол) победата на Исус над смртта оној на кој е сеуште распнат..што означува?!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Во еден поголем дел од христијанството е раширено верувањето дека предмети кои му припаѓале на светци, нивни коски или делови од тело, нивни икони - прават чуда. Тоа не е некое верување од вчера, тоа веќе со векови и векови постои во народот и не само на еден ограничен простор туку можеби и ширум светот. Значи на многу места во многу различни времиња луѓето поверувале и се убедиле дека предмети имаат некои надприродни моќи. Света Елена не беше некоја анонимна особа туку Мајка на Константин, на големиот цар а згора да е тој со помош на штитовите на кои му нацртал крстови ги победил непријателите
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Во еден поголем дел од христијанството е раширено верувањето дека предмети кои му припаѓале на светци, нивни коски или делови од тело, нивни икони - прават чуда. Тоа не е некое верување од вчера, тоа веќе со векови и векови постои во народот и не само на еден ограничен простор туку можеби и ширум светот. Значи на многу места во многу различни времиња луѓето поверувале и се убедиле дека предмети имаат некои надприродни моќи. Света Елена не беше некоја анонимна особа туку Мајка на Константин, на големиот цар а згора да е тој со помош на штитовите на кои му нацртал крстови ги победил непријателите
Сакаш да кажеш дека наместо Бог во Христијанството лечат и имаат разни моќи икони кои плачат, лакирани мошти, светени води и крстови...Јас не верувам во вакви работи Јас верувам во Живиот Бог....
Што е најважно никаде во Светото писмо не сум забележал запис од таков вид..
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Сакаш да кажеш дека наместо Бог во Христијанството лечат и имаат разни моќи икони кои плачат, лакирани мошти, светени води и крстови...Јас не верувам во вакви работи Јас верувам во Живиот Бог....
Што е најважно никаде во Светото писмо не сум забележал запис од таков вид..
Па доста работи не се забележани во Светото писмо, на пример славењето на Марија како светица, јас колку што знам таа одвај и да е спомената во писмата а камоли крената на ранг на нешто посебно, славење на роденденот на Исус и тоа не е споменато, славење на Недела наместо Сабота, и тоа не е споменато, правила како треба црква да изгледа каде да е свртена да има камбана, да се палат свеќи,.... многу работи не се споменати али се практикуваат
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
Крстот во Христијанството кога и да е зеден е само обичен симбол..не потсеќа на нешто што е важно за нас..Нема никакви моќи..Предметите од дрво, обични или благородни метали се мртви, може и нозе да им додадеш ама нема да одат...нема да прават чуда и романските цареви нема да бегаат од нив...Плус уште едно нешто кога е крстот во прашање..
Ме интересира некој да ми одговори до кога ќе го распнуваат Исус на разноразните "моќни" крстови..мислам дека еднаш беше доста...


многу грешиш,христијаните не го сметаат само обичен симбол туку му се молат на еден крст(дрво), зошто? мислам во крстот се крие господ па вие се молите? барем ние муслиманите кога се молиме не гледаме некој симбол,....
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Јас сум прочитал некаде дека симбол на Христијанството е рибата (може некој спомнал погоре-не ги читав мислењата:))
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
многу грешиш,христијаните не го сметаат само обичен симбол туку му се молат на еден крст(дрво), зошто? мислам во крстот се крие господ па вие се молите? барем ние муслиманите кога се молиме не гледаме некој симбол,....
Еве јас сум Христијанин ама не му се молам на ниедно дрво(крст) дури ни на Секвоја...
Па доста работи не се забележани во Светото писмо, на пример славењето на Марија како светица, јас колку што знам таа одвај и да е спомената во писмата а камоли крената на ранг на нешто посебно, славење на роденденот на Исус и тоа не е споменато, славење на Недела наместо Сабота, и тоа не е споменато, правила како треба црква да изгледа каде да е свртена да има камбана, да се палат свеќи,.... многу работи не се споменати али се практикуваат
Реков јас detour...има многу работи кои влегле на мала врата и можам да ти кажам дека многу од нив јас не ги практикувам и за мене се искривување на вистината..за другите не можам да кажам...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Крстот како симбол и да е христијански, толку е депласиран што поштен човек не би ставил крст на себе, кога тој симбол почнаа да го ставаат на кој му текне како украс и стварно изгуби секаква смисла.
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
Еве јас сум Христијанин ама не му се молам на ниедно дрво(крст) дури ни на Секвоја...
не грешиш ..јас сум од охрид и овде гледам многу луѓе му се молат на крст. зошто? и тие христијани се....не знам дали католици или ортодокс...а според тебе која од овие две ја има најдобрата вера(знам дека двете припаѓаат на христијанството)
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Еве јас сум Христијанин ама не му се молам на ниедно дрво(крст) дури ни на Секвоја...
не грешиш ..јас сум од охрид и овде гледам многу луѓе му се молат на крст. зошто? и тие христијани се....не знам дали католици или ортодокс...а според тебе која од овие две ја има најдобрата вера(знам дека двете припаѓаат на христијанството)[/quote]
Нема врска од која конфесија се луѓето важно е да се придржуваат до она што Бог го заповедал...а во тоа не спаѓа молење, поклонување и бакнување на разноразни крстови..
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
Нема врска од која конфесија се луѓето важно е да се придржуваат до она што Бог го заповедал...а во тоа не спаѓа молење, поклонување и бакнување на разноразни крстови..

и добро мислиш навистина.....многу е грев да му се молиш или да бакнуваш некој симбол.....браво ти си првиот што ми го кажува ова...поздрав
 
Член од
9 мај 2008
Мислења
184
Поени од реакции
7
Eve nekoj odgovor koj pretpostavuvam nema da vi se dopadne, samo sepak za nekoi raboti e podobro da se znae vistinata odkolku da se zivee vo zabluda.

prodolzenie, poglednete posle 2:30s ubavo e objasneto od kade e dojden krstot vo hristijanstvoto
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Треба многу повеќе од еден клип на Zeitgeist за, воопшто да правиш споредба Исус и "дружината" ..а и онака имаме тема за тоа..мене не ми е јасно што бара овде на темата за Крстот како симбол?
Аха..ова другото..штета има само една работа што следува...
„Јас Сум жив - вели Господ - Мене ќе Ми се поклони секое колено; и секој јазик ќе Го исповеда Бога.”
 

Kajgana Shop

На врв Bottom